Dodaj do ulubionych

Odnowa stareńkich drzewek.

29.09.05, 23:16
Mam parę stareńkich jabłonek, które chciałabym w jakiś sposób odnowić.Kupiłam
dwudziestoparoletnią działkę ma której odkryłam kilka bardzo zaniedbanych
drzewek jabłonki.Było kilka zaledwoe jabłuszek, ale b.smacznych i słodkich.co
mam zrobić, żeby te zdziczałe drzewka jabłonek obrodziły w sezonie? Co
obciąć,jakich nawozów użyć i jak się z nimi obchodzić, żeby owocowały?
Obserwuj wątek
    • tram_ktos Re: Odnowa stareńkich drzewek. 29.09.05, 23:25
      Na początek chyba dobra będzie witryna www.staresady.republika.pl

      Bardzo miło, że nie chcesz starych drzew "wyrżnąć". Pomagasz zachować
      bioróżnorodność w Polsce!

      Pozdrawiam
      • nnike Re: Odnowa stareńkich drzewek. 30.09.05, 00:16
        Ojj i ja się bardzo cieszę!
        Myśmy obcinali naszą starą jabłoń w grudniu:
        img69.imageshack.us/img69/6526/grudzien0153dh.jpg
        img69.imageshack.us/img69/2200/grudzien0176yx.jpg
        img69.imageshack.us/img69/3536/grudzien0456gw.jpg
        Była olbrzymia, a owocowała tylko na czubku i czekaliśmy aż jabłka pospadają.
        Oczywiście trzeba było je od razu jeść ;)

        W maju pięknie zakwitła:
        img69.imageshack.us/img69/8650/img34032pe.jpg
        img69.imageshack.us/img69/4343/img34207kn.jpg
        ale chyba z osłabienia owoce są chore i tylko nieliczne można zjadać :(
        • nnike Tram-ktosiu 30.09.05, 00:17
          Jak teraz opiekować się tą jabłonią? Co radzisz?
          • tram_ktos Re: Tram-ktosiu 30.09.05, 21:15
            A co się z owocami stało?
            Pogniły na drzewie?
            Opadły, zanim dojrzały?
            • nnike Re: Tram-ktosiu 30.09.05, 21:22
              Opadały już chore. Jedne na wpół zgniłe, inne robaczywe, jeszcze inne w kropki.
              Tylko nieliczne były dobre.
              Pamiętam, jak na wiosnę pytałam na forum, co wyjadają sikorki z jej kwiatów. I
              ktoś mi odpowiedział, że jakieś chrząszcze. Być może to one tak jabłonkę
              osłabiły, poza tym cięciem?
              • tram_ktos Re: Tram-ktosiu 30.09.05, 21:58
                Trudno mi jednoznacznie powiedzieć. Na moich jabłoniach cześć owoców jest
                robaczywa lub nadgniła, no ale tych zdrowych też jest bardzo dużo.
                Żadnego pryskania nie stosuję.

                Rzeczy, które przychodzą mi do głowy to:

                1) Może susza osłabiła drzewo? We Wrocławiu, gdzie mieszkam, tego lata nie było
                tragicznie, no ale w np. w Wielkopolsce czy na Mazowszu to był i jest dramat.

                2) Może zobaczyć, co będzie za rok.

                3)A jak wyglądały owoce rok temu?
                • nnike Re: Tram-ktosiu 30.09.05, 22:39
                  Rok temu były najcudowniejsze, najsmaczniejsze na świecie, bo urosły pierwszy
                  raz tylko dla nas. W lipcu się wprowadzaliśmy do domku z sadem :)
                  Jak już pisałam, rosły bardzo, bardzo wysoko i czekaliśmy aż spadną, ale były
                  zdrowe. Potem już wiesz. Zimą jabłonkę skróciliśmy dość solidnie, co z
                  pewnością ją osłabiło.
                  Nawet nie wiem, jaka to odmiana. Owoce twarde, zielonkawo-żółte, bardzo
                  soczyste, z czerwonymi kreseczkami na skórce. Fantastyczne w smaku.

                  Zobaczymy. Może w przyszłym roku przyjdzie do siebie bez pryskania?
              • wcyrku1 Lifting 02.10.05, 19:45
                nnike napisała:

                > Opadały już chore. Jedne na wpół zgniłe, inne robaczywe, jeszcze inne w kropki.
                >
                > Tylko nieliczne były dobre.
                >
                >
                ____________________^____________________
                .
                Już kiedys przedstawiałem
                swoie stanowisko: Te stare odmiany nie są wcale takie odporne - kiedyś nie było
                tyle chorob /drzew/ z połowy świata i z tego powodu dzisiaj wszystkie cięcia
                powinny być wykonywane ze szczególnym przestrzeganiem higieny ran, sekatorów i
                pił.
                ____________________^____________________
                >
                > Pamiętam, jak na wiosnę pytałam na forum, co wyjadają sikorki z jej kwiatów. I
                > ktoś mi odpowiedział, że jakieś chrząszcze. Być może to one tak jabłonkę
                > osłabiły, poza tym cięciem?
                >
                ____________________^____________________
                .
                Nie pisałem że te malutkie żuczki
                są szkodnikami / nie wiem/ ale na pewno są smaczne. w niektórych latach masowo
                występuję też na innych kwiatach np różach i nic złego się nie dzieje.
                A
                odpowiadając Maladze uważam że odmładzanie starych drzew powinno być rozłożone
                na 2-3 lata. W pierwszymroku obciąć 1/3 konarów, usunąć głębokie chwasty i
                zasilić obornikiem.
                ____________________^____________________
                • nnike Re: Lifting 06.10.05, 11:00
                  wcyrku1 napisał:


                  > > > Pamiętam, jak na wiosnę pytałam na forum, co wyjadają sikorki z jej kwiat
                  > ów. I
                  > > ktoś mi odpowiedział, że jakieś chrząszcze. Być może to one tak jabłonkę
                  > > osłabiły, poza tym cięciem?
                  ____________________^____________________

                  > Nie pisałem że te malutkie żuczk i są szkodnikami / nie wiem/ ale na pewno są
                  smaczne. w niektórych latach masow o występuję też na innych kwiatach np różach
                  i nic złego się nie dzieje.
                  ---------------------------------------
                  • wcyrku1 Re: Lifting 08.10.05, 20:08
                    nnike napisała:



                    >
                    > >
                    >
                    >
                    >
                    > ---------------------------------------
      • malaga1234 Re: Odnowa stareńkich drzewek. 02.10.05, 17:46
        Bardzo dziękuję za wszyskie rady, które są mi niezwykle pomocne,ale moje
        stareńkie jabłoneczki są niestety małe i niewyrośnięte, ponadto
        "zatłuczone"między innymi drzewkami typu leszczyna.Absolutnie nie chciałabym s
        ię żadnego drzewka ani krzewu pozbyć, jedynie sprowokować do lepszego
        owocowania.Orzechy i tak są dla wiewiórek, ale może z jabłonek da się coś
        "wyłuskać".Dostałam wspaniałą radę dotyczącą odnowy porzeczki czarnej poprzez
        uzyskiwanie sadzonek z pędów.Może i jabłonki jakoś odnowię dzięki Waszym radom.
    • pogotowieogrodnicze Re: Odnowa stareńkich drzewek. 01.10.05, 09:42
      Trzeba zrobić tylko "grube cięcie" w celu pobudzenia drzew do wzrostu i zacząć
      formować "konary zastępcze".Więcej na prywatnym forum DIAGNOSTYKA OGRODÓW
      Pogotowie Ogrodnicze inż.Janusz Zaremba
      • nnike Re: Odnowa stareńkich drzewek. 01.10.05, 10:57
        pogotowieogrodnicze napisał:

        > Więcej na prywatnym forum DIAGNOSTYKA OGRODÓW

        Naprawdę nie zdajesz sobie sprawy, czy udajesz, że zachowujesz się co najmniej
        nieelegancko?
        JESTEŚMY NA FORUM OGRODNICZYM i takie zaproszenia to dla nas potwarz?
        Albo - jako uczestnik tego forum, będziesz udzielał rad publicznie tutaj, albo
        wracaj do siebie.
        • pogotowieogrodnicze Re: Odnowa stareńkich drzewek. 01.10.05, 11:43
          chciałbym skupić wokół siebie właścicieli Ogrodów przydomowych a nie
          balkonowiczów,zresztą od samego początku odbieram to jako agresje w niczym
          nieuzasadnioną.Na swoim forum mam możliwość weryfikacji każdej wypowiedzi żeby
          nie pokazywać TZW.HEREZJI jak Pani to nazywa
          • nnike Re: Odnowa stareńkich drzewek. 01.10.05, 13:49
            pogotowieogrodnicze napisał:

            > chciałbym skupić wokół siebie właścicieli Ogrodów przydomowych a nie
            > balkonowiczów,zresztą od samego początku odbieram to jako agresje w niczym
            > nieuzasadnioną.Na swoim forum mam możliwość weryfikacji każdej wypowiedzi żeby
            > nie pokazywać TZW.HEREZJI jak Pani to nazywa

            Już był tu taki jeden, który usiłował wyprowadzić stąd ludzi na swoje prywatne
            forum i słuch po nim zaginął.
            TU JEST FORUM OGRODNICZE i tu są skupieni ludzie.
            Jeśli chcesz udzielać porad, udzielaj ich TU, NA NASZYM FORUM, a nie stosuj
            metod Konia Trojańskiego, bo w końcu Cię zbanują...
        • pogotowieogrodnicze Re: Odnowa stareńkich drzewek. 01.10.05, 11:48
          To forum Jest w "GAZECIE"

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka