08.10.22, 23:43
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28999747,rosja-dwie-frakcje-na-kremlu-isw-pozycja-putina-slabnie-przez.html#do_w=259&do_v=728&do_st=RS&do_sid=991&do_a=991&s=BoxUkrImg1 ja bym na jego miejscu bardziej zainteresował się Piotrem III. Analogie same się narzucają. Jak tak dalej pójdzie to w 2023 trzeba będzie znaleźć nową nazwę dla terytoriów na wschód od Ukrainy...
Obserwuj wątek
  • prze.nick Re: Piotr III 09.10.22, 16:47
   Niemiec Piotr III zatrzymał atak na Berlin wkrótce po niespodziewanej śmierci carycy Elżbiety, córki Polki Marty Skowrońskiej czyli carycy Katarzyny I. To wydarzenie kosztowało potem Polskę niepodległość.
   Można jeszcze dodać, że Pugaczow podawał się za uratowanego Piotra III. Dziwne było potraktowanie Pugaczowa który zanim został stracony miał swój proces który w tamtych czasach nie przysługiwał buntownikom a jedynie koronowanym władcom.
   Według niektórych powstanie Pugaczowa sie powiodło i spora część Moskowii się uniezależniła. Ta część została później pokonana przez współdziałających Aleksandra I i Napoleona I a Polacy którzy wysłali 100 tysięcy żołnierzy (i którzy na zdobytych terenach pozostali jako właściciele zdobytych majątków) w nagrodę dostali od Aleksandra I więcej praw w Rosji niż Moskale.
   • petronella.kozlowska Re: Piotr III 09.10.22, 16:54
    prze.nick napisał:

    > Można jeszcze dodać, że Pugaczow podawał się za uratowanego Piotra III.


    Czy ta szansonistka to jego potemkini?
    • prze.nick Re: Piotr III 09.10.22, 16:59
     tego nie wiem
     ale np Potomkin był Polakiem ze Smoleńszczyzny o czym mało ludzi wie
     • prze.nick Re: Piotr III 09.10.22, 17:05
      historia.uwazamrze.pl/artykul/1146303/lechici-na-kremlu
      Choć urodzona w Szczecinie Katarzyna II była Niemką, to już drugą po carycy osobą w państwie rosyjskim był Polak – książę Grzegorz Potępski, znany w Rosji jako kniaź Grigorij Potiomkin (tak, tak – ten od „Pancernika Potiomkina”). Ten pochodzący ze smoleńskiej szlachty mąż stanu był lojalnym obywatelem Rosji, ale uważał się za Polaka. Chciał nawet wraz ze swoim szwagrem księciem Branickim utworzyć polskie wojsko, które stanęłoby obok rosyjskiego, by wspólnie uderzyć na Turcję. Zamierzał też nim dowodzić. Pisał do carycy, że Polacy mu zaufają, bo jest „takim samym Polakiem jak oni”. Zresztą miał w swoim sztabie innego Polaka, generała lejtnanta Eufemiusza Czaplica, z którym często ćwiczył mowę ojców. Czaplic uczestniczył w wojnie z Turcją, w zdobywaniu Oczakowa, Benderów, Izmaiłu, Baku, Derbentu. Brał udział w wojnach 1805 i 1807 r., był komendantem Królewca, walczył przeciwko Napoleonowi.

      Po utracie przez Rzeczpospolitą Smoleńska w 1654 r. wiele rodzin polskich, tak jak przodkowie Potiomkina Potępscy (w źródłach rosyjskich występują jako Potępowscy) zdecydowało się pozostać na tych ziemiach, jednak musieli przysiąc lojalność carowi. Z polskiej szlachty wywodził się Michał Glinka herbu Trzaska, znany rosyjski kompozytor. To spisana przez niego polska pieśń religijna Wacława z Szamotuł pt. „Kryste dniu naszei światłości” (w celu wykorzystania polskich motywów i rytmiki w operze „Iwan Susanin”) stała się w 1990 r. hymnem Rosji i była nim przez dziesięć lat.
      • petronella.kozlowska Re: Piotr III 09.10.22, 20:30
       Bardzo i ciekawe i praktycznie nie znane.


       Potomkin był Polakiem ze Smoleńszczyzny

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka