Dodaj do ulubionych

Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie

22.05.08, 10:30
Takiego sortu ludzie pracują w IPN

Jeszcze za czasów starej ustawy, za sprawą "przypadku", szefem instytutu
został Janusz Kurtyka. Oto wiosną 2005 roku na stanowisko prezesa IPN
kandydowało dwóch najpoważniejszych rywali: Kurtyka właśnie - szef
krakowskiego oddziału instytutu - oraz Andrzej Przewoźnik, historyk z Krakowa.
Dziwnym trafem w lipcu z oddziału kierowanego przez Kurtykę wyciekły dokumenty
świadczące o współpracy Andrzeja Przewoźnika ze Służbą Bezpieczeństwa.
Konkurent obecnego prezesa IPN miał być rzekomo kapusiem donoszącym na
działaczy PAX-u. I Kurtyka pozostał na placu boju sam. 9 grudnia 2005 roku
został szefem IPN. A kilka dni wcześniej Przewoźnika w sposób nie budzący
wątpliwości... oczyszczono z zarzutów: "Nie ma żadnych materiałów, nawet
ustnych, żeby Andrzej Przewoźnik zobowiązał się do współpracy. Wręcz
przeciwnie, wykazał, że takiej współpracy nie chce podjąć" -orzekł sąd. Ale
było już za późno, by mógł ponownie stanąć do konkursu na szefa IPN.
Obserwuj wątek
    • semperignotus Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 22.05.08, 10:42
      bolszewickie-pokażcie człowieka, a paragraf się znajdzie - to dewiza tych pseudo
      hisoryków IPN
    • socjalliberal [...] 22.05.08, 10:44
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • wujaszek_joe bo taki jest cel lustracji w Polsce 22.05.08, 11:21
      Lustracja to jest tylko i wyłącznie narzędzie do walki politycznej.
      Gdyby było inaczej teczki dawno byłyby jawne
      • piotr7777 Re: Kurtyka to niebezpieczny fanatyk i psychopata 22.05.08, 11:36
        ...podobnioe jak jego janczarzy, ale za 10 lat nikt o nich nie
        będzie pamiętał a Wałęsa, Kuroń, Michnik, Jurczyk, Niesiołowski będą
        zawsze mieli miejsce w historii.
    • man_sapiens Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 22.05.08, 11:56
      > wątpliwości... oczyszczono z zarzutów: "Nie ma żadnych materiałów, nawet
      > ustnych, żeby Andrzej Przewoźnik zobowiązał się do współpracy. Wręcz
      > przeciwnie, wykazał, że takiej współpracy nie chce podjąć" -orzekł sąd. Ale
      > było już za późno, by mógł ponownie stanąć do konkursu na szefa IPN.

      Ale właśnie tym oszustwem Kurtyka przekonał Kaczyńskiego, że jest jego idealnym
      kandydatem na szefa IPN.
    • haen1950 Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 22.05.08, 11:59
      Przypomnienie, że Kurtyka jest zwyczajną świnią nie budzi sensacji.
      • lauriane Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 22.05.08, 12:39
        haen1950 napisał:

        > Przypomnienie, że Kurtyka jest zwyczajną świnią nie budzi
        sensacji.
        L. Formulowanie tego rodzaju opinii jest opinia o autorze
        tychze.....
        J.C.
        • haen1950 Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 22.05.08, 12:49
          Być może uraziłem niewinną świnię. Kurtyka to raczej zwyczajny,
          pisowki sqrwysyn na usługach Kaczorów i Macierewicza.
          • lauriane Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 22.05.08, 13:02
            haen1950 napisał:

            > Być może uraziłem niewinną świnię. Kurtyka to raczej zwyczajny,
            > pisowki sqrwysyn na usługach Kaczorów i Macierewicza.
            L. Alez dresow sie namnozylo.....
            (Jak troche cieplej to lby z bram wychylaja....)
            J.C.
            • pisubek Wasz samokrytyzcyzm tw lauriane jest wprost 22.05.08, 13:19
              porażający. Samemu nazwać się dresem to bardzo odważne. Porzuccie zdradziecki
              PiSuar, jeszcze jest dla was nadzieja.
              • masuma Re: Wasz samokrytyzcyzm tw lauriane jest wprost 22.05.08, 13:27
                Nie ma żadnej nadziei, ale jest cenna wiedza dla nas:

                Relatywizm moralny - wspólny mianownik wojowników spod znaku PIS -
                to dla nas znak rozpoznawczy i ostrzegawczy.

                PIS OFF!
              • semperignotus Re: Wasz samokrytyzcyzm tw lauriane jest wprost 17.06.08, 18:05
                i tacy ludzie właśnie , o marnej reputacji są podporą paszkwilu o Wałęsie
                • v.t.s Re: Wasz samokrytyzcyzm tw lauriane jest wprost 19.06.08, 22:10
      • semperignotus Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 18:19
        pogarda i zapomnienie - tak skończy
    • ja.wars Brawo Kurtyka za odwage burzenia sztucznych 22.05.08, 13:07
      autorytetow.
      • semperignotus Re: Brawo Kurtyka za odwage burzenia sztucznych 22.05.08, 14:22
        Według Kurtyki IPN w pierwszej kolejności sprawdzał osoby, które "odgrywają
        ważne role społeczne, polityczne czy gospodarcze". Prezes podkreślił, że
        "zweryfikowano nazwiska wszystkich członków Trybunału Konstytucyjnego". I dodał:
        - Im bliżej elity społecznej w okresie późnego PRL, tym procent jej
        zagenturyzowania był większy.

        Lista agentów to dla PiS jeden z najważniejszych celów lustracji. Dlatego gdy
        Trybunał zakwestionował listę, w jej obronie stanął premier Jarosław Kaczyński.
        Mówił, że "bez list lustracja będzie fikcją", dlatego chce wpisać możliwość
        sporządzania takiej listy do konstytucji, bo tylko w ten sposób można obejść
        "antylustracyjne nastawienie Trybunału".

        Kurtyka zastrzega się, że lista agentów "oczywiście nie będzie publikowana". Ale
        zaraz dodaje, że jej publikacja jest jednak możliwa: - Publikacja gołej listy
        nie byłaby publikacją naukową. Natomiast jeżeli publikowana będzie monografia
        jakiegoś uniwersytetu, to odpowiedni fragment tej listy być może znajdzie
        zastosowanie.
    • bryt.bryt Cenckiewicz 22.05.08, 13:26
      Jakos w tym wszystkim umyka, kim jest niezalezny historyk Cenckiewicz, ktory ma
      teraz interpretowac kwity SB o Walesie. Obroncy IV RP postuluja niezaleznosc
      badan naukowych i nie zauwazaja, ze badania te prowadzi czlowiek silnie zwiazany
      politycznie z PiS i Macirewiczem. Czlowiek, ktory od PiS uzyskal korzysci w
      postaci zasadaia w radzie nadzorczej pewnej spolki. Czlowiek, ktory pracowal w
      komisji weryfikacyjnej WSI, ktory wraz z Macierewiczem odpowiada za raport z
      likwdiacji WSI. Czlowiek, ktory doprowadzil do opublikowania materialow o
      Kuroniu majacym negocjowac z SB.
      Taki ktos ma na wystawiac swiadectwo moralnosci Walesie.
      • ja.wars Re: Cenckiewicz 22.05.08, 13:28
        Niech ujawnia dokumenty, a Polacy sami je ocenia.
        • semperignotus Re: Cenckiewicz 22.05.08, 14:26
          Trybunał Konstytucyjny zakwestionował sporządzaną przez IPN tzw. listę agentów.
          Zdaniem prawników taką listę należałoby zniszczyć, a deklaracje lustracyjne
          odesłać do instytucji, z których nadeszły. Ale Kurtyce szkoda. Ociąga się, czeka
          ponoć na uzasadnienie z Trybunału. Ostatnio ujawnił, że jego Instytut sporządził
          listę 500 agentów, którzy dziś "odgrywają ważną rolę w życiu politycznym,
          gospodarczym i kulturalnym". Kto dziś "odgrywa ważną rolę" i kto "agent" -
          zdecydował IPN. Arbitralnie. Na listę mógł trafić każdy, kto nie odgrywa ważnej
          roli, a nawet ktoś, kto ma w garści wyrok sądu lustracyjnego, że nigdy nie
          współpracował z SB. Janusz Kurtyka zdaje się sądzić, że nie ma takiego prawa,
          którego nie da się obejść. Twierdzi, że wystarczy jakiś projekt badawczy, by
          można było ujawnić odpowiedni fragment listy.

          "Póki lustracja nie jest skończona, każdy jest podejrzany" - mówił Andrzej
          Gwiazda, gdy w Senacie insynuował, że wywołany przez Bogdana Borusewicza
          sierpniowy strajk był prowokacją! Dziś jest członkiem kolegium IPN. Gwiazda
          wiedział, co mówi. Bo sądy sądami, trybunały trybunałami, a lustracja i tak
          będzie taka, jak ją Kurtyka zarządzi.
    • masuma Uwolnić teczki! 22.05.08, 13:30
      To jedyny sposób, żeby zamknąć ryje tym draniom
      • semperignotus Re: Uwolnić teczki! 22.05.08, 14:21
        a kto pamieta jak Kurtyka groził listą 500?
        odzi o listę agentów, której opublikowanie przewidywała ustawa lustracyjna.
        Powstała, zanim w maju Trybunał Konstytucyjny uznał, że taki spis jest sprzeczny
        z konstytucją - bo o tym, kto był agentem, może zdecydować sąd, a nie IPN.

        Zdaniem prezesa IPN Janusza Kurtyki na liście jest około 500 "autorytetów".
        Media wcześniej podawały przecieki z IPN, że gotowa już lista będzie
        publikowana. Instytut do tej pory zaprzeczał. W sobotnim wywiadzie dla Radia RMF
        FM i "Newsweeka" Kurtyka tłumaczy: "Bardzo często osoby te kreują się bądź też
        występują w roli autorytetów wypowiadających się w sposób bardzo zdecydowany na
        rozmaitego rodzaju kwestie historyczne czy społeczne. A w świetle informacji,
        które by wynikały z tej listy, raczej nie miałyby moralnego prawa, żeby zajmować
        takie stanowisko".

        Jak powstawała "lista 500", Kurtyka nie wyjaśnia. Można przypuszczać, że IPN
        wykorzystał definicję współpracy z ustawy lustracyjnej. Ale i ta definicja
        została przez Trybunał zakwestionowana. Trybunał uznał, że o współpracy z SB
        można mówić, jeśli była ona nie tylko tajna i świadoma, ale też faktycznie
        podjęta i grożąca naruszaniem wolności i praw człowieka. Zatem na liście Kurtyki
        mogą być osoby, których za tajnych współpracowników SB nie można teraz uznać.
        Kurtyka tego w wywiadzie nie wyjaśnia, przyznaje tylko, że na liście mogły
        znaleźć się osoby oczyszczone przez sąd lustracyjny.
        • masuma Re: Uwolnić teczki! 22.05.08, 14:27
          Kolejny dowód, że trzeba bydlakom odebrać te materiały
          i pokazać opinii publicznej, bo inaczej, skunksy,
          będą grały ludzkim zyciem dla własnych obrzydliwych niecnych interesów!
          • semperignotus Re: Uwolnić teczki! 22.05.08, 19:21
            dlatego aż człowieka nosi jak słyszy o "pracy naukowej" dwóch politycznych
            historyków związanych z Kaczyńskimi
            • pisubek Uwolnić Kurtykę! Ze stanowiska! 22.05.08, 19:24
              • semperignotus Re: Uwolnić Kurtykę! Ze stanowiska! 22.05.08, 20:14
                Tak rozpoczął dzisiejszy prezes proces niszczenia wiarygodności i apolityczności
                Instytutu Pamięci Narodowej. Mieliśmy do czynienia z totalnym zaangażowanie
                Instytutu w politykę, cała Polska żyła teczkami, nazwiska wypływały niemalże
                codziennie. IPN próbował zrobić agenta z Jacka Kuronia a także skutecznie
                wyeliminowała abpa Wielgusa. Żenujący spektakl pracownicy IPN dali podczas
                rozpatrywania w Trybunale Konstytucyjnym ustawy lustracyjnej. Pracowali biedaki
                całą noc aby wyciągnąć jakieś haki na sędziów - znaleźli na dwóch, okazało że są
                gó..o warte. Tacy właśnie ludzi pracują w instytucie. Prezes Kurtyka oczywiście
                za każdym razem nie poczuwał się do winy.

                Instytut zatrudnił znakomitych historyków typu Cenckiewicz - „obiektywnych”,
                wpatrzonych w słowa pisane przez esbeków niczym w obrazek święty. Senat ku
                zadowoleniu Kurtyki mianował na członka Kolegium IPN-u Andrzeja Gwiazdę -
                znanego z oskarżania wszystkich swoich byłych towarzyszy z Solidarności o agenturę.
                • pisubek Może niech chłopaki założą sobie kościół 22.05.08, 20:25
                  lustracyjny, z "chłopakami" z IPNu w roli kapłanów, a ubeckimi teczkami jako
                  pismem świętym, nowym testmentem ubecji.
                  • semperignotus Re: Może niech chłopaki założą sobie kościół 17.06.08, 21:37
                    Szubartowicza pytanie - skąd oni się wzięli , jakim cudem przeniknęli nam do
                    życia pozostaje aktualne
            • elwer-pancerfaust44 Re: Uwolnić teczki! 22.05.08, 19:26
              Słusznymi historykami są ci związani z platfusami?
              "Kto żyje dostatecznie długo,ten doczeka wszystkiego.Przyjaciele staną się
              wrogami,a wrogowie- przyjaciółmi.Mędrcy-głupcami,a głupcy-mędrcami.Białe będzie
              czarnym,a czarne-białym.Wystarczy nie spieszyć się z umieraniem"(A Minkiewicz).
              • semperignotus Re: Uwolnić teczki! 22.05.08, 19:37
                Mi sie wydaje, ze to jest bezczelnosc ze strony autorow, zeby wydac ksiazke o
                zyjacym czlowieku i nie poslac mu kopii do przeczytania na dlugo przed wydaniem.
                A poniewaz autorzy sa podobno naukowcami, to do slowa “bezczelnosc” dokladam
                “razace pogwalcenie etyki zawodowej”. Taki obraz sie wylania na podstawie
                dostepnych informacji.

                z neta
                • semperignotus Re: Uwolnić teczki! 23.05.08, 07:38
                  no i nazwiska osób broniących "badań"mówią same za siebie
                  Ryszard Bugaj
                  Tomasz Burek
                  Zdzisław Krasnodębski
                  Miłowit Kuniński U.J.
                  Ryszard Legutko UJ
                  Paweł Lisicki
                  Andrzej Nowak UJ
                  Marek Nowakowski
                  Jan Pospieszalski
                  Piotr Semka
                  Krzysztof Skowroński
                  Jadwiga Staniszkis
                  Bogdan Szlachta
                  Andrzej Wieczorkiewicz
                  Bronisław Wildstein
                  Ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski
                  Piotr Zaremba
                  • kliwia-tylko Re: Uwolnić teczki! 17.06.08, 21:33
                    Zapomniałeś o sługusie Zybertowiczu.
          • semperignotus Re: Uwolnić teczki! 17.06.08, 17:51
            Kurtyka jest sługusem PIS ,
      • wiewiorzasta Re: Uwolnić teczki! 17.06.08, 19:45
        masuma napisał:

        > To jedyny sposób, żeby zamknąć ryje tym draniom

        Ty michnikoidzie, ty!

        wyborcza.pl/1,76842,4127958.html

        :)))
        • semperignotus Re: Uwolnić teczki! 17.06.08, 21:22
          oszczercy mają swoje 5 min
          • elwer-pancerfaust44 Re: Uwolnić teczki! 18.06.08, 00:53
            Wałęsa miał swoje 5 ale lat ,prezydentury i podobało ci się?Za zostawienie za
            burtą ludzi którzy wynieśli go do władzy, powinien otrzymać kopa siedmiomilowymi
            butami.
        • masuma Re: Uwolnić teczki! 17.06.08, 21:42
          Ja tam od początku byłem za szerokim dostępem do esbeckich archiwów,
          więc chyba to ja przekonałem Michnika, a nie odwrotnie he he
          • wiewiorzasta Re: Uwolnić teczki! 17.06.08, 21:49
            masuma napisał:

            > Ja tam od początku byłem za szerokim dostępem do esbeckich archiwów,
            > więc chyba to ja przekonałem Michnika, a nie odwrotnie he he

            Aruś??? To ty???

            bi.gazeta.pl/im/0/4120/z4120500X.jpg

            :)))))))
        • semperignotus Re: Uwolnić teczki! 21.06.08, 06:12
          cienki Bolek
    • etta2 Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 18:20
      Dobrze, że przypominasz te fakty. Na podstawie innych przypadków
      wyłania się obraz IV RP tak koszmarny, że chwała Bogu za wybory
      2007. Wygląda na to, że najwyższe stanowiska w państwie były
      powierzane ludziom uwikłanym w jakieś machloje, miernym i łatwym do
      manipulowania. Poczynając od zera-ziobera, co ledwo aplikację
      zdobył, poprzez prokuratorów prowadzących znane śledztwa (afera
      węglowa), wobec których toczyły się postępowania dyscyplinarne,
      hołotę Leppera, oszołoma Giertycha po całą armię dawnych PZPRowców
      (Jasiński, Kryże, Wasserman). Jak durny musi być "genialny strateg",
      by wymysleć takie mechanizmy. Każdy dobry szef firmy wie, że "nie ma
      pracownika z niewolnika".
      • semperignotus Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 18:25
        ludzie, którzy chcą obalić mit Wałęsy, Solidarności i Okrągłego Stołu, nigdy nie
        ustaną w swoich niskich zamiarach. Im jest wszystko jedno - Wałęsa był czy nie
        był „Bolkiem” – skoro z czasem „wielkim przywódcą był” i to dopiero trzeba
        według nich „odkłamać”. Ma to natomiast znaczenie dla braci Kaczyńskich oraz ich
        popleczników w IPN, którzy chcieliby napisać historię obalenia komunizmu od
        nowa, nie w imię żadnej prawdy – jak twierdzą, ale w imię powiększenia swoich
        zasług kosztem dorobku Wałęsy i jego otoczenia, które wybrało okrągły stół.
        Świat wie, że Wałęsa był bohaterem, a bliźniacy stanowią curiosum. Oni chcieliby
        to odwrócić. I o to chodzi, a nie o żadnego „Bolka”.
    • ajax333 Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 18:59
      Nie można zapomnieć,że istotną rolę w powołaniu Kurtyki odegrali-
      J.Rokita i Gowin-ku pamięci historycznej.
    • wiewiorzasta Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 19:31
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=28&w=29380732&a=29380732

      Aż łezka się w oku kręci :)


      Dobrze, że przypomniałeś kim jest ten [...]. Bryt niżej też perełką rzucił.
      Trzeba też pamiętać dziwnej historii z niezłomnym posłem Mularczykiem w roli głównej, któremu IPN przygotował dostarczył teczki dwóch sędziów TK w ciągu nocy, na które inny organ (Izba Adwokacka?) czekała równo rok :)))
      • semperignotus Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 19:34
        IPN poszedł nawet dalej - nie tylko na sędziów , ale i na ich rodziny.
        Stachanowcy
        • wiewiorzasta Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 19:41
          semperignotus napisał:

          > IPN poszedł nawet dalej - nie tylko na sędziów , ale i na ich rodziny.
          > Stachanowcy

          Szmaciarze. Nie obrażaj stachanowców :)
          • semperignotus Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 17.06.08, 19:48
            masz rację ,nie ma na nich odpowiedniego określenia
    • bryt.bryt + 18.06.08, 00:45
      Kurtyka siedzi cicho z boku, ale warto pamietac , skad sie wzial ...
    • porannakawa20 Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 18.06.08, 19:53
      Warte przypomnienia.
      Posądzeniami fałszywwymi dostał tę nominację.
      Jest człowiekiem Kaczyńskiego?
      • semperignotus Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 19.06.08, 06:52
        łaczy ich jedno - kompleks ludzi sławniejszych od siebie
    • w111mil p. Wałęsę tez Sąd oczyścił... 19.06.08, 22:12
      semperignotus napisał:
      >orzekł sąd.
      • semperignotus Re: p. Wałęsę tez Sąd oczyścił... 21.06.08, 10:42
        nigdy nie miałem wątpliwości co do przestępczego charakteru tej instytucji
    • prawieemeryt Re: Jak Kurtyka został szefem IPN -przypomnienie 22.06.08, 09:54
      I tak jest panie Kuśtyka w tym stylu do dzisiaj. Spoglądasz pan
      czasem w lustro?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka