Dodaj do ulubionych

Nagrody Nobla

09.10.20, 08:01
W dziedzinie fizyki wynagrodzono za badania nad czarnymi dziurami Reinhard Genzel z Niemiec, Amerykanca Andrea Ghez i Brytyjke Roger Penrose geehrt.

Za osiagniecia w chemii wynagrodzono Francuzke Emanuelle Charpentier i Amerykanke, Jennifer Doudna na zdjeciu. Dodajmy, ze badaczki pracowaly nad genami i ze ich badania pozwola na "poprawe" ADN-u by moc zawalczyc z chorobami genetycznymi.

W koncu, amerykanska pisarka Luiza Glück, dostala nagrode Nobla z literatury. Pani Glück ma korzenie na Wegrzech i w Rosji i me zrodla podkreslaja Jej zaslugi dla liryki (?).

Coz mozna dodac? Zerknalem na francuska chemiczke. Po pierwsze jest mloda (poczatek 50-tki), pracowala i studiowala za granica w USA i teraz jest w Niemczech, dyrektorka w jednym z instytutow Maxa Plancka. Dodajmy, jako polski "macho", ze pani Charpentier jest atrakcyjna kobieta. Jej wspolnoblistka pracowala nad doktoratem z noblista Szostakiem, ktory jest polskiego pochodzenia i pracuje w Anglii.

Sadze, ze w tym roku bycie kobieta raczej pomagalo w wygraniu nagrody. Takze, widac ze nauka jest miedzynarodowa i jezdzi sie po calym swiecie by moc pracowac z tymi, ktorzy pracuja nad tematem, ktory nas interesuje.

PF
Obserwuj wątek
  • herr7 Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 08:21
   Emanuelle Charpentier i Jennifer Doudna to były osoby, które od kilku lat były na liście potencjalnych noblistów. Nagroda dla nich nie budzi kontrowersji, gdyż nie co roku przyznaje się nagrody za odkrycia tej rangi.
   • polski_francuz Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 08:41
    Nagrody w dziedzinie nauk scislych na ogol nie budza kontrowersji. Wystarczy popatrzec sie na prace naukowe, daty ich publikacji, faktor Hirscha autorow itd. Troche inaczej jest z nagrodami Nobla z literatury gdyz wielu wielkich pisarzy (jak James Joyce na ten przyklad) nie zostalo wynagrodzonych. Powiedzmy, ze lieteratura jest bardziej zwiazana z emocjami a te sa dosc zmienne i trudniejsze do oceny obiektywnej:)

    PF
    • herr7 Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 09:12
     Są kontrowersje, ale zwykle dotyczą osób które nie zostały uhonorowane. W naukach biologicznych taką osobą był Carl Woese, którego odkrycia były większej rangi niż niejednego noblisty. Ale Woese zmarł w 2012 r i Komitet Noblowski nie zdążył mu tej nagrody przyznać. Drugą taką osobą, która przychodzi mi na myśl jest Svante Paabo. Znaczenie jego badań wykracza poza biologię.
     Kontrowersje dotyczą też osób, które w badaniach uczestniczyły, ale z jakichś powodów zostały pominięte. Nie jestem pewien, czy Komitet Noblowski zawsze się orientuje jaki wkład wnieśli poszczególni ludzie. Np. tzw. Cykl Calvina (dotyczy ciemnej fazy fotosyntezy) poprawnie jest nazywany Cyklem Calvina-Bensona-Basshama (CBB), ale nagrodę Nobla dostał jedynie Calvin. Podobnie za rozwiązanie zasad kodowania (poznanie kodu genetycznego) nagrodzono Gobinda Khoranę i Marshalla Nirenberga a pominięto Ulricha Matthaei, który się również do tego przyczynił.
   • herr7 Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 09:56
    Prestiż Nagród Nobla tworzą nauki przyrodnicze i już w mniejszym stopniu ekonomiczne. Gdyby dotyczyły jedynie literatury, czy zasług dla pokoju to nagroda ta byłaby jedną z setek, jakie się na świecie przyznaje.
   • eva15 Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 22:35
    Sarkastyzm jak najbardziej na miejscu. Przy okazji Nobla z fizyki usłyszałam w niemieckim radio, że za mało tam kobiet i trzeba to zmienić. Optuję za czarnoskórymi kobietami-fizykami.
  • boomerang Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 10:41
   Najbardziej oderwana od rzeczywistości jest jak zwykle nagroda z fizyki. Ani się tego nie da udowodnić, ani zaakceptować. Bez tych teorii fizycznych można się całkowicie obejść. Wyprzedzają one świat o kilkaset lat, a za kilkadziesiąt lat mogą się okazać kompletną bzdurą.
   • polski_francuz Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 10:46
    Ja sie doczytalem, ze obecnosc czarnych dziur dalo sie obserwowac eksperymentalnie. Ty masz pewnie na mysli ich uzytecznosc odkryc. Tu dotykamy innego tematu, jakim jest nagroda Nobla dla inzynierow. Myslisz, ze mialaby sens? Z jakie osiagniecia?

    PF
    • 1.melord Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 13:56
     polski_francuz napisał:

     > Tu dotykamy innego tematu, jakim jest nagroda Nobla dla inzynierow. Myslisz, ze mialaby sens? Z jakie osi
     > agniecia?
     >
     > PF

     hmm...pofantazjuje
     powiedzmy na stworzeniu nowej generacji baterii,ktore moglyby magazynowac energie wytwarzana przez solar system czy elektrownie wiatrowe,kiedy te koncza prace....brak slonca/noc,brak wiatru
     Miasteczko zasilane w ciagu dnia przez w/w - w nocy zasilane z baterii,ktore rowniez zostaly przez nie naladowane
     Nawet do telefonow kom. wystarcza obecnie na dzien, max 2...gdyby tak na tydzien?
     Do samochodow...1/4 wagi obecnych i 2-3 krotnie wiekszy przebieg
     • polski_francuz Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 14:09
      "powiedzmy na stworzeniu nowej generacji baterii"

      Czy tez takich ktore trwaja dlugo przez co sie oszczedzi litu. Pytanie jest kto dostanie, jak zespol badaczy jest duzy i wielokompetencyjny?

      PF
      • boavista4 Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 14:40
       jestem zawiedziony , bo żaden polski francuz nie dostał nagrody! Proponuje więc stworzyć Forumowa Nagrodę Nocnika i uroczyście przekazać go w forumowej toalecie.
      • 1.melord Re: Nagrody Nobla 10.10.20, 00:59
       polski_francuz napisał:

       > "powiedzmy na stworzeniu nowej generacji baterii"
       >
       > Czy tez takich ktore trwaja dlugo przez co sie oszczedzi litu. Pytanie jest kto
       > dostanie, jak zespol badaczy jest duzy i wielokompetencyjny?
       >
       > PF

       z reguly SZEF zbiera wszystkie ordery i oklaski....

       Zaden noblista w dziedzinach takich jak chemia,biologia,fizyka,itd nie prowadzil badan samodzielnie
       potrzebni byli technicy,laboranci,programisci...caly sztab ludzi.
       Nobla dostal pomyslodawca/szef projektu.....reszta w maliny
       • polski_francuz Re: Nagrody Nobla 10.10.20, 09:15
        "Zaden noblista w dziedzinach takich jak chemia,biologia,fizyka,itd nie prowadzil badan samodzielnie potrzebni byli technicy,laboranci,programisci...caly sztab ludzi.
        Nobla dostal pomyslodawca/szef projektu.....reszta w maliny
        "

        Ano masz racje. Pamietam historie z Luc Montagner, ktory dostal Nobla za odkrycie HIV-a. A nie umial nawet po angielsku. Co znaczy, ze nie czytal artykulow. I byl szefem z takich "bardziej politycznych" a mniej naukowych.

        PF
    • boomerang Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 23:57
     Istnienia czarnych dziur nie kwestionuję, choć nie powiem żeby mi spędzały sen z powiek. To że w centrum naszej galaktyki znajduje się czarna dziura i zapewne w centrum innych galaktyk również, to fajna ciekawostka. Trzeba będzie jakoś z tym żyć.
  • yurek_1111 Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 15:12
   PF ;

   Sadze, ze w tym roku bycie kobieta raczej pomagalo w wygraniu nagrody

   Masz racje, w nastepnym roku wynajda jakas Conchite, niewazne z jakimi osiagnieciami naukowymi, byleby byla shemale...
   • polski_francuz Re: Nagrody Nobla 09.10.20, 15:32
    "w nastepnym roku wynajda jakas Conchite, niewazne z jakimi osiagnieciami naukowymi, byleby byla shemale"

    Powiedzmy, ze to rownowazy w jakis sposob czasy kiedy bycie kobieta nie pomagalo ale przeszkadzalo komisji wynagradzajacej osiagniecia. A takze, ze bedac mezczyzna trzeba bedzie wiecej zasuwac niz kolezanki w pracy.

    Nareszcie szansa dla Polakow?:)

    PF
   • 1.melord Re: Nagrody Nobla 10.10.20, 01:22
    yurek_1111 napisał:


    >
    > Masz racje, w nastepnym roku wynajda jakas Conchite, niewazne z jakimi osiagn
    > ieciami naukowymi, byleby byla shemale...
    >

    dodatkowo,za kazdym razem powinna byc z innego kontynentu,by politycznej poprawnosci stalo sie zadosc

    bdw....Greta byla faworytka do jakiejs? i cisza...
    olbrzymie pozary lasow w Kalifornii ,zatrucie atmosfery trudne do opanowania ,pewnie kandydature dobily
  • felusiak1 Polityka zniszczy wszystko 09.10.20, 20:47
   Generalnie nobel w dzidzinach naukowych jest respektowany. Polityka jeszcze tam nie dotarla.
   Pokojowa nagroda ulegla polityce juz dawno temu ale nie mogła sie obronić gdyz istnieje w sferze polityki. Potem literatura padła. Polityka rzadzi tą nagrodą i zaczela demoralizować nagrodę w dziedzinie ekonomii.
   Ale oto idzie nowe. Postmodern marksizm wyrowna szanse. Zrobi sie grafik wedlug koloru skory i bedziemy mieli noblistow z Sudanu i Nigerii i Laosu i koniecznie z Tahiti. Takie fajne miejsce.
     • polski_francuz Re: Polityka zniszczy wszystko 09.10.20, 22:37
      "Chin na pewno nikt nie doceni."

      Ja widze problem z identyfikacja. Powiedzmy, ze sie nazywasz Li. Ilu jest o nazwisku podobnym i o podobnym inicjale imienia? Duzo bardzo duzo.

      Ale jak dokonaja wielkich odkryc to sie ich doceni. Moim zdaniem.

      PF
      • eva15 Re: Polityka zniszczy wszystko 09.10.20, 22:57
       Twoim zdaniem, tak, tak. Ilu wielkich rosyjskich/radzieckich naukowców nagrodzono Noblem? Ilu likteratów? Czy Tołstoj, Bułhakow, Gorki, Szołochow, Ehrenburg albo inny Babel dostali kiedyś Nobla? A przecież to wielka literatura światowa. Z tego co pamiętam, to chyba jedynie Borys Pasternak dostąpił zaszczytu, wiadomo czemu.
         • eva15 Re: Polityka zniszczy wszystko 09.10.20, 23:21
          Nagroda Nobla jest nagrodą świata zachodniego. Jeśli ktoś z poza zachodniej hemisfery ją dostaje, to musi się najpierw odpowiednio zasłużyć, albo być przydatnym politycznie.

          Nadziwić się po dziś dzień nie mogę, czemu Nobla dostał Miłosz... Polska jest bogata w doskonałych poetów, ale Nobla dostał on, bo uciekł z komuny jako dyplomata do USA.
          Próbowałam być obiektywną i ten wybór komisji noblowskiej docenić, ale mi się nie udało. Myślę, że np. Różewicz byby zdecydowanie lepszym kandydatem. I wielu innych, aż trudno ich wyliczać, bo jak piszę - Polska świetnymi poetami stoi.

          Gorzej z autorami powieści, ale to inny temat.
         • felusiak1 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 00:31
          Nie musimy teraz chodzić do czytelni. Informacja jest pod palcami i 2 minuty cierpliwości naprowadzilyby cię do miejsca gdzie można napić sie wiedzy. A tam mówią, że oprócz Szolochowa i Pasternaka byl też Solzenicyn i Bunin.
          • eva15 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 00:40
           No tak, o Sołżenicynie wiedziałam, zapomniałam. A przecież to oczywista oczywistość wpisująca się w to, co piszę o upolitycznieniu Nobla.
           Inna rzecz, że kilkadziesiąt lat później gorzko żałowano tej decyzji, bo laureat zamiast być do końca życia wdzięcznym, się jednak znarowił i zaczął krytykować Zachód... Zgroza!

           O Buninie nie wiedziałam.
             • boomerang Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 07:39
              Powyżej wdarł mi się błąd. Brodski to nie "jeszcze jeden poeta języka rosyjskiego nagrodzony Noblem", ale JEDYNY poeta języka rosyjskiego nagrodzony Noblem. To jednak niesprawiedliwość zważywszy że wybitnych poetów języka rosyjskiego było w XX wieku (pod zaborem ZSRR) sporo: Jesienin, Achmatowa, Osip Mandelsztam, Jewtuszenko, Wozniesieński i last but not least Majakowski. Brodski dostał Nobla już jako obywatel USA. Pasternak co prawda zamieścił swoje wiersze w "Doktorze Żywago", ale jednak był prozaikiem.
              • eva15 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 12:29
               Czyli potwierdza się, co napisałam u góry. Literackie noble dawane ludziom spoza zachodniej hemisfery przyznawane są dla tych, którzy są przydatni politycznie dla Zachodu, jak np. tzw. rosyjscy dysydenci: Pasternak, Sołżenicyn, Bunin, Brodski...
               • boomerang Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 12:51
                Jest też inne wytłumaczenie. Po tym gdy śmiertelnie przerażony Pasternak nie zaakceptował przyznanej mu Nagrody Nobla, komitet noblowski nie chciał narażać rosyjskich twórców na prześladowania i ryzyko tragicznej śmierci. Szołochow był wyjątkiem, bo to był zaufany i sprawdzony komuch.
     • herr7 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 08:01
      Sądząc po ilości chińskich nazwisk jako autorów w Nature i Science to należy oczekiwać nagród Nobla również dla Chińczyków. Rosjan jest w tych czasopismach niewielu, ale to wynika ze stanu finansowania nauki w samej Rosji. Jeżeli zdarzają się Rosjanie to są to głównie emigranci pracujący poza Rosją.

      Jeżeli Nagroda Nobla ma być nagrodą "białego człowieka" to jej prestiż w multipolarnym świecie będzie spadał, tak jak spadło znaczenie Komitetu Olimpijskiego po zastosowaniu zasady zbiorowej odpowiedzialności wobec rosyjskich zawodników. Jeżeli Komitet Noblowski ulegnie naciskom ze strony "genderowców" to prestiż tej nagrody w naukach przyrodniczych zrówna się z nagrodą w dziedzinie literatury. Będzie nadal bardzo wysoki, ale nagroda Nobla przestanie pełnić rolę wyroczni. Dla samej Szwecji to będzie również oznaczać upadek jednego z ostatnich bastionów "dawnej Szwecji".
      • polski_francuz Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 09:29
       "Sądząc po ilości chińskich nazwisk jako autorów w Nature i Science to należy oczekiwać nagród Nobla również dla Chińczyków. Rosjan jest w tych czasopismach niewielu, ale to wynika ze stanu finansowania nauki w samej Rosji. Jeżeli zdarzają się Rosjanie to są to głównie emigranci pracujący poza Rosją."

       Ani chodzila mi ta odpowiedz po glowie wczoraj, ale wolalem o tym nie pisac. Bo wkraczamy na pole o ktorym czesto piszesz i Ty i Borrka: o upadku nauki rosyjskiej. I to jest duzy, ale troche inny temat. I ten temat jest, jak dla mnie zwiazany z celem R&D. W Stanach czy Niemczech sluzy R&D przemyslowi. W ZSRR sluzyl chwale panstwa w zimnej wojnie ze Stanami. I by nauke ruszyc trzebaby przestawi zwrotnice i zaczac tworzyc wlasny, oryginalny przemysl (w Polsce zreszta tez).

       Jaskolki sa. Jest Skolkowo, sa naukowcy na Syberii (o artykule jednego z nich pisalem niedawno). Ale jaskolki nie czynia wiosny. I KGB-wiec nie uczyni z Rosji kraju nauki, bo on tego nie rozumie i nie zrozumie.

       PF
       • herr7 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 10:29
        polski_francuz napisał:

        > Ani chodzila mi ta odpowiedz po glowie wczoraj, ale wolalem o tym nie pisac. Bo
        > wkraczamy na pole o ktorym czesto piszesz i Ty i Borrka: o upadku nauki rosyjs
        > kiej. I to jest duzy, ale troche inny temat. I ten temat jest, jak dla mnie zwi
        > azany z celem R&D. W Stanach czy Niemczech sluzy R&D przemyslowi. W ZSRR sluzyl
        > chwale panstwa w zimnej wojnie ze Stanami. I by nauke ruszyc trzebaby przestaw
        > i zwrotnice i zaczac tworzyc wlasny, oryginalny przemysl (w Polsce zreszta tez)

        Programy atomowe i kosmiczne były podyktowane koniecznością bezpieczeństwa w czasach zimnej wojny. Każdy odpowiedzialny przywódca musiał takie programy finansować. Rosja podczas drugiej wojny światowej ledwo uciekła spod topora, gdyż Niemcy bliscy zwycięstwa. A to by oznaczało fizyczną zagładę Rosjan i innych narodów. Stalin do doskonale rozumiał. Z drugiej strony, nie miał żadnych gwarancji tego, że w Waszyngtonie do głosu dojdą ludzie pokroju McArthura czy Curtisa LeMaya. Ale okres stalinowski oznaczał rozwój nauki, gdyż w tym okresie nauki, szczególnie przyrodnicze w ZSRR wspierano. To wówczas powstał radziecki potencjał technologiczny.

        Nowa Rosja go w większości utraciła, gdyż dla rządzącej tym krajem oligarchii surowcowej on jest zbędny. Parę lat temu "zreformowano" tam Rosyjską Akademię Nauk, ponieważ organizacja ta dysponowała sporym majątkiem, np. nieruchomościami i terenami w Moskwie, które można było przejąć za darmo. Zresztą jak wszystko w Rosji...


        > Jaskolki sa. Jest Skolkowo, sa naukowcy na Syberii (o artykule jednego z nich p
        > isalem niedawno). Ale jaskolki nie czynia wiosny. I KGB-wiec nie uczyni z Rosji
        > kraju nauki, bo on tego nie rozumie i nie zrozumie.
        >
        > PF

        Skołkowo to był ulubiony"konik" Miedwiediewa. W sumie jedyna pozytywna rzecz z okresu jego rządów. Ale Putina nauka nie interesuje. Tak naprawdę jego interesuje gra w hokeja. A gra prezydenta w hokeja nauki nie tworzy. Młodzi Rosjanie jeżeli chcą uprawiać naukę to szukają szans poza Rosją. Na każdej konferencji można ich spotkać. Często, ładne i mądre dziewczyny, co dla panów w średnim wieku stwarza dodatkowe atrakcje.
        • polski_francuz Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 10:44
         "Ale okres stalinowski oznaczał rozwój nauki, gdyż w tym okresie nauki, szczególnie przyrodnicze w ZSRR wspierano."

         I tego rozwoju korzystalismy i my w Polsce gdyz mielismy dostep do dobrych ksiazek zachodnich. Ktore tlumaczono na rosyjski bez uwzglednienia zachodnich praw autorskich.

         "Często, ładne i mądre dziewczyny, co dla panów w średnim wieku stwarza dodatkowe atrakcje."

         Widzialem ostatnia taka w Tampere na konferencji w 2017(?) z jej wloska przyjaciolka. I ladna i inteligentna i mozna jej zyczyc pieknej przyszlosci.

         PF

         • herr7 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 10:51
          polski_francuz napisał:


          > I tego rozwoju korzystalismy i my w Polsce gdyz mielismy dostep do dobrych ksia
          > zek zachodnich. Ktore tlumaczono na rosyjski bez uwzglednienia zachodnich praw
          > autorskich.

          Zachód też się nimi nie przejmował. Oglądałem niedawno film na temat powstania technologii stealth. Pewien Rosjanin opracował matematyczne podstawy tej technologii i w ZSRR wydano je w postaci książki. Człowiek ten się nieco zdziwił, jak po latach zobaczył ją w USA wydaną w języku angielskim.


          > Widzialem ostatnia taka w Tampere na konferencji w 2017(?) z jej wloska przyjac
          > iolka. I ladna i inteligentna i mozna jej zyczyc pieknej przyszlosci.
          >
          > PF
          >
          I to są zalety uprawiania nauki na Zachodzie, szczególnie gdy się ma granty i można taką piękna Rosjankę zatrudnić na postdoku.
          • polski_francuz Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 12:19
           " Człowiek ten się nieco zdziwił, jak po latach zobaczył ją w USA wydaną w języku angielskim."

           Potwierdzam. Nasz wielki prozniowiec, Groszkowski, tez sie skarzyl, ze Francuzi zerzneli duzo z Jego "Technologii Wysokiej Prozni"

           "I to są zalety uprawiania nauki na Zachodzie, szczególnie gdy się ma granty i można taką piękna Rosjankę zatrudnić na postdoku."

           Ano, Rosjanka byla moim drugim wypromowanym doktorem. Ale to temat na inne opowiadanie. Przy wodce ale nie na forum. Bo znow magazyn amunicji wybuchnie:)

           PF
           • herr7 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 12:24
            polski_francuz napisał:


            > Ano, Rosjanka byla moim drugim wypromowanym doktorem. Ale to temat na inne opow
            > iadanie. Przy wodce ale nie na forum. Bo znow magazyn amunicji wybuchnie:)
            >
            > PF

            Ja oczywiście żartuje. Zdarza mi się z nimi podczas konferencji rozmawiać. Czuję do nich sympatię z domieszką zainteresowania, ale na serio, nigdy bym im nie proponował czegoś więcej. Widzę ogromne różnice pomiędzy Chińczykami teraz i 20 lat temu. Sytuacja Rosjan praktycznie się nie zmieniła - młodzi szukają swojej szansy na Zachodzie.
            • amunicyjny1 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 12:43
             herr7 napisał:

             Sytuacja Rosjan praktycznie się nie zmieniła - młodzi szukają swojej
             > szansy na Zachodzie.


             Słodkie... no słodziuchne po prostu, zważywszy że 90% forum to emigranci.....Aż mnie korci geniusza w stopkę wkleić
           • vermieter Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 12:30
            Tylu doktorów wypromowałeś i co z tego, skoro skończyłeś tak nędznie na forum gazeta.pl.
            Niżej nie można upaść. Przy każdej okazji chwalisz się swoimi rzekomymi osiągnięciami, więc skromność nie jest twoją cechą.
            Jest jedno wytłumaczenie tego fenomenu. Twoi naiwni fani są w większości twoimi klonami, reszta jest na poziomie umysłowym poniżej dna.
            • senioryta13 Re: geniusz ? 10.10.20, 14:20
             vermieter napisał(a):
             > Jest jedno wytłumaczenie tego fenomenu. Twoi naiwni fani są w większości twoimi
             > klonami, reszta jest na poziomie umysłowym poniżej dna.

             albo jestes klonem, albo z reszta na poziomie umysłowym poniżej dna.
             czy moze dla siebie jednak zachowales specjalne wyroznienie ?

             ---
             -caesar_pl: Polacy to zruszczeni Slowianie
             -boomerang: Póknij się w łeb, Cysorzu
             • vermieter Re: geniusz ? 10.10.20, 14:44
              senioryta13 napisał:


              > albo jestes klonem, albo z reszta na poziomie umysłowym poniżej dna.
              > czy moze dla siebie jednak zachowales specjalne wyroznienie ?
              >

              nie potrafisz czytać ze zrozumieniem
              ocena dotyczy rzekomych fanów
            • engine8 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 21:20
             No ty jestes przykladem ze jednak mozna nizej upasc i aby osiagnac Twoj poziom - ciagle droga daleka bo Ty zdaje sie nawet sobie z tego sprawy nie zdajesz?
             A zeby moc cokolwiek zmienic to najpierw trzeba sobie zdac sprawe i przyjac do swiadomosci gdzie naprawde jestes.
             A jak juz jestes w dolku i chcesz z niego wylezc to pierwsze co musisz zrobic to przestac kopac.
             I tak przy okazji jesli bedziesz sie probowal powolywac na swoje osiagniecia - te negatywne i nawet daleko posuniete sie nie licza bo to nie sa sukcesy ale porazki.

             A proby dolowania, obrazania, ponizania i pokazywanie ze ktos jest gorszy wcale nie robie ciebie lepszym - wrecz przeciwnie....
    • engine8 Re: Polityka zniszczy wszystko 10.10.20, 01:14
     Ale wyglada na to ze Fundacja Nobla zaczyna liczyc kase i szuka tych co ich wspomoga aby mogli utrzymac ten "biznes".'
     www.investopedia.com/news/where-does-nobel-prize-money-come/

     No wiec jesli maja kandydatow i za ich nagrodzenie mogo otrzymac dotacje czy inne materialne czy nie korzysci poniewaz w jakis sposob przyzznanie Nobla wspomaga interes dobroczyncy to pewnie takich opcji nie odrzucaja...
     A wiec kto wie - moze niedlugo i Chinczycy zaczna dostawac Noble jesli Chiny wspomoga ta fundacje bo w koncu to poprawi wizerunek Chin. Na Indie to na razie raczej chyba trudno liczyc... Ci jak i ci z Afryki chyba beda musilei jednak czyms sie wykazac.

  • boomerang Nobel z fizyki 10.10.20, 03:10
   Dla Penrose'a to spore zaskoczenie jako że dostał Nobla za swoje odkrycie z 1964 roku. Najwyraźniej coraz trudniej znaleźć takie odkrycie z fizyki, które nie byłoby do nagrodzenia zbyt ryzykowne, jako że cała fizyka jądrowa się zakapućkała i nie wie jak ten węzeł gordyjski, który zaplątała, rozwiązać. Wielki Zderzacz Hadronów jakoś nie wyprodukował boskiego bosonu Higgsa, który by spełniał oczekiwania teoretyków, a bez tego ani rusz. Trzeba będzie przeciąć węzeł gordyjski brzytwą Occama i zmienić wszystkie założenia na których oparta jest teoria budowy materii, no i teoria Big Bang też jest zagrożona. Przy okazji niektóre nagrody Nobla z fizyki wylądują na śmietniku historii. Czarne Dziury są OK z logicznego punktu widzenia, natomiast Big Bang to oczywisty nonsens.
   • polski_francuz Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 09:31
    "natomiast Big Bang to oczywisty nonsens. "

    Bing Bang jest niesprawdzalny doswiadczalnie. To jest i pozostanie teoria. Moze rzeczywiscie lepiej dawac za teorie sprawdzalne? Do zastanowienia.

    PF
    • boomerang Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 09:48
     Czy Big Bang to tylko ekspanzja materii w istniejącej przestrzeni, czy też ekspanzja obu. Co do tego nie ma zgodności poglądów, a jeszcze do tego dochodzi czas. Czy czas powstał w momencie Big Bangu, czy już istniał wcześniej. Wybacz, ale brzytwa Occama otwiera mi się sama.
       • polski_francuz Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 10:39
        "Tu nie chodzi o eksperyment, ale o logikę"

        Schön wäre's. Sama logika wystarczy do tworzenia modeli. Ale modele bez oparcia na eksperymentach sa slabe. I rzadko przewiduja rzeczywistosc na ktora wplywa prawie zawsze "cos jeszcze".

        PF
        • boomerang Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 11:16
         Model Big Bang jest słabiutki i nawet nie potrzebuje eksperymentu.

         Postaram się ci to Watsonie wytłuścić.

         Wiemy że energia wymienia się na materię i na odwrót, czyli że energia to inna forma materii. Podobna zależność istnieje pomiędzy przestrzenią i materią. One są wymienialne. Nie wiem jak ty tam na uniwersytecie w Paryżu, ale ja w garażu na Antypodach aktualnie nad tym pracuję.

         Jest przestrzeń i materia. To są pojęcia podstawowe. Czas to pojęcie uzupełniające, abstrakcyjne.

         Wszechświat to cykliczna zamiana przestrzeni na materię oraz materii z powrotem w przestrzeń. Aktualnie mamy trochę przestrzeni i trochę materii, ale bywa tak że jest tylko materia, albo też tylko przestrzeń. Nic w przestrzenno-materialnym wszechświecie mnie ginie.

         • polski_francuz Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 11:25
          Teoria Bing Bangu, dla mnie, to teoria ze wszechswiat powstal z wybuchu skoncentrowanej materii ktora sie ciagle jeszcze oddala od centrum wybuchu. O tym pisze.

          Co do wymianialnosci energii i materii E=mc2 to wiem ale o tym ze przestrzen z materia sie wymienia X↔m nie slyszalem. Daj cos na zab Sherlocku.

          PF
          • boomerang Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 11:35
           wszechswiat powstal z wybuchu skoncentrowanej materii ktora sie ciagle jeszcze oddala od centrum wybuchu

           a skąd się wzięła przestrzeń w której materia wybuchła i się oddala od miejsca wybuchu?
           • engine8 Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 18:38
            No jak powiaadasz byla juz materia skonceentrowana... CZyli big Bang to nie poczatek ale jakas tam faza...
            No czy wszechswiat jest skonczony?

            Kurna powoli wracamy do Teorii kosciola....
            Swiat zostal stowrzony :) Przez "kogs" z zaswiatow?
            • szwampuch58 Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 19:11
             Istnieja tez powazne teorie zakładają, że Wielki Wybuch doprowadził nie tylko do powstania jednego wszechświata, ale także wielu wszechświatów, tzw.: Multiuniversum.......co ty na to?
            • polski_francuz Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 20:40
             "No jak powiadasz byla juz materia skoncentrowana... Czyli Big Bang to nie poczatek ale jakas tam faza... "

             Powiedzmy zatem, ze naszym zmyslem dojdziemy do tego. Co bylo wczesniej i skad sie ta skoncentrowana materia wziela nie da sie wytlumaczyc.

             Poki co.

             PF
               • engine8 Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 21:27
                Ale religia to jedna z niewielu teorii ktore przetrwaly tak dlugo pomimo tylu prob podwazenia i zniwelowania.. I pomimo ze nie opiera sie na zadnych " twardych" dowodach to np komuna padla a religia zostala
                i taki Putin teraz idzie do cerkwi sie modli.. z wlasnej i nieprzymuszonej woli
                A Pop na zebrania partyjnie nie chodzil z wlasnej woli?


                I co ciekawe ze ciagle wielu naukowcow, lekarzy i badaczy kosmosu to ludzie wierzacy...

                A to ze twoj ( i wiekszsci Tobie pobnym) umysl jest ograniczony i pewnych rzeczy nie mozesz pojac albo nie chcesz bo cie to nie pasuje nie znaczy ze tak jest jak Ty to sobie wyobrazasz.
                • szwampuch58 Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 21:41
                 religia twoja to jedna z niewielu teorii ktore przetrwaly.....noooo ,miliony ofiar na stosach ,kilkakrotne wszysrprostowanie zasad,niezliczone korekty faktow nie pasujacych do naukowych badan....i bummms wszystko oki-doki,nawet po wodzie mozna juz maszerowac
                 • engine8 Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 23:37
                  Ale spalili chyba wlasciwych i moze dlatego przetrwali.
                  No coz to w sumie ma sens - dostosowuje sie do tego co mozna sprawdzic i udowdnic i wierza w to czego nie mozna....
                  W ten sposob wszyscy zdowoleni a ludzie nie pozbwawieni nadziei. Ludzi zyja do z usmiechem do kanca dni swoich wierzc w lepsze zycie jutyro i po smierci a co pozostaje tym co nie wierza i tez zdaj siebi estrawe ze koniec bliski?
                  Nic.
                  Nawet nie licza ze im ktos trumne skropi woda, dobre slowo powie i co rok przyjdzie na grob swieczke zaplaic i powspominac...
                  Byl, zyl i go nie ma.
         • herr7 Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 11:57
          Opublikuj tę swoją teorię to wówczas będziemy się mogli do niej odnieść, a tak to odnoszą wrażenie, że spierasz się o to, czy płaska Ziemi trzymana jest na grzbietach słoni, czy też żółwi.
    • engine8 Re: Nobel z fizyki 10.10.20, 18:32
     Big Bang "mow"i ze swiat sie wzial z niczego? To by podlegalo pod definicje stworzenia?

     A jak sie wzial z "czegos tam" to to cos tam juz bylo i ktos czy cos ten Bang wyzwolilo?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka