Dodaj do ulubionych

Karabach i Iskandery

03.12.20, 14:18
Tu napisali, że podczas konfliktu o Karabach cztery razy strzelano Iskanderami-E, które podobno ani razu nie trafiły w wyznaczony cel. W opisanym szerzej przypadku, celem było lotnisko , lecz rakieta spadła na teren cywilny (mimo deklarowanego promienia rozrzutu 10-30 m.). Artykuł opisuje też inne problemy rosyjskich systemów uzbrojenia podczas tej wojny.

versia.ru/proval-rossijskix-sistem-vooruzheniya-v-karabaxe-pravda-ili-kleveta
Dla rozwiania ewentualnych wątpliwości, strona należy do tygodnika wydawanego w Moskwie, którego właścicielem jest człowiek będący onegdaj mężem zaufania sztabu wyborczego prezydenta Putina. Redaktorem naczelnym jest syn właściciela - więc źródło cokolwiek nie anty kremlowskie.

Hmm... Iskander-E ma ograniczony zasięg do 280 km, a celność deklarowaną przez producenta, jak już wspomniałem wyżej, na poziomie 10-30 m - nie powinien więc mieć problemu z trafieniem w płytę postojową itp. na lotnisku. Dziwne bo tu nawet w lotnisko nie trafił. Ciekawe jak to było w innych przypadkach. Strona przeciw której użyto tych rakiet, twierdzi że inne próby zakończyły się również bez powodzenia - nie trafiono w nic.

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • czizus Re: Karabach i Iskandery 03.12.20, 15:09
   Bardzo dobra wiadomość. Dzięki i prosimy o więcej takich.
   Warto byłoby przeanalizować celność tych słynnych rakiet hipersonicznych.
   No i ciekawe czy po masowym szczepieniu Sputnikiem przeciwko koronawirusowi zwiększy się w Rosji liczba zdrowych czy może zwiększy się śmiertelność.
   • a4095211 Re: Karabach i Iskandery 03.12.20, 15:50
    czizus napisał:

    > Bardzo dobra wiadomość. Dzięki i prosimy o więcej takich.
    > Warto byłoby przeanalizować celność tych słynnych rakiet hipersonicznych.
    > No i ciekawe czy po masowym szczepieniu Sputnikiem przeciwko koronawirusowi zwi
    > ększy się w Rosji liczba zdrowych czy może zwiększy się śmiertelność.

    Moim zdaniem to jednak zła wiadomość.

    Jeżeli systemy naprowadzania są precyzyjne tylko z nazwy, to w celu realizacja postawionych zadań, należy rozważyć użycie ładunków niekonwencjonalnej.

    Słowem, nikt w mosty na Wiśle tym celował nie będzie, bo wygląda że jest problem z trafieniem w cel rozmiarów lotniska. Żeby zniszczyć owe mosty, przy użyciu Iskanderów, użytkownik będzie "stawiał grzyby" - tak to widzę.

    Pozdrawiam
    • kstmrv Re: Karabach i Iskandery 05.12.20, 03:30
     a4095211 napisała:

     > Jeżeli systemy naprowadzania są precyzyjne tylko z nazwy


     Zdaje się że Iskander może w końcowej fazie lecieć torem "manewrującym" (w celu uniknięcia OPL), ale kosztem zwiększenia CEP.


     > to w celu realizacja
     > postawionych zadań, należy rozważyć użycie ładunków niekonwencjonalnej.
     >
     > Słowem, nikt w mosty na Wiśle tym celował nie będzie, bo wygląda że jest proble
     > m z trafieniem w cel rozmiarów lotniska. Żeby zniszczyć owe mosty, przy użyciu
     > Iskanderów, użytkownik będzie "stawiał grzyby" - tak to widzę.


     Nawet jeśli wojna komuchy-Zachód nie będzie totalną apokalipsą nuklearną to i tak komuchy napewno użyją głowic taktycznych, żeby zneutralizować znaczną przewagę Zachodu w broni konwencjonalnej.
  • amunicyjny1 Re: Karabach i Iskandery 04.12.20, 18:17
   a4095211 napisała:

   > Tu napisali, że podczas konfliktu o Karabach cztery razy strzelano Iskanderami-
   > E, które podobno ani razu nie trafiły w wyznaczony cel.

   . Так пишут сегодня зарубежные СМИ. Что это – фейк или факт?

   Jakiego efektu byś się spodziewał po trafieniu lotniską tą rakietą? Bo ja raczej mizernych

   A dane do strzelania? Jak do naszych NSM?
   • a4095211 Re: Karabach i Iskandery 05.12.20, 11:42
    amunicyjny1 napisał(a):

    >
    > Jakiego efektu byś się spodziewał po trafieniu lotniską tą rakietą? Bo ja racze
    > j mizernych
    >

    Po trafieniu tą rakietą spodziewałbym się, w pierwszej kolejności, zniszczenia - MPS'u czyli lotniskowego Magazynu Paliw i Smarów to tzw. cel o wysokiej wartości, a przy tym "miękki".

    > A dane do strzelania? Jak do naszych NSM?

    To nie jest lotniskowiec, to jest lotnisko.

    Dane do strzelania, w przypadku infrastruktury lotniska, możesz sobie sprawdzić w internecie. Co oczywiście nie wyklucza faktu, iż użytkownik amunicji tego typu, prowadzi analizę celów na podstawie danych z innych źródeł. W naszym przypadku nawet się wysilać nie musieli, bo pozycję MPS znali z czasów radzieckich.

    Pozdrawiam
   • speedy13 Re: Karabach i Iskandery 05.12.20, 18:37
    Hej

    amunicyjny1 napisał(a):

    > a4095211 napisała:
    >
    > > Tu napisali, że podczas konfliktu o Karabach cztery razy strzelano Iskand
    > erami-
    > > E, które podobno ani razu nie trafiły w wyznaczony cel.
    >
    > . Так пишут сегодня зарубежные СМИ. Что это – фейк или факт?
    >
    > Jakiego efektu byś się spodziewał po trafieniu lotniską tą rakietą? Bo ja racze
    > j mizernych

    To zależy, jakimi głowicami bojowymi dysponowali atakujący. O ile Rosjanie w opisach Iskandera umieszczają tych głowic bardzo wiele rodzajów - odłamkowo-burząca, burząca typu penetrator przeciw umocnionym celom, kasetowa z najrozmaitszymi rodzajami podpocisków i in. - to spotkałem się gdzieś z informacją, że eksportowy Iskander-E sprzedawany jest tylko z głowicą odłamkowo-burzącą. A w tym przypadku efekty faktycznie mogłyby być takie sobie.

    Zaznaczam, że to co dalej, to są już takie moje spekulacje, oparte jedynie na ogólnej wiedzy o tych rakietach. Dla Iskandera podawana jest najczęściej masa głowicy bojowej 480 kg (wydaje mi się, że spotkałem gdzieś dokładną liczbę 482 kg). A tak się składa, że właśnie tyle waży odłamkowa głowica do rakiety taktycznej Toczka. Obie rakiety pochodzą z tego samego biura konstrukcyjnego KBM z Kołomny. Nasuwa to przypuszczenie, że konstruktorzy mogli wykorzystać w obu rakietach ten sam ładunek bojowy.

    A głowica 9N123F do Toczki jest w rosyjskim necie opisana dosyć dokładnie. Waży 482 kg z czego 162,5 kg stanowi materiał wyb. TG-20 (80% RDX, 20% TNT) Jest to głowica o wymuszonej fragmentacji - w skorupie z kompozytu szklanego umieszczonych jest 14,5 tys. gotowych odłamków w postaci czworokątnych stalowych płytek czy powiedzmy kostek w trzech rozmiarach: 6 tys. odłamków 20,5 - gramowych, 4 tys. - 10 g, 4,5 tys. - 5,5 g. Głowica uzbrojona jest w radiowy i laserowy zapalnik zbliżeniowy, powodujący detonację na wysokości 15 m nad ziemią oraz rezerwowy elektryczny zapalnik uderzeniowy o działaniu natychmiastowym. Rakieta razi odłamkami obszar 2-3 ha, co odpowiada powierzchni koła o promieniu ok. 80-100 m.

    Gdyby taki ładunek eksplodował nad lotniskiem, no cóż. Jeśli np. nad zaparkowanymi samolotami, to z pewnością zniszczyłby lub poważnie uszkodził wiele z nich. A jeśli tak ogólnie "na terenie obiektu" no to mogłoby być różnie - nawet zerowy efekt albo powiedzmy wybite szyby czy tego rodzaju zniszczenia.

    >
    > A dane do strzelania? Jak do naszych NSM?

    Zabawne, ale poniekąd tak. Oba pociski mają formalnie podobny system kierowania: programowe bezwładnościowe z korektą w oparciu o nawigację satelitarną (w skrócie INS+GPS; w NSM - amerykański GPS NAVSTAR, Iskander - rosyjski GLONASS) i samonaprowadzanie końcowe typu optycznego - termowizyjne (IIR) w przypadku NSM i bliżej nieokreślone optyczne w przypadku Iskandera (zapewne też IIR, trudno sobie wyobrazić, żeby tej klasy pocisku nie można używać w trudnych warunkach atmosferycznych przy pogorszonej widzialności, czy w nocy), bazujące na porównaniu obrazu z kamery w pocisku z obrazem celu zapisanym w pamięci systemu kierowania. Inna rzecz, że różnicę stanowi tu rodzaj atakowanego celu. Rakiety w rodzaju Iskandera służą do atakowania celów stałych, a więc o dobrze określonej lokalizacji. W tej sytuacji kierowanie INS + GPS zapewniające dokładność trafienia (CEP) rzędu 10 m jest w zasadzie wystarczające, a system optyczny to już taka wisienka na torcie. NSM służy przede wszystkim do atakowania celów ruchomych - okrętów na morzu, wiadomo, że INS+GPS doprowadzi go tylko ogólnie w rejon, gdzie znajduje się cel, który trzeba będzie odnaleźć i precyzyjnie zlokalizować za pomocą pokładowego systemu samonaprowadzania. Stawia to przed tym ostatnim znacznie wyższe wymagania.
   • bmc3i Re: Karabach i Iskandery 05.12.20, 20:44
    amunicyjny1 napisał(a):


    > Jakiego efektu byś się spodziewał po trafieniu lotniską tą rakietą? Bo ja racze
    > j mizernych


    To zależy od rodzaju użytej głowicy. Jeśli zostanie użyta głowica kasetowa, to katastrofalnych dla zgromadzonych na płycie samolotów. A przecież po to właśnie atakuje się lotniska.


    > A dane do strzelania? Jak do naszych NSM?

    Mowa o ataku na lotnisko, a nie na lotniskowiec. Cel stały i powierzchniowy, którego lokalizacja jest doskonale znana.
    • amunicyjny1 Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 07:52
     bmc3i napisał:

     > amunicyjny1 napisał(a):
     >
     >
     > > Jakiego efektu byś się spodziewał po trafieniu lotniską tą rakietą? Bo ja
     > racze
     > > j mizernych
     >
     >
     > To zależy od rodzaju użytej głowicy. Jeśli zostanie użyta głowica kasetowa, to
     > katastrofalnych dla zgromadzonych na płycie samolotów. A przecież po to właśnie
     > atakuje się lotniska.
     >
     >
     Jak nietrudno sprawdzić, nie mieli takich
     > > A dane do strzelania? Jak do naszych NSM?
     >
     > Mowa o ataku na lotnisko, a nie na lotniskowiec. Cel stały i powierzchniowy, kt
     > órego lokalizacja jest doskonale znana.

     O powierzchni xx hektarów, co chcesz zniszczyć taką rakietą.
     • bmc3i Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 09:53
      amunicyjny1 napisał(a):


      >
      > O powierzchni xx hektarów, co chcesz zniszczyć taką rakietą.      Cel ataku nie znajduje sie na powierzchni kilku hektarów. Celem sa samoloty na płycie, a nie lotnisko jako punkt na mapie. Skutecznośc takiego ataku zalezy od rodzaju głowicy, takze od rodzaju głowicy kasetowej - czyli liczby subamunicji i rodzaju subamunicji, a także zaprogramowanej wysokosci eksplozji,. W opracowania RANDu Airbase Vulnerability to Conventional Cruise-Missile and Ballistic-Missile Attacks na podobny temat, przy standardowym rozstawieniu USAF na bliskim wschodzie, straty z pojedynczego ataku to do 80 samolotów.

      • amunicyjny1 Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 10:27
       bmc3i napisał:

       > amunicyjny1 napisał(a):
       >
       >
       > >
       > > O powierzchni xx hektarów, co chcesz zniszczyć taką rakietą.
       >
       >
       >
       > Cel ataku nie znajduje sie na powierzchni kilku hektarów. Celem sa samoloty na
       > płycie, a nie lotnisko jako punkt na mapie. Skutecznośc takiego ataku zalezy od
       > rodzaju głowicy,

       Typ posiadanych głowic jest znany

       Pamiętasz taką budę w Syrii i 100 rakiet....?
       • speedy13 Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 10:43
        amunicyjny1 napisał(a):

        > Typ posiadanych głowic jest znany

        To napisz - jaki, proszę. Nie udało mi się znaleźć informacji, w jakie głowice uzbrojono armeńskie Iskandery-E.
        • marek_boa Re: Karabach i Iskandery 16.01.21, 22:51
         Armenia zakupiła tylko pociski z 480 kilogramowymi głowicami odłamkowymi! Armeński MON ciął koszty kredytu jak umiał! Pełny komplet eksportowych pocisków* zakupiła tylko Algieria (no ale oni płacą gotówką!)
         -Pozdrawiam!
         P.S. * Pełny komplet czyli trzy wersje:
         1) Głowica odłamkowa
         2) Głowica odłamkowo-burząca
         3) Głowica burząca-przenikająca
         Pociski z głowicami kasetowymi (6 typów) i głowicą burząco-zapalającą nie dostały paszportu eksportowego i nie mogą być sprzedawane za granicę!
    • amunicyjny1 Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 07:52
     bmc3i napisał:

     > amunicyjny1 napisał(a):
     >
     >
     > > Jakiego efektu byś się spodziewał po trafieniu lotniską tą rakietą? Bo ja
     > racze
     > > j mizernych
     >
     >
     > To zależy od rodzaju użytej głowicy. Jeśli zostanie użyta głowica kasetowa, to
     > katastrofalnych dla zgromadzonych na płycie samolotów. A przecież po to właśnie
     > atakuje się lotniska.
     >
     >
     > > A dane do strzelania? Jak do naszych NSM?
     >
     > Mowa o ataku na lotnisko, a nie na lotniskowiec. Cel stały i powierzchniowy, kt
     > órego lokalizacja jest doskonale znana.
   • bmc3i Re: Karabach i Iskandery 05.12.20, 20:51
    berek_p napisał:

    > A kto te rakiety naprowadzał na cel ?

    Pocisków balistycznych nie naprowadza się na cel. Wklepuje się w klawiaturę koordynaty celu i uruchamia się odliczanie.

    > Przecież Kalibry trafiały z odległości 2000 km.


    Różnie z tym bywało. Z 26 Kalibrów wystrzelonych z rosyjskich okrętów na Syrię, przynajmniej 4 wylądowały w Iranie.


    www.independent.co.uk/news/world/middle-east/syria-conflict-russian-cruise-missiles-crash-iran-a6686856.html
    • amunicyjny1 Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 07:57
     bmc3i napisał:

     > berek_p napisał:
     >
     > > A kto te rakiety naprowadzał na cel ?
     >
     > Pocisków balistycznych nie naprowadza się na cel. Wklepuje się w klawiaturę koo
     > rdynaty celu i uruchamia się odliczanie.
     >
     > > Przecież Kalibry trafiały z odległości 2000 km.
     >
     >
     > Różnie z tym bywało. Z 26 Kalibrów wystrzelonych z rosyjskich okrętów na Syrię,
     > przynajmniej 4 wylądowały w Iranie.
     >
     >
     > www.independent.co.uk/news/world/middle-east/syria-conflict-russian-cruise-missiles-crash-iran-a6686856.html

     Tak, dzień wcześniej w ogóle podważano Atak [ty też] bo Rosja nie ma zdolnych do tego rakiet. Potem miały spaść w Iranie
     • amunicyjny1 Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 09:41
      In response, the Russian Ministry of Defense said, somewhat sarcastically: "However unpleasant and `unexpected' it may be for our colleagues at the Pentagon and Langley about yesterday's attacks by high-accuracy weapons on the (Islamic State) infrastructure in Syria - all the same, all rockets fired from ships found their targets,"
     • bmc3i Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 09:54
      amunicyjny1 napisał(a):


      > Tak, dzień wcześniej w ogóle podważano Atak [ty też] bo Rosja nie ma zdolnych d
      > o tego rakiet. Potem miały spaść w Iranie

      Zmyślasz.
      • amunicyjny1 Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 10:28
       bmc3i napisał:

       > amunicyjny1 napisał(a):
       >
       >
       > > Tak, dzień wcześniej w ogóle podważano Atak [ty też] bo Rosja nie ma zdol
       > nych d
       > > o tego rakiet. Potem miały spaść w Iranie
       >
       > Zmyślasz.


       Taaaa.....krótka pamięć masz...
       • bmc3i Re: Karabach i Iskandery 08.12.20, 10:55
        amunicyjny1 napisał(a):

        > bmc3i napisał:
        >
        > > amunicyjny1 napisał(a):
        > >
        > >
        > > > Tak, dzień wcześniej w ogóle podważano Atak [ty też] bo Rosja nie m
        > a zdol
        > > nych d
        > > > o tego rakiet. Potem miały spaść w Iranie
        > >
        > > Zmyślasz.
        >
        >
        > Taaaa.....krótka pamięć masz...


        Wskaż proszę, kiedy napisałem że Rosja nie ma pocisków manewrujących do ataku na cele lądowe?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka