Dodaj do ulubionych

Pytanie do eksperta UKE - regulamin Play

IP: *.pp.ueab.se 23.11.09, 21:06
Czy naliczanie kar za zerwanie umowy przed czasem za pomocą metody:
Czas trwania umowy procentowo: od 0 do 50% - 750 zł, powyżej 50 do 75% - 600 zł....i tak dalej jest zgodne z prawem? Sądziłem że po lipcowych zmianach nie powinno się stosować widełek.

Link do oferty:
dlafirm.playmobile.pl/resources/pdf/RePlay_Online_Ekstra.pdf
Obserwuj wątek
    • ekspert.uke Re: Pytanie do eksperta UKE - regulamin Play 01.12.09, 08:47
      w odpowiedzi na post uprzejmie wyjaśniam. Art. 57 ust. 6 ustawy z
      dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz.
      1800 z późn. zm.), zmieniony przez art. 1 pkt 17 lit. b) ustawy z
      dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - prawo telekomunikacyjne
      oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 85 poz. 716) zmieniającej
      nin. ustawę z dniem 6 lipca 2009 r. określa, iż w przypadku zawarcia
      umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie
      przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej, związanego z
      ulgą przyznaną abonentowi, wysokość roszczenia z tytułu
      jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub przez dostawcę
      usług z winy abonenta przed upływem terminu, na jaki umowa została
      zawarta nie może przekroczyć wartości ulgi przyznanej abonentowi
      pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia
      umowy do dnia jej rozwiązania.
      Oznacza to, iż począwszy od dnia 6 lipca br. w przypadku
      jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub przez dostawcę
      usług z winy abonenta przed upływem terminu, na jaki umowa została
      zawarta abonent może być zobowiązany do uiszczenia roszczenia,
      którego wysokość nie może przekroczyć wartości ulgi przyznanej
      abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od
      dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania.
      Umowa powinna określać wysokość kary umownej tj. ulgi, jakiej
      udzielił Panu operator w każdym okresie rozliczeniowym jej trwania.
      Nie ulega wątpliwości, iż obliczenia wysokości zwrotu ulgi, tj. kary
      za przedterminowe rozwiązanie umowy dokonuje operator po zakończeniu
      trwania umowy z abonentem, gdyż niezbędne jest wzięcie pod uwagę
      przy obliczaniu jednej zmiennej tj. daty rozwiązania umowy.
      W odniesieniu do ofert promocyjnej operatora Play, do której link w
      poście zamieścił użytkownik Tomek, należy wskazać, iż oferta ta
      została wprowadzona jeszcze przed nowelizacją przepisów (18 maja
      br.). Istotne jest, iż od daty 6 lipca 2009 r. należy stosować
      wskazane w znowelizowanym przepisie zasady naliczania roszczenia.
      Przepis art. 57 ust. 6 Prawa telekomunikacyjnego nie uzależnia
      obowiązywania nowych zasad od daty zawarcia umowy z abonentem. Ważny
      jest fakt i moment dokonania wypowiedzenia umowy przez Abonenta.
      Zatem w odniesieniu do wypowiedzeń dokonanych przed 6 lipca br.
      stosować należało przepisy z przed nowelizacji, natomiast w
      odniesieniu do wypowiedzeń dokonanych po dacie 6 lipca 2009 r.
      stosujemy nowe przepisy art. 57 ust. 6 Prawa telekomunikacyjnego.
      Stosowanie innych zasad należy uznać za sprzeczne z postanowieniami
      art. 57 ust. 6 Prawa telekomunikacyjnego.
      • natalia_sankowska1 Do p.Kucharczyka 01.12.09, 10:38
        Podejrzewam, że nie zajrzy Pan tutaj ponownie, ale w postawionym
        pytaniu także kwestiowano "widełki" stosowane przez operatora.
        Cutyjąc ustawę, owszem potwierdził Pan zasadę proporcjonalności w
        naliczaniu kary, lecz nie potępił, niestety, jaskrawego naruszenia
        ustawy (już w znowelizowanej wersji), jakim są sztywne "widełki".
        GDyby PAn jednak tu zajrzał, proszę o komentarz akurat tego tematu.
        • ekspert.uke Re: Do p.Kucharczyka 03.12.09, 12:27
          Szanowna Pani Natalio,
          załączony przez użytkownika link to odesłanie do Warunków
          Promocyjnych RePlay Online Ekstra, które zaczęły obowiązywać od dnia
          18 maja br. tj. przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów.
          Stosunek prawny łączący dostawcę usług z abonentem opiera się na
          postanowieniach umownych (w tym regulaminie) i przepisach
          ustawowych. W tym miejscu wskazać należy, iż nowy zasady naliczania
          roszczeń obowiązują bez względu na to, czy stosowny zapis znajduje
          się w warunkach oferty, gdyż określone uprawnienie, czy też
          obowiązek abonenta wynikający wprost z przepisów prawa i ich
          obowiązywanie nie jest uzależnione od wprowadzenia do umów. W
          sytuacji, gdy zapisy regulaminu są sprzeczne z postanowieniami
          przepisów Pt należy stosować przepisy prawa. Początkiem ich
          stosowania jest dzień wejścia przepisów w życie. Reasumując, w
          przypadku złożenia wypowiedzenia przez abonenta po dniu 6 lipca br.
          obowiązują nowe zasady naliczania roszczeń tj. proporcjonalność, bez
          względu na to, co zawierają warunki oferty promocyjnej.
          Jednocześnie zaznaczam, iż na końcu mojej odp. z dnia 1 grudnia 2009
          r. wskazałem, iż stosowanie innych zasad naliczania roszczeń, niż
          proporcjonalność, należy uznać za sprzeczne z postanowieniami art.
          57 ust. 6 Pt.
        • ekspert.uke Re: Do p.Kucharczyka 03.12.09, 12:35
          Szanowna Pani Natalio,
          załączony przez użytkownika link to odesłanie do Warunków
          Promocyjnych RePlay Online Ekstra, które zaczęły obowiązywać od dnia
          18 maja br. tj. przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów.
          Stosunek prawny łączący dostawcę usług z abonentem opiera się na
          postanowieniach umownych (w tym regulaminie) i przepisach
          ustawowych. W tym miejscu wskazać należy, iż nowe zasady naliczania
          roszczeń obowiązują bez względu na to, czy stosowny zapis znajduje
          się w warunkach oferty, gdyż określone uprawnienie, czy też
          obowiązek abonenta wynikający wprost z przepisów prawa i ich
          obowiązywanie nie jest uzależnione od wprowadzenia do umów. W
          sytuacji, gdy zapisy regulaminu są sprzeczne z postanowieniami
          przepisów Pt należy stosować przepisy prawa. Początkiem ich
          stosowania jest dzień wejścia przepisów w życie. Reasumując, w
          przypadku złożenia wypowiedzenia przez abonenta po dniu 6 lipca br.
          obowiązują nowe zasady naliczania roszczeń tj. proporcjonalność, bez
          względu na to, co zawierają warunki oferty promocyjnej.
          Jednocześnie zaznaczam, iż na końcu mojej odp. z dnia 1 grudnia 2009
          r. wskazałem, iż stosowanie innych zasad naliczania roszczeń, niż
          proporcjonalność, należy uznać za sprzeczne z postanowieniami art.
          57 ust. 6 Pt.
          • natalia_sankowska1 Re: Do p.Kucharczyka 03.12.09, 14:50
            Szanowny Panie Kucharczyk!
            W imieniu własnym oraz innych zainteresowanych forumowiczów dziękuję
            za odpowiedź dogłębnie wyjaśniającą sprawę i stanowisko UKE na ten
            temat.
            Pozdrawiam serdecznie.
            Z poważaniem,
            Natalia Sankowska,
            Warszawa.
            • natalia_sankowska1 Re: Do p.Kucharczyka 04.12.09, 22:31
              To nie Natalia miała zrozumieć! Miał zrozumieć a)pytający, b)ten kto
              twierdził, że istnieją podstawy do zerwania umowy w przytoczonych
              warunkach.
              A ja - to jest Natalia - a)napisałam, że w świetle znowelizowanej
              ustawy przytoczony zapis jest jej naruszeniem, b)poprosiłam
              p.Kucharczyka, by się akurat do tej konkretnej sytuacji odniósł, c)
              podziekowałam p.Kucharczykowi za to, że wykonał moja prosbę.

              Sapientis sat.
      • natalia_sankowska1 Re: Play znowu antybohaterem artykułu!! 08.01.10, 18:31
        Niestety, lokalna "Gazeta" interweniowała, a jej pracownicy
        pozostali niedouczeni. Twierdzenie (choćby powtórzone za lokalnym
        Rzecznikiem Konsumentów, który też orłem się nie okazał), że od
        ANEKSU można odstąpić w ciągu 10 dni, JEST NIEPRAWDZIWE, bo rozmija
        się tak z aktualnym ustawodawstwem, jak i orzecznictwem. A "pod
        aneks" nie da się także odstąpić od wcześniej podpisanej umowy,
        mozna ją albo wypowiedzieć (z wiadomym skutkiem), albo nie
        przedłużyć (zawiadomiwszy operatora w umówionym czasie o tym na
        piśmie).
        Czytelniczka zaś popełniła zasadniczy błąd - odsyłając dokumenty z
        kurierem (który nie jest pracownikiem operatora i często nawet firmy
        kurierskiej, więc nie wiemy, na jakich zasadach jest wynagradzany),
        powinna była NA PIŚMIE zawiadomić operatora, że przysłano jej aneks
        niewłaściwej treści. Oszczędziłoby to nerwów i czasu.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka