IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.05, 11:29
mam athlona XP 2000+ (133x12,5). Czy zwiększanie liczby 133 z biosu zwiększy
prędkość procesora , czy staje się wydajniejszy i czy go nie uszkodze?
Obserwuj wątek
    • user0001 Re: AMD!!! 05.05.05, 11:53
      Podkręcając zwiększasz wydajność, jednak tylko nieznacznie (może uda się bez
      uszkodzenia sprzętu dokręcić te kilka, kilkanaście MHz), ale to zaledwie kilku
      procentowy wzrost wydajności. Współczesne procesory nie mają takiego zapasu jak
      miały Celerony serii A (udawało się podkręcenie FSB z 66MHz do 83 a nawet
      100MHz). Te dodatkowe kilka procent wydajności będzie kosztować zwiększenie
      zużycia energii (co za tym idzie grzanie się komputera), system może zacząć się
      zawieszać.

      Duże podkręcanie bez kontroli temperatury, z niewłaściwym chłodzeniem może
      skończyć się uszkodzeniem procesora.

      Zadaj sobie pytanie: Czy warto kręcić komputer.

      Jeżeli masz jakieś zastosowanie w którym brakuje Tobie tych kilku procent
      wydajności to podkręcanie ma duży sens. (Celerona serii A kręciłem aby filmy
      odtwarzały się płynnie).

      Jeżeli chcesz kręcić dlatego, że usłyszałeś iż można a wszyscy koledzy tak
      robią, to lepiej daruj sobie.
      • Gość: ja Re: AMD!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.05, 16:35
        Potwierdzam - rzadko jest rozsądny sens kręcenia CPU,przyrost wydajności jest
        nieznaczny, większa korzyść jest z szybciej pracujących wtedy pamięci - ale
        stabilność jest wtedy gorsza

        CeleronaA(doskonały do pokręcania) do dziś używam, od bardzo dawna chodzi
        stabilnie na FSB=89MHz (ale na bardzo porządnej płycie/abit/, porządnej bo przy
        FSB=89MHz pozwala ustawić: PCI=1/3xFSB a AGP= 2/3xFSB) w testach zawieszał się
        dopiero przy 97MHz, ale pełną stabilność ma przy 89.

        Realnie tego 2000+ da się podkręcić z tym mnożnikiem tylko do FSB=ok.150MHz
        czyli odpowiednika 2300+ ale z stabilnoscią już mogą być problemy powyżej
        145MHz(ok.2200+).Dla tego procesora barierą jest około 2GHz (tylko najlepsze
        dojdą do tej granicy).

        Do podkręcania podobno są doskonałe nowe Semprony(FSB=333MHz).
        Podobno te wolniejsze (2000/2200+) spokojnie pracują na FSB=400MHz - dla nich
        też granicą jest 2GHz (ten sam rdzeń).
        Sam zastanawiam się nad wymianą 1.8GHz Athlona2200+(13,5x133) na
        Semprona2200+(9x166) i podkręceniu go na FSB=200MHz.
        Miałbym wtedy nadal procesor 1.8GHz, ale na magistrali 200MHz, a nie 133MHz(moje
        pamięci i płyta obsługują 400Mhz)
        • cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 06:23
          Akurat Athlon XP 2000+ nalezaly do nqajlepiej podkrecajacych sie procesorow.

          To moj musi byc z tych najlepszych - przez dlugi czas chodzil na 166x12,5
          bariera w moim przypadku byly pamieci PC2700

          Teraz spokojnie chodzi: 190x11
      • Gość: tswiercz Re: AMD!!! IP: *.devs.futuro.pl 05.05.05, 20:14
        > Podkręcając zwiększasz wydajność, jednak tylko nieznacznie (może uda się bez
        > uszkodzenia sprzętu dokręcić te kilka, kilkanaście MHz), ale to zaledwie kilku
        > procentowy wzrost wydajności. Współczesne procesory nie mają takiego zapasu.

        No co Ty, czasy Willmate już się skończyły, a procki kręcą się jak szalone ;-)
        Weźmy np Prescotty 2.4 GHz, które kręcą się do 3.2-3.6 i więcej GHz (zależy od egzemplarza)
        Już nie mówiąc o AMD. XP Mobile można podkręcić prawie o 100%
        Teraz wychodzi nowa rewizja A64 Vince. Podczas pierwszych testów OC doszli z nim do 3.15 GHz (standardowo jest w okolicach 1.8-2 GHz, Intel może pakować walizki).
        Tylko, że oprócz procka, trzeba mieć też bardzo dobrą płytę, super szybkie pamięci i silny markowy zasilacz.
        • user0001 Re: AMD!!! 05.05.05, 20:48
          > Tylko, że oprócz procka, trzeba mieć też bardzo dobrą płytę, super szybkie pami
          > ęci i silny markowy zasilacz.

          I w ten sposób sprowadzamy problem kręcenia staje się mocno skomplikowany.
          W założeniach mieliśmy z taniego sprzętu wyciągnąć kilka dodatkowych klatek na
          sekundę. Tymczasem potrzebujemy znacznie droższej płyty, pamięci i zasilacza,
          nie mówiąc już o dobrym miedzianym radiatorze lub chłodzeniu wodnym.

          Na dodatek szybkość którą uzyskujemy jest potrzebna jedynie graczom, wszyscy
          inni mogą poczekać ułamek sekundy dłużej na zapisanie pliku, lub obróbkę obrazka.

          IMHO jeżeli użytkownik nie jest graczem, to pieniądze lepiej jest zainwestować w
          cichsze chłodzenie i zasilacz. Nie zwiększy to szybkości pracy komputera, ale
          znacznie poprawi komfort pracy operatora ;-)
    • cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 06:19
      Tak, zwiekszy. Tylko wszystko zalezy od serii twojego procesora,
      i od plyty glownej (niektore plyty sa lepiej dostosowane do OC), pozatym powinnienes miec dobry wentylaor - wieksze FSB - wieksze wydzielanie ciepla.
      Ja mam Athlona XP 2000+ puszczonego na 190MHz ale mnoznik zminiejszony na 11
      • Gość: flakoni Re: AMD!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.05, 08:44
        a jak zmniejdzyć z 12,5 na 11?
        • cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 09:17
          Napisz jaka masz konfiguracje komputera:

          jaka plyta, pamieci, zasilacz, chlodzenie procesora, a napisze ci czy ma sens zabawa w OC.
          • Gość: flakoni Re: AMD!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.05, 15:26
            płyta asrock k7s8x, zasilacz 250W, DDR elixir 512 333MHz a chłodzenie proca coś
            takiego (było razem z procem)
            • tswiercz Re: AMD!!! 06.05.05, 15:55
              > płyta asrock k7s8x, zasilacz 250W, DDR elixir 512 333MHz a chłodzenie proca coś
              > takiego (było razem z procem)

              Nie za dobrze to wygląda :-(
              - płyta na SiSie
              - zasiłka taka, że ledwo to ciągnie
              - jedynie w pamięciach jest jakiś zapas, to ten procek działa na 133 MHz, a masz 166 MHz pamięci.
              Wygląda na to, że zostaje tylko mnożnik, ale przy tym zasilaczu, to cieńka sprawa.
            • cooba75 Re: AMD!!! 06.05.05, 16:22
              Do tego zeby cokolwiek wykrecic potrzebowalbys:

              Innej plyty glownej - cos na nForce2 Ultra 400
              mocniejszego zasilacza - min to 350 W (markowe)
              lepszego chlodzenia procesora.
              I ostatnia spawa: twoj procesor jest prawdopodbnie w technologii 18um - te sie wogole niestety nie kreca.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka