Dodaj do ulubionych

Stefan Bandera

07.08.09, 16:27
Stefan Bandera bezpośrednio nie odpowiada za rzezie wołyńskie, bo
wówczas był uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym , to
niewątpliwie ponosi odpowiedzialność moralną, ponieważ zbrodnie te
popełniła stworzona przez niego frakcja OUN, której członkowie od
jego nazwiska nazywani byli "banderowcami". Natomiast Ukraińcy
patrzą na niego, jak na człowieka, który za wolną Ukrainę
przesiedział szereg lat najpierw w polskich więzieniach, a potem w
nazistowskim obozie w Sachsenhausen. Dzięki temu, po wojnie w
strefie amerykańskiej mógł przedstawiać się jako ofiara nazizmu.
Obserwuj wątek
  • darino Re: Stefan Bandera 07.08.09, 16:48
   Dodam jeszcze, że również jego śmierć z rąk sowieckiego agenta wpłynęła na
   rozwój jego legendy.
   Co do "założenia" przez niego frakcji OUN, to nie jest całkiem prawda, bo w
   latach 1934-1939 przebywał w polskim wiezieniu, skąd nie miał wpływu na bieg
   wypadków, a frakcja, choć nieformalna, to jednak już istniała. Chodziło raczej o
   spór pomiędzy "młodymi" działaczami, działającymi na terenie II RP, a "starymi"
   działającymi na emigracji, i mającymi dostęp do funduszy zebranych wśród
   emigracji ukraińskiej na Zachodzie.
   Powrót Bandery z więzienia we wrześniu 1939 przyśpieszył tylko formalny rozłam,
   bo wokół niego skupili się zbuntowani działacze.
  • orzelbialy15 Re: Stefan Bandera 08.08.09, 18:41
   Stefan Bandera urodzony 01.01.1909r. w Polsce we wsi Uhrynów Stary, powiat kałuski, woj. Stanisławowskie, zginął zamordowany przez NKWD, 15 października 1959r. w Monachium RFN.

   Przywódca nazistowskich ukraińskich nacjonalistów w Polsce OUN-UPA agentury hitlerowskiej w Polsce finansowanej przez wywiad niemiecki a także moskiewski Komintern. Agent niemiecki w Polsce o pseudonimie "Siryj" a także "Małyj, Baba, Orski" odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków a także Żydów, Ukraińców i Rosjan na terenie II RP (Wołyń, Podole, Małopolska Wschodnia oraz Lwów), zwany "ukraińskim führerem".

   Urodził się w rodzinie proboszcza grekokatolickiego, nacjonalisty, kapelana UHA (Ukraińskiej Halickiej Armii), później kapelana w Czerwonej Ukraińskiej Armii Halickiej.

   01.09.1919r. rozpoczął naukę w gimnazjum ukraińskim w Stryju jego idolem był wówczas D.Doncow i jego dzieło "Nacjonalizm" tam zapoznał się z nielegalnym bractwem "Czarnego Tryzuba" (przybudówka faszystowskiego OUN).

   W 1928r. Bandera zostaje studentem Politechniki Lwowskiej, kształci się za pieniądze polskich podatników, korzysta z wielu swobód z jakich korzystali Ukraińcy w II RP. Nie kończy jej (nie broni dyplomu), gdyż działa nielegalnie przeciwko Państwu Polskiemu sabotaż, szpiegostwo, tworzenie list polskiej inteligencji, żydów na podstawie, których następowały później aresztowania i deportacje przez Gestapo i NKWD, napady, rabunki-napad na pocztę w Gródku Jagiellońskim. (uczestniczyli w nim m.in. Roman Szuchewicz i Mykola Łebed).

   Działał również w nielegalnym UWO (Ukraińskiej Organizacji Wojskowej) odpowiedzialnej, między innymi za:

   * nieudany zamach na Naczelnika Państwa Polskiego-Józefa Piłsudskiego (25.11.1921r.), który przybył do Lwowa aby "miasto-bohater" udekorować orderem Krzyża "Virtuti Militari"
   * zamordowanie w Kamionce Strumiłowskiej (15.10.1922r) ukraińskiego poety i działacza społecznego Teodora Twerdochliba
   * nieudany zamach (1924r) we Lwowie na Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego
   * zamordowanie społecznika Tadeusza Hołówkę(sympatyka ukrainców)

   W 1928r. Bandera wstępuje do OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) by w 1933r. stanąć na czele OUN, wówczas to jego idolem zostaje Adolf Hitler, kanclerz III Rzeszy Niemieckiej i zaczyna go wiernie naśladować. Jako szef Krajowego Prowidu OUN wydaje rozkaz zamordowania - Kuratora Lwowskiego Okręgu Szkolnego-Stanisława Sobińskiego oraz dyrektora żeńskiego ukraińskiego seminarium nauczycielskiego w Przemyślu - Sofrona Matwijasa a 22.10.1933 bojówkarz OUN Mykoła Łemyck dokonał zamachu na Konsula sowieckiego we Lwowie.

   W 1934r. Bandera wydaje kolejne zbrodnicze rozkazy zamordowania:

   * kowala Biteckiego za krytykę ukraińskiego faszyzmu
   * kuratora szkolnego Gadomskiego
   * pisarza Antona Kruszelnickiego za krytykę Doncowa
   * wojewody wołyńskiego Józefskiego

   Do 1935r. zlecił 18 morderstw i 13 zamachów, 15.06.1934r. z rozkazu Bandery bojówkarz OUN- H. Modoj zastrzelił ministra spraw wewnętrznych RP- Bronisława Pierackiego, oraz dokonano zamachu bombowego na drukarnię Jaćkowa we Lwowie.

   25.07.1934 r. z rozkazu Bandery, OUN morduje Iwana Babija dyrektora gimnazjum ukraińskiego we Lwowie, osobę zaufaną metropolity Lwowskiego Szeptyckiego, który potępił ten mord oraz zbrodniarzy z OUN.

   W 1935r. Bandera zafascynowany Hitlerem i jego akcją "długich noży", organizuje w podobny sposób czystki w swoich szeregach, zleca morderstwa swoich ludzi za tzw. "krytykę i odchylenia partyjne". Wyrok wykonano na studencie Marijce Kowaluk oraz gimnazjaliście Mychojła Kopaczu a nieco później na studencie prawa Władymyru Melnyku.

   W latach 1936-37, OUN pod wodzą Bandery podjęła szeroko zakrojoną współpracę z niemieckim wywiadem przeciwko Polsce.

   W 1936r. Bandera wraz ze swoimi kompanami zostaje skazany w Polsce na karę śmierci zamienioną na dożywocie ze względu na wchodzącą amnestię w Polsce ( co jak czas pokaże było tragicznym błędem polskiego państwa demokratycznego jakim była II RP).

   W 1938r. po śmierci Jewhena Konowalca , jego następcą zostaje Andrej Melnyk jako szef zarządu zagranicznego OUN, opowiadający się za ścisłą współpracą z Niemcami, główny konkurent Bandery.

   We wrześniu 1939r. Bandera, Łebed, Szuchewicz wychodzą z więzień i rozpoczynają swoją dalszą zbrodniczą działalność. W 1940r. dochodzi do rozłamu na OUN Melnika i OUN-Bandery, szefem OUN-B w Generalnym Gubernatorstwie zostaje zaufany Bandery - Roman Szuchewycz. Doszło wówczas do wzajemnych walk pomiędzy obu frakcjami ale banderowska Służba Bezpeky [SB] którą kierował Mykoła Łebed w skrytobójczy sposób wymordowała część konkurentów Bandery - kolejna banderowska ("noc długich noży").

   W kwietniu 1941 roku powstaje batalion "Nachtigall" ze strony niemieckiej dowodził nim por.Herzner i por.Oberländer a podlegał im ze strony ukraińskiej komandyr Roman Szuchewicz "Tur". W dniach 1-7 lipca 1941 roku we Lwowie - Nachtigall wspólnie z ukraińską policją i SB-OUN zamordowali ponad 3000 Polaków i Żydów, a w nocy z 3 na 4 lipca Nachtigall wspólnie z gestapo dokonał mordu polskich profesorów lwowskich rozmiar zbrodni zaskoczył nawet niemieckiego admirała Canarisa (szefa Abwhry) który nakazał wycofać 7 lipca ten batalion ze Lwowa. Wszystkie te mordy działy się za pełną aprobatą Bandery.

   W dniu 30.06.1941 roku we Lwowie, Bandera ogłosił powstanie fikcyjnego, marionetkowego rządu z Jaroslawem Stećko jako premierem, który ogłosił na początek: "Politykę będziemy robić bez sentymentów, wyniszczymy bez wyjątku tych którzy staną na naszej drodze. Kierownikami wszystkich gałęzi życia będą Ukraińcy i tylko Ukraińcy a nie wrogowie - Polacy, Żydzi... Nasza władza będzie dyktaturą OUN, polityczną i wojskową, dyktaturą dla wrogów straszną i nieubłaganą". Ten marionetkowy rząd przetrwał 12 dni (w tym czasie istniał legalny ukraiński rząd na emigracji) i nie uznało go żadne z państw świata. Pomimo wystosowanego przez ten "rząd" Pozdrowień dla Twórcy i Wodza Wielkich Niemiec - Adolfa Hitlera, Hitler nie uznał go i kazał Himmlerowi zająć się tą bandą fanatyków (tak określał rząd banderowski).

   Bandera podejrzewając że za tymi decyzjami stoją ounowcy Melnika, wysyłał bojówkę SB z terrorystą Kozijem na czele który w Żytomierzu [30.08.1941] morduje jego konkurentów z OUN-M - Senyka Hrywińskiego i Ściborskiego.

   15.09 1941 r Bandera zostaje aresztowany i przewieziony do obozu w Sachsenhausen, osadzony w wydzielonej części obozu dla uprzywilejowanych, w dobrych warunkach, prowadzi tajne rozmowy o dalszej współpracy z Niemcami oraz rozpracowuje współwięźniów m.in.generała Roweckiego "Grota" komendanta AK i innych polityków z całej Europy (przebywała tam też profesura z UJ, AGH i KUL oraz ludzie z polskiego wywiadu). Podczas odsiadki w obozie Bandera doprowadził do porozumienia między OUN-UPA a Abwehrą a na zakończenie odsiadki spotkał się z Himmlerem który stwierdził "Odpadła potrzeba waszego wymuszonego sytuacją przebywania w fikcyjnym areszcie". W grudniu 1944 roku Bandera i jego kompani zostali zwolnieni z obozu zagłady w Sachsenchausen w związku z tworzeniem przez Niemców Ukraińskiej Armii Narodowej. Bandera otrzymał mieszkanie służbowe i zabrał się do energicznej współpracy z hitlerowcami.

   Po 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej i upadku III Rzeszy Niemieckiej, Bandera został konfidentem służ specjalnych Wlk.Brytanii i RFN, przebywał koło Insbrucku w miejscowości Seeder w wygodnym mieszkaniu pod czujną opieką swojej ochrony i wywiadu brytyjskiego, co uchroniło go od stryczka. Chcąc uniknąć deportacji i kary śmierci za dokonane ludobójstwo Bandera wyrzekł się swojego ukraińskiego pochodzenia i twierdził że jest Polakiem na wygnaniu, zmienił nawet dowód tożsamości ze Stepan Bandera na Stefan Popiel. Zamieszany był też w wiele afer między innymi w "aferę dolarową" czy przerzut kosztowności zrabowanych pomordowanym Polakom i Żydom na terenie II RP, za "żelazną kurtynę". Mimo posiadanego obywatelstwa polskiego i zmienionego nazwiska wytropi
   • darino niby tak, ale nie całkiem ... 08.08.09, 20:00
    1. Co do finansowania, to na pewno III Rzesza, jak napisano, na pewno nie
    Komintern (ZSRR). Oprócz tego OUN finansowała między innymi Litwa,
    Czechosłowacja i Wolne miasto Gdańsk. No i emigracja ukraińska.

    2. Raczej nie może być odpowiedzialny za mordy rozpoczęte w połowie 1943 roku,
    bo od połowy 1941 roku do zimy 1944/1945 siedział w areszcie, a potem w obozie
    koncentracyjnym. Wina jest nie do udowodnienia, więc nikt nawet nie próbuje.

    3. W uniwersytecie kształcił się za pieniądze wszystkich podatników, nie tylko
    polskich, a poza tym za pieniądze rodziny.

    4. Zamordowany Twerdochlib miał na imię Sydir, a nie Teodor, i zginął, kiedy
    Bandera wstępował dopiero do gimnazjum (1922). Do UWO Bandera wstąpił dopiero w
    1927.

    5. Pisarz Antin Kruszelnyćkyj został zabity przez Sowietów w ZSRR, a nie przez OUN.

    6. W czasie zamordowania Iwana Babija Bandera przebywa już w polskim areszcie.

    7. We wrześniu Bandera nie "wyszedł z więzienia". Po prostu służba więzienna
    uciekła, pozostawiając więzienie, a współwięźniowie uwolnili go z karceru.

    8. Nachtigall nie dokonał mordu profesorów lwowskich, i również Bandera nie miał
    z tym nic wspólnego.

    9. Jeżeli państwo ukraińskie z 30 czerwca 1941 było marionetkowe (czyli
    przypuszczalnie marionetką Niemiec), to dlaczego Niemcy zlikwidowali je po 12
    dniach ?

    10. Omelian Senyk nie nazywał się Senyk Hrywiński, tylko nosił pseudonim
    "Hrybiwśkyj".

    11. Jeżeli Bandera siedział w KL w "wydzielonej części obozu dla
    uprzywilejowanych, w dobrych warunkach", to w takich samych warunkach mieszkał
    Grot-Rowecki (byli to sąsiedzi z baraku).

    12. Bandera nie mógł doprowadzić w obozie do porozumienia między OUN a Abwehrą,
    bo takie porozumienia były już zawierane w drugiej połowie lat 30.

    13. Jeżeli Bandera po wojnie "wyrzekł się swojego ukraińskiego pochodzenia i
    twierdził że jest Polakiem na wygnaniu", to skąd pojawiają się pretensje do
    Ukraińców ? I kierował po wojnie działalnością ZCz OUN jako Polak ?

    Generalnie źle napisany artykuł i niezbyt ścisły, ale nie chce mi się dokładniej
    analizować.

   • eryk2 Kłamstwo na bzdurze i durnotą pogania... 09.08.09, 00:35
    Dobra rada, młody kolego o wyjątkowo mało pretensjonalnej ksywie
    orzelbialy15, na przyszłość: sprawdzaj informacje historyczne co
    najmniej w dwóch źródłach, zwł. gdy jedno jest tak "super"
    wiarygodne jak podany przez ciebie portal. Oto tylko KILKA zdań z
    linkowanego przez ciebie tekstu - zdań, ociekających kłamstwami i
    historycznymi bzdurami:

    > W 1928r. Bandera wstępuje do OUN (Organizacji Ukraińskich
    > Nacjonalistów) by w 1933r. stanąć na czele OUN

    W 1933 Bandera mógł sobie stanąć najwyżej na wzgórzu, a nie na czele
    OUN - na czele stał bowiem Konowalec (od samego początku, a Bandera
    został szefem Egzekutywy Krajowej). To mniej więcej taka różnica jak
    między premierem (Konowalec), a ministrem spraw wewnętrznych
    (Bandera) - chyba że dla ciebie szefem rządu jest minsiter spraw
    wewnętrznych, a nie premier:

    "Przywódca OUN Jewhen Konowalec w 1933 mianował Stepana Banderę
    szefem Egzekutywy Krajowej. Przewodniczącym Egzekutywy był przez
    rok – od czerwca 1933 do aresztowania w czerwcu 1934"

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera

    "W 1934r. Bandera wydaje kolejne zbrodnicze rozkazy zamordowania:
    (...)
    •pisarza Antona Kruszelnickiego za krytykę Doncowa".

    Szczerze mówiąc, to w 1934 r. Bandera mógł naskoczyć Antonowi
    Kruszelnickiemu, który od lipca 1932 r. znajdował się wraz z całą
    rodziną...w Związku Sowieckim, gdzie właśnie szykowano mu proces
    polityczny. 6 listopada 1934 został aresztowany, w 1935 r. trafił do
    łagru na Sołowkach, rozstrzelano go z okazji 20. rocznicy rewolucji
    bolszewickiej - więc albo Bandera się pomylił, albo cytowany przez
    ciebie portal. Stawiam na to drugie...

    uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D1%96%D0%BD_%D0%9A%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%
    B8%D0%B9

    "15.06.1934r. z rozkazu Bandery bojówkarz OUN- H. Modoj zastrzelił
    ministra spraw wewnętrznych RP- Bronisława Pierackiego"

    Twój wspaniały portal się znowu pomylił - mordercą min. Br.
    Pierackiego był Hryhorij Maciejko-Macejko, a nie jakiś H. Modoj... W
    dodatku Bandera podobno odwołał w ostatniej chwilę akcję z powodu
    częściowej dekonspiracji grupy zamachowców...

    www.irekw.internetdsl.pl/maciejko_hryhor.html

    Do 1935r. zlecił 18 morderstw i 13 zamachów,
    W 1935r. Bandera zafascynowany Hitlerem i jego akcją "długich noży",
    organizuje w podobny sposób czystki w swoich szeregach, zleca
    morderstwa swoich ludzi za tzw. "krytykę i odchylenia partyjne""

    W 1935 Bandera mógł zlecać co najwyżej podlewanie kwiatów u siebie w
    celi, jeśli mu pozwolono na zabawy w inżyniera rolnika - od czerwca
    1934 był aresztowany, a w listopadzie 1935 rozpoczął się proces
    Bandery i innych działaczy OUN w sprawie morderstwa min. Br.
    Pierackiego...

    a w nocy z 3 na 4
    > lipca Nachtigall wspólnie z gestapo dokonał mordu polskich
    > profesorów lwowskich

    "Wbrew upowszechnianej w latach 1959-89 wersji żołnierze batalionu
    nie brali udziału w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. w aresztowaniu
    profesorów lwowskich i w ich egzekucji" (G. Motyka "Ukraińska
    Partyzantka 1942-1960". Warszawa 2006, s. 95-96; R. Torzecki "Polacy
    i Ukraińcy. Sprawa ukraińska w czasie II wojny światowej na terenie
    II Rzeczypospolitej". Warszawa 1993, s. 118-119; Wł. Bonusiak "Kto
    zabił profesorów lwowskich". Rzeszów 1989)

    pl.wikipedia.org/wiki/Batalion_%22Nachtigall%22
    itd., itp.

    Wierszyk na dobranoc dla naszego młodego analfabety historycznego,
    oddający dość dobrze wiarygodność wklejonego przezeń tekstu:

    Kiedy Kara Mustafa, wielki mistrz Krzyżaków,
    Szedł z licznymi zastępy przez Alpy na Kraków,
    Do obrony swych posad zawsze będąc skory,
    Pobił go pod Grunwaldem król Stefan Batory.

    Wtedy to śród Sahary, w onym kraju futer,
    Szczepił nową religię sławny Marcin Luter.
    I, pracując gorliwie piórem i wymową,
    Zginął razem z Homerem w noc Bartłomiejową.
    • orzelbialy15 Re: Kłamstwo na bzdurze i durnotą pogania... 09.08.09, 10:31
     sympatyk kolarstwa eryk 2 napisał:Dobra rada, młody kolego o wyjątkowo mało pretensjonalnej ksywie
     orzelbialy15, na przyszłość: sprawdzaj informacje historyczne co
     najmniej w dwóch źródłach, zwł. gdy jedno jest tak "super"
     wiarygodne jak podany przez ciebie portal. Dobra rada,stary kolego zanim zaczniesz dyskutować o historii powszechnej i oczywiście tego regionu to najpierw poczytaj i potraktuj jako swój elementarz takie strony jak:PHALANX,ŻOŁNIERZE WYKLĘCI-Zapomniani bohaterowie czy oczywiście IV ROZBIÓR POLSKI .A co do ksywy to w Polsce taka jest jak najbardziej na miejscu ,w przeciwieństwie do pseudonimu bojowego twojego kolegi "wianuszka kresowego"opluwającego mordy na bezbronnych cywilach narodowości ukraińskiej i polskiej na tych terenach.
     • eryk2 Re: Kłamstwo na bzdurze i durnotą pogania... 09.08.09, 15:50
      Ty naprawdę masz dopiero 15 lat i jeszcze nie uczyłeś się logiki na
      matematyce w szkole...

      orzelbialy15 napisał:

      Dobra rada,stary kolego zanim zaczni
      > esz dyskutować o historii powszechnej i oczywiście tego regionu to
      najpierw poc
      > zytaj i potraktuj jako swój elementarz takie strony
      jak:PHALANX,ŻOŁNIERZE WYKLĘ
      > CI-Zapomniani bohaterowie czy oczywiście IV ROZBIÓR POLSKI .

      Toż napisałem w moim wcześniejszym poście, analizując zaledwie kilka
      zdań z tekstu, który TY wkleiłeś z portalu IV rozbiór Polski.
      Udowodniłem czarno na białym, że wartość historyczna wiadomości z
      portalu IV rozbiór Polski jest żadna - mieszają się tam fakty z
      głupotami, wymysły z prawdziwymi datami itd., dlatego nie jest to
      wiarygodne opracowanie. To tak, jakby ktoś na swoim portalu oskarżył
      Hitlera o wymordowanie 6 mln. Żydów oraz o spowodowanie efektu
      cieplarnianego, a ty potraktowałbyś ze śmiertelną powagą całość tej
      wypowiedzi i twierdziłbyś, że to WSZYSTKO prawda. Otóż nie - portal
      IV rozbiór Polski nie wytrzymuje konfrontacji z poważnymi
      opracowaniami historycznymi czy nawet tylko w warstwie
      faktograficznej z popularnymi encyklopediami (pomyłki w datach w
      rodzaju np. "Bandera prowadził od 1935 czystki w szeregach OUN",
      gdzie nawet tylko z Wikipedii - skądinąd też czasem się mylącej, ale
      rzadziej niż IV rozbiór Polski, który kłamie w każdym zdaniu -
      wynika, że Bandera siedział w więzieniu od 1934 r., więc nie mógł
      wówczas czyścić niczego poza własnym ubraniem).

      > sympatyk kolarstwa eryk 2

      Skąd wiesz, czy jestem sympatykiem kolarstwa? Podejrzewasz, że
      jestem cyklistą? A może jeszcze masonem i Żydem? Nie bój żaby -
      takie urojenia można leczyć, więc rokujesz szanse, że będziesz
      zdrowy, jak skończy się okres pokwitania...

      Jeżeli tak bardzo lubisz bajeczki (ostatecznie jesteś jeszcze w
      wieku postpubertalnym, nasz ty adolescencie), to masz jeszcze jedną,
      zupełnie jakby napisaną na temat redakcji portalu IV rozbiór Polski:

      Historyczna nowa szkoła
      Swą metodę badań ścisłą,
      Sprowadzoną hurtem z Niemiec,
      Rozpowszechnia ponad Wisłą
      I, nabywszy pogląd świeży,
      Nowym łokciem dzieje mierzy.

      (...)

      W pełnym świetle jej dochodzeń
      Jasną gwiazdą lśni despotyzm
      I wychodzi czysto na wierzch
      Targowicy patryjotyzm...
      Gdyż Kościuszko to był wariat,
      Co buntował proletariat!

      I tak dalej... i tak dalej...
      Coraz śmielsze wnioski przędzie
      I, nicując dawne sądy,
      Nie powstrzyma się w zapędzie,
      Aż dowiedzie, że król Herod
      Dobroczyńcą był dla sierot.
      • czarnateczka1 Re: Kłamstwo na bzdurze i durnotą pogania... 11.08.09, 19:08
       Oczywista oczywistość, on nie mordował, on odwołał akcję itp. pierdoły, tylko
       kto i gdzie to wpisał?

       <<...o powstaniu państwa ukraińskiego:

       “Nowopowstałe Państwo Ukraińskie będzie ściśle współdziałać z
       Nacjonal-Socjalistycznymi Wielkimi Niemcami, które pod przewodem swego Wodza
       Adolfa Hitlera tworzą nowy ład w Europie i świecie (…). Chwała bohaterskiej
       Armii Niemieckiej i jej Fuehrerowi Adolfowi Hitlerowi!“

       “Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów zwalcza Żydów jako podporę
       moskiewsko-bolszewickiego reżimu, uświadamiając jednocześnie masy ludowe, że
       Moskwa jest głównym wrogiem”

       “Narodzie! – Wiedz! Moskwa, Polska, Madziarzy, Żydostwo – to Twoi wrogowie.
       Niszcz ich!”

       "Sława bohaterskiej Armii Niemieckiej i jej Fuhrerowi Adolfowi Hitlerowi!

       #Z proklamacji rządu Stećki z dnia 1 sierpnia 1941:
       "Państwo ukraińskie będzie ściśle współdziałać z Narodowo-Socjalistycznymi
       Wielkimi Niemcami, które pod kierunkiem Adolfa Hitlera tworzą nowy porządek w
       Europie".

       Wystarczy...
       A tu artykuł sprzed 2-ch lat, nieco szerzej o biografii, i nie tylko, Bandery -

       www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071031/REGION06/71030023

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka