Dodaj do ulubionych

Cytadela - nasza perła

22.10.05, 23:17
www.gpmedia.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20051020/GRUDZIADZ/110200153
Na początek będziemy mogli zwiedzić część należącą do miasta...
Obserwuj wątek
    • dodo66 Re: Cytadela - nasza perła 23.10.05, 08:51
      Bylam wczoraj na targach turystycznych - o tym w osobnym watku. Otwarcie cytadeli to kolejny krok ozywienia turystyki w miescie. na ktora stawiaja wladze miasta po tym jak nie udalo sie przyciagnac do niego inwestorow przemyslowych. Cytadela, szlaki rowerowe wokol miasta, a w przyszlosci uzdrowisko w Maruszy - na to stawia miasto.
      • ma-zak Re: Cytadela - nasza perła 23.10.05, 22:44
        Niesadze zeby zrobili z Grajdolka centrum turystyki. Inwestorow przemyslowych
        bylo nawet i duzo tylko ze...no wlasnie zmyli sie do okolicznych miast. Twierdza
        jest fajna i ma bujna historYje. Ale miastu potrzeba miejsc pracy na duza skale.

ma-zak
        • dodo66 Re: Cytadela - nasza perła 23.10.05, 23:11
          Po ochlonieciu zachwytem cytadela i innymi turystycznymi atrakcjami miasta, nie znajac realiow gospodarczych G-dza, poniewaz tam nie zamieszkuje, co Twoim zdaniem bylo przyczyna zmycia sie inwestorow do okolicznych miast? Bylabym wdzieczna za odpowiedz, binteresuje mnie ten temat, niestety nie mam zbyt wielu mozliwosci zglebienia tego tematu.
          • ma-zak Re: Cytadela - nasza perła 24.10.05, 08:04
            Ladnie napisane "Po ochlonieciu zachwytem cytadela". Fakt ona miala znaczenie
            strategiczne do konca I WS potem tylko jako koszary i bedzie miala wartosc
            turystyczna jak wojsko sie zniej wyprowadzi. Wracajac do twojego pytania... nie
            ma co wypruwac komus "flakow", ale ogolnie waldze miasta byly (mam nadzieje ze
            byly i ze to sie zmieni) zbyt bierne. Dlatego wiec firmy ktore z doswiadczenia
            nie maja zbyt wiele czasu zeby dyskutowac, oni chca bardzo szybko doprowadzic do
            produkcji i zyskow, wybierali inne miasta ktore byly w stanie szybciej
            zareagowac i zrobic to tak zeby taka firma czula sie dobrze w danym miescie.
            Jest to klatwa wielu miast polskich.

PZDR

ma-zak
            • dodo66 Re: Cytadela - nasza perła 24.10.05, 11:51
              Dzieki za odpowiedz.
              Ja tez mam nadzieje ze "byly", a to dlatego ze dalsze pogarszanie sie sytuacji gospodarczej miasta 9mieszkancow) mogloby sie skonczyc jedynie zlinczowaniem odpowiedzialnych. Zreszta chyba ostatnio troche sa widoczne przejawy tego przebudzenia sie wladz miasta. Z drugiej strony jednak jak popatrze na aktywnosc samych mieszkancow to tez niewiele jej zuwazam. Ogolny marazm. Czyzby jaki pan taki kram? ;-)))
              • ma-zak Re: Cytadela - nasza perła 26.10.05, 08:45
                Ogolny marazm wywodzi sie chyba z tej sytuacji, ze przez ostatnie kilka lat
                wladze miasta nic (i nawet chyba nie przesadzam tym "nic") nie zrobily
                pozytywnego w rozwoju miasta. Ludzie maja swoje osobiste granice, ktore jak
                widac zostaly osiagniete. Teraz przyszedl czas na marazm! Problem jest taki sam
                jak u lekkoatlety ktory poprzez kontuzje nie trenowal np. 6 m-cy. Zeby dojsc do
                punktu, ktorym byly forma fizyczna przez kontuzja potrzeba 2 x (okres bez
                treningu), tutaj 12m-cy. Niestety jestesmy teraz na takim poziomie ze bedzie to
                trwalo lata. Drugi problem jest to ucieczka mlodych ludzi z miasta. Nie ma nic
                co mogloby ich w G-dzu zatrzymac/namowic do powrotu po uniwerku (niestety). No i
                zaczyna sie bledne kolo. Sa wybory sa "nowi" w ratuszu i maja zaufanie ludzi w
                miescie. Pod koniec swojej kadencji, obojetnie jakby sie nie starali, nie zrobia
                wystarczajaco duzo zeby zadowolic swoich wyborcow. Wiec wyborcy odbieraja im
                mandat w nastepnych wyborach i przychodza "nowi nowi" lub "przed nowi" i
                zaczynaja od nowa. Wiec czego brak jest kontynuacja rzadu. No ale nie malujmy
                wszystkiego tak czarno. Nadejdzie wczesniej czy p..... miejmy nadzieje ze
                wczesniej taka chwila ze cos drgnie i kolo sie ruszy.

PZDR

ma-zak
                • naata Re: Cytadela - nasza perła 26.10.05, 10:08
                  Parkowy założył ciekawy wątek o grudziądzkiej "perle-cytadeli".
                  Można by tu zamieścić coś z historii, wleić kilka fotek, podać dni i godziny
                  zwiedzania. Można też założyć klub miłośników Cytadeli..

A tu..
                  " Ogolny marazm wywodzi sie chyba z tej sytuacji, ze przez ostatnie kilka lat
                  wladze miasta nic (i nawet chyba nie przesadzam tym "nic") nie zrobily
                  pozytywnego w rozwoju miasta. Ludzie maja swoje osobiste granice, ktore jak
                  widac zostaly osiagniete. Teraz przyszedl czas na marazm! Problem jest taki
                  sam.."
                  ----------------------

Problem jest taki sam, jak z marazmem psychologiczno-politycznym...........!

Cóż może powiedzieć o osobistych granicach możliwości ludzi w Grudziądzu -
                  Ma-zak???
                  O ile wiem, wygląd miasta zmienia się na lepsze, cały czas, więc nie jątrzmy.
                  • ma-zak Re: Cytadela - nasza perła - Na temat ;))) 26.10.05, 13:53
                    Masz Racje.... tematem jest nasza perelka alias Cytadela! ;)))

Wiec no ocz zakladamy klub milosci do naszej Cytadeli?
                    kto zna pare faktow na temat naszej perelki?

Ja moze zaczne...

Twierdza "perelka" znana jako Feste Courbiere [od generala Wilhelma Rene de
                    l'Homme de Courbiere (1733-1811)] byla jedna z wazniejszych twierdz pruskich.
                    Twierdze Pruskie rozmieszczone byly wzdluz wschodniego brzegu Dolnej Wisly na
                    odcinku od Gdanska az do twierdzy Torunskiej. Ich zadaniem mialo byc powstrzymac
                    wojska rosyjskie przed atakiem na regiony na zachod od Wisly, oraz umozliwic
                    kontratak i odbicie Prus Wschodnich. W planach pruskich strategow kluczowe
                    zadanie w realizacji tych planow zajmowala twierdza Courbiere'a zwana twierdza
                    Grudziadzka..... to tak na poczatek.... kto daje wiecej? fotki? dokumenty?

PZDR

Ma-zak
                • dodo66 Do Ma-zaka 26.10.05, 13:27
                  Pewnie masz racje. Zbyt dlugi okres niepowodzen, bezczynnosci, brak pozytywnych przykladow do ktorych mozna sie odwolac, brak sukcesow, pogarszajaca się sytuacja ekonomiczna miasta to musi powodowac zniechecenie i apatie mieszkancow. Ta jednak prowadzi tylko do dalszego pogarszania sie ogolnej sytuacji.
                  Faktem jest tez, ze po takich niepowodzeniach trudno się będzie pozbierac i uwierzyc w lepsze jutro. W zyciu trzeba umiec szybko zapominac i isc do przodu. Inaczej nic się nie zmieni. Tym truizmem koncze i pozdrawiam
    • toja50 Re: Cytadela - nasza perła 09.11.05, 22:49
      Cytadela otwarta 11XI, autobusy z Pl.Stycznia zaczynaja odjaz o 11;45 i dalej
      co pol godziny. Mozna rowniez wlasnym autem i zaparkowac na terenie cytadeli.
      Na miejscu grochowka wojskowa na rogrzanie, i wiele innych ciekawych rzeczy.
      Moze do zobaczenia.
              • parkowy starałem się.... 13.11.05, 14:01
                znaleźć coś z otwarcia,okazuje się to niemożliwe.Podczas zwiedzania obowiązywał całkowity zakaz fotografowania :( Na pocieszenie kilka ciekawych linków,a na nich Cytadela w pełnej krasie :)
                www.4rbm.pl/index.php?str=twierdza
                www.grudziadz.net.pl/grudziadz/index.php?option=com_zoom&Itemid=30&catid=2
                af.rmf.pl/index2.php?str=details&i=21993
                • dodo66 Re: starałem się.... 13.11.05, 15:20
                  Dzieki.
                  Czyzby cytadela nadal miala znaczenie strategiczne dla obronnosci miasta, iż nie można bylo fotografować? Dziwi mnie ten zakaz - cytadela to jeden z najwiekszych zabytkow miasta - przeciez to rowniez mogloby byc jakas prywatna forma promocji miasta.
                  Im bardziej wglebiam sie w temat G-dza, poczynan jego wladz, aktualnej sytuacji gospodarczej miasta, tym bardziej moje opinia na jego temat staje sie blizsza Toji. Trzeba jednak isc do przodu - wiec jak najszybciej zapominam zle wiesci.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka