Dodaj do ulubionych

Przesladowany kościół w Polsce

11.10.20, 19:37
PO 1989 roku wybudowano w Polsce 7 szpitali i 1365 kościołów.
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: Przesladowany kościół w Polsce 11.10.20, 20:45
   Widzisz, tych obiektów nie da się porównywać. Budynek kościelny może pełnić swoją funkcję w stanie niewiele odbiegającym od surowego, nie musi mieć nawet działającego ogrzewania - szpital, żeby zaczął działać, musi być w pełni wyposażony i mieć liczny fachowy personel.

   Nie można budować dużej ilości szpitali po to tylko, żeby stały i niszczały. A wyposażenie jest koszmarnie drogie.

   Poza tym lekarze usłyszeli od naszej kochanej i mądrej władzy, że jak im nie odpowiadają warunki pracy i płacy, to mogą szukać pracy poza Polską. Wielu już to zrobiło, pielęgniarki też. Jest z tego zresztą pewna korzyść: w zagranicznych szpitalach polscy pacjenci nie znający obcych języków mogą się bez trudu dogadywać z personelem.
   • horpyna4 Re: Przesladowany kościół w Polsce 11.10.20, 20:54
    No i oczywiście wierni do kościoła chodzą co tydzień, więc chcą mieć te kościoły mniejsze i bardziej rozproszone, żeby móc docierać do nich na piechotę, zwłaszcza osoby starsze i niezamożne, bez własnego transportu. Ze szpitali korzystają dużo rzadziej i przeważnie podwozi ich karetka, a łatwiej jest zarządzać szpitalem większym, choćby ze względu na możliwość roszad personelu i sprzętu w razie konieczności.
   • pies.na.czarnych Re: Przesladowany kościół w Polsce 11.10.20, 23:16
    Tak samo nie opłaca się budować mieszkań. Przecież to trzeba ogrzać, wodę bierzącą doprowadzić i o zgrozo każde mieszkanie musi mieć ubikację. Po co ludziom mieszkania jak i tak swój wolny czas spędzają w kościele. Szkoły tez nie są potrzebne bo przecież w każdym kościele są ławki i wystarczy tylko gdzieś tablicę zamontować i już jest szkoła.
      • sverir Re: Przesladowany kościół w Polsce 13.10.20, 08:33
       "Zamiast budować kościoły powinno się te pieniądze przeznaczyć na budowę nowych szpitali i nowoczesne wyposażenie starych"

       Pod względem liczby łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców Polska jest w światowej czołówce, np. wśród krajów OECD w 2018 roku wyprzedziło nas "tylko" siedem państw, a wyprzedzamy m.in. Szwecję, Danię, Belgię, Islandię. Jeśli bogatsze, lepsze, szczęśliwsze kraje nie pakują miliona łóżek do swoich szpitali, to dlaczego my mamy to robić? Trzeba korzystać z cudzych doświadczeń i stawiać przede wszystkim na profilaktykę, sprzęt, ludzi, a niekoniecznie na budynki.
  • janadam59 Re: Przesladowany kościół w Polsce 12.10.20, 10:15
   A jak wierni z własnych dobrowolnych składek budują kościół - to co komu do tego! To decyzja wiernych. Nie jestem zwolennikiem klerykalizacji ale trzeba też pamiętać, że każda taka budowa to miejsca pracy sprzedane materiały budowlane itp. Więc z krytyką trzeba rozważnie.
   • motocyklista175 Re: Przesladowany kościół w Polsce 12.10.20, 10:39
    bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,16736909,Kosciol_w_Ignatkach_powstanie__Nie_ma_przeciwwskazan.html?disableRedirects=true
    Skoro czarni MUSZĄ coś budować, to może niech zbudują coś pożytecznego, np świetlicę dla dzieci z biednych rodzin albo schronisko dla bezdomnych.
   • horpyna4 Re: Przesladowany kościół w Polsce 12.10.20, 12:07
    Tak było za PRL - kościoły budowano tylko ze składek wiernych. Teraz władza często dotuje Kościół, a nie powinna - chyba że chodzi o pomoc w odnowieniu zabytku. Słuszne też jest np. dokładanie się do organów, jeżeli kościół będzie udostępniany na koncerty, bo to tańsze od budowania filharmonii.

    A ładowanie przez obecną władzę pieniędzy w kościoły, to po prostu kupowanie sobie poparcia z ambon. I to jest po prostu nieetyczne i niesmaczne.
    • pies.na.czarnych Re: Przesladowany kościół w Polsce 12.10.20, 13:18
     W Belgii jeżeli chodzi o majątek kościelny do dzisiaj obowiązuje prawo Napoleona Bonaparte. Wszystkie kościoły i wszystko co się w nich znajduje wybudowane przed Napoleonem należą do państwa. Praktycznie prawie wszystkie. To daje państwu legitymacje na ich utrzymanie i remont. Wszystko jest jasne i nikt nie ma pretensji do państwa, że dba o zabytki. Bez tego prawa państwo pozostawiłoby odpowiedzialność za utrzymanie kościołów Watykanowi.
   • pies.na.czarnych Re: Przesladowany kościół w Polsce 12.10.20, 13:12
    janadam59 napisał:

    > A jak wierni z własnych dobrowolnych składek budują kościół - to co komu do teg
    > o! To decyzja wiernych. Nie jestem zwolennikiem klerykalizacji ale trzeba też p
    > amiętać, że każda taka budowa to miejsca pracy sprzedane materiały budowlane i
    > tp. Więc z krytyką trzeba rozważnie.

    Z tacowego po odliczeniu tego co ksiądz weźmie na swoje utrzymanie to najwyżej budę dla psa możesz wybudować, a nie kościół.
    Budowa szkół i szpitali to też jest miejsce pracy dla tysięcy ludzi i nie tylko dla murarzy. Pożytek ze szpitala jest o niebo większy niż z kościoła. Szpital przynosi korzyści przez dziesięciolecia. Gdyby ich nie było to nie miałby się kto modlić w kościołach. W państwach gdzie ludzie przestali modlić się w kościołach klasztory i kościoły stoją pustką, ewentualnie przerabia się je na hotele i restauracje.
   • sverir Re: Przesladowany kościół w Polsce 13.10.20, 08:20
    "Nie jestem zwolennikiem klerykalizacji ale trzeba też pamiętać, że każda taka budowa to miejsca pracy sprzedane materiały budowlane itp"

    Dlaczego więc nie budować czegokolwiek, na przykład tam w szczerym polu, albo torów kolejowych donikąd? Każda taka inwestycja to miejsca pracy i sprzedane materiały budowlane.
  • derff Re: Przesladowany kościół w Polsce 12.10.20, 11:10
   Ja się bardzo cieszę że powstają kościoły i nawet Rydzykoland. To zwiększa dochód narodowy daje ludziom pracę i
   wzbogaca Polskę o atrakcyjną architekturę.
   Razi mnie tylko mówienie o jakichś atakach na kościół, o wrogach kościoła. Chcę tylko pokazać, że kościółcieszy się przywilejami jakich nie żadna inna instytucja (niepłacenia podatków, odzyskiwanie nieruchomości na spacjalnych prawach, nauczanie religii za państwowe pieniądze itd.)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka