owner_wm
04.04.08, 15:18
"Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia pod względem legalności,
gospodarności i rzetelności zarządzanie nieruchomościami gminnymi. Ocena ta
uzasadniona jest stwierdzeniem istotnych nieprawidłowości w procesie
zarządzania tymi nieruchomościami.
Kontrolę zarządzania nieruchomościami gminnymi. NIK przeprowadziła na terenie
dziewięciu województw w 60 jednostkach: 33 urzędach gmin i 27 jednostkach
zarządzających nieruchomościami.
Celem kontroli było dokonanie oceny wykonywania ustawowych zadań własnych gmin
w obszarze gospodarowania nieruchomościami gminnymi, w tym przestrzeganie
zasad prawidłowej gospodarki dla różnych form instytucjonalnych stosowanych
przy zarządzaniu nieruchomościami.
Kontrola wykazała że :
1. Nieprawidłowo funkcjonowały w 75,8% kontrolowanych gmin systemy
ewidencjonowania nieruchomości.
2. Jedynie w sześciu gminach (18,2%) opracowano plany wykorzystania
nieruchomości oraz wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniowym zasobem
gminy.
3. Żaden z wójtów nie powierzył w zarządzanie całości gminnych nieruchomości.
Bezpośredni system zarządzania, przez pracowników urzędu, mieszkaniowym
zasobem funkcjonował w 5 gminach, w 27 powierzono gminnym jednostkom
organizacyjnym (system pośredni), a w 1 – prywatnej spółce (system zleceniowy).
Znikomy zakres prywatyzacji usług zarządzania wynikał głównie z obaw wójtów
przed utratą wpływu na zarządzanie gminnymi zasobami mieszkaniowymi.
4. Wójtowie nie wykazywali należytej troski o poprawę efektywności zarządzania
nieruchomościami. Tylko jeden przeprowadzał analizy efektów zarządzania nimi w
realizowanej formie oraz możliwych do uzyskania przy zastosowaniu innych form.
Niewystarczający był też nadzór wójtów nad działalnością podmiotów
zarządzających - w 18 gminach w ogóle nie podejmowano takiej kontroli.
a) Większość wójtów nie zapewniła skutecznej realizacji procesów służących
gospodarowaniu nieruchomościami, a powierzanie i realizacja zadań w tym
zakresie odbywała się z naruszeniem obowiązujących przepisów. Jedynie w 3
gminach podmioty zarządzające zostały wyłonione w trybie przepisów o
zamówieniach publicznych.
b) Ponad 71% kontrolowanych wójtów nie przekazało podmiotom zarządzającym
danych ewidencyjnych nieruchomości (działek) zabudowanych budynkami z lokalami
mieszkalnymi, co utrudniało gospodarowanie nimi..
c) Z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami powierzono 17
podmiotom zarządzającym zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych i
użytkowych, dokonywanie zamian oraz podejmowanie czynności przed sądem dot.
opróżnienia lokali. Natomiast 16 wójtów upoważniło ww. podmioty do
występowania do sądów w sprawach windykacji należności czynszowych.
d) W 27 gminach, w których zarządzanie zlecono podmiotom komunalnym,
zarządzały one również nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych; w 6 z tych
gmin zlecenie nastąpiło na podstawie uchwały rady gminy, co może wskazywać na
stosowanie przez nie praktyk monopolistycznych.
e) Zakres remontów i modernizacji zasobów mieszkaniowych wykonywanych zarówno
przez urzędy gmin jak i podmioty zarządzające nie zapewniał utrzymania
budynków co najmniej w stanie niepogorszonym.
Ponad 64% podmiotów zarządzających nie przeprowadzało obowiązkowych,
okresowych przeglądów technicznych oraz nie prowadziło książek obiektów
budowlanych, do czego zobowiązuje ustawa Prawo budowlane.
f) W 23 gminach wójtowie nie zabezpieczyli w pełni interesów gmin we
wspólnotach mieszkaniowych oraz należytej współpracy z nimi.
g) Nieprawidłowo funkcjonowały systemy realizacji dochodów z majątku gminnego
i rejestrowania zdarzeń ekonomiczno-finansowych związanych z gospodarowaniem
nieruchomościami.
Wójtowie 19 gmin nie wprowadzili procedur opisujących proces gromadzenia
dochodów z gospodarowania mieniem komunalnym oraz procedur kontroli
finansowej, wymaganych przepisami ustawy o finansach publicznych.
Ponad połowa gmin nie dokonała za 2006 r. prognozy dochodów z gospodarowania
nieruchomościami, w tym z zasobu mieszkaniowego. Zaległości na koniec 2005 i
2006 r. wystąpiły we wszystkich skontrolowanych urzędach oraz podmiotach
zarządzających i wyniosły łącznie 93,2 mln zł na koniec marca 2007 r.
Działania windykacyjne prowadzone przez 18 podmiotów zarządzających wobec
zalegających z czynszami i opłatami z tytułu najmu lokali oraz zaliczkami na
bieżące utrzymanie nieruchomości wspólnych we wspólnotach mieszkaniowych były
niewystarczające, nieskuteczne oraz prowadzone opieszale.
W celu wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości, Izba przekazała
kierownikom skontrolowanych jednostek 299 wniosków pokontrolnych.
Najwyższa Izba Kontroli sformułowała również trzy wnioski de lege ferenda."
(Postulaty przyszłych zmian w ustawodawstwie)
Źródło:
bip.nik.gov.pl/pl/bip/wyniki_kontroli_wstep/inform2007/p_07_140_200704171518271176815907