12.06.06, 11:14
Gdzie są cztery kamienne kariatydy ujmujące wejście główne do pałacu
Kronenberga i wielka płaskorzeźba z frontonu nad loggią – dzieła Leonarda
Marconiego?
Jeszcze na pocz. lat 60-tych, były one w stanie prawie idealnym, co widać na
powojennych zdjęciach. Na pewien trop kariatyd wskazuje mi jedna z Koleżanek –
uczestniczek naszego forum oraz mp36 w wątku:
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=746&w=40243993&v=2&s=0
Istotnie porównując zachowane zdjęcia z ww. dwoma oryginałami w lapidarium
Muzeum Ziemi wydaje się, że trop właściwy, ale dlaczego postaci mają
pourywane głowy i gdzie są dwie pozostałe, nie wspominając już o
płaskorzeźbie? :-(
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • jurek1987 Re: Kariatydy 12.06.06, 13:03
      Z tego co słyszałem cały wystrój rzezbiarski pałacu zniszczono bezpowrotnie
      podczas rozbiórki murów.Pisał o tym Stępiński w jednej ze swoich prac.
      Przetrwały jedynie cztery sjenitowe kolumny stojące niegdyś w bramie wjazdowej.
      Zawiłe koleje losu tych kolumn opisuje Stępiński w książce
      "Gawędy warszawskiego architekta".
      • jarekzielinski Re: Kariatydy 16.06.06, 23:19
        Rzeźby i kolumny były wywożone przez kamieniarzy i przerabiane na nagrobki. Te
        z Muzeum Ziemi nie pochodzą z fasady tylko z elewacji od pl. Piłsudskiego i z
        ściętego narożnika - są znacznie mniejsze od tych frontowych. Przez wiele lat
        leżały w lapidarium na Mariensztacie i niszczały. Gdzieś w latach 90. miałem
        pomysł, aby osadzić je w elewacji Hotelu Victoria, zrobiliśmy nawet z kumplem
        projekt; niestety po namyśle dyrekcja nie wyraziła zainteresowania... Pzdr.
        • akcja1 Kariatydy 17.06.06, 01:09
          Wybaczcie, ale posągi vel płaskorzeźby z Muzeum Ziemi nie są Kariatydami z
          elewacji bocznej czy też z narożnika Pałacu!

          www.warszawa1939.pl/index.php?r1=malachowskiego_4&r3=0
          Na zdjęciach wyraźnie widać, że boczne Kariatydy Pałacu Kronenberga postaciami
          ludzkimi są do połowy, od pasa w dół to postumenty, natomiast te z Muzeum Ziemi
          zostały wyrzeźbione łącznie ze stopami!

          Kariatydy wspierające główne wejście do Pałacu przedstawiały pełne postacie.
          Być może są to frontowe kariatydy?
          • jarekzielinski Re: Kariatydy 18.06.06, 00:43
            Niemożliwe, nie ta skala! Tamte z fasady były naprawdę ogromne! Sprawdziłem
            zdjęcia i rzeczywiście, nie mogą to być półpostacie z elewacji bocznej, ale z
            relacji wiem, że na pewno pochodzą z pałacu. Po namyśle przypuszczam, że chodzi
            o Salę Balową, zdjęcie z 1961 świadczy, że mimo pożaru jeszcze wtedy stały na
            swoim miejscu. Pzdr.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka