Dodaj do ulubionych

Chłodzenie komputera

17.09.07, 22:59
Przymierzam się do nabycia mniej więcej takiego zestawu:

Procesor AMD Sempron 3800+ (lub 3600) BOX (Socket AM2)
Płyta główna np. Asus M2A-VM AMD 690G
Pamięć RAM DDR2 1GB
Dysk twardy IDE/SATA np. Seagate 80 GB Barracuda 7200.10
DVD+/-RW
Karta graficzna GeForce 6200A Gigabyte 256MB (64-bit) TV/DVI BOX (AGPx8)

Czy da się to wychłodzić całkowicie pasywnie, bez udziału wiatraków ? Jeżeli
tak, to jak i ile by to kosztowało ?

pozdr
greg
Obserwuj wątek
      • g.r.e.g.1 Re: Chłodzenie komputera 23.09.07, 20:55
        Gość portalu: Greg napisał(a):

> Z grafiką nie powinno być problemu, a na procesor poszukaj
        > Thermaltake Sonic Tower - nie wiem tylko czy bez wiatraka system
        > będzie stabilny.

Ta karta grafiki jest chłodzona tylko radiatorem. Chłodzenie pasywne na procesor
        - ok., pytanie tylko czy można wtedy zrezygnować z wiatraka w obudowie ?
    • user0001 Re: Chłodzenie komputera 18.09.07, 00:30
      1. Nie wiem czy ta karta graficzna będzie dużo lepsza od tego co jest
      zintegrowane z płytą główną.

2. Da się to chłodzić zupełnie pasywnie, ale będzie wtedy potrzebna taka
      obudowa: www.komputronik.pl/Obudowy/Zalman/Zalman_TNN_300/pelny,id,37097/
      Zupełnie pasywne chłodzenie nie wchodzi w grę przy standardowej obudowie, bez
      wymuszenia obiegu powietrza ugotujesz komputer.

3. Polecałbym zrobić to trochę inaczej:
      Obudowa Antec P182
      Dobry zasilacz (może Coirsair 450VX?)
      Scythe Quiet Drive na dysk
      Zmień ten dysk! Segate bywają głośne, włożyłbym do tego zestawu jakiegoś
      Samsunga z 16MB cache (aby mniej rzęził).
      Radiator Scythe Ninja, ma szeroko rozłożone finy, dobrze sprawuje się przy
      kiepskim obiegu powietrza.
      Jeśli nie trafisz na Athlona 3800+ w wersji 65nm (45 Wat) to lepiej kup Athlona
      2350+

Układ obudowy:
      Wiatrak wyciągający z tyłu.
      Zaślepiony otwór górnego wiatraka.
      Wiatrak pchający powietrze przez radiator.
      Napęd optyczny na górze obudowy.
      Dysk w klatce wyciszającej na dole obudowy (zamiast klatki na pięć dysków, ale
      umieszczony na piance wyciszającej)
      Wszystkie wiatraki na minimum.
      Kable prowadzone z tyłu, za blachą do której jest przykręcona płyta główna.
        • g.r.e.g.1 Re: Poprawka 23.09.07, 21:33
          user0001 napisał:

> Już widzę, karta o której piszesz, nie jest kompatybilna z płytą o której pisze
          > sz.

Konfigurator Komputronika, nie wiedzieć czemu, pokazuje ją, jako kompatybilną.
      • g.r.e.g.1 Re: Chłodzenie komputera 23.09.07, 21:21
        user0001 napisał:

> 1. Nie wiem czy ta karta graficzna będzie dużo lepsza od tego co jest
        > zintegrowane z płytą główną.
        >

Mógłbyś polecić jakieś szerokie i wiarygodne porównanie kart graficznych ?
        Niekoniecznie tych najdroższych :)

> 2. Da się to chłodzić zupełnie pasywnie, ale będzie wtedy potrzebna taka
        > obudowa: <a
        href="www.komputronik.pl/Obudowy/Zalman/Zalman_TNN_300/pelny,id,37097/"
        target="_blank">www.komputronik.pl/Obudowy/Zalman/Zalman_TNN_300/pelny,id,37097/</a>
        > Zupełnie pasywne chłodzenie nie wchodzi w grę przy standardowej obudowie, bez
        > wymuszenia obiegu powietrza ugotujesz komputer.
        >

Takiej kasy na obudowę nie mam raczej zamiaru wydać. Czyli rozumiem, że nawet
        jeżeli wszystko w środku będzie chłodzone pasywnie (włącznie z zasilaczem), to
        będę potrzebował wiatrak w obudowie ?

> 3. Polecałbym zrobić to trochę inaczej:
        > Obudowa Antec P182
        > Dobry zasilacz (może Coirsair 450VX?)
        > Scythe Quiet Drive na dysk
        > Zmień ten dysk! Segate bywają głośne, włożyłbym do tego zestawu jakiegoś
        > Samsunga z 16MB cache (aby mniej rzęził).

Dysk tak trochę przypadkowo wybrałem do tego zestawu. Trochę mnie ciekawi
        opinia, że Samsungi są ciche. Ja mam akurat trochę inne doświadczenie. Mam w
        moim starym, kilkuletnim kompie, przy którym teraz siedzę dwa dyski: SAMSUNG
        SV1296D i QUANTUM FIREBALLlct20 20. Ten pierwszy od zawsze chodził jak czołg,
        drugi dosyć cichy. Ale może to akurat pojedynczy przypadek. Da się znaleźć
        gdzieś dane dotyczące hałaśliwości dysków ?

> Radiator Scythe Ninja, ma szeroko rozłożone finy, dobrze sprawuje się przy
        > kiepskim obiegu powietrza.
        > Jeśli nie trafisz na Athlona 3800+ w wersji 65nm (45 Wat) to lepiej kup Athlona
        > 2350+

Dlaczego akurat te Athlony ?

>
        > Układ obudowy:
        > Wiatrak wyciągający z tyłu.
        > Zaślepiony otwór górnego wiatraka.
        > Wiatrak pchający powietrze przez radiator.
        > Napęd optyczny na górze obudowy.
        > Dysk w klatce wyciszającej na dole obudowy (zamiast klatki na pięć dysków, ale
        > umieszczony na piance wyciszającej)
        > Wszystkie wiatraki na minimum.
        > Kable prowadzone z tyłu, za blachą do której jest przykręcona płyta główna.

W sumie sam go nie zamierzałem składać, a nie wiem, czy firma, która będzie to
        robić, będzie chętna robić to wg dokładnej mojej instrukcji.

Czytałem coś o jakiś czujnikach, które w zależności od temperatury regulują
        obroty wentylatora. Może to byłoby dobre rozwiązanie ?

Myślałem, że kupno nowego kompa będzie znacznie prostsze: wybranie podzespołów,
        zamówienie i finał. A tu im dalej w las tym więcej drzew :). Chciałbym
        ograniczyć pracę wiatraków i hałas nie doktoryzując się jednak nad tym zbyt
        bardzo. :)

dzięki za odpowiedź
        pozdr
        greg
        • user0001 Re: Chłodzenie komputera 23.09.07, 22:40
          > Mógłbyś polecić jakieś szerokie i wiarygodne porównanie kart
          > graficznych ? Niekoniecznie tych najdroższych :)

Niestety nie mógłbym, jestem bliżej baz danych i programowania niż gier.

> Czyli rozumiem, że nawet jeżeli wszystko w środku będzie
          > chłodzone pasywnie (włącznie z zasilaczem), to będę potrzebował
          > wiatrak w obudowie ?

Jeśli nie będziesz odprowadzał ciepła na zewnątrz to ugotujesz wszystko wewnątrz
          obudowy. Tamten Zalman to dość specyficzna konstrukcja która sama odprowadza
          ciepło na zewnątrz. Niestety taka ilość aluminium i miedzi sporo kosztuje.

> Trochę mnie ciekawi opinia, że Samsungi są ciche.

Testy na silentpcreview, dotyczyły one serii T133 i T166, starsze Samsungi
          bywały głośnie.

> Dlaczego akurat te Athlony ?

45 wat. Nisko taktowane Athlony wykonane w technologi 65nm. Generują mało
          ciepła. Nie są specjalnie szybkie, ale jeśli nie robisz maszyny do gier, to
          mniejsza ilość wydzielanego ciepła pozwoli chłodzić przy niższych przepływach
          powietrza (ciszej).

> Czytałem coś o jakiś czujnikach, które w zależności od temperatury
          > regulują obroty wentylatora. Może to byłoby dobre rozwiązanie ?

Tak to zwykle jest dobre rozwiązanie, ale znacznie ważniejszy jest dobry
          przepływ powietrza. Zanim weźmiesz się za regulację obrotów, zadbaj aby przepływ
          powietrza nie był zakłócany przez kable, aby był zachowany kierunek przepływu
          powietrza, aby radiatory miały wystarczającą wydajność do odprowadzenia ciepła z
          grzejących się elementów przy niskim przepływie powietrza.

> Myślałem, że kupno nowego kompa będzie znacznie prostsze: wybranie
          > podzespołów, zamówienie i finał. A tu im dalej w las tym więcej
          > drzew :). Chciałbym ograniczyć pracę wiatraków i hałas nie
          > doktoryzując się jednak nad tym zbyt bardzo. :)

Na doktorat trochę za mało materiału, ale podejrzewam że pracę inżynierską można
          byłoby z tego zagadnienia zrobić ;-)

Problem polega na tym, że przez kilkadziesiąt lat nikt nie przejmował się
          wyciszaniem komputerów. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się komputery w
          zestawach kina domowego i producenci zaczęli zwracać uwagę na głośność.

Niestety brakuje jasno zdefiniowanych procedur badania hałasu części
          komputerowych. Danych o hałasie zestawów chłodzenia czy zasilaczy różnych
          producentów nie można łatwo porównać. Gazety komputerowe nie chcą się zajmować
          testowaniem głośności, gdyż wymaga to porządnego sprzętu audio i akustyków
          którzy znają się na swojej robocie. W rezultacie składanie cichego komputera to
          poruszanie się po omacku :(

Sklepy z którymi miałem do czynienia nie mają zamówień na ciche komputery, mało
          jest osób które na obudowę, zasilacz i chłodzenie chcą wydać tyle co na płytę,
          procesor i pamięć.

PS. Firma nie będzie chętna robić to według Twojej instrukcji. Złożyłem już
          ponad setkę komputerów, a składanie zestawu w Antku P182 (podobnego do tego
          który opisywałem) zajęło mi ponad 4 godziny (od wyjęcia obudowy z pudełka do
          ekranu POST), to ponad 4 razy dłużej niż zwykły PC.
          • g.r.e.g.1 Re: Chłodzenie komputera 24.09.07, 21:26
            user0001 napisał:
            > 45 wat. Nisko taktowane Athlony wykonane w technologi 65nm. Generują mało
            > ciepła. Nie są specjalnie szybkie, ale jeśli nie robisz maszyny do gier, to
            > mniejsza ilość wydzielanego ciepła pozwoli chłodzić przy niższych przepływach
            > powietrza (ciszej).

Pytanie skąd wziąć takie informacje. Przeglądając Komputronika widzę, że te 65W,
            35W są podawane tylko przy niektórych Athlon'ach 64 X2 Socket AM2. Gdzie znaleźć
            dane dla innych procesorów. Co z Intelami ? Czy to jest bardzo istotna cecha ?
            Może lepiej zamiast takiego procesora mieć szybszy procesor + wentylator z
            czujnikiem, wtedy, będzie chicho, przy minimalnym wykorzystywaniu kompa, ale
            zachowa się duże możliwości procesora na odpowiednią okazję ?
    • przesladowany-za-wolnosc-slowa Re: Chłodzenie komputera 23.09.07, 21:14
      grafika jest agp a płyta pci-e
      zamiast dysku Seagate lepeij wziaśc samsunga.
      chłodzenie procesora Scythe Ninja

ten zestaw bez karty graficznej będzie zużywał około 80W w stresie.
      pasywne zasilacze sa drogie, widziałem w sieci jak ktoś przerobił sobie zwykły
      zasilacz na pasywny dokrecajac na zewnatrze obudowy radiatory do których
      poprzykrecał mosfet-y wylutowane z zasilacza.
      Przy maxymalnej mocy pobieranej ~80W, sprawności zasilacza 65% (wymóg normy
      atx2.2) na radiatorach jest do rozproszenia 45W - więc taka przeróbka jest
      możliwa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka