Dodaj do ulubionych

soczi 2014

05.07.07, 04:26
miasto jest piekne, nawet za tzw. komunizmu bylo piekne.
przypomina mi kalifornie (santa barbara?)

w 2014 odbeda sie tam zimowe igrzyska olimpijskie.

prezentacje soczi i lobbying w finakle eliminacji miast prowadzil osobiscie putin:
news.yahoo.com/s/ap/20070705/ap_on_sp_ol/oly_ioc2014
Obserwuj wątek
      • de_oakville Soczi, Batumi, Suchumi 05.07.07, 13:27
        W Soczi jest pewnie pieknie, szkoda, ze nigdy tam nie bylem. Mam jednak album po
        niemiecku ze zdjeciami z calego czarnomorskiego wybrzeza bylego ZSRR. Na
        podstawie zdjec widac, ze chyba jednak Suchumi to byla najwieksza "perla" tego
        regionu. Ale dzis to juz nie jest Rosja tylko Gruzja. Na ulicach i w parkach
        pelno palm i innych egzotycznych roslin, a gdzies tam w okolicach zyja nawet na
        wolnosci malpy, tylko nie pamietam w okolicach ktorego z tych miast.
      • walonki_show Jadymy do rossji ? 05.07.07, 18:06
        Brunatna Rosja

Kto nie ma blond włosów i błękitnych oczu, nie powinien wychodzić w Rosji na
        ulicę

Rasizm w Rosji
        Pierwszy milion trzeba zrabować
        Powiatowe miasteczko Kondopoga w rosyjskiej Karelii nie różni się od tysięcy
        miast w byłym ZSRR. Takie same domy pamiętające Nikitę Chruszczowa pomalowane
        na różowo, błękit albo pomarańcz. Nierówne ulice. Znudzona młodzież,
        sfrustrowana brakiem perspektyw. Kto może, wyjeżdża do Moskwy albo do
        oddalonego o 500 km Sankt Petersburga. Duże zakłady przemysłowe w Kondopodze po
        upadku ZSRR zbankrutowały, ludzie nie mają pracy, starsi żyją jakoś z rent i
        zasiłków, młodzi stracili nadzieję. Piją piwo w kawiarni, grają w bilard, palą
        papierosy, marzą o lepszym życiu i szukają winnych tego, że jest tak jak jest.

Kilka lat temu w mieście pojawili się nowi mieszkańcy, którzy przyjechali na
        rosyjską północ z Kaukazu. Mają ciemniejsze włosy i skórę. Niektórzy są
        muzułmanami. Jedni uciekali przed wojną w Czeczenii, inni przed biedą w ich
        rodzinnych republikach: Azerbejdżanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie a także w
        chrześcijańskiej Armenii i Gruzji. Ciemnych nazywa się w Rosji "czarnodupcami".
        Wzbudzają złość nie tylko kolorem skóry i innymi obyczajami, ale także
        zaradnością, sprytem, smykałką do handlu. Przeciętnych Rosjan boli to, że
        przybysze z południa prawie w całości opanowali w ostatnich latach rosyjskie
        bazary. Handlują czym się da, zakładają restauracyjki ze znakomitym południowym
        jedzeniem, są pracowici i uczynni. Nie przeraża ich praca od rana do wieczora,
        nie muszą mieć wszystkiego podanego na tacy.

Rosjanom przyzwyczajonym do radzieckiego państwa opiekuńczego nie podoba się to
        od dawna. Ale wcześniej pogromy "czarnych" na bazarach należały do rzadkości.
        Najczęściej były wybrykiem pijanych kibiców wracających z przegranego meczu
        ulubionej drużyna albo weteranów wojsk powietrzno-desantowych obchodzących w
        sierpniu swoje święto. Do rytuału święta należy, by po tęgiej popijawie i
        kąpieli w latarniach popalić kota "czarnym".

W Kondopodze pogrom przybyszy z Kaukazu zorganizowali jednak nie pijani kibice,
        ale całe miasto. W ciągu kilku dni spalono wszystkie sklepy i stoiska
        prowadzone przez "czarnych". Milicja była bezradna. Jedyne na co się zdobyła to
        wywiezienie przybyszów z Kaukazu pod konwojem do ośrodków wypoczynkowych
        kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Przerażająca jest duma i spokój, z którą
        mieszkańcy Kondopogi mówią o pogromie. "Trzeba wyrzucić ich
        wszystkich!", "Wreszcie można normalnie żyć!", "Lepiej nam w gronie Rosjan" -
        to tylko niektóre z wypowiedzi.

Kondopogę nazwano "laboratorium białej Rosji". Nazwa tego miasta stała się
        symbolem rosyjskich skinów i skrajnej prawicy. Podobne zamieszki jak w
        Kondopodze wybuchły wkrótce w kilku innych punktach Rosji. Film "Rosyjska
        wściekłość" znakomicie rysuje niebezpieczne zjawisko odradzania się ksenofobii
        i faszymy w kraju, który podczas wojny z Hitlerem stracił ponad 20 mln ludzi.
        Nikogo nie dziwi w autobusie widok młodzieży ze stylizowanymi swastykami na
        rękawach. Członkowie partii Unia Słowiańska czczą w swoich siedzibach Adolfa
        Hitlera, strzelają do gwiazdy Dawida z napisem "Jude". Czarnoskórzy studenci z
        Petersburga mówią, że boją się wyjśc na ulicę.

"Rosyjska wściekłość" to film bardzo na czasie. Wszystko wskazuje na to, że
        opisywane zjawisko dopiero się rozwija. Jeśli władze będą nadal przymykały oczy
        na takie pogromy jak w Kondopoodze, to "brutnatna Rosja" może stać się faktem.

• you-know-who polski komitet na rzecz bojkotu igrzysk w soczi 05.07.07, 18:49
          jeszcze nie mam linki, dajcie mi jakis tydzien lub dwa.

--------

sa tam rzeczy kuriozalne ktore spodobaja sie turystom japonskim,
          np. dacza stalina z figura woskowa.

za czasow studencjkich pracowalem czasem dla biura turystycznego. mialem raz
          (jedyny raz kiedy bylem na wschod od buga) grupe, z ktora plywalismy statkiem po
          morzu czarnym, sluzylem tez jako tlumacz.

soczi bylo jak oddech swiezego powietrza po takim, dajmy na to, noworossijsku
          (koszmar). poniewaz bylo to miejsce wakacyjne dla wierchuszki, ale tez i dla
          wielu zwyczajnych obywateli, to miasto mialo zupelnie niesamowite rzeczy takie
          jak ladne chodniki pod palmami, z roznokolorowych kafli, architekture
          neoklasyczna, typowo stalinowska, ale w tym klimacie jakos dziwnie lagodnie
          wygladajaca. przy jednym deptaku ni w 5 ni w 9 wisialo wielkie obwieszczenie
          wymieniajace prawa obywateli kraju rad, w tym prawa wolnosci slowa (:-?)

tymczasem ja mialem troche roboty, bo musialem moich podopiecznych odbierac z
          komisariatu milicji. milicjoniery w cywilu lapaly prowadzacych intratny handel
          typu jeansy-za-dolary. najbardziej mi bylo szkoda lokalnych nastolatkow, ktorych
          mamy odbieraly z komisariatu mocno zatroskane (bo moglo to oznaczac spore
          klopoty w szkole). polacy dawali sobie swietnie rade, pomagalem im w tym
          (potrafili np. podac mi za plecami milicjantow zwitek banknotow z utargu, przed
          rewizja).

poniewaz jednak odmawialem udzialu w popijawach na statku, jakas gnida doniosla
          na mnie potem do biura podrozy, nie wiem juz nawet o co poszlo.
          moze to jedna z odrzuconych przez mnie pan. zauwazylem, ze wszystkie panie ktore
          je mialy, juz w pociagu pod warszawa zdejmowaly obraczki. zapewne zeby opalic
          sobie rowno paluszki. zakladaly w drodze powrotnej w okolicy wwa wsch. po czym
          czule calowaly czekajacych z kwiatkiem na peronie wwa centralna mezow.
          ech, dawne czasy.
    • byly1ja Re: de-oakvile+ 05.07.07, 20:12
      Soczi - nie Gruzja:
      pogoda.onet.pl/2,14905,1197,miasto.html
      W telewizji podali:
      Rosja wyasygnuje 80 000 000 000 dolarow.
      Beda budowac wszystki od podstaw.
      Opinie:
      Maja pieniedzy,maja smykalke,maja fachowcow-poradza.
      • de_oakville Re: de-oakvile+ 06.07.07, 00:20
        byly1ja napisał:

> Soczi - nie Gruzja

Chcialem napisac, ze Suchumi i Batumi to juz teraz nie ZSRR, tylko Gruzja. Soczi
        to oczywiscie Rosja podobnie jak Noworosyjsk.

• you-know-who Re: de-oakvile+ 06.07.07, 05:32
          jak powiesz na orientalnym bazarze w suchumi, gdzie sprzedawcy blyskaja modnymi
          do dzis zlotymi zebami, ze suchumi lezy w gruzji, to...hmm, lepiej nie mow.
          powiedz: w abchazji. to de facto osobne panstwo, a ze nie uznawane przez przez
          prawie zadne inne i utrzymywane na powierzchni przez duze inne panstwo
          • de_oakville Re: de-oakvile+ 08.07.07, 11:44
            you-know-who napisał:

> jak powiesz na orientalnym bazarze w suchumi, gdzie sprzedawcy blyskaja modnymi
            >
            > do dzis zlotymi zebami, ze suchumi lezy w gruzji, to...hmm, lepiej nie mow.
            > powiedz: w abchazji. to de facto osobne panstwo, a ze nie uznawane przez przez
            > prawie zadne inne i utrzymywane na powierzchni przez duze inne panstwo
    • mosiek.us Re: soczi 2014 06.07.07, 06:37
      wierze,ze soczi ma szanse zorganizowac igrzyska
      zimowe w przeciwienstwie do polski ktora ma byc
      wspolorganizatorem euro 2012

wrocilem niedawno z polski i...szok
      poczawszy od balaganu na okeciu,podroz dziurawymi
      wyboistymi ulicami do domu wraz ze zdewastowanymi
      stadionami(na X lecia dalej handluja)
      syf i malaria...jak uda sie zorganizowac to euro
      to chyba mi kaktus wyrosnie...jesli nawet nie
      to obiecuje pojsc na pielgrzymke do czestochowy
      pierwszy raz w zyciu

ps.soczi 70 lata , to byli czasy...
    • borrka Dziwna decyzja. 06.07.07, 08:19
      Raczej nie zachodzi obawa, iz obiekty sportowe nie powstana na czas - wioski potiomkinowskie zawsze byly specjalnoscia Rosji.
      Stanie sie to kosztem milionow babuszek pozbawionych pomocy lekarskiej, czy infrastruktury w innych rejonach kraju.

Jednak ryzyko polityczne takiej lokalizacji jest olbrzymie.
      Swiadczy o tym chocby poprzednia, calkowicie nieudana proba zorganizowania igrzysk w Moskwie.

Rowniez obecnie calkiem realny jest bojkot olimpiady.
      Agresywne poczynania Kremla w polityce zagranicznej, czy chocby konflikty w biskim otoczeniu Soczi (Kaukaz) z latwoscia moga byc wykorzystane w tym celu.

A dzis nie bedzie nawet sfory usluznych wasali z "bratnich krajow demokracji ludowej".
      Moze do Soczi przyjedzie tylko wierny osiol trojanski Kremla, Niemcy ?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka