Dodaj do ulubionych

Orłowski przed komisję!

21.07.05, 08:10
Obserwuj wątek
    • aron2004 Re: Orłowski przed komisję! 21.07.05, 08:10
      Życie Warszawy

      Prezydent wiedział o zamiarach Kulczyka

      Biznesmen miał dostać od Rosjan miliard dolarów prowizji

      Po kupnie Rafinerii Gdańskiej Kulczk może wybrać na inwestora Łukoil. Ma za to obiecane miliard dolarów. Wtedy państwo poniesie straty – ostrzegał prezydenta prof. Witold Orłowski.

      Życie Warszawy dotarło do notatki sporządzonej przez prof. Orłowskiego w maju 2003 roku. Dotyczyła ona prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej i była adresowana do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

      Wysoka prowizja
      – Z dokumentów, jakie pozyskała komisja śledcza, jasno wynika, że Jan Kulczyk był zainteresowany kupnem RG. Mało tego, miał dostać od Rosjan wysoką prowizję za wybranie Łukoilu na inwestora dla rafinerii. Prezydent wiedział o tym doskonale co najmniej od 2003 roku – mówi nam Antoni Macierewicz (RKN), członek komisji śledczej ds. Orlenu.

      W notatce Witold Orłowski ostrzega, że prywatyzacja RG oznacza wysokie straty dla polskiego państwa. Dlaczego? Ponieważ prywatny właściciel może wybrać sobie inwestora i dostać od niego za to prowizję. „ Stanie się tak w przypadku, jeśli dwaj znaczący gracze – Rotch i p. Jan Kulczyk – po wygraniu przetargu sami dokonają wyboru inwestora, któremu odsprzedadzą akcje (np. Łukoilowi). Uzyskane przez nich zyski (np. cytowana liczba 1 mld USD dla p. Kulczyka) stanowić będą w rzeczywistości przejętą przez prywatnych pośredników premię, którą powinien uzyskać polski budżet.

      Co więcej, wobec niezbyt uczciwego sposobu dokonania takiej transakcji mówimy prawdopodobnie jedynie o części sumy, którą można by wyegzekwować w przypadkach bezpośrednich negocjacji rządu z inwestorem „– ostrzegał w notatce prof. Orłowski. Skąd doradca prezydenta wiedział o planach i prowizji dla Kulczyka? – Mogę jedynie powiedzieć, że przeprowadziłem wiele rozmów z ludźmi z branży paliwowej. Gdybym teraz miał sporządzić taką opinię, napisałbym to samo. Tak wtedy uważałem i tak uważam dziś – mówi nam profesor.

      Aleksander Kwaśniewski w telewizji Polsat przyznał kilka miesięcy temu, że rozmawiał z Kulczykiem o Rafinerii Gdańskiej, ale „w szerszym gronie i szerszym kontekście”. Podczas tych rozmów Kulczyk miał być przeciwnikiem przejęcia gdańskiej spółki przez Łukoil.

      Przed komisją zaprzeczył
      Zeznający przed komisją śledczą ds. PKN Orlen w grudniu ub.r. Jan Kulczyk powiedział, że grupa Kulczyk Holding mająca akcje Orlenu była przeciwna sprzedaży Rafinerii Gdańskiej zagranicznemu inwestorowi. – Sprzedanie Rafinerii Gdańskiej Łukoilowi było prawdopodobnie najgorszym z możliwych złych wyjść i byłem temu przez cały czas przeciwny – zeznał biznesmen.

      – Po wielu przesłuchaniach już wiemy, że pan Kulczyk był zainteresowany kupnem Rafinerii Gdańskiej. Tymczasem on twierdził, że jeżeli chodzi o Rosjan, to w grę wchodził jedynie sektor energetyczny – mówi nam Zbigniew Wassermann (PiS), wiceprzewodniczący komisji.

      Podobnie wypowiada się Konstanty Miodowicz (PO), członek komisji śledczej. – Nie ma wątpliwości, że Jan Kulczyk, kierując się interesem własnej kieszeni, gdyby miał możliwość, sprzedałby Rosjanom Rafinerię Gdańską – mówi poseł Miodowicz.
      • sawa.com Re: Orłowski przed komisję! 21.07.05, 08:49
        To jeszcze nie obciąża Kwaśniewskiego. Chyba, że wspierał zabiegi Kulczyka.
        Nie uważacie Panie i Panowie, że to trochę przypomina prywatyzację TPSA?
        Najpierw Kulczyk a potem Francuzi. Podobny taniec wokół decydentów (tańczący
        Kulczyk).

        Notatka sporządzona przez profesora, stawia go (Orłowskiego) w korzystnym
        świetle.
        • ksiundz Przypomnę: Dochnal umawiał Hindusów z Orłowskim 21.07.05, 08:54
          na polecenie Prezia w sprawie Huty Częstochowa - pan prof. to bardzo ciekawa
          postać i po wyborach będzie obiektem zainteresowania niezależnie od tego, że:

          > Notatka sporządzona przez profesora, stawia go (Orłowskiego) w korzystnym
          > świetle.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka