Gość: Głód IP: 213.195.182.* 19.12.03, 17:20 Ja, na przykład, też mam powolną przemianę materii, a jem tylko trójkrotność swej masy. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: pryma Gdzie tu logika IP: *.k.mcnet.pl 19.12.03, 17:32 mały organizm - mało dna, i mały organizm - szybka przemiana materii. I z tego niby ma wynikać, że mało dna - szybka przemiana? W ten sposób można równie dobrze udowodnić, że rozwiązaniem zagadki szybkiej przemiany materii są małe fiutki Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MM Re: Gdzie tu logika IP: *.ny5030.east.verizon.net 19.12.03, 17:40 bo koliber musi szybko i czesto machac skrzydami, a to pochlania duzo energii slon natomiast sie az tak duzo nie rusza wiec tyle energii nie potrzebuje.. a nie tam dna... ... i wielka zagadka rozwiazana :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Janek Re: Gdzie tu logika IP: *.sympatico.ca 19.12.03, 18:27 Gość portalu: pryma napisał(a): > mały organizm - mało dna, i mały organizm - szybka przemiana > materii. I z tego niby ma wynikać, że mało dna - szybka > przemiana? W ten sposób można równie dobrze udowodnić, że > rozwiązaniem zagadki szybkiej przemiany materii są małe fiutki Fiutka to ty napewno masz malego. Komorki te mozgowe, zadnych. Prawdopodobnie jestes jednokmorkowcem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rafaz szanowny pryma, zadaj sobie trud... IP: *.dn185.umontana.edu 19.12.03, 18:45 ...przeczytania czegos wiecej - np. tego pdf ze strony Warsztatow - zanim zaczniesz glosic swoje tak zdecydowane opinie. Pozdro Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ZZZ Chodzi o DNA w poszczegolnych komorkach... IP: 208.253.130.* 19.12.03, 20:09 Gość portalu: pryma napisał(a): > mały organizm - mało dna, i mały organizm - szybka przemiana > materii. I z tego niby ma wynikać, że mało dna - szybka > przemiana? Chodzi o DNA w poszczegolnych komorkach... >W ten sposób można równie dobrze udowodnić, że > rozwiązaniem zagadki szybkiej przemiany materii są małe fiutki tylko bez kompleksow... A swoja droga, to tylko na to polskich naukowcow stac??? Raczej do Nobla sie to nie zalapie... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lucius Re: replikacja białek IP: 62.233.253.* 23.12.03, 15:51 > mały organizm - mało dna, i mały organizm - szybka przemiana > materii. Im większa komórka tym więcej białek potrzeba aby stworzyć jej strukturę (rośliny budują z węglowodanów ale nie o tym mówimy). Białka są tworzone poprzez proces sterowany RNA które stanowi większość materiału genetycznego - tak samo jak tzw. junks dna o którym zaczynamy się dowiadywać że ma wpływ na organizację wielu procesów. Czyli im większa komórka tym więcej indormacji i sterowników potrzeba żeby ją zbudować - mamy odpowiedź. Nie jestem fachowcem ale to jest mój na szybko przeprowadzony wywód. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jackk Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.dsl.chcgil.ameritech.net 19.12.03, 17:53 Jedno zasadnicze pytanie? Czlowiek o wzroscie 180cm i dziecko 0 wzroscie 100cm (chodzi o dlugosc nog),jednoczesnie pokonuja te sama odleglosc,w tym samym czasie. Pytanie ? Dla madrych profesorow Kto straci wiecej energii? Wydaje mi sie retoryczne,chociaz nie niepotrzebne,ze wzgledu na to ,ze na 1000 glupich badan,jedno owocne powoduje postep ludzkosci do przodu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: KingKrak postęp musi być do przodu IP: voodoo2:* / 10.48.96.* 23.12.03, 10:29 ...szefie cofnij się do wstecz do szkoły Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gościówa Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.12.03, 18:01 "W tropikalnych lasach Ameryki Południowej" - napisał żurnalista mądry inaczej. Tropik to jest zwrotnik, proszę żurnalisty, a na zwrotnikach nie ma żadnych lasów, tylko pustynie: w Afryce Sahara, w Azji - Kara Kum, a w Ameryce Południowej - Atacama. Wagarowało się w szkole podstawowej, a skutki widać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Janek Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.sympatico.ca 19.12.03, 18:30 Gość portalu: Gościówa napisał(a): > "W tropikalnych lasach Ameryki Południowej" - napisał żurnalista > mądry inaczej. Tropik to jest zwrotnik, proszę żurnalisty, a na > zwrotnikach nie ma żadnych lasów, tylko pustynie: w Afryce > Sahara, w Azji - Kara Kum, a w Ameryce Południowej - Atacama. > Wagarowało się w szkole podstawowej, a skutki widać. Tobie to sie cos po-Kara Kumalo i zwrotnica ci sie przestawila. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Autor Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.stacje.agora.pl 19.12.03, 18:32 Droga Purystko! Tropikalny - to znaczy położony nie NA zwrotniku, a MIĘDZY zwrotnikami. Polecam definicję ze Słownika Wyrazów Obcych Kopalińskiego (www.slownik- online.pl/index.php) oraz pełną informację o wilgotnych lasach tropikalnych pióra prof. Tomasza Umińskiego na stronie Encyklopedii PWN: encyklopedia.pwn.pl/452386_1.htmlPozdrawiam Wojciech Mikołuszko Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rafaz Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.dn185.umontana.edu 19.12.03, 18:32 Pozwol mi sprostowac: tropik to takze strefa pomiedzy zwrotnikami - Koziorozca (Tropic of Capricorn) i Raka (Tropic of Cancer). Duzo, duzo lasow! Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rafaz Wiec sprostowalem w tej samej minucie, co autor:) IP: *.dn185.umontana.edu 19.12.03, 18:35 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lkdsvh Zajrzyjcie do PDFa! IP: 205.142.197.* 19.12.03, 19:01 I nawet biolodzy na rozniczkowaniu sie znaja!!!! :-))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a Koliber-ptak typowo polski IP: *.ing.uj.edu.pl 19.12.03, 19:59 Jasne ze "polskie uczone" go rozgryzly. Gdzie pan nie spojrzysz- koliber... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Janek Re: Koliber-ptak typowo polski IP: *.sympatico.ca 19.12.03, 20:06 Gość portalu: a napisał(a): > Jasne ze "polskie uczone" go rozgryzly. Gdzie pan nie spojrzysz- > koliber... Wow, ale wrobel. Skad ty taki adres wykombinowales? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Łukasz Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.12.03, 21:39 Szybkość przemiany materii zwierząt stałocieplnych zależy nie od masy ciała, ale od stosunku masy do powierzchni ciała. Wystarczy przypomnieć sobie wzór na objętość i powierzchnię kuli. Objętość rośnie z trzecią potęgą promienia a powierzchnia z drugą. Małe zwierzątka mają po prostu bardzo dużą powierzchnię ciała w stosunku do masy. Duża powierzchnia to duża utrata ciepła, która powoduje wysoką przemianę materi. Studenci pierwszego roku medycyny w ramach zajęć z biofizyki już się o tym uczą. Są nawet wzory, które umożliwiają wyliczenie wielkości najmniejszego zwierzęcia stałocieplnego. Ta sama zależność objętosc/powierzchnia tłumaczy dlaczego zmiennocieplne gady były wielkie, a pył węglowy imąka mogą wybuchnąć. PS. To samo tłumaczę swoim studentom na drugim roku na zajęciach z fizjologii, ale pierwszeństwo oddaję fizyce królowej nauk Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Łukasz Mam pewne wątpliwości IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.12.03, 21:42 Szybkość przemiany materii zwierząt stałocieplnych zależy nie od masy ciała, ale od stosunku masy do powierzchni ciała. Wystarczy przypomnieć sobie wzór na objętość i powierzchnię kuli. Objętość rośnie z trzecią potęgą promienia a powierzchnia z drugą. Małe zwierzątka mają po prostu bardzo dużą powierzchnię ciała w stosunku do masy. Duża powierzchnia to duża utrata ciepła, która powoduje wysoką przemianę materi. Studenci pierwszego roku medycyny w ramach zajęć z biofizyki już się o tym uczą. Są nawet wzory, które umożliwiają wyliczenie wielkości najmniejszego zwierzęcia stałocieplnego. Ta sama zależność objętosc/powierzchnia tłumaczy dlaczego zmiennocieplne gady były wielkie, a pył węglowy i mąka mogą wybuchnąć. PS. To samo tłumaczę swoim studentom na drugim roku na zajęciach z fizjologii, ale pierwszeństwo oddaję fizyce królowej nauk Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: TYTUS Re: Mam pewne wątpliwości IP: *.picr.man.ac.uk 19.12.03, 22:00 No a jak sa dwa zwierzatka o podobnej objetosci, podobnej masie i podobnej powierzchni a na dodatek wykazuja sie podobna aktywnoscia a jedno zyje dlugo a drugie zyje krotko to co? Pozdrowienia dla Pana Kozlowskiego, calkiem fajna pracka. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Draq Re: Mam pewne wątpliwości IP: *.biol.uni.wroc.pl 20.12.03, 10:45 Gość portalu: TYTUS napisał(a): > Pozdrowienia dla Pana Kozlowskiego, calkiem fajna pracka. Moze i fajna - masz darmowe wejscie do nowych PNASow? Z genialnego opisu GW trudno cokolwiek wnioskowac, wlasciwie wszystko wyglada na tak trywialne, ze nikt tego nie powinien publikowac w PNASie. A zapewne tak nie jest (choc PNAS straszne bzdury nieraz publikowal - "wystarczy byc" czlonkiem NAS i musza opublikowac wszystko) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: TYTUS Re: Mam pewne wątpliwości IP: *.picr.man.ac.uk 20.12.03, 12:36 O ile mi wiadomo nowe wydania PNAS-u sa dostepne w pubmedzie za darmo, pozatym link gazety tez dziala zeby sobie zaladowac PDF-a tak ze nie powinienes miec problemow z dotarciem do manuskryptu. Ja tam osobiscie biologiem srodowiskowym nie jestem okreslilbym siebie raczej jako biologa molekularnego komorki nowotworowej i choc artykul przelecialem "po lebkach" (z sentymentu, pamietam pana Kozlowskiego ze studenckich czasow na UJ) to znalazlem tam kilka ciekawych informacji z punktu widzenia biologa molekularnego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Draq Re: Mam pewne wątpliwości IP: *.biol.uni.wroc.pl 20.12.03, 13:13 Dzieki,"slepak jestem"-nie widzialem linka.Z PubMedu nie wchodza mi nowe numery PNASu("tegoroczne" sa platne). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ciapa Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.12.03, 22:54 Na mój mały rozumek z artukułu wynika tylko, że zwierzątka o małych komórkach z małą ilością DNA mają na ogół wysokie tempo przemiany materii, ale nie, że mają je właśnie z powodu tych małych rozmiarów i małej zawartości DNA "śmieciowego". Analogicznie ze zwierzętami o dużych komórkach z dużą ilością DNA i niską przemianą materii. Czy aby napewno znaleziono przyczynę zróżnicowania, czy tylko zespół cech skorelowanych z tempem metabolizmu? Niestety (sic!) moja angielszczyzna nie pozwala na zapoznanie się z tekstem źrodłowym z Warsztatów Biologii Ewolucyjnej i sprawdzenie, co naprawdę polscy naukowcy mieli na myśli i czy faktycznie odkryli związek przyczynowo skutkowy pomiedzy tymi cechami. Może kiedyś trafi się okazja, żeby to przegadać przy lampce wina? Temat jest wszak interesujący! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mamma A JA ODKRYLAM TAJEMNICE DYLETANCJI MIKOLUSZKI IP: *.mad.east.verizon.net 20.12.03, 02:31 tajnedokumenty.com/zagorski/ Wybiorcza to rzeczywiscie miejsce na anons nowego odkrycia naukowego. Nie, to juz nie teoria! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ziuta Znaczy sie........jestem zbudowana z wyjatkowo.... IP: *.cm.chello.no 20.12.03, 11:45 malych komorek, bo zjadam wyjatkowo duzo, chociaz drapieznikow wokol mnie nie widze :)))))))) A co z organizmami, ktore zyja w srodowisku z duza iloscia pozywienia i przy braku drapieznikow ???? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oszołomobójca Re: Znaczy sie........jestem zbudowana z wyjatkow IP: *.gdansk.cvx.ppp.tpnet.pl 21.12.03, 00:21 > A co z organizmami, ktore zyja w srodowisku z duza iloscia pozywienia i przy br > aku > drapieznikow ???? stosuja jakas posrednia strategie. Te dwie przedstawione to skrajnosci Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jantsp Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.ibch.poznan.pl 20.12.03, 22:19 ???!!! ???? -> " W efekcie im większa komórka, tym ma proporcjonalnie mniejszą powierzchnię otaczającej ją błony. Koszt jej utrzymania (szczególnie znajdujących się w niej kanałów, przez które do wnętrza przedostają się niezbędne do życia pierwiastki i związki chemiczne) jest więc - w przeliczeniu na masę - mniejszy w dużych komórkach." czemu koszt utrzymania 1 duzej komorki jest wiekszy od 10 malych o tej samie masie ??? I co do tego maja kanaly ??? POPRAWNIE UZASADNIENIE JEST TAKIE: duze komorki o mniejszym stosnku pow. zew. do objet. MUSZA miec nizszy metabolizm bo limituje go szybkosc transportu do komorki a ta zalezy od powierzchni. ILOSC DNA moze zalezec od wielkosci komorki w taki sposob - jadro jest nie tylko workiem na DNA ale organella i DNA jest elementem budujacym jadro (oprocz funkcji typu przechowywanie informacj), a wiec nie mozna miec duzego jadra z mala iloscia DNA, a u duzych komorek jadro musi byc duze z kilku powodow - miedzy innymi wymogi trasportu RNA do cytoplazmy (tu argumentacja jest jak powyzej - szybkosc transportu zalezy od powierzchni a im wieksza komorka tym wiecej RNA musi byc w cytoplazmie (tak mRNA jak i rRNA i inn.). Inne , ciekawe zwiazki pomiedzy wielkoscia ciala organizmu a iloscia "niekodujacego" DNA to zaleznosc szybkosci rozprzestrzeniania sie insercji sekwencji niekodujacych od wielkosci populacji [ M. Lynch, J. Conery, “The origins of genome complexity,” Science 302:1401-1404, November 21, 2003. www.sciencemag.org ; lub skrot popularnonaukowy w www.biomedcentral.com/news/20031124/03 ] = organizm duzych rozmiarow => mniej osobnikow w populacji => szybsze tempo rozprzestrzeniania sie "nieszkodliwych" mutacji w tym insercji sekwencji niekodujacych => wiekszy genom (ta praca dotyczy roznic w strukturze genomow pro- i eu- karjotow, roznic w czestosci wystepowania intronow, ale mechanizm moize byc widoczny i w porownaniu duzych i malych popoulaci ekarjotow. I jakie komorki porownywali autorzy - krwi ?? bo jesli komorki budujace cale cialo = roznych tkanek to nie znam danych by byly systematyczne roznice pomiedzy np. duzym kotem (jak lew) a mlym kotem (jak domowy) i inn. gdzie sa b. podobne gatunki a duze roznice, a jak brac b. rozne gat. to interpretacja moze byc rozna od fizjologicznej poprzez rozwojowa do ewolucyjnej. A jesli chodzi o wielkosc genomu to zwlaszcza u roslin w wielu komorkach somatycznych wystepuje powielania DNA lub regionow i cala argumentacja siada. Ja obstawiam ze zwiazkiem typu wielkosc populacji a wielkosc genomu. Z tym ze jak to biologii - wiecej bedzie pewnie wyjatkow od prawa niz dowodow za (ze wzgeledu na b. zawile losy gatunkow = filogeneze i na "niewielka " ilosc gatunkow w stosunku do poziomu zlozonosci jaki reprezentuje genom) np. jeden z mniejszych genomow roslinnych to genom kasztanowca [www.cbs.dtu.dk/databases/DOGS/] No i co z poliploidami - z reguly sa troche wieksze od gat. wyjsciowego, maja nieco wieksze komorki (przewaznie) i oczywiscie genomy ( np. 2 x wieksze) i genow - jako roznych loci jest tam niby 2 x wiecej ale co robia te "ekstra geny" ? cos innego niz we wyjsciowych gatunkach czy to samo ?? (oczywiscie z czasem pojawia sie specjalizacja i geny sie roznicuja tez co do funkcji ale ilosc genow nie zmieni sie drastycznie w toku ewolucji - np.pomiedzy drozdzami a pszenica , zapewne dlatego ze geny (i ich produkty) "musza sie widzec" = oddzialywac na siebie w komorce i sama fizjologia komorki, wodne srodowisko i cechy fizykochemiczne "budulca" = cytoplazmy etc. limituja ilosc "partnerow" = klas czasteczek jakie biora udzial w "grze" = zyciu komorki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oszołomobójca Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.gdansk.cvx.ppp.tpnet.pl 21.12.03, 00:19 > I jakie komorki porownywali autorzy - krwi ?? bo jesli komorki > budujace cale cialo = roznych tkanek to nie znam danych by byly > systematyczne roznice pomiedzy np. duzym kotem (jak lew) a mlym > kotem (jak domowy) i inn. gdzie sa b. podobne gatunki a duze > roznice, a jak brac b. rozne gat. to interpretacja moze byc rozna > od fizjologicznej poprzez rozwojowa do ewolucyjnej. No coz - autorzy wnioskowali o wielkosci komorek posrednio, gdyz niewiele jest takich danych. Histologia i cytomorfologia to zapomniane dziedziny biologii, zwlaszcza ze czysto opisowe. Nikomu nie chcialo sie mierzyc jakichkolwiek komorek bo z samego pomierzenia niewiele wynika (choc teraz widac, jak bardzo takie dane by sie przydaly), poza tym metody w histologii sa bardzo upierdliwe. Wiec o "rozmiarach komorek" wnioskowali wylacznie w oparciu o ilosc DNA w komorce (wartosc c) i tak naprawde to ta wartosc byla korelowane z poziomem metabolizmu gdyby ktos chcial to zweryfikowac w oparciu o rzeczywiste wymiary komorek - mysle ze najlepsze bylyby komorki nablonka, jako najmniej zmodyfikowane w stosunku do "szkolnego archetypu komorki zwierzecej" :-)) > A jesli chodzi o wielkosc genomu to zwlaszcza u roslin w wielu > komorkach somatycznych wystepuje powielania DNA lub regionow i > cala argumentacja siada. moze wiec nalezy ograniczyc te argumentacje do zwierzat. Sam wywod ograniczony jest do stalocieplnych kregowcow, choc (jak widac w dyskusji) sa wskazowki ze zaleznosc ta moze byc spelniona np. u plazow i ryb > No i co z poliploidami - z reguly sa troche wieksze od gat. > wyjsciowego, maja nieco wieksze komorki (przewaznie) i oczywiscie > genomy ( np. 2 x wieksze) i genow - jako roznych loci jest tam > niby 2 x wiecej ale co robia te "ekstra geny" ? tylko ze znowu problem nie dotyczy analizowanych ptakow i ssakow - tam nie wystepuja gatunki poliploidalne. Poliploidy sa partenogenetyczne (apomiktyczne u roslin) a takich cudow wsrod stalocieplnych kregowcow jak dotad nie stwierdzono. Poliploidalnosc np. u czlowieka jest zreszta letalna, u innych kregowcow pewnie tez. Tak ze tego problemu nie da sie rozwiazac, bo zwyczajnie nie wystepuje on w przyrodzie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jantsp Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.ibch.poznan.pl 21.12.03, 19:51 1. " (..) gdyby ktos chcial to zweryfikowac w oparciu o rzeczywiste wymiary komorek - mysle ze najlepsze bylyby komorki nablonka, jako najmniej zmodyfikowane w stosunku do "szkolnego archetypu komorki zwierzecej" :-)) ======================== ODP.: Nie to nie jest dobry pomysl zeby jakas komorke (tkanke) uzanc za wzorzec i to dlatego ze jest podobna do tego co pisza w podrecznku szkolnym. Nalezy porownac kilka typow komorek i nalezy znalezc (np. w eksperymencie myslowym) gdzie bedzie ta zalezanosc: duzo DNA => duza komorka => wolny metabolizm wazna dla organizmu. Np. w komorkach nerwowych zwlaszcza centralnego ukladu nie, wiadomo ze duze zwierzeta jak tygrys maja "mniejsze" mozgi w porownaniu do malych "odpowiednkow" = kotow domowych, zbikow' bo z waga ciala nie zwieksza sie proporcjonalnie waga mozgu skoro funkcje (zadania jakie musi rozwiazywac mozg) sa b.podobne. Co do tego ktore z komorek (tkanek) wykazuja roznice w wielkosci na skutek zwiekszenia,na drodze poliploidyzacji, ilosci DNA - patrz pierwszy z ponizej podanych artykulow 2. "(...) tylko ze znowu problem nie dotyczy analizowanych ptakow i ssakow - tam nie wystepuja gatunki poliploidalne. Poliploidy sa partenogenetyczne (apomiktyczne u roslin) a takich cudow wsrod stalocieplnych kregowcow jak dotad nie stwierdzono. Poliploidalnosc np. u czlowieka jest zreszta letalna, u innych kregowcow pewnie tez. Tak ze tego problemu nie da sie rozwiazac, bo zwyczajnie nie wystepuje on w przyrodzie. ============================== ODP.: U roslin poliploidy sa czesto "normalnymi" gatunkami, a u zwierzat i ludzi tez sa poliploidalne komorki - patrz ponizej. U ssakow - tak jak u roslin - specjacja nastepowac moze na drodze polipoidyzacji (auto-) patrz pierwsza z cytowanych ponizej prac, te gatunki to dobre modele by sprawdzic tezy z pracy o ktorej artykul w PNASie ................................................. J Evol Biol. 2003 Jan;16(1):163-9. Gradual and quantum genome size shifts in the hystricognath rodents. Gallardo MH, Bickham JW, Kausel G, Kohler N, Honeycutt RL. Instituto de Ecologia y Evolucion, Universidad Austral de Chile, Casilla, Valdivia, Chile. mgallard@uach.cl We assessed genome size variation by flow cytometry within and among 31 species of nine families of African and South American hystricognath rodents. Interspecific variation was extensive and genome size was relatively high among the South American radiation whereas only moderate variation and smaller estimates of genome size were observed in the African counterparts. The largest genome size, indicating tetraploidy was recorded in the South American octodontid, Tympanoctomys barrerae (16.8 pg DNA). This quantum shift in DNA content represents a novel mechanism of genome evolution in mammals. As expected in polyploid organisms, varying nucleotypic effects were observed in the dimensions of the sperm cells and lymphocytes of T. barrerae. The role of control mechanisms that influence cell dimensions in polyploid organisms is discussed. ........................................................................ J Anat. 2003 Jun;202(6):563-71. Related Articles, Links Click here to read Polyploid cells in the mouse ovary. Keighren MA, Macfadyen LP, Hill AS, Patek CE, Telfer EE, West JD. (...) Polyploid nuclei (with multiple hybridization signals) were seen in histological sections of both ovarian follicles and corpora lutea. The frequency of polyploid nuclei in follicles showed no consistent relationship with age (between 6 weeks and 10 months) but polyploid nuclei were significantly more abundant in corpora lutea than follicles (6.3% vs. 2.5%). This implies that production of polyploid cells is more closely associated with differentiation TO nie jest argumnent za nai przeciw w dyskusji - po prostu mozna sprawdzic w ych kom czy poliploidyzacja wplynela ma temop metabolozmu i wielkosc komorek = zweyfikowac teorie ............................................................. Rubin CI, French DL, Atweh GF. Stathmin expression and megakaryocyte differentiation: a potential role in polyploidy. Exp Hematol. 2003 May;31(5):389-97. PMID: 12763137 [PubMed - indexed for MEDLINE] .......................................... Guidotti JE, Bregerie O, Robert A, Debey P, Brechot C, Desdouets C. Related Articles, Links Abstract Liver cell polyploidization: a pivotal role for binuclear hepatocytes. J Biol Chem. 2003 May 23;278(21):19095-101. Epub 2003 Mar 07. PMID: 12626502 [PubMed - indexed for MEDLINE] Polyploidy is a general physiological process indicative of terminal differentiation. During liver growth, this process generates the appearance of tetraploid (4n) and octoploid (8n) hepatocytes with one or two nuclei. ................................................... to tylko kilka prac z tego roku o polploidalnych komorkach ssakow. Aby szybko sprawdzic czy jest cos na dany temat napisane radze skorzystac z PUBMEDU w NCBI: www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=PubMed w okienko wpisac termin ktorym przeszukje sie baze artykulow , mozna uzywac operatorow logicznych = AND; OR; NOT; (manual tez jest dostepny sieciowo), powodzenia - jantsp Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oszołomobójca Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.gdansk.cvx.ppp.tpnet.pl 22.12.03, 11:34 > Nie to nie jest dobry pomysl zeby jakas komorke (tkanke) uzanc za wzorzec i to > dlatego ze jest podobna do tego co pisza w podrecznku szkolnym. :-)) Zartowalem. Chodzi mi o komorki najmniej wyspecjalizowane jesli chodzi o budowe i funkcje > U roslin poliploidy sa czesto "normalnymi" gatunkami, to oczywiste, ale nam chodzi o zwierzeta rozmnazajace sie droga plciowa > a u zwierzat i ludzi tez > sa poliploidalne komorki - patrz ponizej. O.K. Ale sa to bardzo nieliczne i wyspecjalizowane komorki. Raczej nalezy je odrzucic z analizy w tym wypadku niz uwzgledniac. Podobnie czerwone krwinki ssakow sa "zeroploidalne" :-)) ale uwzglednianie ich w modelu nie jest najlepszym pomyslem. W koncu wielkosc genomu uzyta w tym modelu ma byc tylko wyznacznikiem WIELKOSCI KOMORKI (objetosci) a nie bezposrednim czynnikiem w stwierdzonej korelacji U ssakow - tak jak u roslin - > specjacja nastepowac moze na drodze polipoidyzacji (auto-) Tak. Ale ich genom na poziomie kariotypu jest diploidalny. W przeciwnym razie gryzonie te nie mogly by sie rozmnazac plciowo, zwyczajnie mejoza nie jest w takich sytuacjach mozliwa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jantsp Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.ibch.poznan.pl 22.12.03, 21:59 U ssakow - tak jak u roslin - > specjacja nastepowac moze na drodze polipoidyzacji (auto-) Tak. Ale ich genom na poziomie kariotypu jest diploidalny. W przeciwnym razie gryzonie te nie mogly by sie rozmnazac plciowo, zwyczajnie mejoza nie jest w takich sytuacjach mozliwa ===================================================== tak, tak jest u wszytskich poliploidow - tak zwierzat jak i roslin - jesli organizmy maja normalnie funkcjonowac to chromosomy sie musza w ktoryms momencie sparowac i odnalezc "swoj swego" - bez tego by sie zrobila "kaszana" w trakcie mejozy i nici z kontynuacji gatunku (co zapewne bylo losem wielu prob poliploidyzacji, ktore sie po prosty w tym momencie skonczyly i nic po nich nie zostalo. Al co to ma do temtu = ilosc DNA => wielkosc komorki => tempo metabolizmu. Polipoid ma wiecej DNA ( 2x lub 4 x lub 8x) od gatunku wyjsciowego, a jest b.podobny morfologicznie, anatomicznie, tez pod wzgledem etologi i rozwoju; stad doskonale nadaje sie do testowania tezy autorow artykulu. Podobnie jak komorki poliploidalne np. wartoby w stosunku do diploidalnych - w tym samym organizmie, w tej samej tkance etc. - trudno o lepszy material porownawczy. Czy "prawo" o zwiazku ilosci DNA w jadrze i szybkosci metabolizmu nie dziala na pojedycze komorki (lub grupy komorek ??)?? Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oszołomobójca Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.gdansk.cvx.ppp.tpnet.pl 23.12.03, 16:46 Gość portalu: jantsp napisał(a): > Tak. Ale ich genom na poziomie kariotypu jest diploidalny. W przeciwnym razie > gryzonie te nie mogly by sie rozmnazac plciowo, zwyczajnie mejoza nie jest w > takich sytuacjach mozliwa > ===================================================== > tak, tak jest u wszytskich poliploidow - tak zwierzat jak i roslin - jesli > organizmy maja normalnie funkcjonowac to chromosomy sie musza w ktoryms momencie sparowac i odnalezc "swoj swego" - bez tego by sie zrobila "kaszana" w trakcie mejozy i nici z kontynuacji gatunku NIE DO KONCA. Przynajmniej u roslin wiele gatunkow poliploidow w ogole "zrezygnowalo" z mejozy i rozmnazania plciowego. Pomnazaja sie apomiktycznie lub wegetatywnie. Maja 3 albo 4n albo i wiecej, ale te chromosomy wcale sie nie paruja. Poliploidalne mniszki (Taraxacum) wszystkie sa apomiktyczne a jedyny ktory rozmnaza sie plciowo (nasz polski endemit - mniszek pieninski) jest diploidem. W kazdym razie porownywanie tej sytuacji do amerykanskich gryzoni nie jest zbyt adekwatne, gdyz u tamtych kariotyp jest diploidalny, niezaleznie od tego ile kopii tych samych alleli zawiera > metabolizmu. Polipoid ma wiecej DNA ( 2x lub 4 x lub 8x) od gatunku wyjsciowego > , > a jest b.podobny morfologicznie, anatomicznie, tez pod wzgledem etologi i > rozwoju; stad doskonale nadaje sie do testowania tezy autorow artykulu. pomysl jest bardzo fajny, pytanie tylko czy sa dane o tempie metabolizmu roznych gatunkow roslin (diploidalnych i poliploidalnych), tak jak to jest dostepne dla kregowcow ? Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jantsp Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.ibch.poznan.pl 24.12.03, 13:47 1. Tak. Ale ich genom na poziomie kariotypu jest diploidalny. W przeciwnym razie > gryzonie te nie mogly by sie rozmnazac plciowo, zwyczajnie mejoza nie jest w > takich sytuacjach mozliwa > ===================================================== > tak, tak jest u wszytskich poliploidow - tak zwierzat jak i roslin - jesli > organizmy maja normalnie funkcjonowac to chromosomy sie musza .... ODP: NIE DO KONCA. Przynajmniej u roslin wiele gatunkow poliploidow w ogole "zrezygnowalo" z mejozy i rozmnazania plciowego. Pomnazaja sie apomiktycznie lub wegetatywnie. Maja 3 albo 4n albo i wiecej, ale te chromosomy wcale sie nie paruja. Poliploidalne mniszki (Taraxacum) wszystkie sa apomiktyczne a jedyny ktory rozmnaza sie plciowo (nasz polski endemit - mniszek pieninski) jest diploidem. W kazdym razie porownywanie tej sytuacji do amerykanskich gryzoni nie jest zbyt adekwatne, gdyz u tamtych kariotyp jest diploidalny, niezaleznie od tego ile kopii tych samych alleli zawiera ............... Ale co to ma do rzeczy = zaleznosc ilosci DNA w genomie , wielkosc kom., metabolizm. Poliploid , niezaleznie od mechanizmu utrwalenia poliploidalnosci ma wiecej DNA od gat. wyjsciowego. ================================================== 2. pomysl jest bardzo fajny, pytanie tylko czy sa dane o tempie metabolizmu roznych gatunkow roslin (diploidalnych i poliploidalnych), tak jak to jest dostepne dla kregowcow ? Pozdrowienia ..................................... dziekuje za pozdrowiena - nie proponuje rozszerzania tez z artkulu na rosliny - po prostu wskazalem na poliploidalne kom. u zwierzat jak ptaki i sasaki oraz na wystepowanie poliploidalnych ssakow - jako modeli do testowania hipotez z artykulu, gdzie wnoszono o zalezanosci pomiedzy iloscia DNA, wielkoscioa komorki i tempem metabolizmu . Polploidy zjawily sie jako modele - gatunki o b. podobnej biologii (wieksze podbienstwo niz pomiedzy strusiem a kolibrem) a o niewatpliwej roznicy w ilosci DNA jadrowego. Proponuje trzymac temat dyskusji bo inaczej zrobi sie z eseju poemat dygresyjny. Wesolych Swiat i jeszcze weselszego Nowego Roku Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: xyz Re: Polscy uczeni odkryli tajemnicę wilczego apet IP: *.czestochowa.sdi.tpnet.pl 28.12.03, 11:41 Obawiam się, że polscy naukowcy odkryli taką prawidłowość jak ta, że rzki mają zdolność zmiany swoich koryt w poszukiwaniu miast. No i fakt - jak taka rzeka zwęszy jakieś większe miasto , to kieruje się zawsze w stronę tgo miasta - żadnemu nie przepuści. Odpowiedz Link Zgłoś