Gość: flakoni IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.05, 11:29 mam athlona XP 2000+ (133x12,5). Czy zwiększanie liczby 133 z biosu zwiększy prędkość procesora , czy staje się wydajniejszy i czy go nie uszkodze? Link Zgłoś Obserwuj wątek
user0001 Re: AMD!!! 05.05.05, 11:53 Podkręcając zwiększasz wydajność, jednak tylko nieznacznie (może uda się bez uszkodzenia sprzętu dokręcić te kilka, kilkanaście MHz), ale to zaledwie kilku procentowy wzrost wydajności. Współczesne procesory nie mają takiego zapasu jak miały Celerony serii A (udawało się podkręcenie FSB z 66MHz do 83 a nawet 100MHz). Te dodatkowe kilka procent wydajności będzie kosztować zwiększenie zużycia energii (co za tym idzie grzanie się komputera), system może zacząć się zawieszać. Duże podkręcanie bez kontroli temperatury, z niewłaściwym chłodzeniem może skończyć się uszkodzeniem procesora. Zadaj sobie pytanie: Czy warto kręcić komputer. Jeżeli masz jakieś zastosowanie w którym brakuje Tobie tych kilku procent wydajności to podkręcanie ma duży sens. (Celerona serii A kręciłem aby filmy odtwarzały się płynnie). Jeżeli chcesz kręcić dlatego, że usłyszałeś iż można a wszyscy koledzy tak robią, to lepiej daruj sobie. Link Zgłoś
Gość: ja Re: AMD!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.05, 16:35 Potwierdzam - rzadko jest rozsądny sens kręcenia CPU,przyrost wydajności jest nieznaczny, większa korzyść jest z szybciej pracujących wtedy pamięci - ale stabilność jest wtedy gorsza CeleronaA(doskonały do pokręcania) do dziś używam, od bardzo dawna chodzi stabilnie na FSB=89MHz (ale na bardzo porządnej płycie/abit/, porządnej bo przy FSB=89MHz pozwala ustawić: PCI=1/3xFSB a AGP= 2/3xFSB) w testach zawieszał się dopiero przy 97MHz, ale pełną stabilność ma przy 89. Realnie tego 2000+ da się podkręcić z tym mnożnikiem tylko do FSB=ok.150MHz czyli odpowiednika 2300+ ale z stabilnoscią już mogą być problemy powyżej 145MHz(ok.2200+).Dla tego procesora barierą jest około 2GHz (tylko najlepsze dojdą do tej granicy). Do podkręcania podobno są doskonałe nowe Semprony(FSB=333MHz). Podobno te wolniejsze (2000/2200+) spokojnie pracują na FSB=400MHz - dla nich też granicą jest 2GHz (ten sam rdzeń). Sam zastanawiam się nad wymianą 1.8GHz Athlona2200+(13,5x133) na Semprona2200+(9x166) i podkręceniu go na FSB=200MHz. Miałbym wtedy nadal procesor 1.8GHz, ale na magistrali 200MHz, a nie 133MHz(moje pamięci i płyta obsługują 400Mhz) Link Zgłoś
cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 06:23 Akurat Athlon XP 2000+ nalezaly do nqajlepiej podkrecajacych sie procesorow. To moj musi byc z tych najlepszych - przez dlugi czas chodzil na 166x12,5 bariera w moim przypadku byly pamieci PC2700 Teraz spokojnie chodzi: 190x11 Link Zgłoś
Gość: tswiercz Re: AMD!!! IP: *.devs.futuro.pl 05.05.05, 20:14 > Podkręcając zwiększasz wydajność, jednak tylko nieznacznie (może uda się bez > uszkodzenia sprzętu dokręcić te kilka, kilkanaście MHz), ale to zaledwie kilku > procentowy wzrost wydajności. Współczesne procesory nie mają takiego zapasu. No co Ty, czasy Willmate już się skończyły, a procki kręcą się jak szalone ;-) Weźmy np Prescotty 2.4 GHz, które kręcą się do 3.2-3.6 i więcej GHz (zależy od egzemplarza) Już nie mówiąc o AMD. XP Mobile można podkręcić prawie o 100% Teraz wychodzi nowa rewizja A64 Vince. Podczas pierwszych testów OC doszli z nim do 3.15 GHz (standardowo jest w okolicach 1.8-2 GHz, Intel może pakować walizki). Tylko, że oprócz procka, trzeba mieć też bardzo dobrą płytę, super szybkie pamięci i silny markowy zasilacz. Link Zgłoś
user0001 Re: AMD!!! 05.05.05, 20:48 > Tylko, że oprócz procka, trzeba mieć też bardzo dobrą płytę, super szybkie pami > ęci i silny markowy zasilacz. I w ten sposób sprowadzamy problem kręcenia staje się mocno skomplikowany. W założeniach mieliśmy z taniego sprzętu wyciągnąć kilka dodatkowych klatek na sekundę. Tymczasem potrzebujemy znacznie droższej płyty, pamięci i zasilacza, nie mówiąc już o dobrym miedzianym radiatorze lub chłodzeniu wodnym. Na dodatek szybkość którą uzyskujemy jest potrzebna jedynie graczom, wszyscy inni mogą poczekać ułamek sekundy dłużej na zapisanie pliku, lub obróbkę obrazka. IMHO jeżeli użytkownik nie jest graczem, to pieniądze lepiej jest zainwestować w cichsze chłodzenie i zasilacz. Nie zwiększy to szybkości pracy komputera, ale znacznie poprawi komfort pracy operatora ;-) Link Zgłoś
cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 06:19 Tak, zwiekszy. Tylko wszystko zalezy od serii twojego procesora, i od plyty glownej (niektore plyty sa lepiej dostosowane do OC), pozatym powinnienes miec dobry wentylaor - wieksze FSB - wieksze wydzielanie ciepla. Ja mam Athlona XP 2000+ puszczonego na 190MHz ale mnoznik zminiejszony na 11 Link Zgłoś
Gość: flakoni Re: AMD!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.05, 08:44 a jak zmniejdzyć z 12,5 na 11? Link Zgłoś
cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 09:17 Napisz jaka masz konfiguracje komputera: jaka plyta, pamieci, zasilacz, chlodzenie procesora, a napisze ci czy ma sens zabawa w OC. Link Zgłoś
Gość: flakoni Re: AMD!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.05, 15:26 płyta asrock k7s8x, zasilacz 250W, DDR elixir 512 333MHz a chłodzenie proca coś takiego (było razem z procem) Link Zgłoś
tswiercz Re: AMD!!! 06.05.05, 15:55 > płyta asrock k7s8x, zasilacz 250W, DDR elixir 512 333MHz a chłodzenie proca coś > takiego (było razem z procem) Nie za dobrze to wygląda :-( - płyta na SiSie - zasiłka taka, że ledwo to ciągnie - jedynie w pamięciach jest jakiś zapas, to ten procek działa na 133 MHz, a masz 166 MHz pamięci. Wygląda na to, że zostaje tylko mnożnik, ale przy tym zasilaczu, to cieńka sprawa. Link Zgłoś
cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 16:22 Do tego zeby cokolwiek wykrecic potrzebowalbys: Innej plyty glownej - cos na nForce2 Ultra 400 mocniejszego zasilacza - min to 350 W (markowe) lepszego chlodzenia procesora. I ostatnia spawa: twoj procesor jest prawdopodbnie w technologii 18um - te sie wogole niestety nie kreca. Link Zgłoś