Dodaj do ulubionych

rododendron-dziurawy

24.02.02, 22:10
Moje rododendrony maja podziurawione liscie.Sa to liczne otwory rozmieszczone
niesymetrycznie.Co jest powodem?
Obserwuj wątek
    • jack_ Re: rododendron-dziurawy 24.02.02, 22:42
      Wygląda to na działenie opuchlaków - dorosłe owady wygryazją dziurki w liściach
      a larwy podgryzają korzenie - zwalczanie nie jest proste bo
      opuchlaki "działają" nocą - oprysk Decisem lub Actelliciem należy
      przeprowadzać wieczorem. Larwy niszczeć można mieszając z glebą Basudin. Może
      jeszce inne środki ???
      A może są metody inne niż chemiczne?
    • jerzy.wozniak Re: rododendron-dziurawy 01.03.02, 19:08

Witam na forum Gazety!
      Brawo Jack! Jak zwykle poprawna i zwięzła odpowiedź, ja mogę tylko dodać, że
      opuchlak truskawkowy ma ostatnio pęd do rozmnażania na terenie naszego kraju i
      straty powodowane przez tego chrząszcza są coraz większe. Zaczyna również coraz
      częściej pojawiać się w ziemi sprzedawanej jako ziemia do kwiatów. W doniczce
      jego żarłoczne larwy, przypominające niewielki pędraki, niszczą w krótkim
      czasie układ korzeniowy rośliny.
      Larwy zwalczamy przez podlewanie roślin Basudinem, Dursbanem, czy Marshalem.
      Wbrew temu, co się powszechnie uważa żer owadów dorosłych to pestka w
      porównaniu ze szkodami jakie wyrządzają larwy dlatego, po zauważeniu wygryzień
      w liściach należy natychmiast podlać okolice roślin jednym z w/w roztworów.
      Doskonale rezultaty dają również preparaty zawierające larwy nicieni którymi
      podlewa się ziemię. W krótkim czasie larwy wydostają się z osłonek i wgryzają
      się w ciało swych żywych kanapek.
      Owady dorosłe zwalczamy opryskując wieczorem lub w nocy Sumi-alpha 050 EC.
      Zabieg ten powinniśmy przeprowadzać od maja do końca lata opryskując
      zapobiegawczo rośliny, co 4 tygodnie.
      Jeśli stwierdzicie występowanie opuchlakow na terenie waszego ogrodu przed
      posadzeniem co bardziej droższych drzewek należy odkazić ziemie mieszając ja z
      Furdanem lub Counterem. Pierwszy w stężeniu około 0,8kg na 100m2 powierzchni,
      drugi nie większej niż 0,4 kg na 100m2.
      Szkodnika tego nie można lekceważyć! Wyrządza on duże szkody w szkółkach gdyż
      jego larwy obgryzają nie tylko korzenie, ale również korę z korzeni bocznych,
      oraz szyjki korzeniowej!
      Powodzenia,
      Jerzy Woźniak

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka