Gość: SJS IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.05, 08:05 W przemówieniu Putina ni ebyło ani słowa o udziale Polaków w II WS - to powiedzcie mi w jakim wojsku w takim razie służył Jaruzelski? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: foxbat Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.05, 08:33 W przemowieniu Putina bylo podziekowanie WSZYSTKIM panstwom - czlonkom koalicji antyhitlerowskiej ( " oraz wszystkim innym " ) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: arek Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.futuro.pl 10.05.05, 09:52 Twoje pytanie jest zlosliwe, ale oczywiscie odpowiem Ci na twoje pytanie. Sluzyl w LWP. Mam nadzieje , ze odpowiedz Cie zadowala. Arek www.czekoladaklub.host24.pl Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sjs Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.05, 10:19 i to wojsko miało udział w pokonaniu III Rzeszy? SJS Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: arek Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.futuro.pl 10.05.05, 12:31 Oczywiscie ze armia polska na wschodzie miala udzial w pokonaniu III Rzeszy. Arek www.czekoladaklub.host24.pl Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sjs Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.05.05, 15:06 To dlaczego Putin o tym zapomniał? czy traktuje to wojskao jako wojsko ZSRR? bo jeśli nie to po ich stronie nikt chyba liczniejszej armii nie wystawił więc chyba jednak to było według Putina wojsko Sowieckie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Widze lubisz pozartowac :)) IP: 82.179.81.* 12.05.05, 01:41 Gość portalu: sjs napisał(a): > To dlaczego Putin o tym zapomniał? Putin powiedzial ze w wojnie z Hitleryzmem po stronie z koalicja walczyli "inne panstwa" - POlska znajduje sie w tej kategorii. > czy traktuje to wojskao jako wojsko ZSRR? Tak naprawde wojsko polskie nie istnialo juz we wrzesniu 39 roku - byli oddzialy polskie w roznych armiach koalicji - byli uzbrojeni i ekipirowani w sprzet tych panstw. Ich jednostki i poddodzialy wchodzili w sklad wiekszych zgrupowan wojsk koalicji. Wiec z p. widzenia wojennego masz racje - wojska polskie byli czescia wojsk ZSRR, tak samo jak poslkie oddzialy na zachodzie byli czescia sil zbrojnych Anglii i USA. Z tego samego powodu nie wymieniona zostala Australia czy Kanada. Ale jakos nikt z tego histerii nie robi i nie bojkotuje gastrole Bolszogo teatru... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: SJS Re: Widze lubisz pozartowac :)) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.05, 06:07 > Putin powiedzial ze w wojnie z Hitleryzmem po stronie z koalicja walczyli "inne > panstwa" - POlska znajduje sie w tej kategorii. po wymienieniu antyfaszystów włoskich i niemieckich - ilu ich razem było? mniej niż naszych w Powstaniu Warszawskim >Z tego samego powodu nie wymieniona zostala Australia czy > Kanada. Ale jakos nikt z tego histerii nie robi i nie bojkotuje gastrole Bols > zogo teatru... > MIsza - powtórz ty sobie historię Po pierwsze Niemcy ani Sowiety nie napadły na Kanadę ani Australię te państwa były częścią UK a więc normalne, że nie były wymienione To że Putin nie wymienił nas - jego sprawa, nam to zwisa - w końcy nagrodził Jaruzelskiego czyli swojego co to i w 1968 w Czechosłowacji waszych interesów bronił a później 1970, 1976, 1981 - też o wasze intersy dbał a nie o nasze Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Re: Widze lubisz pozartowac :)) IP: 82.179.81.* 12.05.05, 10:42 Gość portalu: SJS napisał(a): > > Putin powiedzial ze w wojnie z Hitleryzmem po stronie z koalicja > walczyli "inne > > panstwa" - POlska znajduje sie w tej kategorii. > po wymienieniu antyfaszystów włoskich i niemieckich - ilu ich razem było? Bardzo wiele - w wojnie z hitleryzmem brali udzial dziesiatki panstw. > mniej > niż naszych w Powstaniu Warszawskim POwstanie to byl idiotyczny pomysl kilku goracych glow, a do wojny z hitleryzmem wiele nie przywniosli. > MIsza - powtórz ty sobie historię > Po pierwsze Niemcy ani Sowiety nie napadły na Kanadę ani Australię I to dlatego POlska musi byc wymieniona ? :))) Masz dobre poczucie humoru jak widze :))) > te państwa były częścią UK a więc normalne, że nie były wymienione Nie zupelnie. Byli pod protektoratem Anglii. A dzis to juz sa suwerenne panstwa i gdyby byli rownie "dumni" jak POlacy to chyba tez by domagali sie osobnego wymieniania :) > To że Putin nie wymienił nas - jego sprawa, nam to zwisa Nie krec :) Moze komus i zwisa ale tobie napewno nie, bo widac za mile jak cie irytuje i wkurza pominiecie POlski :)))))))))))))))) > Jaruzelskiego czyli swojego co to i w 1968 w Czechosłowacji waszych interesów > bronił a później 1970, 1976, 1981 - też o wasze intersy dbał a nie o nasze Jaruzelski to weteran wojny, ktory walczyl z faszyzmem ramie w ramie z nasza Armia i dlatego otrzymal nagrode z okazji 60lecia Zwyczestwa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Władca Pierścieni Re: wasal Jaruzelski IP: *.crowley.pl 12.05.05, 11:40 SJS: > > Jaruzelskiego czyli swojego co to i w 1968 w Czechosłowacji waszych inter > esów > > bronił a później 1970, 1976, 1981 - też o wasze intersy dbał a nie o nasz > e Misza: > Jaruzelski to weteran wojny, ktory walczyl z faszyzmem ramie w ramie z nasza Ar > mia i dlatego otrzymal nagrode z okazji 60lecia Zwyczestwa Takich polskich oficerów wyszkolonych w radzieckich szkołach oficerskich jak Jaruzelski, było TYSIĄCE! A Putin zaprosił tylko Jaruzelskiego. Jaruzelskim niczym szczególnym nie wyróżnił się w czasie wojny. Karierę zaczął robić po tym, jak w 1947 roku wstąpił do partii komunistycznej. Po prostu dwaPutin tęskni za czasami Związku Radzieckiego ( czemu dał wyraz niedawno mówiąc, że rozpad Zw. Radzieckiego to "największa katastrofa geopolityczna w XX wieku"). A Jaruzelski jest dla niego wzruszającym przykładem wiernego aż do bólu WASALA. Propaganda i cenzura w Rosji ogłupia nie tylko naród rosyjski, ale i Putina. Nie rozumie, że Układ Warszawski i RWPG już nie wrócą... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: barnaba Re: wasal Jaruzelski IP: *.lodz.msk.pl / *.devs.futuro.pl 12.05.05, 13:44 > A Jaruzelski jest dla niego wzruszającym przykładem wiernego aż do bólu > WASALA. Nie pierwszy to wasal, który suwerena wystrychnął na dudka :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Władca Pierścieni Re: uhonorowanie Jaruzela IP: *.crowley.pl 12.05.05, 13:45 płatny propagandysta Misza napisał: > Jaruzelski to weteran wojny, ktory walczyl z faszyzmem ramie w ramie z nasza Ar > mia i dlatego otrzymal nagrode z okazji 60lecia Zwyczestwa. Po co było zapraszać Jaruzelskiego? Przecież i tak go NIE było widać na trybunie! A co? On w Kremlu i na Placu Czerwonym nigdy nie był? Przecież jak rządził Polską, to co i raz do Kremla po instrukcje jechał ! ! ! ! Zamiast go narażać na trudy podróży (a gospodarzy na jakieś tam koszta gościny), Putin powinien w swoim przemówieniu powiedzieć, że: "z Niemcami hitlerowskimi walczyli: Rosjanie, Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, antyfaszyści niemieccy, antyfaszyści włoscy i ... polski podporucznik Wojciech Jaruzelski... " :-D Odpowiedz Link Zgłoś
u-boot_88 Re: Widze lubisz pozartowac :)) 12.05.05, 11:40 Gość portalu: Misza napisał(a): >> Tak naprawde wojsko polskie nie istnialo juz we wrzesniu 39 roku - byli oddzial > y polskie w roznych armiach koalicji - byli uzbrojeni i ekipirowani w sprzet ty > ch panstw. Ich jednostki i poddodzialy wchodzili w sklad wiekszych zgrupowan wo > jsk koalicji. Wiec z p. widzenia wojennego masz racje - wojska polskie byli cze > scia wojsk ZSRR, tak samo jak poslkie oddzialy na zachodzie byli czescia sil zb > rojnych Anglii i USA. Z tego samego powodu nie wymieniona zostala Australia czy > Kanada. Ale jakos nikt z tego histerii nie robi i nie bojkotuje gastrole Bols > zogo teatru... > > > No, pięknie. Na uzbrojeniu się znasz, ale trudno to powiedzieć o historii. Ostatnia regularna bitwa kampanii wrześniowej - SGO Polesie gen. Kleeberga - 5 października (oktobria po Waszemu)1939. Taktycznie wygrana, ale z powodu wyczerpania zapasów gen. Kleeberg zdecydował o poddaniu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ez Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.kosciuszki.silesianet.pl 11.05.05, 14:36 Wojsko to, zaraz po ZSRR, USA, GB, Francji, niemieckich i wloskich antyfaszystach bralo udzial w zrzucaniu jarzma nazistowskiego okupanta. W trzecim rzedzie. Ramie w ramie z Ukraincami. Odpowiedz Link Zgłoś
u-boot_88 Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? 11.05.05, 14:43 Z Ukraińcami z dywizji "Hałyczna" oczywiście? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wujcio Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.exlog.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 10.05.05, 11:31 Gość portalu: arek napisał(a): > Twoje pytanie jest zlosliwe, ale oczywiscie odpowiem Ci na twoje pytanie. > Sluzyl w LWP. > Mam nadzieje , ze odpowiedz Cie zadowala. Jaruzelski służył w LWP, ale dopiero po wojnie. LWP powstało po wojnie (bodajże w 1952). Najpierw nazywało się to PSZ w ZSRR a póżniej Wojsko Polskie. Jak się chce brać udział w dyskusjach, to trzeba się trochę orientować w temacie. Pozdro. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pbz Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: 195.245.217.* 11.05.05, 22:15 Jaruzelski służył w LWP, ale dopiero po wojnie. LWP powstało po wojnie (bodajże w 1952). Najpierw nazywało się to PSZ w ZSRR a póżniej Wojsko Polskie. Jak się chce brać udział w dyskusjach, to trzeba się trochę orientować w temacie. Pozdro. No właśnie - jak się wie. Pojęcie LWP było jedynie pojęciem polityczno- publicystycznym. Formalnie nigdy nie było LWP, np. Sztab Generalny zawsze był Sztabem Generalnym WP, a nie LWP, itd. Jeśli będziesz się upierał to podaj akt prawny wprowadzający nazwę LWP. pbz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: barnaba Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.lodz.msk.pl / *.devs.futuro.pl 10.05.05, 13:58 Dokładniej w I Armii WP (nie LWP!). A wcześniej obejrzał wraz z rodziną z bliska Syberię. Odpowiedz Link Zgłoś
woytas Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? 10.05.05, 14:59 byl zwiadowca w 5 pp Odpowiedz Link Zgłoś
moped Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? 10.05.05, 23:37 dobrze ze ten caly (Ras) Putin nie zazadal od Jaruzelskiego oraz wykonczonych na Syberi jego rodzicow zaplaty za podroz "turystyczna" po sowietach :))))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: A.L. Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.c158.petrotel.pl 11.05.05, 22:04 Ciekawe czy ktoś w Rosji wie, że był tam w ogóle prezydent Polski. Poza naszymi dziennikarzami chyba nikt tego nie zauważył. Był prezydent, a zainteresowanie okazano zdrajcy. Jak Zgredek z Harrego P., złośliwy koleś. Nie przeszkadzać biznesmenom we wzajemnych kontaktach, udzielać się w UE w zakresie polityki wschodnioeuropejskiej i pieprzyć KGB-owskiego aparatczyka. Na zdrowy dialog polityczny z Rosją jest jeszcze za wcześnie - może kiedyś zejdą na ziemię, może będzie tam demokracja, może ..... . Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Znaja AL IP: 82.179.81.* 12.05.05, 01:46 Gość portalu: A.L. napisał(a): > Ciekawe czy ktoś w Rosji wie, że był tam w ogóle prezydent Polski. Teraz znaja i to dobrze - o jego wizycie w Moskwe i na Altaj teraz wie kazdy Rosjanin, bo o tym mowili prawie w kazdych wiadomosciach. Co ciekawie on znakomicie mowi po rosyjsku - ze slabym akcentem, ale bardzo plynnie i prawidlowo. W Rosji teraz go uwazaja za jedynego przyzwoitrgo POlaka. > Nie przeszkadzać biznesmenom we wzajemnych kontaktach, udzielać się w UE w > zakresie polityki wschodnioeuropejskiej i pieprzyć KGB-owskiego aparatczyka. Jesli dalej bedziecie "pieprzyc" to zadnych "wzajemnych kontaktow" nie bedzie :)) > zdrowy dialog polityczny z Rosją jest jeszcze za wcześnie - może kiedyś zejdą > na ziemię, może będzie tam demokracja, może ..... . Jak rowniez na normalne stosunki miedzy POlska i Nadbaltykiem a Rosja. Zbyt duzo kompleksow macie wobec Rosji/ZSRR Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sjs Re: Znaja AL IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.05, 05:49 > Teraz znaja i to dobrze - o jego wizycie w Moskwe i na Altaj teraz wie kazdy Ro > sjanin, bo o tym mowili prawie w kazdych wiadomosciach. > Co ciekawie on znakomicie mowi po rosyjsku - ze slabym akcentem, ale bardzo ply > nnie i prawidlowo. W Rosji teraz go uwazaja za jedynego przyzwoitrgo POlaka. Myślisz o Jaruzelskim czy Kwaśniewskim? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Re: Znaja AL IP: 82.179.81.* 12.05.05, 10:43 Gość portalu: sjs napisał(a): > > nnie i prawidlowo. W Rosji teraz go uwazaja za jedynego przyzwoitrgo POla > ka. > Myślisz o Jaruzelskim czy Kwaśniewskim? Wiem co mowie i co mysle :)) Teraz o Kwasniewskim prawie nikt nie pamieta. A i wczesniej tylko chyba co 5ty ROsjanin mogl nazwac nazwisko prezydenta POlski Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Poprawka! IP: 82.179.81.* 12.05.05, 11:00 > > Myślisz o Jaruzelskim czy Kwaśniewskim? Przeczytalem jeszcze raz twoj post i zrozumialem ze ci chodzilo o Kwasniewskiego. Wybacz, myslalem ze chodzi o Kwasniewskiego, bo watek byl tak zatytulowany - jesli chodzi o Kwacha, to o nim chyba co powsiedzieli podczas paradow, ale szczerze mowiac nie pamietam, ale calego paradu nie ogladalem - byl na paradzie u nas w Rostowie (poszedlem zobaczyc znajomych zolnierzy i oficerow 22 brygady Specnazu ktorzy uczestniczyli w paradzie) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: A.L. Re: Znaja AL IP: *.c157.petrotel.pl 12.05.05, 08:23 > Teraz znaja i to dobrze - o jego wizycie w Moskwe i na Altaj teraz wie kazdy > Rosjanin, bo o tym mowili prawie w kazdych wiadomosciach. > Co ciekawie on znakomicie mowi po rosyjsku - ze slabym akcentem, ale bardzo > ply nnie i prawidlowo. Jeżeli jest tak jak piszesz to się bardzo cieszę. Oczywiście mam nadzieję ,że chodzi o prezydenta RP, a nie gen.Jaruzelskiego (którego zaproszenie tam było dla wielu Polaków policzkiem) > W Rosji teraz go uwazaja za jedynego przyzwoitrgo POlaka. Mam koleżankę Rosjankę, ona uważa mnie za dobrego kolegę - więc jest nas dwóch :-))))) Akurat nie daże sympatią naszego prezydenta i akurat jemu przyzwoitości bym nie przypisał. > Jesli dalej bedziecie "pieprzyc" to zadnych "wzajemnych kontaktow" nie bedzie : > )) Pieprzyć? Ostatnio Rosja bobmardował nas nieprzyjaznymi politycznymi gestami, które nie są wydumane przez polskie media. Nie sposób o tym nie mówić. >Zbyt duz o kompleksow macie wobec Rosji/ZSRR No cóż, obawy mają swoje podłoże w historii. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Re: Znaja AL IP: 82.179.81.* 12.05.05, 10:50 Gość portalu: A.L. napisał(a): > Jeżeli jest tak jak piszesz to się bardzo cieszę. Oczywiście mam nadzieję ,że > chodzi o prezydenta RP, a nie gen.Jaruzelskiego (którego zaproszenie tam było > dla wielu Polaków policzkiem) Mowilem oczywiscie o W. Jaruzelskim, bo o niego chyba chodzilo w twym pytaniu. > > W Rosji teraz go uwazaja za jedynego przyzwoitrgo POlaka. > > Mam koleżankę Rosjankę, ona uważa mnie za dobrego kolegę - więc jest nas > dwóch :-))))) Mowilem o wiekszosci Rosjan a nie o subjektywny gust twej kolezanki :)) > Akurat nie daże sympatią naszego prezydenta i akurat jemu przyzwoitości bym nie > przypisał. Mowisz o Kwasniewskim? Sympatie on oczywiscie wywola niewiele, szczegolnie w porownaiu do zony (calkiem niezla babka :)) > Pieprzyć? Uzylem twej terminologii :)) > Ostatnio Rosja bobmardował nas nieprzyjaznymi politycznymi gestami, > które nie są wydumane przez polskie media. Nie sposób o tym nie mówić. Jak nas "bombardowali" i "bombarduja" POlskie MSZ i Massmedia to juz nawet na czukotkie za polarnym pasem slychac :))) Wieksza histerie zrobilisice z Katyniu i pomniku weteranom niz ze smierci Wojtyly :))) > >Zbyt duz o kompleksow macie wobec Rosji/ZSRR > > No cóż, obawy mają swoje podłoże w historii. Kompleksy zawsze maja jakies podloza, ale silny i dimny umie walczyc z kompleksami a slaby i niepewny umacnia swe kompleksy bo nie znaja jak bez nich zyc... POzdro Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: A.L. Re: Znaja AL IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.05, 12:55 To może puenta /moja wersja ;-) /: - nasz prezydent -> facet bez wyrazu, były komuszek - prezydent Rosji -> facet z przeszłością z KGB, powrót do przeszłości, lekceważący Polskę - gen. Jaruzelski -> jego miejsce powinno być w więzieniu - Polacy -> gnębieni kompleksami - Rosjanie -> gnębieni duchami przeszłości Polacy - Rosjanie -> na poziomie politycznym lodowato, na poziomie "ludzkim" chyba wszystko ok. Ktoś w naszym radio powiedział, że Polak zawsze siądzie przy stoliku z Rosjaninem, a nie z Czechem, Szwajcarem czy Niemcem i zabawa jest przednia. Więc chyba nie jest źle. - prawda historyczna -> każdy ma swoją, ale prawda jest tylko jedna, trzeba o niej mówić - obchody w Rosji i udział Kwaśniewskiego -> Polskę powinien reprezentować premier czyli osoba nr 2 Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Włądca Pierścieni Re: Jaruzelski na Syberii IP: *.crowley.pl 13.05.05, 15:50 > dobrze ze ten caly (Ras) Putin nie zazadal od Jaruzelskiego > oraz wykonczonych na Syberi jego rodzicow zaplaty > za podroz "turystyczna" po sowietach :))))) Jaruzelskiemu chyba się na Syberii podobało: "Według dziennika, Jaruzelski w Kraju Ałtajskim, gdzie była deportowana jego rodzina i gdzie pochowany jest jego ojciec, był witany z wyjątkową pompą. Miał tam powiedzieć, że rad jest być w Rosji "w te święte dni" i wspominał też "ciepło syberyjskiej ziemi". " kiosk.onet.pl/0,0,1096639,8999,przeglad.html Wczoraj w Polsacie jedna kobieta ze Związku Sybiraków powiedziała, że Jaruzelskiemu NIE zaproponowali wstąpienia do tego związku, bo wszyscy "sybiracy" mówią, że zostali wywiezieni/DEPORTOWANI na Syberię, a Jaruzelski napisał w swoich wspomnieniach, że "znalazł się" na Syberii Odpowiedz Link Zgłoś
fikol2 Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? 12.05.05, 11:36 Szanowni Panowie, bez histerii. Pozostaję z pełnym szacunkiem, świadomą dumą i pamięcią o polskim wysiłku zbrojnym w czasie IIWW ale nie ulegajmy jakimś mżonkom czy iluzorycznym westchnieniom, że ktoś w świecie zachodnim ma w ogóle pojęcie co w czasie tej wojny zrobiliśmy. Po raz kolejny możemy sobie protestować, utyskiwać i udowadniać ale to pozostanie tylko i wyłącznie w obrębie naszej "niszy" światopoglądowej. Rosjanie mają swoją historię - mierzoną inną, zupełnie inną, miarą i im nie da się tego z naszego punktu położenia wytłumaczyć. Zachód natomiast cierpi na chroniczny syndrom zderzenia priorytetów politycznych warstw rządzących oraz ignorancji historycznej całych społeczeństw, które traktowane są głównie jako materiał biorący udział w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich. Dla przeciętnego Francuza, czy Brytyjczyka, nie wspomnę o Amerykaninie wiedza o polskim wysiłku zbrojnym jest po prostu żadna - i to do nich kierowane są takie właśnie pozycje książkowe jak "Sprawa Honoru" czy "Rising 1944", które - jak mniemam - dla bywalców tego Forum nie wnoszą nic nowego do ich wiedzy i poglądów. Po prostu - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - publicystyka informacyjno-propagandowa. A co wiedzą ci co jednak coś wiedzą ??? Od początku - kampania wrześniowa 1939 przegrana w trzy tygodnie - taki właśnie okres nie wiem dlaczego pokutuje - może dlatego, żeby było krócej niż we Francji, potem Francja i Narvik - to jest epizod w ogóle nieznany, Bitwa o Wielką Brytanię - no tu coś dzwonią ale nie do końca wiadomo o co chodzi. Entuzjazm wokół Polaków tak jak wzrósł w 1940 tak spadł po przybyciu do Angli wojaków z U.S. Tak czy siak dla nich to tylko 2 dywizjony. Korpus Andersa - weszła do boju dopiero w 1944 roku i zajęła klasztor MC jak Niemcy wycofali się z ruin zagrożeni obejściem z flanki przez jednostki francuskie, potem Bologna, Ancona - sprawy nieznane, zresztą i tak na drugorzędnym teatrze działań. Nie braliśmy udziału w lądowaniu w Normandii, więc bohaterami nie jesteśmy. 1 Dywizja Pancerna i Falaise - jedyna jednostka polska na froncie zachodnim, wprowadzona do walki w pośpiechu i wobec drastycznie kurczących się rezerw Monty'ego. Arnhem - nasz udział praktycznie bez znaczenia, a jedyną rzeczą do zapamietania jest gen. Sosabowski, jako ten który śmiał przeciwstawić się brytyjskiej myśli taktycznej. Wojska w ZSRR - Dywizja Kościuszkowska, która po bitwie (zwanej) pod Lenino przestała praktycznie istnieć na ładnych kilka miesięcy. 1 Armia WP - walki na drugorzędnych kierunkach, praktycznie bez jakiejkolwiek wiedzy o udziale (dosyć symbolicznym zresztą) w operacji berlińskiej. 2 Armia WP - właściwie nie zdążyła wejść dobrze do boju jak została mocno okaleczona dzięki następnemu taktycznemu geniuszowi - gen. Świerczewskiemu. Podziemie - no było, ale co z tego skoro nie można było się z nim dogadać a już na pewno nie można było zaopatrywać nawet w 1/10 w takim wymiarze jak ugrupowań partyzanckich w Grecji, Jugosławii czy Francji. Powstanie Warszawskie - no ale po co wybuchło ??? Rząd Londyński - nigdy jednomyślny, po śmierci Sikorskiego już bez jakiegokolwiek znaczenia politycznego. Do tego wszystkiego dodam jeszcze Katyń i sprawę polskiej granicy na wschodzie w/g Curzona, jako rzeczy które mogły w krytycznym momencie wojny totalnie zniweczyć delikatnie utrzymywaną jedność koalicji. I tak to w skrócie wygląda, więc dajmy sobie spokój z protestami i licytowaniem się czy zostaliśmy upokorzeni czy też nie. I tak - jak począwszy od Teheranu (a nie Jałty) - względy polityki dużych nie będą zważały na takie banalne rzeczy jak honor i duma tych maluczkich. PZDR Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: maxikasek Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.szczecin.mm.pl 15.05.05, 00:14 Ponadto Putin wybrał bieżącą politykę a nie rozpamiętywanie historii. Dla niego wogóle tych weteranów pewnie nie musiało byc. Wystarczy że zjechali "możni tego świata". Dziwię się ze nie wspomniał o antyfaszystach japońskich- ale chyba głupio skoro dalej są w sumie w stanie wojny. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: akson1 Fikol, niech Cie cholera... masz racje. IP: *.uni.lodz.pl 15.05.05, 02:01 Choc serce krzyczy nie, to rozum przyznaje Ci racje. Kurcze, dodaj choc Enigme. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
x2468 Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? 16.05.05, 09:53 Prawie masz racje.Tylko ze wystarczy zajrzec na np Holenderskie strony historyczne lub wspomnianego Arnheim,aby zobaczyc ze wklad ten wcale nie byl wirtualny.W kazdej ksiegarni niemieckiej,nawet stoiskach z ksiazkami w domach towarowych byly do niedawna ksiazki Janusza Piekalkiewicza.Kazdy kto mial taka ksiazke w reku,wie ze Polskie Wojsko nie jest tam marginesem.Niestety to sie zmienilo,poniewaz J Piekalkiewicz zmarl przed paru laty i jego prace nie sa aktualizowane.Tym niemniej w kazdej chyba bibliotece Niemca interesujacego sie wojna jego ksiazki sa. Zachod moze i cierpi na "chroniczny syndrom..."jak to raczyles nazwac.Lecz zecz lezy gdzie indziej.Obowiazkiem Amerykanow jest niedac zapomniec wspolczesnym udziale Amerykanow w wojnach.Podobnie Anglikom,Rosjanom,Francuzom itd.Nam Polakom dlugo nie bylo wolno o udziale naszych Ojcow,czy Dziadow w wojnie kazano zapomniec.Kazano nam zachorowac na przynajmniej czesciowa amnezje.Polacy na zachodzie nie brali w paradzie z okazji zakonczenia wojny nie mogli brac udzialu na kategoryczne zadanie Stalina.Za pisanie,czy nawet opowiadanie o udziale Zonierzy Polskich w walkach na zachodzie "polskie"komunistyczne wladze zamykaly ludzi do wiezienia(lub mordoawaly"Narod mial zapomniec zachod,pamietac o "ludowym" wojsku.Lecz rowniez tylko czesciowo.Tylko "u boku Armi Czerwonej".Do dnia dzisiejszego trudno sprostowac,historie wyzwolenia KZ Sachsenchausen,ktore propaganda sowiecka ,a w slad za nia "Polska" NRDowska i inne przedstawialy jako zwyciestwo Armi Czerwonej,a faktycznie rosjanie pojawili sie tam po paru dniach,kiedy oboz byl juz wyzwolony przez Kosciuszkowcow.Nie pisze sie o zatknieciu Polskiej flagi na Berlinskiej Kolumnie Zwyciestwa.Przciez to wlasnie ta kolumna byla symbolem "niezwyciezonej Rzeszy",oraz Pruskiego Militaryzmu.Przeciwnie Reichstag,o ktorym wie kazde dziecko byl symbolem kulawej,ale jednak demokracji niemieckiej.Znienawidzonej zarowno przez Hitlerowcow jak i Komunistow,spalony zabity deskami od 1933 roku byl ruina.Pisano( i pisze do dzisiaj)o awanturze jak mialo byc Powstanie Warszawskie.Tymczasem takie powstania wybuchaly i w Paryzu i Pradze .Tylko ze tam Stalin nie wspieral Niemcow poniewaz byl daleko.Kampania wrzesniowa byla wedlug propagandy sowiecko-prlowskiej jedynie dowodem na bankructwo przedwojennej Polski.Pisano o bohaterskich zolnierzach i nic nie wartych oficerach.Historycy zachodni,piszacy o wojnie bezmyslnie przepisywali te propagandowe brednie.Po trosze z lenistwa(taka jest natura ludzka)po trosze z braku rzetelnych Polskich opracowan. Jesli podejdziemy do histori z Twoim zalozeniemm,to nadal bedzie tak jak jest.Ba nawet gorzej.Bedzie nadal sie mowilo ze Rosjanie weszli w granice Rzeczpospolitej po ucieczce Rzadu Polskiego,o 3 tygodniowej kampani itd.Tylko ze pretensje mozemy miec dzisiaj do "naszych" i coraz bardziej do siebie. Albowiem "kazda pliszka swoj ogonek chwali" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: stary mason Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.ath.cx / *.internetdsl.tpnet.pl 16.05.05, 13:47 odczepcie sie barany od weteranow z lwp dla wiekszosci z nich byla to jedyna droga do kraju, moj dziadek zostal wywieziony na kolyme w 194o r. potem wstapil do 1 armii gdzie sluzul w plutonie zwiadu. Walczyl tak samo z niemcami jak ci na zachodzie wloszech i w polsce. Oszolomy to ma byc jego wina ze nie byl w obozie na poludniu rosji i nie ewakuowal sie wczesniej z armia andersa. Zapewniam was ze wiekszosc zolnierzy lwp niczym sie nie roznila od tych z zachodu , a to ze sluchali innych rozkazow i utozsamia sie ich z pewnym systemem to nie ich wina. A czuja sie oni obecnie fatalnie , zapomnaini przez rzad , nie zapraszani na uroczystosci itd. Odpowiedz Link Zgłoś
x2468 Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? 16.05.05, 16:14 Sam jestes stary baran.Nikt nie czepia sie tych ktorzy walczyli u kosciuszkowcow en blok,czyli prostych zolniezy.Obrzydzenie natomiast budza ich dowodcy,ktorzy niszczyli Polske.Tak jak np Informacja Wojskowa,czyli agentura NKWD majaca na sumieniu tylu Polakow co GESTAPO.AL,ktore zajmowalo sie donoszeniem na Polakow GeStaPo i NKWD,KBW,mordujacym Polakow,ktorzy mysleli lub potencjalnie mogli myslec inaczej itp.Dowodcow jednostek karnych ktorych zolnierze musieli pracowac w kopalniach,gdzie gineli,nabawiali sie chorob.Byli tam nadzorowani przez sadystow w Polskich mundurach,a jedyna ich wina(tych gnebionyh)bylo to ze byli synami np dobrych gospodarzy,a to bylo przestepstwem.Byli w tych formacjach rowniez prawdiwi patrioci.Tylko ze ci uczciwi szybko zostali wyeliminowani.Pozostaly szumowiny.Autentyczne menty,awansowane za wierna sluzbe ZSSR,majacy w nosie Polske.Zachowaly sie relacje o tym jak Sowiecki General,komendant Akademi Wojskowej w Warszawie bronil Polakow przed "polskim"oficerem Informacji. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Władca Pierścieni w Riazaniu Jaruzelskiego nie pamiętają :-) IP: *.crowley.pl 27.06.05, 13:20 Jaruzelski skończył w 1943 r. szkółkę oficerską w Riazaniu a tam Polaków mimo to nie lubią wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2787291.html " Riazańscy radni chcą zmienić nazwę placu Kościuszki w centrum miasta. - To negatywny bohater, przecież wzniecał powstania i walczył z caratem - argumentują Półmilionowy Riazań to stolica obwodu, w którym leżą Sielce, gdzie w 1943 r. powstała 1. Dywizja Piechoty im. Kościuszki. W czasach ZSRR dywizja była symbolem polsko-radzieckiego braterstwa broni. Z tego właśnie powodu po wojnie plac w centrum Riazania nazwano imieniem Dywizji im. Kościuszki i postawiono tam pomnik polsko-radzieckiej przyjaźni. Teraz radni twierdzą jednak, że o dywizji "już nikt nie pamięta", a nazwa placu "spontanicznie skróciła się do placu Kościuszki". Miejska komisja ds. nazw ulic zaproponowała więc wykreślenie Kościuszki z mapy. Radni nie tylko wypomnieli Polakowi antyrosyjskie powstanie, lecz także powołali się na decyzję władz Warszawy o nadaniu jednemu z rond w stolicy imienia pierwszego prezydenta niepodległej Czeczenii Dżochara Dudajewa. - Oni czczą naszych wrogów. Dlaczego my mamy tolerować Kościuszkę? - pytają riazańscy radni. O utrzymanie starej nazwy (i niewyburzanie pomnika polsko-radzieckiej przyjaźni) zabiegają riazańscy działacze Memoriału, organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie. - To obraza dla polskich żołnierzy i ofiar wojny - mówi Andriej Blinuszow z riazańskiego Memoriału." Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: barnaba Re: w Riazaniu Jaruzelskiego nie pamiętają :-) IP: *.devs.futuro.pl 28.06.05, 14:52 Żałosne. Tak samo, jak nasze zmiany nazw ulic i burzenie pomników. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paul A w ktorym roku rozpoczela sie IIWW;-}?n/t IP: *.lodz.mm.pl 27.06.05, 15:02 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: saniel Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: 212.33.93.* 27.06.05, 21:13 dzisiaj jest moda na krytykowanie wszystkiego co rosyjskie lub z Rosją związane. Rosja wzieła na siebie niepotrzebnie całkowitą odpowiedzialność za Zsrr, ale pamiętajmy że Zsrr było twożone także w znacznym stopniu przez Ukrainę Kazachstan Białoruś Prybałtykę itp...,przecież Stalin Berja byli Gruzinami. JARUZELSKI BYŁ W POLSKIM WOJSKU WALCZĄCYM NA FRONCIE WSCHODNIM Z FASZYZMEM, był również praywódcą polskim i z tego tytułu należy mu się cześć i szacunek,tworzył naszą historię(choć wielu się ona nie podoba np.stan wojenny,leczgdyby nie jego wprowadzenie solidarność skończyła by na syberii,a Wałensa w Łubiance) zanim coś skrytykujey pomyślmy ze 2* Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: A.L. Re: W jaki wojsku służył Jaruzelski? IP: *.c155.petrotel.pl 01.07.05, 23:22 > Rosja wzieła na siebie niepotrzebnie całkowitą odpowiedzialność za > Zsrr a kto ma brać odpowiedzialność, Bangladesz?? > również praywódcą polskim i z tego tytułu należy mu się cześć i > szacunek,tworzył naszą historię(choć wielu się ona nie podoba np.stan > wojenny,leczgdyby nie jego wprowadzenie solidarność skończyła by na syberii,a > Wałensa w Łubiance) Co Ty piszesz - szacunek i cześć ???? Tworzył historię, owszem, ale tą niechlubną, za co powinien zostać rozliczony, osądzony i w najlepszym przypadku wydalony z kraju np. na Syberię. Z tym zbawiennym dla Polski wprowadzeniem stanu wojennego to już typowe pier...nie. > zanim coś skrytykujey pomyślmy ze 2* Zanim coś napiszemy pomyślmy dwa razy i przeczytajmy to co napiszemy - Wałęsa kolego, pisze się Wałęsa. Tak na marginesie to żal dupę ściska, że tak świeżo po wyrwaniu się naszego kraju z totalnej komunistyczno-socjalistycznej zapaści ludzie wycierają sobie gęby takim człowiekiem jak Wałęsa (choć oczywiście nikt nie każe go lubić), a komunistycznemu przywódcy generałowi J chcą stawiać pomniki. Za chwilę okaże się, że to on był ojcem sukcesu Solidarności. Stałeś w 15 stopniowym mrozie przez całą noc w kolejce za mięsem, po to by po 12 godzinach okazało się, że dla Ciebie starczy tylko kaszanki???. Ja tak. I będę krytykował wszystko co rosyjskie, bo to dzięki bratniej przyjaźni z tym krajem, jeszcze ze 30 lat będziemy równać do dolnej półki państw europejskich które tego zaszczytu nie dostąpiły! Czołem Odpowiedz Link Zgłoś
wladca_pierscienii Jaruzelski namawiał ZSRR do straszenia Polaków 20.10.05, 10:57 www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_051020/kraj/kraj_a_4.html Naciągany argument W grudniu 1981 roku nie było groźby interwencji w Polsce wojsk komunistycznych sąsiadów - wynika z czeskich archiwów Czeskie dokumenty podważają linię obrony Wojciecha Jaruzelskiego. Na zdjęciu: podczas ogłaszania stanu wojennego (c) WAF Do materiałów w archiwum w Pradze dotarł prokurator Piotr Piątek z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który od ponad roku prowadzi śledztwo w sprawie wprowadzenia stanu wojennego. Znalezienie tych dokumentów przez IPN podważa linię obrony generała Wojciecha Jaruzelskiego, który utrzymuje, że dzięki wprowadzeniu stanu wojennego do Polski nie weszły wojska innych państw Układu Warszawskiego. Autorem dokładnych sprawozdań ze spotkania Komitetu Ministrów Obrony Państw Układu Warszawskiego w Moskwie jest Martin Dzúr, minister obrony Czechosłowacji. Na początku grudnia 1981 roku w Moskwie odbyło się 14. posiedzenie Komitetu Ministrów Obrony Państw Układu Warszawskiego. Polskę reprezentował zastępca Jaruzelskiego generał Florian Siwicki. Martin Dzúr pisze w swym sprawozdaniu dla Gustáva Husáka, szefa Komunistycznej Partii Czechosłowacji, że 4 grudnia, tuż przed wydaniem komunikatu po obradach, do Moskwy nadszedł pilny telegram z Warszawy. Jaruzelski domagał się, aby dodać akapit ze słowami: "Komitet wyraził zaniepokojenie, dotyczące rozwoju sytuacji w PRL, wywołane wywrotową działalnością sił antysocjalistycznych, które(...) wywołują konieczność podjęcia odpowiednich środków do zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwa socjalistycznego". Siwicki i Jaruzelski malowali w Moskwie dramatyczny obraz Polski po to, aby mieć argument za wprowadzeniem stanu wojennego: groźbę interwencji wojskowej Układu Warszawskiego. Jak wynika z dokumentów zachowanych w czeskich archiwach i z notatki Dzúra, w 1981 roku takiego zagrożenia nie było. - Większe niebezpieczeństwo interwencji było rok wcześniej - wyjaśnia prokurator Piotr Piątek z IPN w Katowicach. Nad komunikatem trwała długa dyskusja. W końcu wersję proponowaną przez Jaruzelskiego odrzucono. - Nikt poza Jaruzelskim nie domagał się, aby zawrzeć w nim choćby aluzję o interwencji wojskowej - dodaje Piątek. Dzúr pisze o tym wprost w swojej notatce: "Marszałek Nikołaj Ogarkow (szef sztabu sił zbrojnych ZSRR - przyp. red.) powiedział Siwickiemu, że sowieccy towarzysze nie chcą takiego rozlewu krwi, jak na Węgrzech w 1956 roku". To wystarczyło i w końcowym komunikacie znalazła się jedynie wzmianka na temat sytuacji w Polsce: "Wyrażono solidarność w walce PZPR, wszystkich polskich patriotów, przeciw kontrrewolucji". Nie było jednak oczekiwanej przez Jaruzelskiego groźby interwencji wojskowej. Decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku musiał podjąć sam. - Do tej pory za stan wojenny zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej przez funkcjonariuszy PRL postawiliśmy pięciorgu członkom Rady Państwa - mówił prokurator Piątek. Uchylił się od odpowiedzi na pytanie, kiedy taki zarzut usłyszy generał Jaruzelski. TOMASZ SZYMBORSKI Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: barnaba Re: Jaruzelski namawiał ZSRR do straszenia Polakó IP: *.lodz.msk.pl 20.10.05, 14:48 Czesi rzeczywiście są bardzo wiarygodni. Czekam na ujawnienie dokumentów kubańskich, wietnamskich i z Mauritiusa. Odpowiedz Link Zgłoś