Dodaj do ulubionych

uciąć? - storczyk

14.04.06, 09:19
moj storczyk jakis czes temu stracil kwiatki, zostaly mu tylko 3, troche
dziwnie wyglada i zastanawiam sie czy nie obciac tych lodyg, czy poczekac az
te kwiatki same opadna, czy to obcinanie jest konieczne? czy jezeli tego nie
zrobie to storczyk zakwitnie? prosze o odpowiedz i dziekuje
Obserwuj wątek
    • oka5 Re: uciąć? - storczyk 14.04.06, 19:26
      "czy to obcinanie jest konieczne?"

Nie, nie jest konieczne. To przesąd. Pęd kwiatowy najlepiej uciąć, gdy sam
      zaschnie. A przy pytaniu o poradę dobrze byłoby napisać, co to za storczyk. To
      tak na przyszłość ;-).
    • artnow Re: uciąć? - storczyk 18.04.06, 07:49
      Podejrzewam, że to "falenopsis".
      Generalnie są dwie szkoły jeśli chodzi o ucinanie:

Jedna mówi, żeby po całkowitym przekwitnięciu uciąć pusty pęd na wysokości trzeciego oczka.

Druga mówi, żeby nie ucinać, wtedy na tym pędzie zakwitną następne kwiaty.
      Ja jestem wyznawcą tej drugiej metody - efekty postaram się dzić lub jutro sfotografować i pokazać na forum.
    • krystyna-anna7 Re: uciąć? - storczyk 26.04.06, 23:18
      Nie obcinać zbyt pochopnie, fakt ,że na tej samej łodyżce będzie kwitł
      ponownie.
      A więc, łodyżka z kwiatkami nie jest jednym "patyczkiem" na łodyżce sa
      zgrubienia tak zwane kolanka,odlicz cztery i nad czwartym obetnij ,chyba,że
      łodyżka jest bardzo długa to wtedy ,rozciągnij szeroko palce dłoni ,przyłuż do
      łodyżki i utnij nad oczkiem na odległość miedzy czubkiem kciuka i małego palca
    • jagoda85 Re: uciąć? - storczyk 31.05.06, 18:13
      Zakochałam się w storczykach. Kupiłam sobie 2 całkiem różne. Jak bedę mieć nowy
      aparat to wkleję zdjecia. Jak kupowaliśmy storczyki, to pani powiedziała nam,
      żeby nic nie obcinać, jak kwiaty przekwitną, ponieważ po pewnym czasie w tych
      samych miejscach storczyk zakwitnie ponownie.
        • psciolka Re: uciąć? - storczyk 13.06.06, 13:31
          prawda o storczykach jest taka,że są to dosc trudne w uprawie kwiaty - ale
          jakże piękne! :) Znam ludzi, którzy ucinają łodygę po przekwitnięciu tylko
          jedno oczko nad ziemią, inni jedno oczko poniżej ostatniego kwiatka, jeszcze
          inni nic nie ucinają. I u każdej z tych osób kwiat kwitnie po raz enty. U
          innych z kolei nie. Myślę, że samo miejsce obcięcia czy też nie obcinanie nie
          ma większego wpływu na kwitnienie rośliny-ona po prostu jest dosc wymagajaca od
          otoczenia. p.s. u mnie nie kwitnie już półtorej roku (po obcięciu po
          przekwitnieniu), ale wypuszcza nowe, mięsiste liście. nie wiem jaki to rodzaj
          storczyka - ma duże białe kwiaty i szerokie, ciemne, mięsiste, niezbyt długie
          liści eu podstawy.
    • elwira_11 Re: uciąć? - storczyk 15.06.06, 16:39
      A moj storczyk po przycięciu ( być moze nie po tym oczku co trzeba)do tej pory
      nie zakwitł chociaż minęło juz dwa lata za to na nóżce bylego kwiatka wypuscil
      nowa rosline ktora juz wypuszcza korzenie napowietrzne.Pozostale storczyki
      ktore nie przycinalam zakwitly,wiec teraz pozostawiam tak jak w naturze
      przeciez tam nikt nie przycina i pieknie kwitną.Najważniejsze zeby po
      przekwitnieciu pozwolic "odpocząć" ja ograniczam podlewanie i bez odzywki.( tak
      zrobilam w zeszlym roku)Potem częsciej podlac i z odżywką i z pewnaścią znowu
      zakwitną

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka