IP: *.spidernet.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 25.03.06, 18:59
Przeglądając lokalną prasę przeczytałerm w żywieckiej gazecie "Nad Sołą i
Koszarawą" reportaż dotyczący dotyczący 15-leciem Polskiego Stowarzyszenia
Prasy Lokalnej a w nim ciekwaostka dotycząca szynobusów małopolskich " PKP
Małopolskie planuje dalszy rozwój tej formy komunikacji. Należy żałować, że
rozmowy ze Śląską PKP w sprawie rozszerzenia tego typu komunikacji utknęły w
martwym punkcie z powodu braku zainteresowania ze strony władz województwa
śląskiego i Dyrekcji Śląskiej PKP. Instytucje te uważają widocznie, że aby
obniżyć koszty lepiej jest zmniejszyć ilość połączeń oraz "wozić powietrze"
niektórymi składami". Koniec cytatu. A teraz ciekawostka. Nie tak dawno chyba
dwa lata temu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zafundował
szynobus na lini Sucha Beskidzka-Żywiec. Partycypować w kosztach jego
utrzymania i utrzymania tej lini PKP mał też Urząd Marszałkowski Woj.
Śląskiego. Ale w Katowicach zwyczajnie wypięto się na to. Szynobus znikł z
trasy. Nie ma się co dziwić. Gdyby Żywiecczyzna była w Małopolskim, Urząd
Marszałkowski w Krakowie miałby pieniądze na utrzymanie tej trasy. Ale
finansować Śląską PKP pod którą podlega żywiecki odcinek na Suchą? W Krakowie
liczą każdy grosz. Dziś na tej trasie kursują składy PKP. Teraz coś z cen
biletowych. Pociąg za 1 kilometr 7,30zł Szynobus około 2,38zł za
kilometr.Jest różnica? Na koniec jeszcze jedna "miła" informacja. Z rozkładu
jazdy PKP Żywiec-Sucha ubywają dwa połączenia. Mogły by istnieć gdyby był
szynobus. Ale powiat żywiecki nie jest w woj. małopolskim a we władaniu
Katowic. To pod rozwagę entuzjastów śląskiego z których kilku zasiada we
władzach powiatu żywieckiego.
Obserwuj wątek
    • mcmaxim PKP nalezy zlikwidowac [n/t] 25.03.06, 23:31


    • wikin Re: Szynobusy 26.03.06, 15:42
      i pojawiłby się podobny problem by na innej trasie - BB-Żywiec, co chyba byłoby
      znacznie mniej korzystne dla powiatu żywieckiego
      być może się mylę, ale wydaje mi się, że połączenia Żywca z Suchą są bardziej w
      interesie mieszkańców tego drugiego miasta, a więc woj.małopolskiego, nie zaś
      śląskiego, trudno powiedzieć co znaczy "partycypowanie", ale może nie
      odzwierciadlało tych relacji
      nie mniej jednak nie usprawiedliwia to bezsensu sytuacji i bezwładu decycyjnego
      kompleksu urzędniczo-kolejowego
      • malloppo Re: Szynobusy 26.03.06, 17:03
        pewnie nie zdajecie sobie sprawy, że Sucha to ważny węzel kolejowy. Tu
        przesiada się jadąc z Żywca do Krkowa czy Zakopanego. polecam ostatnią Kronikę.
        Dowiecie się ile połączeń na podbeskidziu chce wyłączyć śląska PKP. Linie
        byłyby opłacalne gdyby jeździły na nich synobusy. prosta logika.
        W małopolsce uruchomi się wkrótce nowe linie synobusów, ale do dyskusji na ten
        temat zapraszam na moje forum.
        • pieprz.kajenski Re: Szynobusy 26.03.06, 17:44
          gdzie jest to Twoje forum?
        • mcmaxim Re: Szynobusy 26.03.06, 20:04
          malloppo napisał:

          > pewnie nie zdajecie sobie sprawy, że Sucha to ważny węzel kolejowy.

          Jaki wezel? :-) nie rozbawiaj mnie, prosze :-)

          > polecam ostatnią Kronikę.
          > Dowiecie się ile połączeń na podbeskidziu chce wyłączyć śląska PKP. Linie
          > byłyby opłacalne gdyby jeździły na nich synobusy. prosta logika.

          Linie kolejowe NIGDY nie beda oplacalne, poki beda obslugiwane przez PKP.
          To jest prosta logika. A szynobus to nie jest panaceum na wszystkie sprawy.
      • Gość: ddd Re: Szynobusy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.03.06, 19:53
        A ja sądzę, że na utrzymaniu tej linii powinno najbardziej zależeć jednak
        mieszkańcom wiosek na tej trasie
    • Gość: Radek Re: Szynobusy IP: *.kolnet.com.pl 26.03.06, 21:12
      Jak komu zależy na linii Sucha - Żywiec to może niech nie oceniają ani
      dziennikarze ani ludzie którzy niemają pojecia na ten temat. Owszem Małopolskie
      wprowadziło szynobus ,spalinowy ,na linie zelektryfikowaną niezybyt ekonomiczne
      i ekologiczne podejście. Z jakich przyczyn to inna bajka o której niechce mi się
      rozpisywać .

      Nikt nie patrzsy jednak na sprawe z innej perspektywy. Po stronie małopolskiej
      linia od lat popada w coraz większą ruine . To po stronie Małopolskiej
      zlikwidowano stacje Hucisko po małopolskiej stronie istnieją tylko dwa strzeżone
      przejazdy a predkość slakowa wynosi 30 km/h.

      Po śląskiej predkość na wiekszości odcinka wynosi 50 km/h ostatnio podniesiono
      kategorie przejazdów przez co zniknęły ograniczenia predkości do 20 km/h i są
      bezpieczniejsze. Po ślaskiej stronie zbudowano 5 lat temu również podstacje
      trakcyja która umożliwiła kursowanie cieżkich pociągów .

      To śląsk zabiegał o to żeby tą linią kursowało kilka pociągów dalekobieżnych
      omijających Kraków i Wadowice . Bo ta linia zapewniała nigdys najszybsze
      połaczenie Ślaska z Zakopanem . Ale Kraków zawsze chciał mieć wszystko dla
      siebie i dtatego wałaśnie Kraków 3 lata temu chciał zamknać linie .

      Radek
      • pieprz.kajenski Re: Szynobusy 26.03.06, 21:20
        no niestety, nie wszytko jest białe lub czarne, jak to niektórzy tu sugerują.

        I jak widać punkt widzenia zmienia się wraz z punktem siedzenia.
      • Gość: zgred Re: Szynobusy IP: *.spidernet.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.03.06, 21:39
        Radek czy ty wiesz o czym piszesz? Gdybyś poczytał cokolwiek na temat
        szynobusów i kosztów ich utrzymania oraz utrzymania składów kolejowych PKP,
        porównał z cenami i preferencjami zwykłych klientów którzy dziś bardziej
        wybierają minibusy od przejazdów składami PKP być może nie pisał byś takich
        pierdoł. Owszen na całym świecie utrzymywane są linie kolejowe jako alternatywa
        dla ruchu drogowego. Jedynym ich konkurentem jest żegluga rzeczna. I prawdą
        jest, że do przewozów pasażerskich dopłaca się. W przypadku naszych terenów
        linie PKP były by rentowne gdyby zarządzano nimi racjonalnie. Drogi mamy takie
        jakie są ruch na nich większy i to się nie zmieni. Ale nie wszystkich stać na
        dojazd do pracy samochodem. Natomiast patrząc na puste składy kolejowe człowiek
        zadaje sobie pytanie czy jest sens ich utrzymania. Szynobus jest alternatywą
        dla komunikacji lokalnej i ekonomicznie tańszy od utrzymania wspomnianych
        składów PKP. Poza tym może być bardzo pomocnym narzędziem dla promocji
        turystycznej tej części Małopolski Zachodniej.
        • mcmaxim Re: Szynobusy 26.03.06, 22:20
          Po pierwsze, nie wiesz komu odpowiadasz. Akurat kto jak kto, ale Radek sie zna na komunikacji kolejowej bardzo dobrze. Po drugie ma racje jesli chodzi o spaliny, bo nie dosc ze to jest troche gorzysta linia, to do tego zelektryfikowana, a istnieja szynobusy elektryczne, ktory bylyby znacznie lepsze. Po trzecie - nie wszedzie doplaca sie do przewozow pasazerskich - grynt to dobre zarzadzanie, z czym sie wiaze punkt czwarty - dalsze istnienie PKP to dalsze topienie pieniedzy w bagnie.
          A tak dla Twojej informacji: to, ze za przejazd szynobusa PLK pobiera nizsza stawke, to jest to rzecz czysto teoretyczna, jak zreszta caly cennik dostepu do infrastruktury dla PKP. A wiesz dlaczego? Dlatego, ze firma ta placi stawke usredniona za pociagokilometr. I jedyna oszczednosc jaka jest, to oszczednosc na paliwie, ktora rowniez na PKP nie jest zbyt duza - nie oskarzam nikogo po nazwisku, bo sie nie da, ale tam jest powszechne dokladnie to samo, co do niedawna (lub ciagle) w PKSach - sciaganie ropy przez obsluge ze zbiornika pojazdu.
        • Gość: Radek Re: Szynobusy IP: *.kolnet.com.pl 27.03.06, 11:09
          Radek czy ty wiesz o czym piszesz?

          A ty wiesz co czytasz? Czy ja napisałem że Eu 07 z jednym wagonem jest lepsza od
          szynobusu ?

          Natomiast pisałem chyba jednoznacznie że na zelektryfikowanej linii o bardzo
          trudnym profilu o niebo lepiej sprawuje sie zwykła jednostka czy owa EU 07
          wniosek z tego że trzeba tu myśleć o szynubusie elektrycznym który ma o niebo
          lepszą dynamikę jest cichy i owiele tańczy w eksploatacji niż spalinowy.

          Oczywiście pojazdy rodzimej produkcji jeszcze długo nie dorównaja zachodnim
          bo w kraju Zulu Gula nie istnieje żadna wiedza o takiej technologii .
          Wszystkie wynalazki PESY to tylko składaki na zasadzie monster garaż.

          Radek
          • Gość: ddd Re: Szynobusy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.03.06, 19:51
            A czy wiesz może ile taki elektryczny szynobus kosztuje? Bo może tu jest
            problem nie do przeskoczenia...
            • mcmaxim Re: Szynobusy 27.03.06, 20:33
              Jesli wierzyc temu, co pismaki pisaly, to elektryczny PESObus kosztuje bodajze troche ponad 6 mln zl (ichniejszy spalinowy ok. 5mln, a juz nikt poza nimi nie produkuje w Polsce szynobusow, nawet spalinowych).
              • pieprz.kajenski Re: Szynobusy 27.03.06, 20:42
                6mln kosztuje bodajże niedrogi tramwaj, czy może się myle? Myślałem, ze tramwaj
                jest dużo tańszy od elektrycznego szynobusa. I że generalni eelektryczny
                szynobus jest dużo droższy od spalinowego.

                PS. jak dla mnie spalinowe szynobusy na zelektryfikowanych trasach to trochę
                profanacja. szczególnie jeśli różnica w cenie zakupu nie jest znacząco większa.
                • mcmaxim Re: Szynobusy 27.03.06, 21:44
                  pieprz.kajenski napisał:

                  > 6mln kosztuje bodajże niedrogi tramwaj, czy może się myle? Myślałem, ze tramwaj
                  >
                  > jest dużo tańszy od elektrycznego szynobusa.\

                  Alez ten pojazd PESY to wlasnie jest taki tramwaj kolejowy :-)

                  > I że generalni eelektryczny
                  > szynobus jest dużo droższy od spalinowego.

                  Podobno - nie jest tak bardzo drozszy, ale tylko w Polsce...

                  > PS. jak dla mnie spalinowe szynobusy na zelektryfikowanych trasach to trochę
                  > profanacja. szczególnie jeśli różnica w cenie zakupu nie jest znacząco większa.

                  Co nie zmienia faktu, ze lepszy spalinowy niz zaden...
    • Gość: dd Re: Szynobusy IP: *.surgenorpontiacbuick.com / *.surgenorpontiacbuick.com 27.03.06, 20:00
      to ploty

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka