ijaw 03.10.05, 14:48 Wystawa zdjęć Zagórskiego i wykład K. Muszyńskiej - "Afryka na wystawie świata" 3.10.05 w Zachęcie o godz. 18 Wstęp wolny. Fotografie piękne! rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_051003/warszawa_a_9.html Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
ijaw Re: ZAPROSZENIA - spektakl Migrator Theatre 03.10.05, 14:56 O 19,30 (3.10.05) w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej, przy ulicy Chodakowskiej 19 (Praga Płd) odbędzie się spektakl Teatru Uchodźców w Polsce - Migrator Theatre, pt. "Zastygła Chwila" Zapraszamy Bardzo dziękuję Simonowi Mol za informację:) Odpowiedz Link Zgłoś
ijaw Re: ZAPROSZENIA - spektakl Migrator Theatre 03.10.05, 15:54 Odwiedziłam stronę SWPS gdzie godzina rozpoczęcia spektaklu różni się o pół godziny, tzn, rozpoczęcie o 19. W związku z czym proszę chętnych o przybycie na 19,00 ze strony: www.swps.edu.pl/new_www/ipsm/aa_1092748944/zapr_1092829905 Zapraszamy naprzedstawienie autorstwa Simona Mola pt. „Stand-still moment / Zastygła chwila” w wykonaniu uchodźców mieszkających w Polsce. poniedziałek, 3.X.2005, godz. 19.00, aula im. prof. Tomaszewskiego Przedstawienie jest wyjątkową i niepowtarzalną okazją zobaczenia odmiennego świata, na co dzień dla nas niedostępnego: problemów adaptacji obcokrajowców w Polsce." Odpowiedz Link Zgłoś
ijaw Zaproszenie na "Wieczór cygański" 25.10.05 21.10.05, 13:07 W Rzeczpospolitej zapowiedź koncertu "Wieczór cygański" ktory odbędzie się w studiu Polskiego Radia. "Wieczór cygański Radiowa Jedynka zaprasza we wtorek, o godz. 19, do Studia im. Witolda Lutosławskiego na koncert z okazji 50-lecia pracy poety i kompozytora Edwarda Dębickiego i półwiecza istnienia założonego przezeń Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. W repertuarze - przekrój twórczości zespołu, od najwcześniejszych po najnowsze z płyty "Kham". Koncert uzupełni wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego." j.r.k. rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_051021/warszawa_a_19.html Odpowiedz Link Zgłoś
ijaw Festiwal filmów o tematyce żydowskiej od 26.-30.10 26.10.05, 16:11 Z Rzeczpospolitej: Rozpoczął się 3. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. W Lunie oraz Atlanticu organizatorzy pokażą do niedzieli ok. stu dokumentów, fabuł i animacji. Na oficjalną inaugurację wybrano "Aryjską parę" w reż. Johna Daly (USA 2005), który przewodniczy festiwalowi. Daly opowiedział o losie o węgierskiego Żyda - przemysłowca Kreuzenberga - zmuszonego do oddania nazistom posiadanego potencjału przemysłowego w zamian za ocalenie rodziny przed zagładą (zdjęcia powstawały w Polsce). Festiwal kończy "Wolna strefa" Amosa Gitai (Izrael 2005). Wśród fabularnych nowości są m.in.: zgłoszony przez Węgrów do Oscara "Los utracony" Lajosa Koltai, ekranizacja autobiograficznej powieści noblisty Imre Kertesza; niemiecko-izraelska tragikomedia "Niebieski metalik" (reż. Danny Verete) o dilerach samochodowych; irańska opowieść "Pierwsza litera" (reż. Abolfazi Jalili), o miłości młodego Irańczyka i Żydówki. Całości dopełnią filmy Woody'ego Allena i o Allenie. Dokument reprezentowany jest najobficiej: w kilku seriach pokazywany jest dorobek Fundacji Shoah założonej przez Spielberga, a w kilku cyklach - najnowsze realizacje takich twórców, jak Agnes Varda, Janos Szasz, Paweł Czuchraj czy Michał Bukojemski. j.w. rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_051026/warszawa_a_16.html Odpowiedz Link Zgłoś
ijaw Dziś w Teatrze Studio 19,30 wieczór o Cyganach 14.11.05, 15:35 "Dzisiaj w Teatrze Studio o godz. 19.30 od będzie się wieczór poświęcony reportażom Marii Wiernikowskiej o Cyganach" Nową premierą sztuki "Superheterodyna" węgierskiego dramaturga Pétera Karpátiego Teatr Studio chce obudzić zainteresowanie Cyganami. Przełamać uprzedzenia, podsycane stereotypowymi wyobrażeniami o Romach. Postrzeganych jako pariasów Europy, outsiderów lub zamkniętą subkulturę. Péter Karpáti, 44-letni awangardowy węgierski dramaturg, nosił się z myślą o napisaniu sztuki o Cyganach od końca lat 80. "Skontaktowałem się z socjologiem, który na skalę krajową prowadził badania związane z Cyganami - wspomina autor. Badacz wyznaczył mi wieś i powierzył mi zadanie: przez wiele miesięcy miałem tam niemal mieszkać, odwiedzać domy, zapoznać się z mieszkańcami, przeprowadzać szczegółowe wywiady... Był to jeden z najpiękniejszych i najwartościowszych okresów w moim życiu. Bardzo szybko poczułem, że nie warto pisać sztuki socjologicznej, bo ta wieś o nazwie Pisko, i jej okolice, które schodziłem, przypominały raczej jakąś zaczarowaną krainę, gdzie nasze poczucie rzeczywistości blednie i pragnienia przeżywamy tak, jakby były rzeczywistością..." Napisał sztukę, w której pomieszał realność z wątkami mitycznymi. Obrazy z życia Cyganów, mieszkających nad Drawą w skrajnej nędzy i targanych namiętnościami z życiem gwiazdy muzyki pop, obracającej się w świecie blichtru i reklamowej ułudy. Czy współczesna popkultura i subkultura mają szansę się spotkać? Na chwilę wydaje się to możliwe za sprawą marzeń i tytułowej superheterodyny, czyli radioodbiornika mieszającego częstotliwości. Ale to tylko złudzenie. Tych dwóch osobnych światów skleić się nie udaje ani w życiu, ani na scenie. Spektakl wyreżyserowała Węgierka Eszter Novák, współpracująca od 11 lat z Karpátim. "Superheterodynę" realizowała wcześniej w Budapeszcie. Warszawska inscenizacja jest nową wersją sztuki i spektaklu. W głównych bohaterów przeciwstawnych światów wcielają się Andrzej Mastalerz i Edyta Jungowska. Monika Kuc rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_051114/warszawa_a_19.html Odpowiedz Link Zgłoś