Forum Sport Sport
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba...

    28.07.09, 08:30
    Nie zgadzam się, że zbyt wiele nie da się zrobić. Wystarczy skonstruować
    odpowiednio wytrzymałą owiewkę i zamontować ją w bolidzie tak, by głowa
    kierowcy nie wystawała ponad nią. Problem wentylacji też jest do rozwiązania.
    Odpowiedni kąt mocowania takiej owiewki poprawi zdecydowanie aerodynamikę.
    Nikt mi nie powie, że goły kask jest bardziej aerodynamiczny...
    Obserwuj wątek
      • Gość: Ehhh Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.pl 28.07.09, 08:48
        No i widzisz , nie znasz się na aerodynamice a masz gotowe rozwiązanie. To co
        napisałeś to kompletna bzdura. Aeordynamika uległaby znaczącym zmianom nie mówiąc
        o czystości takiej owiewki podczas wyścigu ( wycieraczka ??? haha ).Problem jest
        dużo bardziej złożony.
        • maz-46 Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de 28.07.09, 09:50
          A na wizjerze w kasku nie powstaja zabrudzenia, czy krople wody?
          Jeśli wydaje się w F1 dziesiątki milionów dolarów i co roku dochodzi do niemal
          całkowitej przebudowy bolidu, oraz wprowadza się różne nowinki, to nic nie stoi
          na przeszkodzie, by wprowadzić owiewki.
          W przyszłym sezonie np. będzie całkowity zakaz tankowania w trakcie wyścigu.
          Trzeba więc całkowicie przebudować bolid, by powiększyć zbiornik. To absolutna
          rewolucja.
          Co do aerodynamiki, to porównaj sobie choćby ubiegłoroczny bolid z obecnym.
          Nie opowiadaj więc bzdur, że się nie da. Jeśli tak twierdzisz to jesteś
          ignorantem. A że problem jest złożony, to wie każdy. Teamy F1, jeśli tak
          postanowi FIA, poradzą sobie z owiewką...
          • tw.jacek_i_placek Niech się ścigają na symulatorach 28.07.09, 23:20
            będzie miło i bezpiecznie
            • Gość: !@#$%^ Najlepiej niech scigaja sie czolgami!!! IP: *.superkabel.de 29.07.09, 09:11
              Ciekawostki
              697952.w.interia.pl
          • Gość: dx Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:36
            > A na wizjerze w kasku nie powstaja zabrudzenia, czy krople wody?

            Wizjery oczywiscie sie brudza, ale w trakcie wyscigu kierowcy wielokrotnie odrywaja kolejne warstwy (wyglada to jakby taka folia) z tychze wizjerow. W czasie transmisji widac, ze co jakis czas kierowca lapie sie za bok kasku/wizjera i jakby cos odrywa - to wlasnie ten moment.
      • Gość: roba Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 09:53

        Na kaskach są specjalne warstwy materiału które kierowca odrywa gdy się
        zabrudzą . Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłyby bolidy które się nie
        rozsypują w czasie jazdy...
      • Gość: mistrzu Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.chello.pl 28.07.09, 10:28
        Jasne pozostaje tylko zaprojektować owiewke ze stali która wytrzyma uderzenie
        "ciężaru 190 kg spadającego z wysokosci 1 metra"
        Jak widać wszystko zadziałało bo Massa żyje po takim uderzeniu w głowe.
        W nastepnym wypadku , gdy coś uderzy w koło i opona sie przebije trzeba będzie
        wmontować osłone na koła . Potem pozostanie zakrycie wlotów powietrza do silnika
        bo może wpadnie tam gołąb , no i zostaje jeszcze kierownica która może wbić sie
        kierowcy w twarz - proponuje usunąć kierownice i kierować bolidem jak sankami w
        zimie .
        • maz-46 Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de 28.07.09, 15:16
          "Jak widać wszystko zadziałało bo Massa żyje po takim uderzeniu w głowe. "

          Gdyby ta sprężyna trafiła go bezpośrednio w środek głowy (a mogła równie dobrze,
          jak ominąć całkowicie kask), to ciekawe, czy by wszystko zadziałało. Jak myślisz?
        • Gość: dx Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:39
          owiewka ze stali? Jesli juz to raczej z jakiegos mocnego "plastiku"
      • maruda.r Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba... 28.07.09, 10:40

        "- Można oczywiście opancerzyć samochód, ale chyba nie chodzi o stworzenie
        serii wyścigowej czołgów - mówi Sport.pl mjr dr Jarosz. - Zawsze można sobie
        wyobrazić wypadek, w którym nawet te zabezpieczenia nie będą skuteczne."

        ***********************************

        Wprowadzono jednak kaski i inne elementy ochrony w kolarstwie, narciarstwie
        alpejskim i skokach czy wreszcie w hokeju. Choć wszystko miało podobną cenę -
        pierwsze kaski nie były aerodynamiczne. W końcu udało się jednak połączyć
        bezpieczeństwo z aerodynamiką.

        Formuła 1 to nie tylko sport. To również poligon nowych technologii.
        Skonstruowanie kabiny czy owiewki godzącej bezpieczeństwo z wydajnością to
        ciekawe wyzwanie.

        W wypadku Massy problemem stała się utrata przytomności kierowcy, przez którą
        pojazd zaczął poruszać się bez kontroli i mógł w normalnym wyścigu spowodować
        większe straty. Kłopot z wyjściem w razie pożaru wydaje się wydumany - wszak
        owiewkę czy część kabiny można np. odstrzelić i odsłonić tym sam większą
        przestrzeń ułatwiającą ewakuację kierowcy.

        • maz-46 Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de 28.07.09, 15:05
          Brawo! Dokładnie o to mi chodziło.
          Kiedyś kierownica np. nie była zdejmowana, bo wychodziło się z kokpitu
          normalnie, ale przy takiej ciasnocie, jak obecnie, czynność ta stała się niezbędna.
          Tu nie chodzi o to, by do obecnych bolidów przykręcić na wkręty jakąś tam
          owiewkę, tylko o całkowite przekonstruowanie bolidów tak, by owiewka, czy nawet
          kabina była ich elementem. I nie chodzi o to, by zrobić to przed następnym GP.
          Potrzebna jest zmiana przepisów i zbudowanie całkiem nowych bolidów. To wyzwanie
          może nawet nie na przyszły sezon, ale za dwa lata...
        • Gość: profes79 Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 22:44
          Kłopot z wyjściem w razie pożaru wydaje się wydumany - wszak
          owiewkę czy część kabiny można np. odstrzelić i odsłonić tym sam większą
          przestrzeń ułatwiającą ewakuację kierowcy.

          Kto i jak ma to zrobic? A jezeli kierowca straci przytomnosc? Albo bedzie ogluszony?
          POza tym nie ma takiej owiewki ktora osloni przed spadajacym kolem.
          Zgadzam sie ze wypadek dla Massy mogl sie skonczyc tragicznie przy trafieniu w
          wizjer kasku - jednak sam fakt tego co sie stalo na torze to szansa jedna na ile
          - na milion? MOglo sie zdarzyc juz w Montrealu gdy kolo Kubicy skakalo po torze
          wesolo (wraz z reszta bolidu - przeciez o maly wlos nie wpakowalby sie wtedy na
          jeden z jadacych za nim).
          Bardziej przydaloby sie wprowadzenie jakiegos systemu bezpieczenstwa ktory w
          wypadku rownoczesnego trzymania wcisnietych przez x sekund gazu i hamulca (co
          mialo miejsce u MAssy) lub puszczenia obu hamowalby samochod - chociaz nie wiem
          dokladnie jak wyglada to w trakcie wyscigu (tj. jak czesto sie zdarza ze
          kierowca ani nie przyspiesza ani nie hamuje).

          • Gość: mistrzu Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.chello.pl 29.07.09, 09:18
            Dokladnie , nie powinno sie odrazu zmieniać konstrukcji bolidu bo raz na
            kilkaset tysiecy okrażeń ktoś dostał w głowe . Szansa jest nawet wieksza niż
            jeden na milion że ktoś np w nastepnym wyscigu znowu dostanie w głowe . Może w
            nastepnym wyscigu ktoś oderwie komuś koło - wtedy trzeba będzie zrobić nadkola w
            bolidach .
            W tramwajach jest taki bajer zwany "czuwakiem" , jest montowany jako pedał który
            trzeba ciągle wciskać lub też wmontowany jest w gałke sterowniczą - gdy czuwak
            nie jest wcisniety tramwaj po 2 sekundach sie zatrzymuje
      • Gość: . Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba... IP: *.warszawa.mm.pl 28.07.09, 10:43
        droga E75 nie łączy Warszawy z Gdańskiem -.-
        • Gość: major Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.pool.einsundeins.de 28.07.09, 11:00
          "...ze spuszczeniem 190 kg odlewu ołowiu z wysokości metra!"
          Dlaczego akurat olowiu?Beton bylby ciezszy czy lzejszy?A jak juz mikroklimat(klimatyzacja)w "bolidzie" to mozna chlopakom zamontowac jakies inne gadzety:radio,popielniczka,na lusterku by Matka Boska dyndala itd..
          Apropo radio,ciekaw jestem jakiej muzy sluchali by kierowcy BMW?
          • Gość: wojtek Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.chello.pl 28.07.09, 12:54
            brał olbrzymie kasą,to też pieniądze za ryzyko,przykro mi że dostał sprężyną.Ale
            nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem,hipokryci z F1 udają że należy coś
            zrobić.Nic nie należy zrobić! ostatni wypadek śmiertelny zdarzył się 15 lat
            temu,i to w wyjątkowych okolicznościach.Już zabezpieczono betonowe
            murki.Następny taki przypadek że ktoś dostanie częścią bolidu w kas zdarzy się
            za kilkanaście lat.No ale trzeba pobiadolić trochę jacy to kierowcy są biedni i
            narażeni na wypadki.W czasie 2 wojny światowej podczas lądowania w Normandii
            wypuszczono żołnierzy na plażę wprost pod karabiny maszynowego szkopów którzy
            mieli tylko jeden problem,zmieniać lufy żeby się nie przegrzały.
            • Gość: dx Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:43
              a Ty zes sie z choinki urwal? Jesli nie wiesz to informuje, iz wojna skonczyla sie ponad 60 lat temu. No chyba, ze jestes jak ci mityczni japonscy zolnierze, ktorzy jeszcze wiele lat po zakonczeniu wojny "bronili" wysp, na ktorych przebywali przed inwazja marines BIG LOL
      • Gość: Mario Tylko zdalne sterowanie, IP: *.acn.waw.pl 28.07.09, 22:39
        Jedynym rozwiazaniem, jest zdalne sterowanie bolidem. Kierowca bedzie sobie siedzial w padoku i sterowal bolidem sytulacje na torze bedzie sledzil przez system kamer zainstalownay w wyscigowce.
      • Gość: XFile Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba... IP: *.aster.pl 28.07.09, 22:49
        "Przy prędkości bolidu około 240 km/godz. i masie sprężyny 850 g Brazylijczyk
        otrzymał uderzenie porównywalne ze spuszczeniem 190 kg odlewu ołowiu z
        wysokości metra!"

        Odlew olowiu... brzmi groznie. Grozniej niz "odlew zelaza", na przyklad. Ale
        glupota.
      • Gość: JJlukasz Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba... IP: 82.160.195.* 28.07.09, 22:58
        Sam nie wiem, ale tak sobie myślę, że dobrym rozwiązaniem mogłaby być zamiast
        owiewki 'klatka'. A konkretnie to mam na myśli nakładkę okalającą kokpit, kask
        kierowcy zrobioną z czegoś w rodzaju bardzo wytrzymałej siatki, kratki
        odpornej na uderzenia. Myślę że widoczność nie byłaby radykalnie zakłócona, a
        przy dzisiejszych technologiach stosowanych w F1 można by zrobić coś naprawdę
        wytrzymałego. I taka krata nazwijmy to umownie nie zakłócałaby chyba w
        znaczący sposób aerodynamiki bolidu. Bo przecież powietrze swobodnie by
        przepływało w przeciwieństwie do owiewek czy innych takich.
        • Gość: dx Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:45
          chyba zartujesz? Wpakuj sobie na dach jakas klatke, nawet z bardzo duzymi "sitkami" i jedz nad morze, a pozniej z powrotem - ciekawe czy nie poczujesz roznicy ;-)
      • Gość: profesor Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba... IP: *.hsd1.il.comcast.net 28.07.09, 23:04
        czy 190 kg olowiu wazy wiecej 190 kg zelaza?????
        • Gość: dx Re: Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - de IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:48
          Ech szkoda gadac, masa to nie wszystko. Myslisz, ze 190kg puchu zrzuconego z 1metra zrobilo by takie same zniszczenia?
      • ludwikowiec 190 kg odlewu ołowiu 28.07.09, 23:21
        a co, 190kg innego metalu waży mniej? :)
        • Gość: dx Re: 190 kg odlewu ołowiu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:47
          a myslisz, ze 190kg puchu zrobilo by takie same zniszczenia?
          • Gość: Wolf Re: 190 kg odlewu ołowiu IP: *.chelmnet.pl 29.07.09, 00:57
            Jemu chodzi o to, dlaczego ołowiu, a nie stali, żelaza, wolframu czy ogólnie:
            metalu.
            • Gość: Bromba Re: 190 kg odlewu ołowiu IP: *.uci.uni.torun.pl 29.07.09, 07:39
              Ze względu na gęstość materiału (dla mniej kumatych: rozmiary obiektu).
          • ludwikowiec gadasz jak Jolka Rutowicz 30.07.09, 17:00
            która stwierdziła że z fizycznego pkt widzenia nie da się określić co jest
            cięższe, kilo ołowiu czy kilo pierza. Ech...
      • Gość: ag F1 jest nudna, wypadki mogłyby ją (nomen omen) oży IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:21
        F1 jest nudna, wypadki mogłyby ją (nomen omen) ożywić. 15%
        wchodzących na Mt.Everest ginie i jakoś rozpaczy nie ma. Taki fun.
        • Gość: dx Re: F1 jest nudna, wypadki mogłyby ją (nomen omen IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.09, 23:46
          ale tych co wchodza na MtEverest nikt nie oglada w trakcie niedzielnego rodzinnego obiadku ;-)
      • Gość: Perdidos Z Gdańska do wawy nie prowadzi E75 IP: *.chello.pl 28.07.09, 23:57
        pan redaktor nie będzie sprawdzał swego tekstu, po co, nieomylnym
        się jest przecie.
      • Gość: bmw Wypadek Felipe Massy. Opancerzać bolidy? - deba... IP: 78.147.20.* 29.07.09, 00:02
        Wy se lepiej poczytajcie co na autosoprcie pisza, podobno BMW ma jutro oglosic
        odejscie z F! ;(
      • Gość: gienek Gdyby były "pancerne" - cała energia na kierowcę IP: *.tktelekom.pl 29.07.09, 00:33
        przy 200 - 300 km/h to nie będzie uraz czaszki czy złamane nogi ale pasztet.
      • naszpanrobert rekonstrukcja 3D na You Tube! 29.07.09, 00:42
        www.youtube.com/watch?v=eHZybt3eOAI&feature=related
        Tak to wyglądało.
        • naszpanrobert i jeszcze jeden film 29.07.09, 00:50
          www.youtube.com/watch?v=hCjafKgtX-8&NR=1
      • Gość: lolek a BMW odchodzi z F1..to juz pewne IP: *.hsd1.fl.comcast.net 29.07.09, 01:15
        Robert do WRC

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka