Dodaj do ulubionych

Niemcy nie lubia Polaków

10.10.05, 07:12
Niemcy nie lubia Polaków

Niemcy uwazaja Polske za najmniej sympatycznego ze wszystkich dziewieciu
sasiadów - wynika z sondazu czasopisma GEO.

Na punktowej skali od + 5 do - 5 Polska uzyskala od niemieckich respondentów
wynik - 0,1.
Za najsympatyczniejszego sasiada Niemcy uznali Szwajcarie (+ 2,7). Na
dalszych miejscach uplasowaly sie Francja i Austria (po + 2,5), Dania (+
2,4), Luksemburg (+ 2,2), Holandia (+ 1,9), Belgia (+1,7) oraz Czechy (+
0,4).
Sondaz przeprowadzil w drugiej polowie maja instytut TNS-Emnid z Bielefeld
na reprezentatywnej grupie 1021 Niemców w wieku powyzej 14 lat.
Za alarmujacy redakcja GEO uznala fakt, iz mlodzi Niemcy oceniaja Polske
bardziej negatywnie niz starsi. Tylko 11,9 proc. osób w wieku 14 - 29 lat
przyznalo Polsce najwyzsze oceny od + 3 do + 5 punktów. Natomiast az 21,4
proc. osób w przedziale wiekowym 14 - 29 lat i 31,7 proc. w wieku 30-39 lat
nastawione jest do Polski zdecydowanie negatywnie (od - 3 do - 5).
Najwyzsze oceny przyznali Polsce Niemcy w wieku 60 lat i starsi. 22 proc.
ankietowanych w tej grupie wiekowej dalo Polsce noty od + 3 do + 5.
Redakcja GEO zwrócila uwage na paradoks, polegajacy na tym, ze w najbardziej
oddalonych od Polski czesciach Niemiec nastawienie do wschodniego sasiada
jest najbardziej negatywne. Najgorsze oceny wystawili Polsce mieszkancy
Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynatu, Kraju Saary i Hesji -
landów polozonych na zachodzie i poludniu Niemiec. Najwiecej dobrych ocen
przyznali obywatele graniczacych z Polska Brandenburgii i Meklemburgii.

Obserwuj wątek
    • sly2015 Co 50 lat Niemcom odbija" 10.10.05, 07:20
      Co 50 lat Niemcom odbija"

      Stefan Kisielewski powiedzial kiedys, ze mniej wiecej co 50 lat Niemcom cos
      odbija. Mam wrazenie, ze dochodzimy wlasnie do takiego momentu. Obciazenie
      niemieckiej swiadomosci za lata 1933-1945 bylo ogromne i jest to w pewien
      sposób uzasadniona z punktu widzenia Niemców ucieczka przed
      odpowiedzialnoscia. Ale nawet w historiografii niemieckiej spotkalem próby
      przeksztalcania historii - powiedzial Wirtualnej Polsce dr Piotr Lysakowski
      z Instytutu Pamieci Narodowej.
      W Niemczech ukazala sie gra komputerowa, wedlug której II wojne swiatowa
      rozpetuja Polacy. Program ten bije rekordy popularnosci. Zostal nawet
      okrzykniety "gra lipca 2004 roku", a jego twórcy podkreslaja, ze jest zgodny
      z realiami historycznymi. To kolejny przyklad falszowania historii przez
      Niemców. Co sie dzieje z ich swiadomoscia historyczna?
      Piotr Lysakowski: Specjalizuje sie w historii Niemiec. W czasie mojej pracy
      naukowej i kontaktów z niemiecka mlodzieza w Polsko-Niemieckiej Wspólpracy
      Mlodziezy, mialem okazje z bliska obserwowac proces ksztaltowania sie
      niemieckiej swiadomosci historycznej. Stefan Kisielewski powiedzial kiedys,
      ze mniej wiecej co 50 lat Niemcom cos odbija. Mam wrazenie, ze dochodzimy
      wlasnie do takiego momentu. Ale niemieckie przewartosciowanie wizji swiata i
      wlasnej historii wynika z kilku powodów. Miedzy innymi dlatego, ze
      obciazenie niemieckiej swiadomosci za lata 1933-1945 bylo ogromne i jest to
      w pewien sposób uzasadniona z punktu widzenia Niemców ucieczka przed
      odpowiedzialnoscia.

      • sly2015 Niemieckie szkoly ofiara niewiedzy?? 10.10.05, 07:39
        Kto ponosi za to wine? Niemieckie szkoly?
        Piotr Lysakowski: Niemcy inaczej ucza sie swiadomosci historycznej. Jesli
        chodzi o lata II wojny swiatowej, w szkolach poswieca sie przede wszystkim
        uwage Holocaustowi, pomijajac przy tym to, do czego doszlo 1 wrzesnia 1939
        roku i co do 1945 roku dzialo sie na ziemiach polskich. Jesli juz ktos o tym
        wspomina, to koncentruje sie na wypedzeniach. Równolegle do tego niemieckie
        programy nauczania "uciekaja" w historie regionalna. I to jest swiadomy
        proces.

        Czy w takim razie twórcy gry padli ofiara niewiedzy? Moze widzi pan w tym
        celowe dzialanie?
        Piotr Lysakowski: Niewatpliwie producent czy twórcy tej gry korzystaja z
        braku wiedzy. Nie chcialbym podejrzewac ich o zla wole, ale musze przyznac,
        ze nawet w historiografii niemieckiej spotkalem próby przeksztalcania
        historii. W duzym dziele poswieconym Manfredowi Messerschmittowi, w którym
        miedzy innymi znalazlo sie równiez kilka tekstów historyków polskich i
        amerykanskich, jeden z anglosaskich badaczy stwierdzil na przyklad, ze w
        pierwszych tygodniach II wojny swiatowej Luftwaffe nie bombardowalo polskich
        miast. Trudno podejrzewac, zeby w tak powaznym dziele znalazla sie taka
        nieswiadoma pomylka. Wydaje mi sie, ze mamy do czynienia - o czym ostatnio
        duzo pisze polska prasa - z próbami zmiany historii.

        Przedstawiony w grze powód rozpoczecia II wojny swiatowej - przekroczenie
        przez polskie wojska granicy III Rzeszy - jest identyczny z tym, co glosila
        propaganda hitlerowska...
        Piotr Lysakowski: Chcialbym wierzyc, ze to pomylka.

    • polski_francuz Sly 10.10.05, 07:50
      przestaniemy i ciebie lubic jak bedziesz watki powtarzal.

      Pozdro

      PF
      • sly2015 Re: Sly 10.10.05, 08:00
        przestaniemy i ciebie lubic jak bedziesz watki powtarzal.

        A kogo juz nie lubicie i z kim ?!

        Nie wszyscy czytaja od deski do deski , niech sie wszyscy dowiedza jak jest
        naprawde a nie jak nam przdstawiaja jednostronnie co niektorzy !!!!!!!

        Rozumiem ze nie przeszkadzaja Ci tacy osobnicy i ich klamstwa (tomson,
        eva ,schmu-dek itp)
        • niepowtarzalny4 Gazociag na dnie Baltyku zagraza srodowisku 10.10.05, 08:51
          Gazociag na dnie Baltyku zagraza srodowisku

          Wilno (PAP/BNS) - Niemiecko-rosyjski gazociag na dnie Morza Baltyckiego moze
          byc zagrozeniem dla srodowiska, zwlaszcza jesli dojdzie do naruszenia broni
          chemicznej, która spoczywa na dnie Baltyku od ponad pól wieku - ostrzegli w
          poniedzialek litewscy ekolodzy.
          Na dnie Morza Baltyckiego znajduje sie znaczny arsenal niemieckiej broni
          chemicznej, zatopiony po II wojnie swiatowej.
          "Jesli gazociag bedzie poprowadzony w miejscu zlozenia broni chemicznej,
          bedzie bardzo niebezpiecznie. Poza tym niebezpieczenstwo w czasie budowy
          gazociagu beda stanowic radzieckie bomby, rozrzucone w czasie wojny na duzym
          obszarze Baltyku, których miejsca nie da sie okreslic" - powiedzial agencji
          BNS dyrektor Centrum Badan Morskich litewskiego Ministerstwa Ochrony
          Srodowiska Algirdas Stankeviczius.
          Porozumienie o budowie gazociagu przez Baltyk z pominieciem Polski firmy
          rosyjskie i niemieckie podpisaly w czwartek w Berlinie w obecnosci
          prezydenta Wladimira Putina i kanclerza Gerharda Schroedera.
          Litewski eurodeputowany Vytautas Landsbergis uwaza, ze podpisanie
          rosyjsko-niemieckiej umowy o budowie gazociagu oznacza zmiane politycznej
          mapy Europy
        • polski_francuz Re: Sly 10.10.05, 09:06
          Staramy sie wszystkich lubic, a ty nam w tym przeszkadzac.

          Pozdro

          PF
    • patriota Ale Niemcy zachodni wola bardziej Polakow 10.10.05, 10:18
      niz swoich "braci i siostry" ze wschodu.
      W sondazu, w ktorym zadano pytanie "z kim chcialbys jechac w jednym przedziale"
      wiekszosc Niemcyow z Zachodu wolalaby jechac wspolnie z Polakiem niz z Niemcem
      ze wschodu.

      P.S. Nie chodzi chyba tyle o mentalnosc co o straszliwy dialekt.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka