Dodaj do ulubionych

Wodor vs. ceramika

16.10.20, 19:32
Mam nadzieje, ze mi wybaczycie, ze pisze na temat inny nie polityka.

Trzydziesci kilka lat temu wzielem udzial w australisjkim projekcie dotyczacym zastosowania ceramiki bazujacej na tlenku miedzi do wytwarzania nadprzewodnikow, czyli przewodnikow przewodzacych bez strat energii. Te nadprzewodniki pracowaly w temperaturze 92 K wyzszej niz ta cieklego azotu (77 K).

Zaczynala sie nam wowczas rysowac perspektywa kabli elektrycznych ceramicznych troche ochladzanych. Ale ta grupa materialow nie nadawala sie do praktycznych zasostowan bo tracila swe wlasnosci jak prad stawal sie zbyt duzy. Badacze zoptymalizowali temperature nadprzewodnikow w tej grupie, ktora urosla w 1994 roku az do 164 K. Juz prawie temperature otoczenia ale jeszcze troche trzeba bylo chlodzic.

W miedzyczasie, powstal inny pomysl: nadprzewodniki wodorowe pod wysokim cisnieniem. No i dzis sie doczytalem, ze przez zwiazanie wodoru z siarka i po dodaniu wegla, temperatura pracy nadprzewodnika wzosla do 287 K (czyli 14°C w sam raz na temperature otoczenia w Kaliforni w nocy:)).

Tylko jest jeden problem. Trzeba cisnienia 267 GPa czyli 2670000 razy wiecej niz cisnienie atmosferyczne.

I tak ceramika padla na temperaturze a wodor na cisnieniu (:

Bad luck

PF
Obserwuj wątek
    • jorl Re: Wodor vs. ceramika 16.10.20, 20:01
      No tak, jedno do d.. i drugie do d..
      Moj projekt GMR ktory prowadzilem z prawdziwym naukowcem tez byl do d... Nie funkcjonowalo.
      W przemysle to tak nie funkcjonuje, jak takich do d.. rzeczy sie narobi to sie idzie plajte. A to jest naprawde paskudne.
      Mi sie udalo w moim zyciu zawodowym nie pojsc plajte ale to wymagalo cholernie duzo wysilku. Chociaz stalismy pare razy nad przepascia...
      • engine8 Re: Wodor vs. ceramika 16.10.20, 21:17
        A co to tak sknociles w tym GMR? i kto to sknocil? Ty czy naukowiec?
        Mogles sie moze czegos z "mojej" branzy" - ktora uzywa GMR do dzis, nauczyc?

Ja ja zaczynalem prace w HDD to jednym z najwazniejszych paramterow w gestosci zapisu byla odleglosc glowicy od dysku.... No i jak doszlismy tak nisko ze dalej "nie szlo" to zapytalismy naukowcow a ci zrobili nam wyklad ze przeciez glwica nie moze wytworzyc "lozyska powietrznego" kiedy warstwa powierza jest ciensza niz "mean free path of air" ..i osignalismy dno.
        A my za neidlugo "latalismy" bardzo stabilnie na 1/10 tego.... I musieli "odszczekac"..
        Podobnie mam naukowo udowodnili ze musimy wymienic dyski aluminiowe na szklane bo aluminium nie da sie wypolerowac do takiej gladkosci ze wzgledu na parametry tego pierwiastka w tej postaci... i glowice nie moga latac nizej niz "chropowatosc powierzchni". A my pokazalaismy ze sie da..... i musieli "odszczekac."
        I w paru innych kwestiach to my sprowokowalismy naukowcow do rewizji ich teorii.
        I raz jeszcze przypomne "polse" wg ktorej pracowalismy.

"Nie ma rzeczy niemozliwych. To co nazywamy niemozliwym zajmuje jedynie troche dluzej aby zrealizowac'

Oczywiscie nie jest to prawda zawsze ale na pewno mobilizuje.
        • polski_francuz Re: Wodor vs. ceramika 16.10.20, 22:04
          " No i jak doszlismy tak nisko ze dalej "nie szlo" to zapytalismy naukowcow a ci zrobili nam wyklad ze przeciez glwica nie moze wytworzyc "lozyska powietrznego" kiedy warstwa powierza jest ciensza niz "mean free path of air" ..i osignalismy dno. "

Srednia droga swobodna rosnie z temperatura. Stad pewnie, m.in. kiepskie funkcjonowania PC w wyzszych temperaturach?

PF
      • jorl Re: Wodor vs. ceramika 16.10.20, 20:08
        felusiak1 napisał:

> Ale wreszcie mamy zarówki, które dają przyjemne swiatło ale to chyba nie ma zwi
        > azku.

u mnie LEDy w mieszkaniu daja jescze przyjemniejsze swiatlo. Moge sobie zmieniac od ostrego abym dobrze widzial do przyjemnego takiego jak do burdelu trza miec. Pilocikiem.
        Przyznm ze mnie oszukano bo pisali ze beda mogl ta farbe appsem w smartfonie zmieniac ale sie okazalo ze nie. A to Philips jest z tym ze gdzies i Chrlowcy w tym swoje zolte paluchy maczali.
          • jorl Re: Wodor vs. ceramika 20.10.20, 19:04
            kylax4 napisał:

> Chińczycy prześladują jorla.....sprawdzałeś, czy w lodówce nie masz komponentów
            > z Chin? Jeżeli tak, to pozostaje dół z solą....
            >

Mam wyszystko AGD w domu teraz firme Miele. Niemiecka. Oczywiscie nie jest wykluczone ze jakies czesci w tych urzadzeniach sa wyprodukowane w fabryce w Chrlu ale wg dokumentacji Miele, na maszynach z zachodu i pd kierunkiem Poganiaczy Niewolnikow z Zachodu.

Mam wiecej z Made in China czyli wyprodukowano w CHrlu. Np. iMAC Appla. Wlasnie niedawno kupilem klawiature bo poprzednia zalalem kawa i zdechla. I na pudelku stoi Made in Chrl. Calkiem dobra, nie mam pretensji.
            Ale juz kupowanie Chrlowskich urzadzen to jest rosyjska ruletka. Nawet jak sa wykonane na maszynach zachodnich, bo tak jest.
            Moje LEDy, lampy byla Philipsa ale w srodku na transformatorze (tzn elektronice 230V na jakies do LEDa 12V?) tez bylo Made in China.
            Mialy miec mozliwosc przez WLAN albo Bluetooth sie z smartfonem komunikowac, na pudelku stalo ze tak okazalo sie ze nie. Tylko pilotem. Dyskutowalem z Philipsem, przyznali ze ta funkcja nie jest w nich.
            Moze Philips mnie oszukal, fakt. Ale moze ta czesc zlecil Chrlowskim inzynierom i nie funkcjonuje.
    • buldog2 Re: Wodor vs. ceramika 16.10.20, 22:05
      Nie dam głowy, że nie przekręcam (pamięć bywa myląca), ale ok. 10 lat temu czytalem, że zrobiono nadprzewodniki pracujące w temperaturze wyższej, niż 250K. Że Rosjanie coś takiego zrobili.
      Kłopot był taki, że pracowały przy niewielkich (nie pamiętam jakich) prądach. Ale zawsze.
            • boomerang Re: Wodor vs. ceramika 16.10.20, 23:33
              Masz nieświeże wiadomości Watsonie, najwyraźniej ręka ci się z pulsu obsunęła. W 2019 wodorek lantanu LaH10 prześcignął siarczek wodoru H2S osiągając 250K (-23C), niestety pod wysokim ciśnieniem. Całkiem ostatnio opublikowano (16 październik 2020) że osiągnięto temperaturę 288K (+15C) z CH8S przez sprasowanie metanu i siarczku wodoru pod ciśnieniem 267 GPa. Dowód: science.sciencemag.org/content/370/6514/273

• 1.melord Wodor 17.10.20, 10:20
                  niby wiemy skad go brac..
                  wymaga eneregii by wytworzyc,kto ja ma dostarczyc?
                  Standardowe zrodla...elektrownie opalane przez wegiel,gaz.atom.,..te odnawilne, nie sa w stanie dostarczac prad bez zaplecza odpowiedniech batrerii kiedy nie wieje czy swieci,tych brak
                  Transport,magazynowanie to klejne wyzwanie
                  • polski_francuz Re: Wodor 17.10.20, 10:27
                    "Transport,magazynowanie"

Transport to nadprzewodniki pewnie. Kiedys i temperatura i cisnienie i prad krytyczny dojda do specyfikacji. I pobeda budet nasza.

Magazynowanie to dwa jeziorka: jedno wyzej a drugie nizej. Jak jest za duzo energii to sie pompuje do wyzszego a jak energie jest potrzeba do woda schodzi do nizszego napedzajac turbiny. Tu jest jednak inne issue z wysuszanie czyli z ociepleniem klimatycznym.

PF
                    • 1.melord Re: Wodor 17.10.20, 10:47
                      tak czy siak,pomijjac aspekty techniczne do wytwarzania wodoru, potrzebna jest energia\skad ja brac to jest podstawowe pytanie?

Tydzien czy dwa napisalem..perpetuum mobile jest niemozliwe by elektrownia na wodor napedzana byla i jednoczesnie wodor do jej napedu produkowala
                      • caesar_pl Re: Wodor 17.10.20, 12:08
                        www.prozesswaerme.net/aktuell/wirtschaft-und-unternehmen/04-06-2020-wasserstoff-bundesregierung-beschliesst-zukunftspaket/
                        Wodór: rząd federalny przyjmuje przyszły pakiet
                        4 czerwca 2020 Gospodarka i biznes
                        Rządząca koalicja uzgodniła kompleksowy pakiet gospodarczy i przyszły o wartości 130 mld euro. Obejmuje to zwiększone wykorzystanie energii wodorowej i lepsze finansowanie pojazdów elektrycznych.
                        Krajowa strategia dotycząca wodoru

Rząd federalny chce w krótkim okresie przedstawić krajową strategię dotyczącą wodoru. Jego celem powinno być uczynienie z Niemiec światowego dostawcy najnowocześniejszej technologii wodorowej. W związku z tym na podstawie strategii ma zostać opracowany program rozwoju instalacji do produkcji wodoru, z inwestycją w wysokości 7 miliardów euro.
                      • polski_francuz Re: Wodor 17.10.20, 17:30
                        "energia\skad ja brac to jest podstawowe pytanie?"

Na pewno bedzie coraz mniej ze spalania weglowodorow. Pozostaje energia sloneczna, energia wiatrow, energia z ruchu morza. Do tego, jak slusznie napisales wazne jest jej magazynowanie i malostratny transport. Nadprzewodniki mozne dojda do poziomu techniczno-przemyslowego ale niepredko.

PF
    • vermieter Re: Wodor vs. ceramika 17.10.20, 10:11
      Przypomnij sobie co napisałeś na tym forum gdzie byłeś i co robiłeś trzydzieści kilka lat temu.
      To były lata osiemdziesiąte.
      Uzgodnijcie klony między sobą, co piszecie.
      • 1.melord Re: Wodor vs. ceramika 17.10.20, 10:27
        vermieter napisał(a):

> Przypomnij sobie co napisałeś na tym forum gdzie byłeś i co robiłeś trzydzieści
        > kilka lat temu.
        > To były lata osiemdziesiąte.
        > Uzgodnijcie klony między sobą, co piszecie.

ja mysle,ze jestes klonem kogos?......lata 80-te sa dla ciebie zaslyszana historia,g..warta
        bedac zbyt leniwym(pensioner) zostawiam rozwilklanie twojego trollowania/ponizania innych........ innym
    • jorl Re: Wodor vs. ceramika 20.10.20, 19:27
      1.melord napisał(a):
      Re: Wodor
      > niby wiemy skad go brac..
      > wymaga eneregii by wytworzyc,kto ja ma dostarczyc?
      > Standardowe zrodla...elektrownie opalane przez wegiel,gaz.atom.,..te odnawilne,
      > nie sa w stanie dostarczac prad bez zaplecza odpowiedniech batrerii kiedy nie
      > wieje czy swieci,tych brak
      > Transport,magazynowanie to klejne wyzwanie

Jak to, przeciez koncept z wodorem jest jasny. I ma byc w Niemczech, szerzej w Unii realizowany. Juz opisywalem ale w skrocie jeszcze raz.
      Podstawa sa energie odnawialne, slonce, wiatr. Juz teraz w Niemczech daja 50% energii elektrycznej. Problem jest z zmiennoscia tej energii, teraz bywa ze potrafi byc jej za duzo i sie daruje ja placac za granice nawet.
      Najpierw potrzeba elektrowni konwencjonalanych aby uzupelnialy odnawialne. Ale to moga byc tylko na gaz ziemny bo generatory w takich elektrowniach w sekundach startuja i sie wylaczaja. Zadne weglowe czy jadrowe tego nie potrafia, tu trzeba byloby godziny, beda likwidowane.
      Do tego potrzeba tez inteligentnych sieci energetycznach umozliwijacych w skali kraju, np. Niemiec, potem wiekszym, Unii, przerzucac energie w dowolne miejsce. W koncu wiatr i slonce na obszarze kraju nie sa zsynchronizowane ze soba, w jednym miejscu wieje w drugim duzo mniej.
      Ale gaz tez nie chcemy ciagle kupowac a wiec wiecej odnawialnych i z nadwyzek energii wytwarzac wlasnie wodor. Juz jest budowana pilotazowa instalacja

www.voestalpine.com/group/de/media/presseaussendungen/2019-11-11-h2future-weltweit-groesste-gruene-wasserstoffpilotanlage-erfolgreich-in-betrieb-gegangen/

Mozna na EN przelaczyc.

Elektroliza, ma 6MW.

Ten wodor bedzie dodawany do gazu ziemnego. W miare lat, coraz wiecej odnawialnych energii bedzie gaz ziemny, import zmniejszany, wodoru udzial zwiekszany. Cala gotowa infrastruktura na gaz ziemny bedzie plynnie przechodzila na coraz bardziej na wodor az dojdzie do obiegu zamknietego, trzeba bedzie ja na wodor poprawiac ale idzie. Zaden gaz ziemny wiecej, tylko odnawialne i elektrownie juz z tych na gaz ziemny na wodor. Te turbiny startujace i hamujace w sekundach.
      I Niemcy stana sie energetycznie samowystraczalni. Nareszcie. Nieszantazowalni czy przez Wschod czy Zachod.

Zeby nie bylo wodor nie plynny a gazowy.

Do tego trzeba czasu, 20-30 lat ale wyglada technicznie doskonale. Troche bedzie nas tu kosztowalo ale na biednego nie trafili.

Masz melord cos przeciw tej koncepcji?
      • jorl Re: Wodor vs. ceramika 22.10.20, 10:14
        jorl napisał:

> Ten wodor bedzie dodawany do gazu ziemnego. W miare lat, coraz wiecej odnawialn
        > ych energii bedzie gaz ziemny, import zmniejszany, wodoru udzial zwiekszany. Ca
        > la gotowa infrastruktura na gaz ziemny bedzie plynnie przechodzila na coraz bar
        > dziej na wodor az dojdzie do obiegu zamknietego, trzeba bedzie ja na wodor popr
        > awiac ale idzie. Zaden gaz ziemny wiecej, tylko odnawialne i elektrownie juz z
        > tych na gaz ziemny na wodor. Te turbiny startujace i hamujace w sekundach.
        > I Niemcy stana sie energetycznie samowystraczalni. Nareszcie. Nieszantazowalni
        > czy przez Wschod czy Zachod.

Zeby bylo jasne te odnawialne beda tez zrodlem dla ogrzewania domow ktore sa dotad ogrzewane gazem ziemnym. Nie tylko prad wytwarzac. Tez sie moze okazac ze wodor bedzie do samochodow elektrycznych oczywiscie ale zamiast baterii ogniwo paliwowe na wodor. Jak sie okaze ze lit i inne pierwiastki ktore Niemcy musza importowac dla baterii bedzie trudny do dostanie albo blokowany.
        Tez slysze ze mozna panele sloneczne integrowac w nawierzchnie drog. Mamy w Niemczech ogromne km^2 drog, od cholery miejsca. Nie trzeba na polach i lakach instalowac.

No a za paredziesiat lat przemysl niemiecki bedzie mial ogromne knowhow w tej gospodarce wodorowej i inne kraje beda kupowaly te wyroby. A to HighTech.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka