20.05.05, 08:19
Kochani, jako to bylo z nawa "Klimzowiec/Klymzowiec" ?

O ile wiem, pochodzi ona od "Klimsawiese/Klimsa-Wiese", czyli laki Klimzy.
Chyba kiedys slyszalem, ze Klimsa/Klimza, to byl jakis taki ksiadz.

Ale kto, co, jak, gdzie, kiedy - gynau? Moze jakis link?

pa,pa
Mr.Superlatywny
Obserwuj wątek
    • reden6 Re: Klimsa? 20.05.05, 08:52
      Niy to niy boł ksiondz yno ziynć łod właściciela czynści Dolnych Hajduk i
      młynów na Rawie chyba Włodarskiygo ale niy jestech pewiyn. Sprawdza i napisza...
      • amoremio Re: Klimsa? 24.05.05, 22:02
        Tysz by mje intresowalo.....
        • reden6 Re: Klimsa? 24.05.05, 22:36
          Dolny młyn na Rawie (w miejscu, gdzie później zbiegały się ulice Młyńska i
          Kręta) w źródłach istnieje od połowy wieku XVII. W 1668 roku odnajdujemy w nim
          Stanisława Choroboka. Jeden z jego potomków Józef Chrobok zginął podczas pożaru
          młyna w 1812 roku. Był wtedy w bardzo podeszłym wieku (źródła wspominają go już
          w 1776). Młyn przeszedł wówczas na jego syna Stanisława, ten jednak sprzedał
          obiekt w 1817 roku swojemu zięciowi Klimzie. Młyn miał jeszcze zmieniać
          właścicieli, by w 1855 roku przejść na własność Urzędu Górniczego, który obiekt
          rozebrał. Ostatnio wysuwa się wprawdzie przypuszczenie, że młyna po pożarze w
          1812 roku nie odbudowano, jednak na wspomnianej już mapie pruskiej z drugiej
          połowy lat dwudziestych jest on wyraźnie zaznaczony właśnie jako młyn Chroboka,
          wraz ze stawem o tej samej nazwie. Stanisław Chrobok w 1817 roku przekazał
          teren młyński (za 566 talarów) córce, żonie Jana Klimzy. W 1853 roku Klimza
          umarł, a zadłużoną posiadłość odziedziczyli spadkobiercy. Wystawiona na
          przymusową licytację stała się własnością Augustyna Klimzy, który sprzedał ją
          Michałowi Frenzlowi ze Zbrosławic. Od niego z kolei kupił go Urząd Górniczy,
          który zamierzał zbudować kolonie dla górników kopalni "Król" (Koenig). Postała
          w latach 50-tych i 60-tych kolonia, otrzymała nazwę od wcześniejszego
          właściciela Kimsawiese (łąka Klimzy).
          • amoremio Re: Klimsa? 25.05.05, 11:57
            Dziynkuja!
    • rico-chorzow Re: Klimsa? 30.05.05, 12:06
      republika.pl/silesia4/mapakattowitz1.jpg

      Trzeba tylko powiększyć i można przeczytać - Klimsawiese -
    • amoremio Re: Klimsa? 30.05.05, 19:08
      www.forum.echorzow.pl/viewtopic.php?t=13
      --------------------------------------------------------------------
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka