Dodaj do ulubionych

"Małpy też się śmieją"

IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 27.04.02, 10:00
Taki jest tytuł artykułu dr Anny Radomskiej z Wydziału Psychologii UW w
najnowszym majowym numerze czasopisma "Charaktery". Poniżej przytaczam jego
zakończenie:

Przytoczone powyżej argumenty przemawiają za tym, by człowieka postrzegać nie
jako całkowicie odrębny, nadrzędny gatunek, ale raczej jako kolejny szczebel w
rozwoju filogenetycznym naczelnych. Tak właśnie widzi go Morris, pisząc
w "Nagiej małpie": "Naga małpa, nawet dorosła, jest małpą skorą do zabawy. To
także część jej odkrywczej natury. Posuwa ona stale wszystkie sprawy do granic
przesady, próbując zadziwić się, zaszokować bez uczynienia sobie przy tym
krzywdy, a następnie dając upust uczuciu odprężenia salwami zaraźliwego
śmiechu". Korzystajmy więc z dobrodziejstw śmiechu, pamiętając o naszych
najbliższych krewnych, którym go zawdzięczamy.

Na załączonej fotografii dr Radomskiej można zobaczyć, że potrafi ona korzystać
z dobrodziejstw (u)śmiechu.

Przy okazji zauważę, że tym numerze "Charakterów" czuć świeży powiew
socjobiologii i psychologii ewolucyjnej, dlatego polecam go szczególnie jako
odtrutkę od naszych w znacznej mierze kościółkowatych massmediów.
Obserwuj wątek
    • Gość: Maya Re: " Malpy tez sie smieja" IP: *.nsw.bigpond.net.au 27.04.02, 13:11
      Oczywiscie, malpy sa wrazliwe i czule,
      pomiedzy malpa a czlowiekiem potrafi sie nawiazac
      niezwykle porozumienie, wykazuja inteligencje, potrafia malowac
      Wykonywac wiele czynnosci podobnych czlowiekowi.
      Przeciez sa podobne do nas, jesli sie zastanowic,
      goryle sa nam chyba najblizsze...Tu sie waham, pomiedzy gorylami
      a szympansami.
      Mnie rozczulaja najbardziej, niezwykle czule i troskliwe matki.

      Pozdrawiam :)

      m.


      • Gość: Jondrus Re: IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 27.04.02, 13:17
        Gość portalu: Maya napisał(a):

        > Oczywiscie, malpy sa wrazliwe i czule,
        > pomiedzy malpa a czlowiekiem potrafi sie nawiazac
        > niezwykle porozumienie, wykazuja inteligencje, potrafia malowac
        > Wykonywac wiele czynnosci podobnych czlowiekowi.
        > Przeciez sa podobne do nas, jesli sie zastanowic,
        > goryle sa nam chyba najblizsze...Tu sie waham, pomiedzy gorylami
        > a szympansami.
        > Mnie rozczulaja najbardziej, niezwykle czule i troskliwe matki.
        >
        > Pozdrawiam :)
        >
        > m.
        >
        >

        Mayu
        Wahasz się ze względu na sympatię , czy stopień pokrewieństwa.
        Bo tak na oko , to goryl jest przystojniejszy

        Andrzej
        • Gość: maya Re: "Malpy tez sie smieja" IP: *.nsw.bigpond.net.au 27.04.02, 13:28
          Gość portalu: Jondrus napisał(a):

          > Gość portalu: Maya napisał(a):
          >
          > > Oczywiscie, malpy sa wrazliwe i czule,
          > > pomiedzy malpa a czlowiekiem potrafi sie nawiazac
          > > niezwykle porozumienie, wykazuja inteligencje, potrafia malowac
          > > Wykonywac wiele czynnosci podobnych czlowiekowi.
          > > Przeciez sa podobne do nas, jesli sie zastanowic,
          > > goryle sa nam chyba najblizsze...Tu sie waham, pomiedzy gorylami
          > > a szympansami.
          > > Mnie rozczulaja najbardziej, niezwykle czule i troskliwe matki.
          > >
          > > Pozdrawiam :)
          > >
          > > m.
          > >
          > >
          >
          > Mayu
          > Wahasz się ze względu na sympatię , czy stopień pokrewieństwa.
          > Bo tak na oko , to goryl jest przystojniejszy
          >
          > Andrzej

          Setnie sie ubawilam Panie Jondrus.
          Rzeczywiscie, goryl chyba przystojniejszy,
          ale jakie to ma znaczenie(?)

          M.:)



          • Gość: Jondrus Re: IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 27.04.02, 13:42
            Gość portalu: maya napisał(a):

            >
            > Setnie sie ubawilam Panie Jondrus.
            > Rzeczywiscie, goryl chyba przystojniejszy,
            > ale jakie to ma znaczenie(?)
            >
            > M.:)
            >
            >
            >

            W sumie jakieś tam ma.Przynajmniej dla tych co przyjmują teorię ewolucji
            za słuszną.Wiesz jak to jest.Milej jest mieć przystojnych przodków.
            Powiedzenie o Tobie 'moja krew' lepiej brzmi w ustach goryla ,
            niż podrzędnej małpki.
            Takim przodkiem to i można postraszyć w razie czego,nawet samego diabła.

            Andrzej
            • Gość: Maya Re: "Malpy tez sie smieja" IP: *.nsw.bigpond.net.au 27.04.02, 13:54
              ...A moze jakis pomagier...udoskonalil ewolucje,
              Z malpy w czlowieka(?)
              Ale tu, tez sie waham.
              W koncu malpa ta, byla juz czlekoksztaltna.
              Pomagier musial zadzialac wczesniej(?)

              Przypomina sie "Odyseja Kosmiczna 2001".

              Ogladali panowie z pewnoscia.
              m:)
              • Gość: Jondrus Re: IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 27.04.02, 14:01
                Gość portalu: Maya napisał(a):

                > ...A moze jakis pomagier...udoskonalil ewolucje,
                > Z malpy w czlowieka(?)
                > Ale tu, tez sie waham.
                > W koncu malpa ta, byla juz czlekoksztaltna.
                > Pomagier musial zadzialac wczesniej(?)
                >
                > Przypomina sie "Odyseja Kosmiczna 2001".
                >
                > Ogladali panowie z pewnoscia.
                > m:)

                Oglądałem.
                Czyli nie odrzucasz ewolucji , a życie przyszło do nas z kosmosu.
                Potem ewolucja doprowadziła nas do śmiejącej się małpy.
                Ciekawe z czego ona sie śmieje.
                Jak myslisz , małpy opowiadają sobie dowcipy?
                Mają zdolność do abstrakcyjnego myslenia?

                Andrzej
                • Gość: Maya Re: "Malpy tez sie smieja" IP: *.nsw.bigpond.net.au 27.04.02, 14:34
                  Z cala pewnoscia odczuwaja radosc zycia.
                  Z mysleniem abstrakcyjnym bylabym ostrozna.
                  Ale kto wie, moze czasem pojawia sie jakies olsnienie(?)

                  A zycie, jestem pewna, przyszlo z kosmosu.

                  m:)
                  Koale i kangury ida spac.
                  Bye!:)
                • Gość: Orion Re: IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 27.04.02, 14:46
                  Gość portalu: Jondrus napisał(a):

                  > Oglądałem.
                  > Czyli nie odrzucasz ewolucji , a życie przyszło do nas z kosmosu.
                  > Potem ewolucja doprowadziła nas do śmiejącej się małpy.
                  > Ciekawe z czego ona sie śmieje.
                  > Jak myslisz , małpy opowiadają sobie dowcipy?
                  > Mają zdolność do abstrakcyjnego myslenia?

                  Z tego artykułu w "Charakterach" można się dowiedzieć, że małpy potrafią "dla
                  jaj" dawać do zrozumienia, że np. szczoteczka do zębów służy do czesania, albo
                  pokazywać na rysunek ptaka i "mówić" językiem migowym, że to jest kwiat.
        • Gość: Orion Re: IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 27.04.02, 14:37
          Gość portalu: Jondrus napisał(a):

          > Mayu
          > Wahasz się ze względu na sympatię , czy stopień pokrewieństwa.
          > Bo tak na oko , to goryl jest przystojniejszy

          Pozostaw ocenę w tym temacie kobietom.
          • Gość: Jondrus Re: IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 27.04.02, 14:57
            Gość portalu: Orion napisał(a):

            > Gość portalu: Jondrus napisał(a):
            >
            > > Mayu
            > > Wahasz się ze względu na sympatię , czy stopień pokrewieństwa.
            > > Bo tak na oko , to goryl jest przystojniejszy
            >
            > Pozostaw ocenę w tym temacie kobietom.

            Masz rację co do oceny.
            Czasami nie podciągniesz ich wyboru pod żadną logikę.

            Andrzej
            • Gość: Orion Re: IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 27.04.02, 15:23
              Gość portalu: Jondrus napisał(a):

              > Gość portalu: Orion napisał(a):
              >
              > > Gość portalu: Jondrus napisał(a):
              > >
              > > > Mayu
              > > > Wahasz się ze względu na sympatię , czy stopień pokrewieństwa.
              > > > Bo tak na oko , to goryl jest przystojniejszy
              > >
              > > Pozostaw ocenę w tym temacie kobietom.
              >
              > Masz rację co do oceny.
              > Czasami nie podciągniesz ich wyboru pod żadną logikę.

              Eeee..., tu nie chodzi o logikę. Uważam, że kobiety lepiej znają się
              na "przystojniactwie" mężczyzn, a mężczyźni na urodzie kobiet.
      • Gość: Orion Szympansy IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 27.04.02, 14:34
        Gość portalu: Maya napisał(a):

        > Oczywiscie, malpy sa wrazliwe i czule,
        > pomiedzy malpa a czlowiekiem potrafi sie nawiazac
        > niezwykle porozumienie, wykazuja inteligencje, potrafia malowac
        > Wykonywac wiele czynnosci podobnych czlowiekowi.
        > Przeciez sa podobne do nas, jesli sie zastanowic,
        > goryle sa nam chyba najblizsze...Tu sie waham, pomiedzy gorylami
        > a szympansami.
        > Mnie rozczulaja najbardziej, niezwykle czule i troskliwe matki.
        >
        > Pozdrawiam :)

        Szympansy. Zdecydowanie szympansy są nam najbliższe.

        Również pozdrawiam :))
        • Gość: Maya Re: Szympansy IP: *.nsw.bigpond.net.au 27.04.02, 15:32
          > >
          > > Pozostaw ocenę w tym temacie kobietom.
          >
          > Masz rację co do oceny.
          > Czasami nie podciągniesz ich wyboru pod żadną logikę.

          Eeee..., tu nie chodzi o logikę. Uważam, że kobiety lepiej znają się
          na "przystojniactwie" mężczyzn, a mężczyźni na urodzie kobiet.

          M:Od malpy do kobiety...cos w tym musi byc, swoja droga
          u wielu kobiet z logika ..nie najlepiej.
          Jako kobieta..na przystojniactwie mezczyzn..sie znam.
          Powracam do Kosmicznych Snow!
          Dobranoc.
          M :)))
          • Gość: Orion Re: Szympansy IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 27.04.02, 16:49
            > Eeee..., tu nie chodzi o logikę. Uważam, że kobiety lepiej znają się
            > na "przystojniactwie" mężczyzn, a mężczyźni na urodzie kobiet.
            >
            > M:Od malpy do kobiety...cos w tym musi byc, swoja droga
            > u wielu kobiet z logika ..nie najlepiej.
            > Jako kobieta..na przystojniactwie mezczyzn..sie znam.
            > Powracam do Kosmicznych Snow!
            > Dobranoc.
            > M :)))

            Kobiety to bardzo dobry temat. Z wielu wątków przechodzi się do kobiet.
            Mi to nie przeszkadza, że u kobiet czasami z logiką nie najlepiej. Całkowicie
            logiczny świat byłby bardzo nudny.
            A ja znam się na urodzie kobiet (przynajmniej tak mi się wydaje).
            Opowiesz później te sny?

            3maj się :)))
            • Gość: Jondrus Konkurs - jakie sny ma Maya? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 27.04.02, 16:57
              Gość portalu: Orion napisał(a):

              >
              > Kobiety to bardzo dobry temat. Z wielu wątków przechodzi się do kobiet.
              > Mi to nie przeszkadza, że u kobiet czasami z logiką nie najlepiej. Całkowicie
              > logiczny świat byłby bardzo nudny.
              > A ja znam się na urodzie kobiet (przynajmniej tak mi się wydaje).
              > Opowiesz później te sny?
              >
              > 3maj się :)))

              Tak myslę ,że mayi bedzie się śnił goryl w kosmosie.
              Czekam na potwierdzenie

              Andrzej

              • Gość: Maya Re: Konkurs - jakie sny ma Maya? IP: *.nsw.bigpond.net.au 28.04.02, 03:16
                Nic z tego, zaden goryl.
                Snil mi sie........a..nie moge powiedziec!

                Pozdrawiam:)
                • Gość: Maya Re: Konkurs - jakie sny ma Maya? IP: *.nsw.bigpond.net.au 28.04.02, 03:20
                  Kobiety to bardzo dobry temat. Z wielu wątków przechodzi się do kobiet.
                  Mi to nie przeszkadza, że u kobiet czasami z logiką nie najlepiej. Całkowicie
                  logiczny świat byłby bardzo nudny.
                  A ja znam się na urodzie kobiet (przynajmniej tak mi się wydaje).
                  Opowiesz później te sny?

                  3maj się :)))

                  Swiete slowa Orionie.
                  Opowiem.

                  A mnie sie..mai!
                  m:)))
                  • Gość: Orion Re: Konkurs - jakie sny ma Maya? IP: 217.153.53.* 28.04.02, 14:21
                    Gość portalu: Maya napisał(a):

                    > Swiete slowa Orionie.
                    > Opowiem.
                    >
                    > A mnie sie..mai!
                    > m:)))

                    Witaj Obłoku Magellana :))
                    Dziękuję za piękne listy i załączniki. Wkrótce odpowiem.

                    Pozdrówka :)))
                    L
                    • Gość: Maya Re: Do Oriona IP: *.nsw.bigpond.net.au 28.04.02, 16:17
                      Ja rowniez dziekuje za szybki List.:)

                      Pozdrowka :)))

                      Oblok Magellana.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka