Dodaj do ulubionych

Złoty Chrystus

20.04.05, 09:04
Podoba mi się wybór kard. Ratzingera na papieża. Sposób, w jaki Benedykt XVI mówi, jego gestykulacja, wyraz oczu - to wszystko do mnie przemawia. Podoba mi się to, co powiedział na otwarcie Konklawe.

Ale -
Obserwuj wątek
      • pypcinski Re: Złoty Chrystus 20.04.05, 10:00
        pyrus_zwyciezca napisał:

> Jaki kolor pozwolilby Ci spac spokojnie ?

Najlepiej żaden. Podkreśliłem, że chodzi o krucyfiksy kamienne. Dość duże. Faktura samego kamienia jest wystarczająca. Nie trzeba nic więcej.

Ktos niżej napisał o malowaniu na cmentarzach postaci Chrystusa na srebrno i złoto. Proszę zauważyć, że tak się robi na krzyżach z taniego metalu, żeby je zabezpieczyć przed rdzewieniem. Tego samego rodzaju powłoką zabezpieczjącą (zapomniałem, jak się nazywa) powleka się w wielu miejscach również kaloryfery i inne powierzchnie narażone na rdzewienie. To ma jakiś sens. Estetycznie wątpliwe.

Ale kamień - na złoto?
          • pypcinski Re: Hej odbierasz Kosciol wylacznie w kategoriach 20.04.05, 11:06
            To nie kwestia estetyki.

Dla mnie to jakieś niejasne powiązanie Chrystusa ze złotem. Chrystus bardziej Król niż Nauczyciel?

Ale tak naprawdę nie znam podtekstu kulturowego, w którego obrębie jakby należy postać Ukrzyżowanego malować na złoto. Gdyby Chrystus królujący - nawet bym nie zauważył. Ale Ukrzyżowany?
            • biedronka24 a jednak czlowiek to nie tylko 20.04.05, 11:18
              Land z ktorego pochodzi. Mysle ze ten Papiez reprezentowac bedzie cos wiecej-
              tak jak i nasz Papiez b. wiele soba reprezentowal. Znacznie ponad same Wadowice,
              z ktorych sie wywodzil. Dlatego wlasnie tak wiele osiagnal, bo tym nie wzgardzil
              ale poszedl, bogatszy o to - znacznie dalej.
        • pyrus_zwyciezca Re: Złoty Chrystus 20.04.05, 11:24
          pypcinski napisał:

> Ktos niżej napisał o malowaniu na cmentarzach postaci Chrystusa na srebrno i

> oto. Proszę zauważyć, że tak się robi na krzyżach z taniego metalu, żeby je
          zab
          > ezpieczyć przed rdzewieniem. Tego samego rodzaju powłoką zabezpieczjącą
          (zapomn
          > iałem, jak się nazywa) powleka się w wielu miejscach również kaloryfery i
          inne
          > powierzchnie narażone na rdzewienie. To ma jakiś sens. Estetycznie wątpliwe.
          >
          > Ale kamień - na złoto?

Ma to taki sam sens jak malowanie drewna na zloto.
          Drewno to nie tani metal i nie rdzewieje a popatrz moze przy okazji na Oltarz
          Mariacki.
    • lidko Re: Złoty Chrystus 20.04.05, 09:39
      pypcinski napisał:

> Podoba mi się wybór kard. Ratzingera na papieża. Sposób, w jaki Benedykt XVI

> wi, jego gestykulacja, wyraz oczu - to wszystko do mnie przemawia. Podoba mi
      si
      > ę to, co powiedział na otwarcie Konklawe.
      >
      > Ale -
    • ianek70 Re: Złoty Chrystus 20.04.05, 09:45
      A dlaczego w Polsce Jezus często przedstawiany jest jako blondyn o niebieskich
      oczach?
      Skoro jego matka była Żydówką a ojciec postacią z mitologii żydowskiej, to
      równie nieprawdopodobnie, co złota skóra...
      • krystian71 widzisz Pypciu cos sprowokowal 20.04.05, 12:09
        a dlaczego na wszystkich egipskich malunkach jest tak dziwna stylistyka , tulow
        z przodu a glowa z profilu, przeciez to nienaturalne , krecza na sam widok
        dostaje.
        A czemu postac faraona malowana jest dwa razy wieksza niz otaczajacych go
        urzednikow?
        A czemu sfinks ma glowe czlowieka, przeciez takich stworzen nie bylo.
        ------------
        widzisz Pypciu , do jakich stworow trafiles swoim podwazeniem symbolizmu
        ludowej estetyki???
    • rezurekcja Re: Złoty Chrystus 20.04.05, 12:09
      pypcinski napisał:

> postać Chrystusa pomalowana jest na złoto.
      >
      > Nie wiem, dlaczego się to robi. Ale być może jednak coś to znaczy.

CHrystus jest krolem. A zloto to kolor krolewski.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka