zen6
14.03.03, 21:44
Witam ! Czy ktoś ma doświadczenie w sprawie kompostownika. Mam jeden
rozbieralny z niewielkich desek na ogródku przydomowym oczywiście na ziemi
jak przystało. 1,6 x 1,0 wysoki to różnie ale najcześciej ma 60 cm. Ponieważ
mam dużo odpadów znalazłem też dość duży wiklinowy kosz i tam składam odpady
(resztki warzyw,owoców, po posiłkach itp. Ale zastanawiam się nad jednym.
Kiedyś mój teść używał do kompostowania odpadów dół betonowy. Wiem z
literatury że to nienajlepszy sposób.Ponieważ fermentacja jest nieprawidłowa.
Dół jest o wymiarach głęboki na 1,4 i boki 1,2 x 0,8. Pomyślałem o
zagospodorowaniu tego dołu. Ale czy dobrze myślę? Chciałbym do tego dołu
wrzucić sporo korzeni aby wypełnić połowę nastęnie dodać gorszej ziemi,
później trochę ogrodniczej, torf i podłoże podobne jak przy pryźmie. Na boki
tego dołu bo ma murek 5 cm. położyć płytę drewnianą z kilkoma otworami i
oczywiście później na tą płytę dać stary kompost z dżdżownicami i układać
poszczególne warstwy tak jak w kompostowniku. Zależy mi na wykorzystaniu tego
dołu.Ponieważ mam niewielki ogródek przydomowy. Z obecnego kompostownika
jestem zadowolony. A jak myślicie czy tam w tym dole mogły by żyć dżdżownice?
później z dołu przechodziły by na górę do płyty drewnianej i wyżej. Z
pozdrowieniami - Zenon.