Dodaj do ulubionych

komu i po co jest potrzebny przekop?...

11.05.23, 14:04
...Odpowiedź się trochę zdezaktualizowała dzięki Ukraińcom, ale nadal zostaje ważna dla Polski na przyszłość.

Otóż przekop ułatwia Krasnoj Armii dostęp do Elbląga - i nie tylko. Specnaz już nie musi się wlec pontonami wzdłuż zalewu (a i tak nie miałby po co, bo mógł co najwyżej sobie porozrabiać w Elblągu i ewentualnie czekać na siły z Królewca) - wystarczy desant rosyjski na przekopie i można wprowadzić spore okręty, w tym desantowe, na zalew i do Elbląga. Oznacza to możliwość przerzucenia znaczących sił w krótkim czasie na północną flankę polskiej obrony. Otwiera też drogę przerzutu i zaopatrzenia przez mierzeję, jest tam droga od Bałtyjska/Piławy aż po przekop.

Bez przekopu to niemożliwe.

W Elblągu krzyżują się drogi E28 z Królewca i E77 otwierająca kierunki na Trójmiasto, a zwłaszcza na południe.

Pierwszą E28 można wprowadzić rosyjskie siły z Królewca, odciąć garnizon w Braniewie, w samym Elblągu siąść na polską logistykę (2. baza logistyczna) i unieruchomić NATOwską międzynarodową dywizję wschód, bo ma tam dowództwo. Pozwala też szybko przerzucić siły z Królewca praktycznie prawie na środek Polski, bo to już linia Wisły.

Druga E77 daje otwarte możliwości obejścia od tyłu polskich sił przerzuconych przez PiSowski MON na wschodnią granicę i marsz na Warszawę. Ten kierunek od północy jest słabo broniony.

Jeśli ktoś zadawał sobie pytanie, w czyim interesie jest przekop - oto odpowiedź.

Przy okazji: roSSjanie przetestowali od wschodu po Bydgoszcz szczelność polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej przy pomocy starego pocisku Ch55 bez głowicy bojowej i wyszło im, że mają w tym miejscu łatwo. Proszę uprzejmie spojrzeć na mapę i zobaczyć, co to oznacza. Nie wierzę, że to przypadek, także przy okazji - w Bydgoszczy - przypadkiem - jest Nitrochem, największy w NATO europejskim producent materiałów wybuchowych.

Obserwuj wątek
  • oleg3 Re: komu i po co jest potrzebny przekop?... 11.05.23, 14:40
   Sam to wymyśliłeś?
   • zdravko_vypic czytasz i podziwiasz?... 11.05.23, 14:54
    ...A jak tam, mizesisto, twoje bezpieczeństwo od lgbtq-qryku? Nadal jesteś gotów zadłużać RP, żeby w twojej wsi nie grasowały watahy drzędrowych uwodzicieli?
    • oleg3 Re: czytasz i podziwiasz?... 11.05.23, 15:26
     Dziękuję za troskę. Czuję się bezpieczny. Co do zadłużania. Toleruję wydatki zbrojeniowe. Generalnie nie widzę w polskiej polityce realnych możliwości zerowego budżetowania. Ty widzisz?
     • zdravko_vypic no to może po pierwsze: nie mówimy o budżetowaniu 11.05.23, 17:16
      ...tylko o zadłużaniu. Doskonale wiesz, o czym mówię. A jeśli chodzi o sprzęt wojskowy, to ja jestem przeciwko braniu na kredyt zapasów z koreańskich magazynów sprzętu używanego. Zwłaszcza jeśli nie ma go kim obsadzić i nie ma do niego amunicji. A miał być w wersji PL dostosowany do specyfiki środkowoeuropejskiego teatru wojennego.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka