System BIOS shadowed

IP: *.Red-83-49-77.dynamicIP.rima-tde.net 26.12.13, 17:52
Przed chwila padl mi w ten sposob komp. Przy "powitalnym" wyswietleniu zasobow komputera info dochodzi do BIOSa z komunikatem:
System BIOS shadowed.
Video BIOS shadowed.

Mam BIOSa A01. Della, ktory pare miesiecy byl w naprawie i od tej pory juz nie pokazuje powitalnego ekranu "Dell" tylko od razu info o zawartosci kompa. Probowalam wywolac SETUP biosa przez F2 - pojawia sie napis o inicjowaniu i nic poza tym. Przy uruchamianiu kompa klikalam DEL, klikalam F12 i zero reakcji.

Pomozcie! :) Czytam neta i nie znajduje odpowiedzi...
    • Gość: mala_czarna Re: System BIOS shadowed IP: *.Red-83-49-77.dynamicIP.rima-tde.net 26.12.13, 17:53
      A, mam WIN 7.
      • Gość: ? Re: System BIOS shadowed IP: *.dynamic.chello.pl 26.12.13, 19:54
        Proponuję metodę siłową:

        Jak nie reaguje na klawisze te tam F2, Del to może podłącz klawiaturę - taką na usb od normalnego komputera ?
        • Gość: mala_czarna Re: System BIOS shadowed IP: 80.31.32.* 26.12.13, 19:59
          W tej chwili nie mam dostepu do takiej klawiatury. :( Bede probowala wyjac na chwile baterie CMOS, wyczytalam, ze to moze pomoc.... Zobaczymy.
    • Gość: mala_czarna Re: System BIOS shadowed IP: 80.31.32.* 26.12.13, 22:06
      Po odlaczeniu baterii i podlaczeniu jej z powrotem komputer zaczal wydawac po 5 bipow. postapilam wg tej rady: forum.notebookreview.com/alienware-m11x/721393-5-beeps-cmos-error-solution.html i po wlaczeniu pojawil mi sie ekran powitalny dell, jednak pasek nakreca sie tylko do 2/3 i dalej nie idzie. wciskanie F2 lub F12 nic nie daje :(
      • Gość: Gość Re: System BIOS shadowed IP: *.dynamic.chello.pl 28.12.13, 22:03
        Jeśli zatrzymuje się na POST to problem zdecydowanie sprzętowy (o ile reset NVRAMu potocznie zwanego "CMOSem" nie pomógł). Co facet z serwisu miał do powiedzenia odnośnie problemu, który rzekomo naprawi(a)ł?

        (Tak na marginesie komunikaty "System/Video BIOS shadowed" same w sobie nie oznaczają niczego niepokojącego. "Shadowing" to po prostu kopiowanie zawartości (EEP)ROMu zawierającego firmware danego podzespołu do pamięci RAM, dostęp do której jest nieporównywalnie szybszy niż do kości na której ów firmware się znajduje. Shadowing BIOSu płyty głównej i karty graficznej to normalna czynność we wstępnej fazie inicjacji systemu.)
    • Gość: cin1977 Re: System BIOS shadowed IP: *.centertel.pl 26.12.13, 22:59
      A może by tak zadzwonić (dość ostro) do serwisu, który go kilka miesięcy "naprawiał"?
      • Gość: mala_czarna Re: System BIOS shadowed IP: 80.31.32.* 26.12.13, 23:08
        Sorki - powinno byc: "pare miesiecy temu". w serwisie byl 2 tygodnie :/, ale gostek chyba nie bardzo sie wyznawal, bo kilka rzeczy spartolil - sama je potem ustawialam. problem jest taki, ze jestem zagranica, mam pilne zlecenie, a do Polski zjezdzam za kilka dni...
Pełna wersja