the-great-inuk 13.06.15, 09:40 Wenn ich wüsste, dass morgen die Welt untergeht, würde ich heute noch ein Apfelbäumchen pflanzen (M.Luther) Ot, co... Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
the-great-inuk Rozkwitały jabłonie i grusze ... 13.06.15, 10:02 Rozkwitały jabłonie i grusze Popłynęła ponad rzeką mgła Ku brzegowi szła Kasieńka błoniem Ku brzegowi wysokiemu szła Ku brzegowi idąc pieśń śpiewała O stepowym orle sponad skał O tym, kogo bardzo miłowała Czyje listy chowa niczym skarb Oj ty pieśni, piosnko ty dziewczęca W ślad za słonkiem jaśniejącym spiesz Żołnierzowi z pogranicza dźwięcznie Od Kasieńki pozdrowienia nieś Niech tam wspomni miłą swą dziewczynę Jak mu śpiewa do utraty tchu Gdy on strzeże ziemi swej rodzinnej Kasia serce wiernie strzeże mu Rozkwitały jabłonie i grusze Popłynęła ponad rzeką mgła Ku brzegowi szła Kasieńka błoniem Ku brzegowi wysokiemu szła [sł. Michhaił Isakowski, tłum. Bogdan Żyrniak]tekst poezja-spiewana.pl Postscriptum Ja uwielbiam Heimatlieder! Mam za każdym razem łzy wzruszenia w oczach... Odpowiedz Link
the-great-inuk Re: Apfelbäumchen 13.06.15, 10:11 Nie ma to jak oryginał! Na dole polska transkrypcja dla osób którym nie dane było uczyć się pięknego rosyjskiego języka! Расцветали яблони и груши, Поплыли туманы над рекой; Выходила на берег Катюша, На высокий, берег на крутой. Выходила, песню заводила Про степного, сизого орла, Про того, которого любила, Про того, чьи письма берегла. Ой, ты песня, песенка девичья, Ты лети за ясным солнцем вслед, И бойцу на дальнем пограничье От Катюши передай привет. Пусть он вспомнит девушку простую, Пусть услышит, как она поёт, Пусть он землю бережёт родную, А любовь Катюша сбережёт. Расцветали яблони и груши, Поплыли туманы над рекой; Выходила на берег Катюша, На высокий, на берег крутой. ----------------------------------------------------------------- Rascwietali jabłoni i gruszy, Popłyli tumany nad riekoj; Wychodiła na bierieg Katiusza, Na wysokij, bierieg na krutoj. Wychodiła, piesniu zawodiła Pro stiepnogo, sizogo orła, Pro togo, kotorogo lubiła, Pro togo, czji pis´ma bieriegła. Oj, ty piesnia, piesienka diewiczja, Ty leti za jasnym sołncem wsled, I bojcu na dalniem pograniczje Ot Katiuszy pieriedaj priwiet. Pust´ on wspomnit diewuszku prostuju, Pust´ usłyszyt, kak ona pojot, Pust´ on ziemlu bierieżot rodnuju A lubow´ Katiusza sbierieżot. Rascwietali jabłoni i gruszy, Popłyli tumany nad riekoj; Wychodiła na bierieg Katiusza, Na wysokij, na bierieg krutoj. Odpowiedz Link
the-great-inuk Re: Apfelbäumchen 13.06.15, 10:40 Nie mogę się nasłuchać do syta... Takie to piękne! Wspomnienia z lat młodości, kiedy to Ziemiach Odzyskanych wracaliśmy samochodem ciężarowym z wykopków kartoflowych w sąsiednim PGR-ze... I dziewczęta z Ziem Utraconych to właśnie śpiewały. Fajnie było! Nie za dawno temu znalazłem obrazek w internecie ze spotkania byłej klasy maturalnej. Poznałem natychmiast wszystkich. Jeden z kolegów został inżynierem i wyjechał do Niemiec. Wielka szkoda tylko, że go nie ma w książce telefonicznej... Odpowiedz Link