Dodaj do ulubionych

mam linuxa :-)

29.01.06, 14:38
no to mam linuxa. mandrake 10.1 mandriva 2006 mi nie poszla. sam nie wiem
czemu. niby wszystko okej, lilo wyskakuje ale kde sie nie uruchamia tylko
restartuje kompa od razu i tak w kolko. kupilem inna plytke z mandriva i
chcialem zrobic upgrade'a z mandrake. ale to samo.
pierwsze wrazenie pozytywne. troche sie jeszcze gubie. ucze sie bo to wszystko
nowe. dzisiaj udalo mi sie odpalic ACPI. ale jest ostrzezenie ze moze chodzic
niestabilnie hibernacja. zobaczymy. przede mna jeszcze podlaczenie do
internetu. ale zajme sie tym jutro. dzisiaj jeszcze chce zainstalowac
konquerora, firefoxa i thunderbirda. prolem w tym ze nie wiem jak instalowac.
przyzwyczajenie z windy to szukanie pliku egzekucyjnego ale nie widze
takowego. jak sie wlasciwie instaluje programy w linuxie?
pozdro
Obserwuj wątek
    • tswiercz Re: mam linuxa :-) 30.01.06, 00:16
      pewnie to wszystko już masz...
      firefox pewnie w /usr/bin/firefox
      a pliki wykonywalne nie są rozpoznawane po rozszerzeniu tylko po prawach dostępu!
      ls -l
      -rwxr-xr-x 1 root root 382 lis 18 19:01 /usr/bin/firefox

      więcej poczytaj na stronach, które gdzieś tu są na pewno polecane
    • gobi03 no to masz błąd 31.01.06, 00:57
      Polecam linux.pl/?id=article&kategoria=8&show=38
      i w ogóle linux.pl jest niezły.
    • mrowkolew Re: mam linuxa :-) 31.01.06, 01:58
      na razie wystarczy Ci to co jest na płytkach-mozesz sprawdzić co już masz
      zainstalowane przegladajac START(KDE jeśli masz "okna" KDE)Centrum
      sterowania>pakiety usuwanie pakietów-tylko p r z e g l ą d a j ą c(trzeba sie
      logowac jako root zeby ten program do usuwania pakietów uruchamiać nawet do
      przeglądania co jest zainstalowane) sobie to czego szukasz-firefox raczej nie
      jest w pakietach standardowo w MDK 10.1-od niedawna ją mam,w MDK jest "grubsza"
      Mozilla z programem pocztowym i Mozilla kompozytor-do tworzenia własnych stron
      internetowych
      konqueror masz na pewno jeśli masz KDE-bo to coś jak eksplorator windows dla
      KDE linuxa(Nautillus dla okienek GNOME)-on od razu jest też jako przeglądarka
      internetowa

      już pisałam co ja miałam instalując 10.1 po 9.2-menu KDE masz po polsku czy
      angielsku?jeli po angielsku to musisz doinstalowac(menu start w domyśle-czyli
      menu KDE centrum sterowania pakiety instalacja pakietów- kde i coś z cyferkami
      nazwa pliku i "pl" na końcu nazwy,o dokładnie takie coś kde-i18n-pl

      jak zobaczysz okienko tego programu do dodawania=instalowania pakietów
      domyslisz sie,że możesz wyszukać pakietu=programu-trzeba dac na wszystkie
      programy(domyślnie kropeczka jest na <pakiety wyboru mandrake>)-i w nazwach
      plików szukasz sobie tego co potrzebujesz doinstalować,klikasz na okienko obok
      nazwy wyszukanego pakietu,pojawi sie żółte zaznaczenie "ptaszek",dasz na
      zainstaluj i potem robisz to o co prosi program do instalowania pakietów linuxa
      czyli w odpowiednim momencie wkładasz cd z mandarynką z odpowiednim numerkiem
      na płytce

      w linux w przeciwnieństwie do windows masz dużo pakietów=programów już na
      płytkach

      zapewne też masz Open Office w języku katalońskim-trzeba doinstalowac pakiet
      języka polskiego dla niego(chyba od razu poda Ci też,że doinstalowuje pakiety
      ze słowniczkiem polskich słów,trzeba mu przytaknąć;)

      samoinstalujące się paczki czyli odpowiednik install.exe czy setup.exe z
      windows to w linuxie pakiety .rpm(z takim rozszerzeniem=końcówką nazwy pliku)-
      zwykle poza wersją jak w windows nazwa zawiera jeszcze dla jakiej jest
      dystrybucji np. mdk.rpm dla mandrake choć są np.pakiety .pfl("Front uwolnienia
      pingwinka" wolno tłumacząc)

      jeśli będziesz mieć chęć mieć odpowiednik gadu-gadu dla linux to jak znajdziesz
      konsolę(=odpowiednik trybu MS DOS jakby z windows i nie wystraszysz poleceń "su"
      password to bardzo szybko zainstalujesz go sobie wpisując potem tylko
      urpmi kadu-tylko przedtem musisz sobie zrobić połączenie z internetem
      www.kadu.net/
      cytat:"Dla zautomatyzowanych (uzywamy urpmi albo rpmdrake)
      Odpal konsole i przejmij uprawnienia roota
      Wykonaj: urpmi.addmedia kadu www.kadu.net/~dorr/Mandriva%20LE%
      202005/stable/ with hdlist.cz
      Wykonaj: urpmi.addmedia kadu-modules www.kadu.net/~dorr/Mandriva%20LE%
      202005/stable/contrib/ with hdlist.cz
      Aby pobrac i zainstalowac najnowsza wersje Kadu wpisz urpmi kadu albo odpal
      rpmdrake i z listy wybierz kadu Ten sposob ma jedna zalete - aktualizacje Kadu
      bedziesz mial przeprowadzona automatycznie przy aktualizacji systemu, no i nie
      musisz nic sciagac na dysk i klopotac sobie tym glowy."
      tzn zaznaczasz tekst zaczynając od <urpmi do .cz>, prawoklik lub
      CTRL+C,otwierasz konsolę,przechodzisz poleceniem "su" na root,po tym dajesz na
      wklej tak jak na kopiuj,tyle że CTRL+V,wciskasz enter i linux dodaje link do
      strony gdzie jest kadu(coś jakby jak działa aktualizacja windows),jak skończy
      wyświetli się w konsoli znów [root@twoja nazwahosta]#
      wklejasz tą drugą linijkę-znów troche potrwa,a jak skończy wpisujesz po prostu
      urpmi kadu i samo sie instaluje

      potem możesz sobie dodac takie źródła pakietów .rpm (czyli jakby install.exe) w
      ten sposób:
      easyurpmi.zarb.org/
      (ale wcześniej lepiej zrobić aktualizację systemu zanim się stamtad coś
      doinstaluje,bo są tam często nowsze wersje niż w MDK 10.1)
      i wtedy wszystkie zasoby pakietów rpm w sieci przeglądasz i instalujesz przez
      <dodawanie pakietów>(rpmdrake)

      generalnie jak masz pakiet rpm dla swojej dystrybucji(mdk 10.1)gdzieś to
      ściągasz go sobie np. na pulpit(ale lepiej dla porządku gdzieś w katalogu
      home/twojanazwa założyć sobie katalog np. o nazwie Robocze)ze strony gdzie go
      znalazłeś,a potem po prostu dwukrotnie klikasz i instaluje się samo jak w
      windows(o ile masz biblioteki :D:D:D na przykład te co potrzebne,wiec to jest
      pewien minus w stosunku do windows)-dlatego czasem lepiej instalowac w konsoli
      bo wyświetli jaki jest błąd przy instalacji=czego brakuje i tzreba doinstalować
      przed tym co chcemy zainstalować

      acha-na koniec mojego długiego gledzenia żby ogladać w p e ł n i strony
      internetowe będziesz musiał doinstalowac sobie flash i jave

      www.java.com/en/download/linux_manual.jsp
      www.macromedia.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash&P2_Platform=Linux&P3_Browser_Version=Netscape4

      może specjalisci podpowiedzą jak lepiej zainstalowac-najpierw javę i flas(do
      konquerora który już jest)a potem firefox przy instalacji sam wykryje jeśli
      jest juz zainstalowana java i flash,czy najpierw firefox,potem flasze
      pomoc.firefox.pl/1.0/faq.html#install
    • latrator5 Re: mam linuxa :-) 31.01.06, 08:10
      fenx za pomoc ...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka