Dodaj do ulubionych

Ratujmy analogowe fotografie

22.02.11, 16:25
"92 procentach zamówień były fotografie przedstawiające zimę, w 79 lato, 78 wiosnę i zaledwie w 19 procentach jesień."

"Jasno z badania wynika, kiedy ludzie dostają aparaty - w 65 procentach zamówień były zdjęć zawierające zdjęcia świąteczne, a w 58 procentach - z urodzin. "

Obserwuj wątek
  • foto-testy Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 16:38
   Ojoj, "komentator CNET" jakiś taki nierozgarnięty jest.
   Jeżeli mamy możliwość tworzenia wielu kopii na wielu nośnikach to chyba właśnie po to, żeby uniknąć problemu "ulegających zniszczeniu nośników".
   Podobnie problem "znikającej umiejętności odczytywania formatów plików" jest mocno wydumany. To że cywilizacja "zapomni" jak się obsługuje format JPEG jest bardzo mało prawdopodobny.
   fototesty.com
   • karan-ruth Re: Ratujmy analogowe fotografie 23.02.11, 08:31
    Problem z formatem plików jest rzeczywiście mało istotny, z JPG nie będzie żadnych problemów, chyba że ktoś używa jakiś bardzo egzotycznych formatów.

    Problem "ulegających zniszczeniu nośników" to jest duży problem. Mało kto robi kilka kopii prywatnych zdjęć, a płyta CD/DVD, zwłaszcza źle przechowywana lub od tandetnego producenta może paść po paru latach.
  • marmurmen Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 17:01
   Lepiej niech zajmą ratowaniem zdjęć cyfrowych, nic się tak nie psuje jak elektroniczne nośniki pamięci, dobrze przechowywany negatyw spokojnie może leżeć 100 lat i zachowa bardzo dobrą jakość, dyski i płyty nie wytrzymują nawet 10.. To, że cywilizacja zapomni jak odczytać format jpg jest bardzo prawdopodobne, przykład: jesteś w stanie odczytać dosową dyskietkę na współczesnym kompie? Kasete z komodorca? Taśma rządzi, cyfre zostawmy weselnym chałturnikom :)
  • furry Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 17:46
   jesteś w stanie odczytać dosową dyskietkę na współczesnym kompie? Kasete z komodorca? Taśma rządzi, cyfre zostawmy weselnym chałturnikom :)

   @marmurmen - przecież "kaseta z komodorca" to nośnik analogowy
  • jot9 Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 17:46
   pawciu2, %% przekraczają 100 bo we wskazanych przez Ciebie fragmentach kluczowe jest słowo "zamówień". W każdym z zamówień mogą być zdjęcia z 4 pór roku, a jednak tylko w 19% z tych zamówień była jesień.
  • marmurmen Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 19:31
   Z życia - w profesjonalnym użyciu materiał trzymasz przynajmniej na 2 - 3 dyskach, te intensywnie używane żyją ok 2 lata, jeśli chodzi o płyty - mam i cd i dvd młodsze niż 10 lat z którymi są probemy, są to płyty przegrywane, nie tłoczone to fakt. Generalnie dyski twarde stanowią ogromny problem, padają jeden za drugim. Nie bez powodu wymyślono RAID.
  • zderzenie.szarych.komorek Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 20:44
   "furry" - specjalisto od siedmiu boleści !

   Zapis na "kasecie z komodorca" jest CYFROWY - tak samo jak transmisja telefaksowa z użyciem analogowej linii telefonicznej. Chciałeś być mądrzejszy a tylko się wygłupiłeś.

   Owszem, kaseta magnetofonowa jest nośnikiem analogowym (ze względu na to że pozwala na zapis wartości ciągłych a nie tylko dyskretnych - ale to nie oznacza iż by nie mogła przechowywać zapisu cyfrowego). Dane na takiej kasecie są jak najbardziej cyfrowe !
  • g.r.a.f.z.e.r.o Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 21:50
   Nawet jeśli zdjecia cyfrowe nie ulegają cyfrowej dezintegracji razem z nośnikami, to na pewno łatwiej je "zgubić". Zgubić wśród setek tysięcy innych zdjęć trzymanych na dyskach.
   Jedyną nadzieją jest automatyczne odczytywanie i digitalizacja zawartości zdjęcia. Jeśli komputer będzie wiedział mniej więcej CO jest na zdjęciu, łatwo będzie je odnaleźć.
  • panbramkarz Re: Ratujmy analogowe fotografie 22.02.11, 21:52
   Co do krotkotrwalej zywotnosci nosnikow cyfrowych ..... wystarczy je np. co 5 lat kopiowac czego nie da sie zrobic z tradycyjnymi zdjeciami znaczy da sie ale nie jest to tak proste jak z "cyfrowka" do tych co wieszcza koniec jpg ... pewnie sie skonczy ale zanim to sie stanie pojawi sie mozliwosc konfersji do nowego formatu tak jak obecnie mozna przegrac kasete VHS na plyte DVD
  • jarsons70 Re: Ratujmy analogowe fotografie 23.02.11, 07:34
   Nośniki analogowe zdjęć (zdjęcia, klisze, slajdy) mogą w dobrych warunkach przetrwać rzeczywiście dość długo, nie zmienia to jednak faktu, że podlegają ciągłej i niedającej się odwrócić degradacji np. proszę spojrzeć na kolorowe zdjęcia sprzed 20-30 lat, wyglądają raczej jak brunatno-żółte plamy, a nie zdjęcia. Cyfryzacja może zatrzymać ten proces. A to jak będziemy przechowywać cyfrowe zdjęcia, to inny problem. Same z siebie nie zbrunatnieją jednak i plamami się nie pokryją.
  • karan-ruth Re: Ratujmy analogowe fotografie 23.02.11, 08:06
   Problem w tym, że jak znalazłem na strychu dziadków stare zdjęcia, to od razu wiedziałem co to jest. Jak ktoś za 50 lat znajdzie niepodpisaną płytę ze zdjęciami, której nie będzie miał na czym otworzyć to pewnie ją wyrzuci.
  • kowal8745 Re: Ratujmy analogowe fotografie 03.03.11, 16:48
   KONKURS ? wygraj kurs Photoshopa

   Jesteś miłośnikiem Photoshopa? Lubisz retuszować zdjęcia? W takim razie ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Wygraj profesjonalny kurs komputerowej obróbki zdjęć.

   Aby wygrać, prześlij do nas autorskie zdjęcie z wykorzystaniem dowolnych technik obróbki komputerowej na adres edusiec@greenmedia.pl W temacie maila wpisz: KONKURS. Termin zgłoszeń to 6 marca 2011 (niedziela), do godz. 24.00.

   Więcej szczegółów i regulamin konkursu na artystyczne.edusiec.pl/Konkurs-fotograficzny

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka