Dodaj do ulubionych

Jakie studia wybrać

21.03.16, 10:04
Witam. Jestem tegoroczną maturzystką, jest już dość późno, a ja nadal nie wiem na jaki kierunek się wybrać. Chciałabym połączyć coś z geografią społeczno-ekonomiczną i angielskim. Geografia fizyczna nie bardzo mnie interesuje. Zdaję na rozszerzeniu matematykę, angielski i geografię, ale jakoś szczególnie na matematykę rozszerzoną nie liczę. Myślałam coś o turystyce, ale zdaję sobie sprawę, że nie ma po tym pracy. Teoretycznie po niczym teraz nie ma, ale niektóre kierunki są bardziej przyszłościowe niż inne. Na jaki kierunek mogłabym się wybrać? Za każdą opinię będę bardzo wdzięczna:)
Obserwuj wątek
    • Gość: fludi87 Re: Jakie studia wybrać IP: *.dclient.hispeed.ch 11.04.16, 20:15
      czesc Karolina :) Twoja sytuacja jest podobna do mojej przed laty, jednak ja chcialam studiowac spoleczno-ekonomiczna i niemiecki. Moja rada (skonczylam oba kierunki): skoncentruj sie na tym, co najbardziej lubisz. Jesli to geografia, idz na studia i dodatkowo ucz sie intensywnie jezykow (na kursach na uczelni, prywatnych lekcjach, sama, wyjedz na wakacje za granice na staz europejski i koniecznie na studiach na wymiane z erasmusa). W ten sposob nauczysz sie jezyka. Na studiach jezykowych uczy sie rzeczy, ktore sa tez nikomu niepotrzebne (jak gramatyka opisowa i cala mase teorii). To zalezy, co lubisz bardziej (wkuwanie slowek czy wiedze geograficzna, ktora nawiasem mowiac bardzo sie przydaje w pracy zawodowej: uczy logiki, analizy, laczenia faktow itd.) I koniecznie zmien podejscie: praca jest, znajdzie sie, stworzysz sobie sama, jesli bedziesz chciala. Pozdrawiam i powodzenia! Nikola
    • Gość: gość Re: Jakie studia wybrać IP: *.echostar.pl 11.04.16, 22:43
      miałam identyczna sytuację 15 lat temu. poszłam na turystykę. fajne studia ale z perspektywy czasu niewiele dały prócz miłych wspomnień. od 4 roku turystyki rozpoczęłam filologię angielską (oba kierunki dziennie). bywało ciężko (faktycznie jest sporo niepotrzebnych przedmiotów) ale to te studia dały mi dobrą pracę i zarobki.
      teraz wszystkim znajomym maturzystom ze zdolnościami językowymi (a brakiem matematyczno-fizycznych, dzięki którym można by skończyć studia inżynierskie) polecam filologie. większość z nich daje niezłe możliwości. prócz angielskiej polecam skandynawskie ;)
    • rojadirecta Re: Jakie studia wybrać 11.04.16, 23:17
      Hej, w tym roku właśnie mam 10-lecie matury, sam już trochę jestem w doświadczony w szukaniu pracy a i swoim kolegom i koeżankom po studiach też się bacznie przyglądam. Masz rację, że ogólnie to nie jest za wesoło z pracą ale... turystyka, europeistyki, stosunki czy inne socjologie - całkowita porażka, kierunki typowo do zbijania kasy (są na wszystkich uczelniach państwowych i niemal na wszystkich prywatnych ), pomyśl jak potężna konkurencja, a co można po tym robić? Ja osobiście nie znam człowieka który by w takiej dziedzinie pracował (a trochę ludzi znam). Jeśli nie masz awersji do matmy, polecam kierunki techniczne, to jest naprawdę inna bajka, dużo, dużo łatwiej o robotę, a jeśli w znasz język obcy to w ogóle bomba! Sam skończyłem budownictwo, mam sporo znajomych po innych kierunkach techniczny i to się potwierdza. Wiem że dziewczyny często nie biora tego nawet pod uwagę, ale na kierunkach typu Inżynieria Środowiska, Ochrona Środowiska jest większość dziewczyn (w tym moja dziewczyna), a inne kierunki też nie są mniej damskie (nawet na budownictwie nie nosisz cegieł i nie kopiesz łopatą ;). Jeśli Cie nie przekonam zostać inżynierem to polecam kierunki Ekonomiczne (Ekonomia, Finanse i Rachunkowość), w połączeniu z angielskim mogą być całkiem ok. Ale ponad wszystko, jeśli nie wybierzesz pewnego zawodu, to polecam uczyć się jeżyków, tym bardziej jeśli masz do tego głowę. Polska jest krajem w którym zagraniczne firmy bardzo chętnie otwierają swoje działy, wymagają dobrego angielskiego i trochę oliwy w głowie a płacą dobre pieniądze. Co do zainteresowań, to świetnie że je masz, ale nie polecał bym Ci się przede wszystkim nimi kierować, po pierwsze, moim zdaniem studia mają dać Ci pracę, a zainteresowania możesz rozwijać czytając książki, poza tym, myślę że idąc na kierunek zgodnie z zaintersowaniami rozczarujesz się, studia są bardzo interdyscplinarne, uczysz się na nich bardzo szerokiego spektrum przedmiotów i przede wszystkim podstaw wszystkiego. Jeśli interesuje Cie geografia społeczno-ekonomiczna, to na pewno dowiesz się o niej z dobrych 2 książek, a niżeli z 5 studiów, pozdrawiam i życzę powodzenia.
    • uczula Re: Jakie studia wybrać 12.04.16, 08:55
      mozesz postawic na 2 kierunki - albo jezykowe ( na jezyki skandynawskie ciezko jest sie dostac bo np sa 2 grupy - po 10 osob - wez to pod uwage ze sam angielski zdany na 100% niewiele ci da, reszte tez trzeba zdac dobrze - powyzej 80) albo techniczne.
      na technicznych musi byc ta rozszerzona matematyka. Moze geodezja? kierunek nie jest latwy ale...
      pomysl na jakiej uczelni chcesz studiowac i wejdz na ich strone i popatrz co wymagaja na danym kierunku. Jak sa liczone punkty.
      na kazdej uczelni jest troche inaczej.
      to ostatni dzwonek.
    • lab50 Re: Jakie studia wybrać 12.04.16, 14:47
      Najważniejsze to wybrac to co sie lubi, trzeba byc w tym dobrym ale zeby byc dobrym trzeba duzo pracowac - ćwiczyc temat. Jesli nie wiesz co wybrac to polecam albo kierunek jezykowy albo jakis techniczny-scisły tj IT, Politechnika itp. Najgorsze sa odruchy stadne i pójscie na kierunek gdzie idzie większość.
    • kierunekrozwoju.pl Re: Jakie studia wybrać 19.05.16, 17:10
      Witam! Karolino z pewnością pomocny w dokonaniu właściwego wyboru będzie test predyspozycji zawodowych, który dostępny jest na stronie kierunekrozwoju.pl. Co daje taki test? Dzięki niemu zyskasz opis swojego typu zainteresowań, preferencji i osobowości. To pozwoli Ci łatwiej podjąć decyzję. Zapraszam zatem do wypełnienia testu!

Pozdrawiam
      Przedstawiciel serwisu Kierunek Rozwoju
    • madzik986 Re: Jakie studia wybrać 08.06.16, 14:58
      Musisz się zastanowić dobrze. Warto wziąć pod uwagę zainteresowania więc popatrz na to z tej strony. Ja studiowała zaocznie i nie żałuje decyzji. Ps. na turystyce za dużo się nie nauczysz.
      • Gość: Ola Re: Jakie studia wybrać IP: *.play-internet.pl 27.12.17, 17:08
        Witajcie mam ogromny dylemat doroslam do decyzji studiów ale z racji zalożonej rodziny (studiowanie dzienne ) i zawodu (studia weekendowe ) wyklucza mnie z najpopularniejszych form nauki Prosze doradzcie mi czy studia wieczorowe wogole istnieja a jezeli tak to gdzie i jakie kierunki
    • margol094 Re: Jakie studia wybrać 05.07.16, 13:56
      Nie zgodzę się z opiniami o tym, że studiowanie turystyki nic nie daje. To zależy od tego jak podchodzimy do samego kierunku i tego, co chcemy robić po ukończeniu szkoły. Ja chcę założyć swoją działalność, a wiadomo, że bez żadnej praktyki ciężko sie później odnaleźć na rynku pracy. Dlatego przy wyborze uczelni patrzyłam głównie na oferte praktyk. Skończyłam teraz licencjat w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, umiem 2 języki bardzo dobrze a trzeciego się uczę, no i jestem po zagranicznych praktykach. Rekrutacja jeszcze trwa, możesz sobie zobaczyć jakie kierunki oferują: www.wste.edu.pl/
    • Gość: kinia Re: Jakie studia wybrać IP: *.centertel.pl 10.07.16, 00:09
      A myślałaś o gospodarce przestrzennej? Ja studiuję ten kierunek; na KULu. Polecam Ci z całego serca tę uczelnie. Mamy świetną(!) kadrę wykładowców na naszym wydziale, kierunek jest bardzo ciekawy i czasochłonny ale jak się wkręci w gospodarkę to robienie projektów przez kilka dni staje się przyjemne. Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.
    • paulinka0000 Re: Jakie studia wybrać 20.08.16, 13:27
      najlepiej wybrać kierunek studiów najbardziej zbliżony do naszych zainteresowań. Dużo łatwiej studiować nam to co lubimy, co nas ciekawi i jest interesujące w jakiś sposób. Ważny jest też wybór uczelni wyższej bo z dużym prawdopodobieństwem spędzimy w jej budynku kilka najbliższych lat. Od kilku lat popularnym kierunkiem studiowania jest prawo. Nie każdy z różnych względów może sobie pozwolić na takie studia. Takim dobrym zamiennikiem wydaje się Prawo w biznesie na gdańskiej WSB. Studia na tym kierunku łaczą ­zagadnie­nia z za­kresu pra­wa i biz­ne­su. Po ukończe­niu te­go kie­run­ku stu­den­ci będą po­trafi­li wy­ko­rzystać prze­pisy praw­ne z za­kresu między in­nymi: pra­wa cywil­nego, han­dlowe­go, ad­mi­nistracyj­nego i fi­nan­so­we­go, pra­wa pra­cy i pra­wa międzyna­ro­dowe­go. Mogą pracować w fir­mach, zaj­mujących się po­zyski­waniem fun­du­szy UE dla celów pro­wadzonej działal­ności, sto­so­waniem prze­pisów praw­nych do­tyczących pro­wadze­nia rachun­ko­wości w przed­siębior­stwie.
      W swej pra­cy będą po­trafi­li in­ter­pre­to­wać re­gulacje praw­ne do­tyczące funk­cjonowania przed­siębiorstw, w tym wchodze­nia na nowe ryn­ki, och­ro­ny kon­kuren­cji i kon­sumen­ta, och­ro­ny pa­ten­to­wej, och­ro­ny da­nych oso­bo­wych.
      Mogą obsługiwać spółki pra­wa han­dlowe­go i or­ga­ny tych spółek, ta­kie jak rada na­dzor­cza, zarząd, zgro­ma­dze­nie wspólników
    • faustka94 Re: Jakie studia wybrać 21.08.16, 18:56
      Witaj! Podejrzewam, że wiele tutaj już trafnych porad padło, ale przede wszystkim zastanów się czy chcesz studiować. Może Twoją drogą będzie zdobywanie kwalifikacji zawodowych, wyruszysz za granicę do pracy, założysz rodzinę, będziesz spełniać się hobbystycznie?
      Przy wyborze kierunku powinnaś się kierować swoimi zainteresowaniami, a także sytuacją na rynku pracy. Ja od zawsze interesowałam się kosmetykami, podkradałam je mamie i szukałam ciekawych kombinacji. Później odkryłam taki kierunek studiów, więc uznałam, że trzeba pociągnąć tą pasję. Kosmetologia dała mi możliwość rozwoju umiejętności, zdobywania wiedzy, która sprawia mi przyjemność. Wybór uczelni z kolei był znacznie trudniejszy, ale zdecydowałam się na Krakowską szkołę wyższą im. dietla i tam kończę właśnie studia. W planach mam jeszcze podyplomówkę, więc moja nauka tak prędko się nie skończy. Sugeruj się tylko swoimi odczuciami i nie idź za innymi. Po co tracić czas skoro studia nie dadzą Ci satysfakcji? Pozdrawiam!
    • firlefanz Re: Jakie studia wybrać 04.02.17, 19:58
      jeśli nie chcesz iść na studia techniczne, to moim zdaniem możesz rozważyć dwie opcje:
      1. filologia, ale nie angielska, jakiś mało popularny język (np. fińska albo inna skandynawska, koreańska, chińska etc.), bo jeśli nawet nie zostaniesz tłumaczem/nauczycielem, to ludzi z mniej popularnymi językami potrzebują firmy BPO i shared services do faktur czy innych outsourcowanych usług, więc pracę będziesz mieć.

2. jeśli nie chcesz iść na filologie to może jakiś kierunek ekonomiczny? przynajmniej bardziej konkretny niż turystyka.
    • tynaaa3 Re: Jakie studia wybrać 01.06.17, 17:37
      Jak nie jesteś pewna co do kierunku zrób sobie test predyspozycji, nawet jeśli nie będziesz się kierowała wynikiem przy wyborze to warto sprawdzić po prostu dla siebie www.kierunekrozwoju.pl :)
    • piotrpiotrowski743 Re: Jakie studia wybrać 16.06.17, 22:16
      Hey, jestem studentem Politechniki Śląskiej i mam do Was małą prośbę o wypełnienie krótkiej ankiety na temat Islamu: docs.google.com/forms/d/13KgrY1kFOo4yMb3P7rJFEOG2QDyrRjN9AcSdLzmpWyM/edit Za każde wypełnienie wielkie dzięki ! :)
    • alusialala1234 Re: Jakie studia wybrać 23.06.17, 13:45
      Hej kochani! Zwracam się do osób, które miały już swoją przygodę z wizażem i stylizacją WSA właśnie zaczęło rekrutację na studia podyplomowe na kierunku nowoczesny wizaż i stylizacja (wsa.art.pl/studia-podyplomow...-i-stylizacja/) myślicie, że warto się wybrać?
    • sara.emilia98 Re: Jakie studia wybrać 28.06.17, 15:53
      Ja wybrałam Logistykę wsaib.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/logistyka na WSAiB. Wiem, że dniu odebrania dyplomu na pewno pracy nie dostanę, ale z czasem na pewno się uda, bo z natury jestem bardzo upartą osobą ;)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka