IP: *.dobrynet.pl / 83.238.140.* 04.04.06, 18:26
Wlazł mi jakiś ohydny wirus, otwiera mi naraz kilkanaście bannerów
reklamowych, nawet jak nie włączam explorera, a dziś komp zrestartował się sam
trzy razy. Przeskanowałam dyski avastem, mksvirem, spybotem. Zainstalowałam
sobie Mozillę i zablokowałam wyskakujące okienka.
I nic.

Czy pozostaje mi tylko format kompa???
Jeśli tak, to proszę o instrukcję, jak go przeprowadzić. mam winxp i nie mam
stacji dyskietek, dysk podzielony jest na partycję, czy mogę sformatować tylko
tą systemową?

thx z góry
Asia
Obserwuj wątek
        • camilla3 Re: format??? 04.04.06, 18:58
          Gość portalu: adrian.c93@gmail.c napisał(a):

> miałem ten przypadek i format pomógl skanowałem nortonem z najnowszą bażą
          > Avastem, MksVirem Spybotem też nic nie pomoglo format i tyle
          To tak jakby rolnik majac kilka chwastow na polu, aby je usunac cale pole
          zaoral. Jest forum WIRUSY, sa skanery online.
            • darekkr1 Re: format??? 04.04.06, 22:41
              Jakie ty fora czytasz, Onet?
              Nie ma wirusow ktorych nie wykrywa zaden program antywirusowy, a juz nie
              rozumiem co miales na mysli piszac "program dzialajacy pod windows".
              No i na koniec, zeby o czyms pisac oplaca sie chociaz troche na tym znac :)
                • ortodox Re: format??? 05.04.06, 10:42
                  Tak naprawdę, jeżeli nie masz na partycji systemowej ważnych danych,
                  zainstalowanych super cennych programów, których nie możesz zdobyć, to
                  FORMATOWANIE i NOWY SYSTEM jest najlepszym i najprostszym wyjściem. Zajmie to
                  Tobie okołogodziny a będziesz miał nowy w 100% sprawny i pewny system.
                  Odrobaczanie rzadko przynosi dobre efekty, bo wirusy nie są takie głupie,
                  przeważnie są sprytniejsze od dostępnych aktualnie programów antywirusowych.
                  pozdrawiam
              • Gość: FRN Re: format??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.04.06, 10:56
                > Nie ma wirusow ktorych nie wykrywa zaden program antywirusowy, a juz nie
                > rozumiem co miales na mysli piszac "program dzialajacy pod windows".
                > No i na koniec, zeby o czyms pisac oplaca sie chociaz troche na tym znac :)

No wlasnie, wlasnie. A Ty jednak piszesz...
                Ciagle podtrzymujesz teze z pierwszego zdania? Jesli usiade teraz, zrobie termos
                kawy i troche pokoduje zeby jakiegos wirusa stworzyc (zalozmy optymistycznie ze
                na programowaniu sie znam) to programy antywirusowe beda go rozpoznawac? A niby
                jak skoro rzeczony wirus bedzie istnial tylko na moim kompie? Nie oszukujmy sie
                - wiekszosc softu AV dziala na rozpoznawaniu charakterystycznych ciagow w kodzie
                wirusa i porownywaniu ich z wlasna baza. Jak w bazie ciagu nie ma to wirusa tez
                nie ma. Po co dzien w dzien antywirusy ciagna jakies aktualizacje? Bo
                programisci uzupelniaja bazy o dodatkowe wpisy opracowane z nowo poznanych
                wirusow/robakow/trojanow czy co tam jeszcze.
                Jasne ze sa jakies proby heurystyki ale to jednak jeszcze nie to...
                Zawsze tworcy wirusow beda o krok przed tworcami antywirusow. Zawsze zlodziej
                bedzie o krok przed producentem zamkow i systemow alamrmowych. 100%
                bezpieczenstwa nie ma. Jak mowia eksperci "bezpieczenstwo to proces a nie stan".
                Co do Tworczyni watku: jezeli sobie nie radzi to moze po prostu najlepiej dac
                kompa do zrobienia fachowcowi? Samochod tez sobie sama naprawia? Zeby tez sobie
                sama leczy? Sa ludzie ktorzy sie na tym znaja i juz.
                • darekkr1 Re: format??? 07.04.06, 18:05
                  Szczepionki na wirusy powstaja naprawde szybko, kwestia paru godzin czy najwyzej
                  dni, musialbys miec baaardzo duzego pecha zeby trafic pierwszy na wirusa.
                  Jak sam zauwazyles antywirusy ciagna aktualizacje nawet co pare godzin, no a po
                  cos to chyba robia.
                  Niektore programy antywiusowe szukaja cech charakterystycznych dla wirusow i
                  czasmai wskazuja ze plik jest podejrzany nawet o ile to nie jest rozpoznany
                  wirus (heurystyka).
                  No i nie ma wirusa ktorego daloby sie usunac jedynie formatujac dysk.

No i zamiast skupiac sie na odpowiedzi na moja wypowiedz zobaczcie najpierw na
                  co odpowiadalem.
                  Przyjalem pewne uproszcenie bo post na ktory odpowiadalem byl "malo dokladny" i
                  to lekko mowiac.
                  Wiesz z tym krokiem przed to nie wiem, wiekszosc wirusow jest wtorna, naprawde
                  rzadko zdarza sie jakis ktory sprawaia jakies wieksze problemy.
                  Nie sialbym wiec takiej paniki.
                  No tak jednak pisze bo jakis tam poziom wiedzy posiadam a widze ze ktos sieje
                  panike wiec staram sie informacje sprostowac.
          • don_leone Re: format??? 04.04.06, 21:42
            masz racje sa skanery online, tylko zeby usunac wszystkie wirusy musisz ten
            skaner online wlaczyc ze 3-4 razy. sproboj za 2 razem tez wykryje na 100% wirusy
          • Gość: MM Re: format??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.04.06, 22:49
            Nie róbmy ludziom wody z mózgu niechże format będzie ostatecznością!! Jesli się
            nie znasz na komputerze i jego zawartości poszukaj po forach na bank znajdziesz
            wiele porad ale podstawa to Hijack This (tak się chyba to dokładnie nazywa;) )
            robisz loga pokazujesz specowi na jakimś forum i on Ci mówi co usunąć dopiero
            jak to nie pomoże to można się zastanawiać nad formatowaniem... no chyba że ktoś
            lubi instalowanie programów... to można raz na tydzień dla rozrywki formacik
            zrobic tym bardziej że w XP to jest proste jak świński ogonek ;) PZDR
              • r0ger Re: format??? 05.04.06, 19:54
                Gość portalu: wadomin napisał(a):

> No wlasnie,szukanie po forach i usuwanie logow z rejestru zajmuje wiecej czasu
                > niz formacik:)Zreszta wedlug mnie formacik raz na 2 miechy to koniecznosc
                > jezeli ktos pracuje pod windowsem(nie chodzi tu tylko o wirusy)...

Ty chyba wariujesz, a nie pracujesz "po dwindowsem"? Raz na 2 miesiące format to u ciebie konieczność? No, ale w sumie to nic dziwnego u kogoś, kto usuwa "logi z rejestru". Zamiast tu pisać, wróc lepiej do czytania Cyber Mychy (o ile istnieje jeszcze ta gazeta).
        • don_leone Re: format??? 04.04.06, 21:40
          Gość portalu: adrian.c93@gmail.c napisał(a):

> miałem ten przypadek i format pomógl skanowałem nortonem z najnowszą bażą
          > Avastem, MksVirem Spybotem też nic nie pomoglo format i tyle
          napisz czy miales te programy wszystkie zaistalowane, bo jesli tak to tak jak
          bys nie mial zadnego antywirusowego, ja uzywam kasperky antywirus i dziala bez
          problemow, nie mam zadnego wirusa :)

• Gość: wadomin Re: format??? IP: *.chello.pl 05.04.06, 07:33
          Format to najlepsze wyjscie...pamietaj aby od razu po zainstalowaniu wina(przed
          podlaczeniem do neta) zainstalowac jakiegos firewalla.Jezeli takowego nie masz
          to powinien wystarczyc firewall z service packa 2,ale wtedy musisz pamietac o
          aktualizacjach.Ja osobiscie mam 3 partycje na dysku(20 gigowa systemowa i 2 po
          70 giga) i wszystko co mi jest potrzebne trzymam na tych 2ch 70cio gigowych
          (instalki,filmy,mp3)...
    • valhala Re: format??? 04.04.06, 19:57
      Tylko format. Możesz te logi wklejać skanować skanerami on-line (zdajesz sobie
      sprawę, że skaner on-line nie sprawdza boot sektorów i pamięci operacyjnej ?).
      Ale i tak nikt Ci nie pomorze. Format i za dwie godzinki postawisz czysty system
      na 100%. Cała reszta to strata czasu, nie będe pisał dlaczego, ale format zajmie
      mmniej czasu i będzie skuteczny.
    • Gość: No to klops... Re: format??? IP: *.adsl.alicedsl.de 04.04.06, 20:30
      Wloz CD Windowsa i wystartuj.
      Dojdziesz do wyboru partycji, kaz skasowac w s z y s t k i e partycje na dysku.
      Byc moze pokaze ci obok partycji C: rowniez jedna niesformatowana partycje
      wielkosci kilku zaledwie MB, wtedy kaz ja ROWNIEZ wpierw sformatowac, a dopiero
      potem skasowac.
      Potem kaz sformatowac partycje do instalacji i instaluj windowsa.

U mnie bylo podobnie z banerami, nic nie pomoglo, NAWET skasowanie i
      sformatowanie glownej partycji C: i ponowna instalacja Windowsa - banery
      wyskakiwaly NADAL !

Dopiero PO sformatowaniu tej drugiej, nieformatowanej partycji (bez
      sformatowania nie dalo sie jej skasowac !!!) i jej skasowaniu udala sie czysta
      instalacja.
      Z objawow wnioskuje, ze masz to samo g...o co ja.
      Powodzenia
      • Gość: Radeon Re: format???--spyware IP: 198.36.86.* 04.04.06, 21:34
        Jaki format nie słuchaj tych podpowiedzi -formatowanie to najprostsza sprawa
        dla przedszkolakow ,zawsze mozna uratowac system istniejacy zrob tak jak
        pisze neder czyli zacznij o d wklejenia loga z HJ na Forum Wirusy ,mozna
        skanowac kompa w systemie awaryjnym czasem tez to pomaga no chyba ze nie masz
        nic cennego na kompie i chcesz isc na łatwize wiec wtedy format
      • Gość: jan niezbędny format c: IP: *.magma-net.pl 04.04.06, 21:36
        jak format to tałego dysku a nie tylko partycji systemowej... jeżeli sformatujesz tylko systemową to po zainstalowaniu windowsa od nowa dalej będziesz miał zainfekowanego kompa... przynajmniej ja tak miałem i musiałem 2 razy formata robić... jak chcesz sformatowac dysk z dosa to przy starcie systemu wciskasz deleate lub f2 (zależy od wersji biosa) i w dosie wpisujesz komęde format c: no i tyle ;D
    • don_leone Re: format??? 04.04.06, 21:38
      ja bym zaproponowal najpierw urzyc programu Spybot - Search & Destroy jest
      darmowy , wiec nie musisz sie o nic martwiec, jesli to nie pomoze mozesz
      sciagnac program panda antywirus, wersja demo dziala przez 30 dni. jesli to nie
      pomoze to zostaje tobie chyba naprawde tylko format dysku twardego. no i jak juz
      zainstalujesz system zadbaj o wlaczenie aktualizacji, a takze o program
      antywirusowy tez sa darmowe, chociaz kupno programu antywirusowego moze sie
      szybko zwrocic bedziesz miala pewnosc ze nic sie nie stanie, i nie stracisz danych.
      oka koncze zycze powodzenia
      pozdrawam
      • Gość: skeezy Re: format??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.04.06, 00:00
        Faktycznie, Spybot to niezły program, ale przeznaczony dla ludzi mających
        conajmniej minimalny zasób wiedzy o swoim komputerze.
        Niestety, w tym przypadku, mamy do czynienia z osobą, delikatnie mówiąc, ciemną...
        <https://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=34&w=39746959&a=39747359>
    • Gość: Yoda Re: format??? IP: 62.233.164.* 04.04.06, 21:43
      Po pierwsze alt+ctrl+del i w Windows task managerze w zakładce procesy kończysz
      te które są podejrzane (gorzej jak ci się wyświetli komunikat że adminnistrator
      systemu wyłączył ci tę opcję i wogóle ci się nie wyświetli Windows Task Manager
      he, he zwłaszcza gdy sama jesteś tym adminem), i przestaną ci wyskakiwać te
      szity, potem skanuj AdAwarem lub XsoftSpy'em oraz Symantekiem i czyścisz
      maszynę bez formatowania.
      Można jeszzcze samemu poszukać wpisów w rejestrze które przy starcie maszyny
      uruchamiają programy i skasować niepotrzebne wpisy, a póżniej odnaleźć te
      programy i je skasować, lub wpisujesz "msconfig" w poleceniu uruchom w starcie
      i w zakładce startup wyłączas to co nie potrzeben/zbędne, a potem to po
      odnalezieniu kasujesz z dysku.
      • Gość: No to klops No to jeszcze raz... TYLKO FORMAT pomogl IP: *.adsl.alicedsl.de 04.04.06, 21:50
        Mam te wszystkie zabezpieczenia, programy wykrywajace, czyszczace, od Nortona
        przez AdAware po SPybota i mksa online tez uzywam - jezeli kolega zlapal to
        samo g....o co ja swego czasu, to nie pomoglo NIC.
        NAWET sformatowanie samego dysku C ani NAWET skasowanie partycji C.
        Dopiero gdy stwierdzilem istnienie drugiej, niesformatowanej partycji BEZ
        oznaczenia, wielkosci bodajze 8 MB, dopiero gdy ja tez sformatowalem (inaczej
        nie dalo sie jej skasowac) i dopiero gdy i JA po sformatowaniu skasowalem,
        udalo sie zainstalowac czystego windowsa. Poprzednie instalacje mimo
        sformatowania C i nawet skasowania partycji i ponownego sformatowania konczyly
        sie zawsze tym samym: po zalogowaniu do internetu wyskakiwaly kilogramy
        banerow.
        Niestety dranie sa dalej, niz wiedza Symanteca, McAfee i wszystkich innych
        tworcow programow chroniacych dysk. Kto ma pecha, ten zlapie najswiezsza
        produkcje, ktorej przeciwwagi nie ma jeszcze w update.
        • don_leone Re: No to jeszcze raz... 04.04.06, 22:01
          tylko tworcy wirusow najczesiej wykorzystuja luki bledy windy i innych
          programow, dlatego wazne jest dbanie o posiadanie najnowszych wersji zaczynajac
          od aktualizacji windowsa, konczonc na winampie, nero firefoxie itd
          o ile dobrze pamietam te 8 mb jest zarezerwowane na tablice partycji, kazdy dysk
          w ma 8 mb niezaalokowanej pamieci, przed kolejnym formatem polecilbym
          zeskanowanie wszystkich exekow zipow, rarow, z innych partycji, czy nawet plyt
          na ktorych masz programy tez moga byc zarazone
    • mastaof Re: format??? 04.04.06, 22:55
      Albo wejdź w uruchom ---> regedit i jak am zobaczysz popup aLBO COS ROWNIE
      NIPOKOJACEGO TO USUN. Albo poprostu wejdz w Mój Komputer ---> dodaj lub Usuń
      programy, tam też może być zainstalowany program o nazwie "popups" albo coś
      takiego. Jeśli nic takiego nie ma użyj najlepszego antywirusa jakim jest
      arcavir (dawny mks_vir). Internetowa wersja tego antywirusa -
      www.mks.com.pl/skaner/
    • Gość: Siergiej Re: format??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.04.06, 23:00
      1. Format
      2. Wgrać system
      3. Wgrać dobry program antywirusowy - np. Norton, NOD, KAV // nie dotyczy Linuksów
      4. Wgrać dobrego firewalla(nie mylić z firewallem microsoftu) np. Outpost // nie dotyczy Linuksów
      5. !Bardzo ważne! Nie używać Internet Explorera. Używać lepszej przeglądarki, np Firefoksa. // nie dotyczy Linuksów
      6. Nie używać Outlooka. Używać lepszego programu do poczty, np. Thunderbird.

LUB:

Zainstalować linuksa i nigdy więcej nie mieć takich problemów.
    • Gość: ivulspirit Re: format??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.04.06, 23:01
      ostatni raz formatowalem dysk 3 lata temu(przenoszac stare pliki na drugi
      dysk) ....a wczesniej w ubiegłym tysiącleciu:P.... w miedzyczasie mialem pare
      wirusow na dysku... ale i tak nie mam na stale zainstalowanego antywira:P
      (byloby to zabojstwo dla mojego pII 233)

ostatnio komp chodzi mi prawie 24/h na dobe i do tego głównie w sieci(z
      przerwami tylko jak sie czasem zawiesi:P a przy tym co na nim odpalam ma do
      tego święte prawo)
    • Gość: Robert-informatyk Re: format??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.04.06, 23:16
      Tak oczywiście pod warunkiem że masz płytę instalacyjną windows systemu (legalą
      jego kopię)nastepnie instalujesz system z płyty na tą partycje gdzie jest
      zainstalowany system windows najczęściej jest to dysk lokalny C uprzednio
      pamiętając aby zrobić potzrzebne kopie swoich zasobów(danych)lub poprostu
      przenieść na inną wolna partycję.pozostałe partycje pozostaw bez
      zmian.powodzenia Asiu i pozdrawiam.robert.
      • blekot Re: format??? 05.04.06, 12:30
        mbucz napisał:

> I po co takie wątki na głownej? Tylko ludziom zamieszanie w głowie robią.

ale za to jaki przegląd koncepcji i antykoncepcji :D
    • Gość: Przemek formatuj...!!! IP: *.citynet.pl 05.04.06, 01:00
      Możesz spokojnie sformatować system (to jest zawsze najpewniejsza metoda). Jeśli masz cd z systemem windows xp to jedynym problemem jest ustawienie w biosie, żeby pierwszym urządzeniem "startującym" było cd. Jak już tak masz wkładasz płyte, czytasz dokładnie co Ci pisze na ekranie...w pewnym momencie instalacji zobaczysz partycje i wtedy zdecydujesz co zrobić (możesz sformatować tylko jedną lub wszystkie). Jeśli masz troche wiedzy i sprytu sam sobie poradzisz. Inaczej zawołaj kolege/koleżanke która to umie zrobić i poproś o pomoc. Jak Ci to ktoś pokaże raz to już zawsze (prawie zawsze) sobie poradzisz.
      I nie słuchaj tych "porad" o cudownych uleczeniach windows. Normalnie pracujący system, chroniony firewallem, mający aktualnego antywirusa..itp wytrzymuje do 2 lat (o ile komputer jest podłączony na stałe lub prawie stałe do sieci)...
      później już jest tyle "syfu" , że szkoda się bawić w naprawe i lepiej formatować ...
      Pamiętaj zabrać z partycji C swoje dokumenty,wyeksportuj książki adresowe z programu pocztowego, zarchiwizuj kontakty GG itp..
      POWODZENIA !!!
    • vindicator Re: format??? 05.04.06, 01:20
      Format dysku to beznadziejna metoda rozwiązywania problemów. Jeśli zaczynają
      pojawiać się reklamy, a na komputerze nie ma wirusów, wystarczy odpalić AdAware,
      względnie któreś z narzędzi usuwania SpyWare'u (vide CWSweeper). Wszystko da się
      zrobić, wystarczy pomyśleć zamiast od razu łapać za format. Polecam grupy
      dyskusyjne możliwe do przeszukania przez www.google.pl.

PS. Ja w moim kompie formatowałem dysk jeden jedyny raz podczas instalacji XP,
      którego mam do dziś (już parę lat pomimo ekstremalnie intensywnego
      wykorzystywania :) )
    • Gość: gość Re: format??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.04.06, 07:54
      Hej, też miałam podobny przypadek w xpeku. Prawdopodobnie bezwiednie zgodziłeś
      się na instalację tego dziada, one czasami sie podszywaja, kiedy próbujesz coś
      ze stronki ściągnąć;( Proponuję, żebyś najpierw, zanim cokolwiek zrobisz,
      zajrzał do panelu sterowania na zakładkę "dodaj/usuń programy". Sprawdź, czy na
      liście programów nie zainstalował ci się jakiś nowy, być może to właśnie ten
      mały złośliwiec. Jesli znajdziesz coś podejrzanego, najpierw upewnij sie, że to
      nie jakaś ważna i potrzebna aplikacja, a potem po prostu odinstaluj dziada, jak
      większość programów.

A tak w nawiasie, plecam program do zarządzania programami w kompie:Your
      Uninstaller, chyba jest wersja polska. On pokazuje , które programy ostatnio
      zostały zainstalowane na komputerze, więc w razie takiej, jak ta ewentualności,
      będzie ci łatwiej. pozdrawiam
    • Gość: proxima4444@wp.pl napisz to powiem Ci jak usunac to bez formata IP: 83.17.27.* 05.04.06, 11:14
      po pierwsze ,BPS spyware adware remover , tobie potrzebny jest adware napewno
      bo napewno zainstalowalo sie zlosliwe oprogramowanie widac ze nie instalujesz
      poprawek z windowsa ,potem potrzebny Ci bedzie Error guard ,lub mid soft
      registry cleaner (najlepszym spyware jest Stormer) takze polecam widac ze nie
      uzywasz Zone Alarm poniewaz byc moze wystarczy tylko ustawic na czyszczenie
      Zone alarm przed startem albo Steganos internet anonim tam tez jest czysczenie
      temporary files itp itd to wyrzuca te laczniki stron ktore ci sie otwieraja na
      zawsze,a nastepnym razem zrob sobie dysk systemowy Antywirus najlepszy to AVG
      automatycznie robi dysk(na CD) systemowy!dlatego nie trzeba pozniej robic
      formata :-) i nie wchodz na erotyczne strony bo moge sie zalozyc ze z tamtad to
      chycilas !fee
      • cyberrafi Jedyny skuteczny sposób na wirusy 05.04.06, 17:28
        Sorry ale to co piszesz to jakaś chińszczyzna. A podobno ten Windows to taki
        łatwy system. Poza tym co to za system, na którym nawet nie wolno sobie erotyki
        pooglądać? Kaszana i tyle. Ja tam od początku używam Debiana, nigdy nie miałem
        żadnego wirusa ani awarii i szczerze polecam go wszystkim, którzy nie lubią
        kłopotów z wirusami.
    • kotek1977 Re: format??? 05.04.06, 11:16
      nigdy jeszcze nie zrobiłem formatu przez żadnego wirusa - trzeba tylko chęci,
      troche wiedzy i całe g... zawsze sie wytnie - ale opisać komuś na forum -
      niemożliwe troche ... przez telefon nieraz próbowałem też nie wytlumaczylem.
      moze nie jestem dobry w hotline ;) albo po prostu kazdy przypadek jest inny,
      siadam do kompa, godzina lub 3 godz i jest gotowe
      nawet caly dzien czasami jest warty tej ceny bo format czasami kosztuje więcej...

pozdr

rada - poszukaj kumpla informatyka i usmiechnij sie szeroko mrugając okiem - na
      pewno pomoze od razu :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka