Dodaj do ulubionych

Wyniki pomiarów geodety

12.01.06, 11:44
Ciekawy jestem czy ktoś z szacownych współmieszkańców osiedla po pomiarze mieszkania uzyskał wynik niższy niż na umowie kupna.
Podejrzewam, że takich osób o ile są jest niewiele. Znowu z tego całego zamieszania wyszedł polski kocioł, którego żaden diabeł pilnować nie musi....
Obserwuj wątek
    • edyta_marcin Re: Wyniki pomiarów geodety 12.01.06, 12:43
      My dokonalismy pomiaru po informacji od TBS i okazało się że mamy dokładnie
      tyle samo co na umowie. Natomiast wg. wyliczeń geodety powinnismy dopłacić ok.
      1800 zł za 0,70 m kw. !!! Zakwestionowalismy te pomiary i czekamy na odpowiedź.
      Zastanawiam się czy ktoś z mieszkańców budynku F ( dawne oznaczenie A3) ma
      zwrot za mniejszy metraz ?
      Pozdrawiam, Edyta
    • ergs Re: Wyniki pomiarów geodety 16.01.06, 16:05
      Witam,
      nam niestety tez wyszlo, ze mamy wiekszy metraz niz w umowie o jakies 0, 70 m
      kw i czeka nas doplata ok 1700zl. Te dodatkowe oplaty sa bardzo dołujace.sad
      Chcielibysmy zapytac sie tez o rachunek za gaz, nie mieszkamy jeszcze a juz
      dostalismy fakture na ponad 200zl za listopad i grudzien. Oczywiscie jest
      ustawiony piec, ale na nizsza temperature nocna. Moze mi ktos powie w takim
      razie ile sie placi, jak juz zamieszkamy i bedziemy naprawde korzystac ze
      wszystkiego.
      Pozdrawiam
      Edyta

• aajn2 :(( 16.01.06, 17:25
        Własnie sie dowiedziałam że mamy wieksze mieszkanie o 90 cm, czyli musimy
        doplacic za 70 cm 1890 zł!!
        My tez chcielibyśmy pomierzyc jeszcze raz mieszkanko!!
    • mazijaro Re: Wyniki pomiarów geodety 16.01.06, 20:44
      To, że Millenium ma obowiązek przedstawic dokumenty na podstawie których żąda
      od nas dopłaty, to jest oczywiste. Dla mnie co innego jest istotne. Bo jeżeli
      się okaże, że rzeczywiście mamy większe mieszkania niż w umowach to mamy
      obowiązek dopłacić? Dla mnie to coś niebywałego. W ten sposób każdy
      deweloper "po cichu" budowałby większe mieszkania, oznajmiając później
      przyszłym lokatorom, że niestety (dla lokatorów), ale muszą dopłacić np. za 4
      m2. Przecież gdzieś musi być granica między dopuszczalnym błędem, a błędem w
      sztuce. Dla mnie to jest błąd w sztuce budowlanej, a zainteresowani to
      zleceniodawca - Millenium i wykonawca - Budbaum. Ja się w umowie zgodziłem
      zapłacić za 60 m2, jeżeli nie jest zgodne z umową, to chyba nie ja powinienem
      ponieść tego konsekwencje. Płacić nie mam zamiaru. Pozdrawiam.
      • aksaa Re: Wyniki pomiarów geodety 16.01.06, 23:05
        Też mi się tak wydaje.
        A jak miałabym dopłacać (jeszcze nie wiem jak u mnie) to niech sobie Millenium
        weźmie ten kawałek metra, ja go nie potrzebuję. A tysiąc czy więcej (zł) juz mi
        się przyda.
        • edyta_marcin Re: Wyniki pomiarów geodety 17.01.06, 10:37
          Tylko niestety wszyscy się zgodzilismy na to podpisując umowę. Jest tam
          magiczny punkt, który mówi o ustaleniu ostatecznej ceny mieszkania po dokonaniu
          pomiarów sad( My już się z tym pogodzilismy że jest taki zapis ale nie mamy
          zamiaru płacic za coś czego faktycznie nie mamy. Myślę że warto żeby wszyscy
          pomierzyli mieszkania samodzielnie, narazie bez wzywania geodety, może u Was
          też sie okaże taka sama sytuacja.
          E & M
          • edyta_marcin Re: Wyniki pomiarów geodety 17.01.06, 10:41
            jeszcze jedna sprawa :
            rozmawialismy jeszcze z dwoma sąsiadami mieszkającymi na tym samym pietrze co
            my i u każdego jest wieksze mieszkanie. Niesamowita sprawa, okaże się w końcu
            ze budynek jest o 10 m wiekszy niz byl planowany !!! Dziwne że zostało jeszcze
            miejsce na parking ?
          • ligo37 Re: Wyniki pomiarów geodety 17.01.06, 12:36
            My z mężem zmierzyliśmy już swoje mieszkanie. Staraliśmy się to robić
            najdokładniej jak potrafiliśmy. Po zmierzeniu okazało się, że nasze mieszkanie
            jest ok. 1m2 mniejsze niż mamy w umowie. Z pomiarów geodety działającego dla
            Millenium wynika, że nasze mieszkanie jest 1,1 m2 większe. Ja rozumiem, że w
            umowie TBS powołuje się na normę, która dotyczy pomiaru powierzchni w stanie
            surowym (na to się zgodziliśmy podpisując umowę), ale czy to możliwe, żeby w
            takim razie różnica między stanem rzeczywistym a wynikiem podanym przez
            geodetę, który liczył według jakiejś tam normy, wynosiła aż 2m (na ok. 67m
            powierzchni ? Byłabym dużo bardziej spokojna gdyby taki pomiar, według tej
            samej normy, przeprowadził dla nas jeszcze raz ktoś niezależny. Może gdyby
            wielu mieszkańców było tym zainteresowanych, udałoby nam się wynegocjować z
            jakimś geodetą sensowną stawkę od jednego miszkania. Mamy naprawdę wiele do
            stracenia jeżeli się okaże, że przedstawione nam wyniki są naciągane.
            • cucciolo Re: Wyniki pomiarów geodety 17.01.06, 14:20
              hmmm, tylko, ze geodeta to najbardziej uprawniona osoba i jego wyniki sa "swiete"
              geodeta ma uprawnienie panstwowe i raczej trudno kwestionowac jego pomiary.

Problem jest gdzie indziej - nikt wynikow tych pomiarow nie widzial i tu moze
              byc pies pogrzebany, poniewaz TBS robi problemy z udostepnienia protokolow
              pomiaru - czy to nie podejrzane ??
              Przylaczam sie ciekawego spostrzezenia odnosnie rozmiarow wszytkich mieszkan wink

A swoja droga ciekawe jak bedzie u mnie - mam na umowie 58,4 a wg planuu 57,9 a
              po zmianach w ukladzie sican pewnie jeszcze sie cos zmienilo....
              • ligo37 Re: Wyniki pomiarów geodety 17.01.06, 15:25
                Oczywiście zgadzam się, że najpierw trzeba żądać protokołów od Millenium. Nie
                ma w ogóle mowy o jakichkolwiek dopłatach, dopóki nie zobaczymy dokumentacji.
                Ale jeżeli z niej również będzie wynikać, że mamy większe mieszkania, to nie
                znaczy, że nie możemy sprawdzić czy osoba, która się pod tym podpisała nie
                działała na naszą niekorzyść.
                Poza tym pomiary powinny być robione przed położeniem tynków a nie po, jeżeli
                już tak chcemy trzymać się wspomnianej w umowie normy. Może kiedyś zmienię
                zdanie (oby). Na razie wszystko wygląda tak, jakby ktoś znalazł sposób na
                zarobienie od nas dodatkowych pieniędzy.
            • artivii Re: Wyniki pomiarów geodety 17.01.06, 17:20
              Ligo37,

trafiłaś/łeś swoim mailem w samo sedno - i moim zdaniem z tego "sedna" wynikają
              nasze dopłaty:

Pomiar mieszkania powinien być wykonany w stanie surowym, a tymczasem wykonany
              był po położeniu tynków! Żeby zatem policzyć powierzchnię mieszkania - geodeta
              założył (zgodnie z normą), że tynki mają grubość 2 cm. Czyli do każdego
              pomierzonej wielkości dodał 4cm.

Tymczasem w rzeczywistości tynki w naszych mieszkaniach zwykle mają 1-1,5 cm
              (jak ktoś chce sprawdzić, to proponuję skuć kawałek ściany).

Niby centymetr to mało, ale jak taki 1cm przekłada się na 2tys zł dopłaty - to
              chyba warto powalczyć o ten "centymetr" smile
              • cucciolo Re: Wyniki pomiarów geodety 18.01.06, 10:14

ja sie z wami zgadzam w 100% - podejrzane jest zwlaszcza to, ze jakos wszyscy
                maja mieszkania wieksze niz wynika to z umowy a nikt mniejszego, no chyba ze
                jeszcze o tym nie wiemy - piszcie kochani, to bylby jakis znak na korzysc
                Millenium wink
                NO ale jak moga byc zwroty, skoro developer nie udostepnia protokolow z pomiarow
                nawet tym, ktorzy maja wg nich dopalacic...
                a ci co nie dostali wezwania do zaplaty siedza cichutko cieszac sie, ze moze
                oni nie beda musieli doplacac, bo w koncu kazdy z nas wie, co zrobic z 1500 -
                2000 zlotych - nawet jesli posiada takowa sume na swoim koncie....

• dzynu Re: Wyniki pomiarów geodety 19.01.06, 21:46
              Niestety znów daliśmy się nabrać. W umowie jest zapis o wykorzystaniu polskiej
              normy PN-70 B-02365 starej jak świat, kiedy budowano w cały świat, więc i normy
              były podobne. Moim zdaniem było to dobrze zaplanowane, a wybór normy jest nie
              przypadkowy. Nie wiem, czy nie pytaliście tego geodety o szczegóły? Do każdej
              długości zostają dodane 2 cm, więc zdziwiłbym się, gdyby komuś wyszło mniej
              metrów niż to wynika z umowy.
    • ama24 Re: Wyniki pomiarów geodety 23.01.06, 00:21
      Czy znacie stare łacińskie przysłowie “Quot capita tot sensus”?, nie mówiąc już
      o polskim - jeszcze się żaden nie urodził, który by każdemu dogodził. Każdy ma
      prawo mieć swoje zdanie i je wypowiadać. I na wszystko można zawsze spojrzeć z
      dwóch stron. TBS ciągle dostaje od nas baty, więc jaką mam mieć motywację do
      działania. Czy jeżeli w pracy notorycznie krytykuje Was szef, a nigdy nie
      usłyszycie od niego żadnej pochwały, choć staracie się bardzo wykonać tą pracę
      jak najlepiej, to pracujecie lepiej, czy gorzej? Oczywiście, że gorzej i w
      końcu zmieniacie pracę. Mam wrażenie, że TBSowi chce się już coraz mniej z tej
      właśnie przyczyny. Ile można wysłuchiwać słów krytyki? Odnoszę wrażenie, że TBS
      musi jakoś dociągnąć tę budowę do końca, ale robi to po najmniejszej linii
      oporu i wcale im się nie dziwię. A z drugiej strony rozumiem nas samych –
      zapłaciliśmy, wymagamy i chcemy by nie nabijano nas w butelkę i zawsze chcemy
      słyszeć prawdziwe informacje!!!

Nigdy nie zabierałam głosu na forum, ale tym razem muszę to zrobić, ponieważ
      sprawa pomiarów wydaje mi się najbardziej „palącą” sprawą. Mnie nasuwają się
      następujące pytania, refleksje i wątpliwości.
    • ama24 Re: Wyniki pomiarów geodety 23.01.06, 00:22
      Refleksja nr 1
      Wedłig mnie TBS nie ma prawa do ściągania należności na podstawie pisma,
      wysłanego do nas, że tyle i tyle należy dopłacić, dopóki nie przedstawi planów
      mieszkania, takich jakie dostaliśmy przy podpisywaniu umowy. Tłumaczenia Pani
      VJ, że będą one dostępne u Notariusza są żenujące. Po przedstawieniu przez TBS
      dokładnych rysunków z pomiarem mieszkania musimy przecież mieć czas na
      zweryfikowanie tego i ewentualną przysługującą każdemu obywatelowi naszego
      kraju reklamację. Reasumując – nie płacić, dopóki nie dostaniemy szczegółowego
      pomiaru.
      Refleksja nr 2 i zarazem pytanie. Wg umowy, którą podpisaliśmy, TBS miał prawo
      do pomiaru mieszkań, tyle tylko, że według mnie pomiary takie powinny być
      dokonane zanim się wprowadziliśmy. tj. przed oddaniem kluczy i tak jak wynika z
      podpisanej przez nas umowy w paragrafie 4, punkt 6 „ostateczne ustalenie ceny
      nastąpi zgodnie z obowiązującymi przepisami W DACIE ODDANIA ETAPU OSIEDLA DO
      UŻYTKOWANIA”.(Czy ktoś zna dokładną datę kiedy to było? Nie przypuszczenia,
      tylko konkrety, a może TBS odpowie?). I to jest kwestia dla prawnika i do
      ewentualnej walki z TBS. Pomiary były dokonywane dużo później (dokładnie nie
      pamiętam, ale chyba ok. 4 miesięcy po oddaniu pierwszego etapu) i do tej pory
      każdy mógł sobie dokonać wielu przeróbek – stawiać, bądź burzyć ściany itp.
      Każdy lokator ma do tego prawo. I dlatego uważam, że etap 1 jest poszkodowany.
      W etapie 2 pomiary były dokonane jeszcze przed oddaniem kluczy, co jest zgodne
      z umową.
      Poza tym nie czarujmy się – pomiar dokonywany kiedy mieszkanie jest urządzone –
      meble, szafy wnękowe nigdy nie będzie rzetelnym pomiarem. Oczywiście może to
      zadziałać w dwie strony – że lokator jest stratny, albo TBS. Podpisując umowę z
      TBS-em godziliśmy się na zawarte w niej punkty. Prawda jest taka, że TBS nas
      przechytrzył.

Refleksja nr 3
      Wynika z tego, że pierwszy pomiar, to tylko projekt i że tyle Budbaum powinien
      wybudować. Wiadomo, że co do centymetra nikt nie wybuduje, ale dlatego był
      dokonywany drugi pomiar jak już stały nieotynkowane mury. I wydaje mi się, że
      ten pomiar powinien być miarodajny. Chyba, że było to mierzone tylko po
      obrysie? Czy ktoś coś może wie na ten temat. Chętnie usłyszałabym odpowiedź od
      TBS (nie jest to krytyka, tylko pytanie). I wydaje mi się, że tak by zostało,
      gdyby ludzie nie zaczęli się burzyć. Ale niektórych z nich należy zrozumieć, bo
      jeżeli np. 40 metrowe mieszkanie mieli mniejsze o 1 metr, to bardzo dużo i
      mieli do tego pełne prawo. Tyle tylko, że ja bym nie podburzała innych na
      necie, tylko wynajęła geodetę, dokonała pomiaru i skierowała pismo do TBS.
      Wydaje mi się, że gdyby byłoby to poparte „papierkiem” rzetelnego geodety, TBS
      na pewno ustosunkowałby się do takiego pisma i nawet zwróciłby różnicę. Ale w
      momencie kiedy rozpętała się burza, ludzie zaczęli sami mierzyć mieszkania
      i „wyjeżdżać” z pretensjami do TBS, to TBS w końcu postanowił, że pomiary będą
      dokonywane raz jeszcze i u wszystkich. Niestety, tak jak niektórzy z Was nie
      mam 100% zaufania do tych pomiarów, szczególnie tych w 1 etapie, bo stały już
      meble, szafy wnękowe. Ale pamiętajcie jedno, że ciągła krytyka w kierunku TBS,
      a brak pochwał ich po prostu „osłabia”, zresztą każdego by osłabiła. Dlatego
      wydaje mi się, że ten atak obrócił się przeciwko nam ponieważ TBS za wszelką
      cenę chce udowodnić, że to TBS ma rację (choć nie koniecznie musi ją mieć i
      nawet pewnie nie ma), ale na nasze nieszczęście, to TBS jest górą, bo to do
      nich należy podejmowanie decyzji i to Oni mają NIESTETY większą siłę przebicia,
      niż my wszyscy razem. Oczywiście do czasu pierwszych aktów notarialnych
      NADPŁATA. Tak jak poprzednicy. Nie rozumiem faktu, dlaczego nikt nie przyznaje
      się, że ma nadpłatę. Przecież nie zlinczujemy takich osób, bo niby za co?
      Natomiast fakt, że takie osoby się nie ujawniają może tylko budzić u niektórych
      osób niepotrzebne podejrzenia, że jednak te pomiary były robione nieuczciwie (w
      kwestii formalnej: to co napisałam, nie jest oskarżeniem ani TBS, ani geodety).
      Boicie się ujawnić, żeby nie być podejrzanym o jakieś konszachty z TBS bądź
      geodetą, czy jest jakiś inny powód? Wszyscy Internauci mają niedopłatę, albo Ci
      co mają nadpłatę nie korzystają z Internetu? Odpowiedzcie proszę.
    • ama24 Re: Wyniki pomiarów geodety 23.01.06, 00:23
      Odpowiedź do Mazijaro: Masz rację. Nawet o tym nie pomyślałam (blondynka J), że
      to niezły patent na wyciągnięcie dodatkowej kasy. Można sobie zadać pytanie,
      czy skonstruowanie takiej umowy było zgodne z prawem? Ale znając naszą polską
      rzeczywistość - nawet jak nie, to tak… Masz rację, że gdzieś powinna być
      granica błędu. Dla mnie 1% byłoby fair, bo przecież nikt co do centymetra nie
      wybuduje. I tak np. przy 100 metrowym byłby to tylko 1 metr. I jeżeli masz
      105, dopłacasz cenę 1 metra (ich strata – w końcu powinni trzymać się
      projektu), ale jeżeli masz 97 zwracają Ci za 3 metry i masz prawo żądać
      odszkodowania. Ale to tylko takie nasze marzenia nie pasujące do polskiej
      rzeczywistości. Pozdrawiam.
      Odpowiedź do ligo37:Ttylko mała rada. Podpytajcie się kogoś (a może ktoś na
      forum wie? Sama byłabym zainteresowana) w jaki sposób należy mierzyć
      mieszkanie, bo wbrew pozorom nie jest to takie proste. A może geodeta wynajęty
      przez TBS powiedziałby jak to robić. Byłoby by to bardzo miłe ze strony TBS.
      Np. jak traktować kominy?. Czy od nich też odejmuje się po 2 cm? A może mierzy
      się powierzchnię i odejmuje tylko powierzchnię komina. To są tego typu
      drobiazgi, które mogą dać nawet po 2 metry rozbieżności, zwłaszcza tym, co
      mieszkają na górze i mają najwięcej kominów.

Pytanie do cuciolo. A za ile faktycznie płaciłaś? Za 58,4, czy 57,9? I teraz
      nasuwa mi się pewne spojrzenie. Te osoby, które podpisały umowę po postawieniu
      przez Budbaum murów i obmiarze TBS płaciły kwotę mniejszą, ale zgodną z
      rzeczywistością, czyli np. za 57,9 m A te osoby, które podpisały umowę zanim
      budowa była rozpoczęta, albo zanim pomiar został dokonany płaciły metry wg
      projektu, czyli 58,4 m. I nie sądzę, żeby TBS do tej pory oddał im kwotę
      wynikającą z tej różnicy, bo te osoby żyły w nieświadomości, że miały mniejsze
      mieszkanie. A po co się wychylać i oddawać coś, czego się nie ludzie nie
      domagają.. Sądzę, że aneks byłby podpisany tuż przed aktem z jednej prostej
      przyczyny – TBS może sobie obracać tymi pieniędzmi, a ten co kupuje i tak
      ucieszyłby się ze zwrotu pieniążków za pół metra mieszkania, a nie martwił, że
      gdyby dostał wcześniej to byłoby od tej sumy np. 4% więcej (średnie roczne
      oprocentowanie).
      • cucciolo Re: Wyniki pomiarów geodety 23.01.06, 10:58

zaplacone mam za tyle ile jest na umowie, czyli za 58,4
        natomiast metraz 57,9 to metraz, ktory wynika z planu. Czy jest on faktyczny
        trudno powiedziec, zwlaszcza, ze jeszcze przed oddaniem kluczy dokonalam pewnych
        zmian w ukladzie scian (wyburzylam ich czesc wiec teoretycznie mieszkanie
        powinno sie troche powiekszyc) ale po oddaniu kluczy postawilam te sciany
        postawic z powrotem, dokonalam natomiast innych zmian - i na tym etapie przyszed
        do mnie geodeta (podobno dodawal dodatkowe centymetry jako zapas na tynki, mimo,
        ze u mnie pomiar dokonywany byl w stanie calkiem surowych scian - bo swiezo
        postawionych)
        Jesli chodzi o to, za co placilam to warto zaznaczyc, ze kupilam mieszkanie,
        kiedy ono juz stalo, wiec moglo byc zmierzone b.dokladnie - i byc moze stad ta
        roznica - wg. planu mialo miec 57,9 a wg faktycznegp pomiaru wyszlo, ze ma 58,4m
        , wiec od razu na umowie wpisano wiecej i za tyle zaplacilam. Moze dlatego nie
        dostalam zadnego pisma odnosnie doplaty - nie wiem.
        To wszytko sa gdybania, bo nie wiem, czy moje mieszkanie przed sprzedaniem go
        mnie bylo mierzone czy nie. NO bo jesli tak, to po co byloby umawianie do mnie
        geodety.....

ech, duzo pytan, malo odpowiedzie - milo byloby gdyby Millenium rzeczywiscia
        wlaczylo sie do naszych dyskusji, zeby rozwiac niektore watpliwosci - na pewno
        byloby latwiej.

POzdrawiam
      Do artivii. Przecież jeden pomiar był wykonywany w stanie surowym. Spójrz na
      moją odpowiedź do cucciolo. Ten co robili ostatnio, to był już drugi pomiar! I
      nie wiedzieć czemu dla nas jakoś dziwnie niekorzystny. A jeżeli chodzi o tynki,
      to u mnie tynk jest różnej grubości od 1 cm do 4 cm. Także pewnie to zależy
      ile robotnikowi się „chlapnęło”. Ale jakoś uśrednić muszą.
    • ama24 Re: Wyniki pomiarów geodety 23.01.06, 00:24
      Pytanie ogólne. Czy ktoś mógłby poszukać w Internecie, ewentualnie się
      dowiedzieć na czym dokładnie polega ta norma PN-70 B-02365? A może ktoś wie i
      mógłby coś szerzej napisać. Oczywiście nie na podstawie pisma z TBS, bo to co
      oni napisali trzeba by zweryfikować, a nie ufać im na słowo. Poza tym w naszych
      umowach jest, że inwentaryzacja powykonawcza zostanie sporządzona w oparciu o
      PN-70 B-02365. Ale nie znalazłam śladu w umowie wg jakiej normy był dokonywany
      pomiar jak już stały mury. Może tu leży przyczyna naszych sporów? na którą i
      tak pewnie nie mamy wpływu L.
      I CO Z TYM WSZYSTKIM ZROBIĆ? Odpuścić i płacić czy nie odpuścić i nie płacić?
      Odpowiedź na to pytanie, to kwestia naszego charakteru. I wydaje mi się, że nie
      zależnie od tego, kto jaką decyzję podejmie w tym konkretnym przypadku będzie
      miał rację! Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłam. Ale się rozpisałam… już
      więcej nie będę. To był pierwszy i ostatni raz, ale teraz czuję się lepiej.
      Serdecznie pozdrawiam. Starałam się być bardzo obiektywna i spojrzeć na to
      wszystko ze wszystkich aspektów, które mi się nasunęły.
      Pytanie do TBS: czy akty notarialne będą podpisywane dopiero jak w 3 etapie
      mury będą otynkowane? To nie jest zarzut, tylko pytanie. Mam wrażenie, że
      jesteście ostatnio Państwo bardzo przewrażliwieni i wszystko odbieracie jako
      atak. Ale proszę mi uwierzyć – nie wszyscy atakują, niektórzy chcą po prostu
      zadać pytanie i nie musicie się Państwo z tego powodu oburzać. Ludzie są z
      natury ciekawi i po prostu lubią wiedzieć….

• awit Norma 23.01.06, 13:55
        " przy obliczniu powierzchni należy przyjmować wymiary na wysokości 1,0m nad
        poziomem podłogi odpowiedniej kondygnacji, w świetle lub wg obrysu zewnętrznego
        przegród pionowych (ścian) w stanie surowym, bez uwzględnienia oblicowania
        (okładziny lub wyprawy) nie stanowiącego częsci konstrukcyjnej danej przegrody.
        Przy obliczniu powierzchni nie należy uwzględniać wnęk i występów o powierzchni
        rzutu poziomego poniżej 0,1m2; przy występowaniu wnęk i występów (pilastrów) o
        powierzchni poniżej 0,1m2 w pomiesczeniach, należy zaliczać powiezchnię tych
        wnęk do powierzchni konstrukcji, zaś powierzchnie występów (pilastrów) - do
        powierzchni pomieszczeń.
        przy obliczaniu powierzchni budynków oblicowanych nalezy uwzględnić korektę
        wymiarów przy założeniu grubości:
        - okładzin zewnętrznych - 5cm
        - okładzin wew. - 3cm
        - wypraw wewnętrznych - 2cm "
      • marekkolod Re: Wyniki pomiarów geodety 17.02.06, 08:41
        moje mieszkanko w budynku J rozciągnęło się o 1,1 m czyli 0,9 m, a do zapłaty
        mam 2162,20 zł. ciekawe co jeszcze mi się tak cudownie powiększy? czytając
        wasze posty martwi mnie fakt, że te piękne kominy wentylacyjne idące w moim
        mieszkanku wliczają się do moich metrów powierzchni życiowej, chyba bedę
        zmuszony pobierać opłaty trazytowe za gazy tłoczone przez te barokowo - rokokowe
        ozdoby mego domku.
        chwała projektantowi za jego zmysł estetyczny, o inżynierskim nie wspomnę.
      • cot1 Re: Wyniki pomiarów geodety 17.02.06, 15:46
        myślę, że otrzymane przez nas pisma nie są typowym wezwaniem do zapłaty z
        uwagi na to:
        1. brak konkretnych dat wykonanych pomiarów
        2. brak podpisu wzywającego do zapłaty
        3. informacja o tym, iż kartę otrzymamy po uregulowaniu niedopłaty jest
        delikatnie na wyrost, przecież nikt nie może zmusić mnie do zapłaty za coś
        czego do końcą nie sprawdzę
        4. brak powołania na konkretną normę wg której wykonano pomiary
            • mazijaro Re: Wyniki pomiarów geodety 21.02.06, 17:26
              Jak liczyć powierzchnię mieszkania?

PM 10-05-2005, ostatnia aktualizacja 18-05-2004 16:37

Nie jest to proste, bo w tej kwestii jest spory bałagan prawny. W kwietniu '99
              przestała bowiem obowiązywać polska norma z 30 czerwca 1970 roku PN-70/B -
              02365, która określała sposób mierzenia powierzchni.

Teraz można to robić na podstawie i tej normy (PN-70/B-02365) i PN-ISO 9836-
              1997 z 28 października 1997 r.

Teoretycznie nowsza zastąpiła starszą, ale ponieważ żadna z nich nie jest
              jednak wskazana przez prawo do obowiązkowego stosowania, decyzja, którą wybrać,
              należy do umawiających się stron. Te normy zaś bardzo się różnią.

Różnice między normami

PN-70/B-02365

• pomiar metr nad podłogą

• w stanie surowym, tzn. bez tynków i okładzin wykonywanych na miejscu

• wnęki w ścianach o powierzchni powyżej 0,1 m kw. dolicza się do powierzchni
              mieszkania

• powierzchni zewnętrznych niezamkniętych z wszystkich stron dostępnych z
              danego pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy itp.) nie wlicza się do
              powierzchni pomieszczenia ani mieszkania lub lokalu użytkowego

• dokładność pomiarów i obliczeń powierzchni do 0,1 m kw.

Powierzchnia pomieszczenia ze skośnym sufitem:

• o wysokości powyżej 2,20 m liczy się w 100 proc.'

• o wysokości od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50 proc.

• poniżej 1,40 nie wlicza się do powierzchni mieszkania.

PN-ISO 9836:1997

• pomiar na poziomie podłogi

• w stanie całkowicie wykończonym

• wnęk w ścianach o powierzchni powyżej 0,1 m kw. nie dolicza się do
              powierzchni mieszkania;

• powierzchnie zewnętrzne niezamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego
              pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy itp.) dolicza się do jego powierzchni
              (mieszkania, lokalu użytkowego), wykazując oddzielnie: powierzchnie nienakryte
              (balkony, tarasy), powierzchnie nakryte (loggie).

• dokładność pomiarów i obliczeń powierzchni do 0,01 m kw.

Powierzchnia pomieszczenia ze skośnym sufitem:

powierzchnię pomieszczenia liczy się w całości, zgodnie z powierzchnią jego
              podłogi ale dzieli się ją na dwie części:

• część o wysokości 190 m i więcej

• część o wysokości poniżej 1,90 która może być zaliczona wyłącznie do
              powierzchni pomocniczej
              • mazijaro Re: Wyniki pomiarów geodety 21.02.06, 17:44
                Z poradnika

Rzadko się zdarza, aby mieszkanie miało tyle metrów kw., ile zapisano w umowie.
                Jest to trudne choćby ze względów technicznych - w budowlance nie da się
                ustalić niektórych rzeczy co do centymetra. Podpisując umowę, nie zgadzaj się
                jednak na różnice w powierzchni mieszkania większe niż +/- 3 proc.

PAMIĘTAJ. Wszelkiego rodzaju plany mieszkania z zaznaczoną na nich
                powierzchnią, które wręcza ci przy podpisywaniu umowy przedwstępnej (aktu
                notarialnego) deweloper, są jej częścią. Jeśli więc powierzchnia różni się
                znacząco w porównaniu z tym, co jest na rysunku, umowa została złamana.

Niektórzy deweloperzy znaleźli jednak i na to metodę. Załączane przez nich
                plany są często bardzo schematyczne. Domagaj się więc, aby były niezwykle
                konkretne, z zaznaczeniem długości ścian itp.

Pułapka. W polskim prawie nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby w sposób
                obowiązkowy, jak należy liczyć powierzchnię mieszkania. Z bałaganu korzystają
                niektórzy deweloperzy, naciągając klientów. Liczą np. powierzchnię mieszkania
                przed postawieniem ścian działowych (każda ma 12 cm lub więcej grubości).
                Klient kupuje więc mieszkanie, które na papierze ma 40 m kw., a w
                rzeczywistości - 38 m kw. Płaci za metry, których nie ma.

Zabezpieczenie. W umowie z deweloperem trzeba dokładnie sprecyzować, jak będzie
                liczona powierzchnia lokalu. Najlepiej jest odwołać się do konkretnej normy,
                np. PN-70/B-02365 z 30 czerwca 1970 r. i PN-ISO 9836-1997 z 28 października
                1997 r. (żadna z nich nie jest jednak wskazana przez prawo do obowiązkowego
                stosowania; decyzja, którą wybrać, należy do umawiających się stron).

Obie normy bardzo się różnią, np. w PN-70/B-02365 lokal mierzy się w stanie
                surowym, tzn. bez tynków i okładzin wykonywanych na miejscu, a w PN-ISO 9836-
                1997 w stanie całkowicie wykończonym.
                • artivii Re: Wyniki pomiarów geodety 21.02.06, 21:18
                  Napisałeś:
                  > Obie normy bardzo się różnią, np. w PN-70/B-02365 lokal mierzy się w stanie
                  > surowym, tzn. bez tynków i okładzin wykonywanych na miejscu,

Czy jest ktoś w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście stara norma wymaga dokonywania pomiarów bez tynków i okładzin? Czy dopuszczalne jest także wykonywanie pomiarów po położeniu tynków?

Od odpowiedzi na to pytanie zależy to, czy naliczone dopłaty są poprawne czy nie (bo pomiar był już wykonywany po położeniu tynków - co może być niezgodne z normą).

Pozdrawiam,
                  • fifi35 Re: Wyniki pomiarów geodety 22.02.06, 10:05
                    Witam wszystkich
                    Rozmawiałem z moją mamą odnośnie dopłat.
                    Odpowiedź była krótka "trzeba jechać do Krakowa po wójka geodete który jest
                    takze biegłym sądowym itp... itd... i wtedy się okaze czy mamy dopłacać czy nie"
                    Jeżeli wyjdzie że musimy dopłacić to dopłace i nie będe walczył z wiatrakami,
                    ale jeżeli wyjdzie że coś jest nie tak to albo TBS albo ich geodeta za to odpowie.
                    Niebawem podam ile taka usługa by kosztowała.
                    Biorąc pod uwage ilość zainteresowanych myślę że cena będzie rozsądna.
                    • mazijaro Re: Wyniki pomiarów geodety 22.02.06, 11:47
                      Jestem bardzo zainteresowany. Jak tylko będzie w Markach bardzo proszę o szybką
                      informację na forum. Nurtuje mnie też pytanie czy obecnymi pomiarami, a teraz
                      mozna wykonac je tylko według normy z 97 r. można podważyć wyliczenia według
                      starej normy robionej w stanie surowym. Bo jeśli okaże się że nie to trzeba
                      brać prawnika, a nie geodetę.
                    • pia.sta Re: Wyniki pomiarów geodety 01.03.06, 08:33
                      Pytanie do fifi35!!!!!!!!!!!!!!!
                      Czy Twój wójek z Krakowa przyjechał może już do Marek, bo chętnie
                      poradzilibyśmy się jego, bo jak większość mamy problem z metrażem mieszkania.
                      Poza tym 3-ci pomiar jaki dostaliśmy od TBS to jeszcze inny i największy. Na
                      początku przy podpisaniu umowy dotaliśmy niby ogólny zarys-tam było 58,4m2 i za
                      tyle zapłaciliśmy.Trochę później poprosiłam o jeszcze jeden taki rzut
                      mieszkania, bo chcieliśmy go dać firmie, która robiła nam kuchnię i okazało
                      się,że dali szkic gdzie było 58,27-to nie wielka różnica, ale jakby nie było to
                      inny metraż i mniejszy. Natomiast ostatni pomiar geodety wyniósł 59,0- już nic
                      z tego nie rozumiem...Ktoś nas chce poprostu wykorzystać.
                      Poza tym; gdzie są daty wykonanych pomiarów, gdzie poparcie normami, kto wzywa
                      do zapłaty, gdzie załącznik z dokładnymi wymiarami poszczególnych pomieszczeń z
                      długościami ścian itp.????? Tak nie można tego zostawić, to musi zostać
                      wyjaśnione.
                      Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie i odpowiedź od fifi35
                      AP
    • krystek1 Re: Wyniki pomiarów geodety 22.02.06, 11:45
      Witam,
      Dostałem właśnie pismo z TBS-u, w którym informują, iż moje mieszkanie jest
      większe o 0,2m2 czyli w granicy błędu i nic nie muszę dopłacać. Jestem z
      budynku A1 (okrąglak). Jestem ciekaw, czy ktoś ma mniejszy lokal niż na
      podpisywanej umowie?

Pozdrawiam
      Krystek
      • mak_22 Re: Wyniki pomiarów geodety 23.02.06, 21:51
        Tez dostalismy pismo i miescimy się w normie i tez zastanawia nas czy jednak
        moze znalazl sie ktos kto ma mniejsze mieszkanie czy sa tylko wieksze lub w
        normie.Tak naprawde to tylko czysta ciekawosc bo i tak nam to nic nie da:
        (((Pozdrawiam sąsiadow!!!!
        • pawlak608 Re: Wyniki pomiarów geodety 27.02.06, 17:00
          też jestem zainteresowany nowymi pomiarami za którę oczywiście zapłacę u mnie
          mieszkanie o 1m2 wieksze ale ustawienie ścian zupełnie inne niz na planie myslę
          ze ten geodeta wymiary powpisywał bez pomiaru przecież świadków żadnych nie
          ma.moje pomiary się zgadzają z tą wersją co była w umowie .jestem ciekawy
          dlaczego raptem teraz przypomnieli sobie o wynikach pomiaru pewnie dlatego że
          niedługo mają być akty notarialne i nikt nie będzie wnikał .ja już złożyłem
          odwołanie nie będę płacił w ciemno
          • artivii Re: Wyniki pomiarów geodety 28.02.06, 09:01
            Mam podobny problem - mieszkanie, którego rysunek otrzymałem nie jest zgodne z
            rzeczywistością (gdzie indziej ściany, drzwi, brak jednej ściany).

Podobnie zamierzam odwołać się od otrzymanej karty lokalu.

Pozdrawiam,
    • pasdor Re: Wyniki pomiarów geodety 02.03.06, 20:51
      Witam szanownych sąsiadów.Dokonaliśmy pomiarów mieszkania przy pomocy geodetów.
      Wyszło nam, że mieszkanie jest mniejsze o ponad metr w porównaniu do pomiarem z
      TBSu. Będziemy sie odwoływać, radzę również jak najszybciej pomierzyć swoje
      mieszkania.Pozdrawiam.
      • cot1 Re: Wyniki pomiarów geodety 06.03.06, 15:20
        czy ktosik zaczął procedurę podpisywania aktu notarialnego; jeśli są takowi
        sąsiedzi to bardzo proszę o info ile wynosi taksa i czy jest ona stała tzn nie
        różni się od wielkości mieszkania
        w ogóle ile mniej więcej to wynosi
        dziękuję
        • edyta_marcin Re: Wyniki pomiarów geodety 06.03.06, 16:06
          "cot1 napisała:

> czy ktosik zaczął procedurę podpisywania aktu notarialnego; jeśli są takowi
          > sąsiedzi to bardzo proszę o info ile wynosi taksa i czy jest ona stała tzn
          nie
          > różni się od wielkości mieszkania
          > w ogóle ile mniej więcej to wynosi
          > dziękuję"

Proponuje zadzwonić do kancelarii - oni wszystko wyliczą, trzeba podać cenę
          mieszkania i jesli jest kredyt to wartość ustanowionej przez bank hipoteki.
          Pozdr. Edyta
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka