Gość: ciekawy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.09.05, 11:36 broni strzeleckiej (karabin) oczywiście nie seryjny i pociski przy dobrym strzelcu układają się w kręgu o średnicy 15cm? Gdzieś chyba o tym czytałem. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
viking2 Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi 12.09.05, 03:14 Gość portalu: ciekawy napisał(a): > broni strzeleckiej (karabin) oczywiście nie seryjny i pociski przy dobrym > strzelcu układają się w kręgu o średnicy 15cm? Gdzieś chyba o tym czytałem. Sa, ale nie czesto i nie dla wszystkich. Jest kilka typow karabinow snajperskich (.50 Barrett, MacMillan Tac 50, jeszcze jakis tam inny dziwolag, ktorego nazwy nie pamietam), na dwojnogu, kaliber pol cala (12,7 mm), bardzo duzy ladunek prochowy, predkosc pocisku daleko ponaddzwiekowa, ogromna energia kinetyczna i tak dalej. Ma to urzadzenie celownicze (bo juz nie mozna tego nazwac luneta) wyposazona w czujnik podczerwieni, noktowizor, komputer wykrywajacy ruchomy cel, obliczajacy odleglosc, wyprzedzenie, znoszenie pocisku przez wiatr i inne tego rodzaju cuda. Teoretycznie rzecz biorac, skuteczna donosnosc tej broni to okolo poltorej mili, ale informacja na jaka najwieksza odleglosc potwierdzono trafienie w warunkach bojowych jest "classified", czyli utajniona. Sa pogloski o 1.25 mili, ale nie wiadomo na ile te informacje sa prawdziwe. W czasie wojny wietnamskiej najwieksza odlegloscia, na jaka mialo miejsce oficjalnie potwierdzone skuteczne trafienie w cel (czyli urwalo glowe wietnamskiemu pulkownikowi) to bylo zdaje sie sporo ponad 1700 metrow (bodajze 1780, ale nie pamietam na 100%), czyli 1.11 mili. Jesli mie pamiec nie myli, to byl to karabin Springfield 303 (czyli 7.69 mm). I rzeczywiscie Mac Millan 50 ma strzelania na mile w czasie moze nie tyle szkolenia, ile egzaminow na specjalnosc snajpera. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Speedy Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.stat.gov.pl 12.09.05, 08:45 W czasie wojny wietnamskiej najwieksza odlegloscia, na jaka mialo miejsce > oficjalnie potwierdzone skuteczne trafienie w cel (czyli urwalo glowe > wietnamskiemu pulkownikowi) to bylo zdaje sie sporo ponad 1700 metrow (bodajze > 1780, ale nie pamietam na 100%), Z tego co pamiętam 1900 m, najdalsze potwierdzone trafienie z kb kal. 7,62 mm. Najdalszy celny strzał w ogóle oddał kanadyjski żołnierz w Afganistanie chyba w 2002 r. Z kb. McMillan 12,7 mm trafił żołnierza Talibów z odległości 2340 m. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bomber Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.aster.pl 12.09.05, 19:40 a ja z haubicy trafiłem z 8km...! he he he!!! Odpowiedz Link Zgłoś
viking2 Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi 13.09.05, 02:59 No wlasnie nie wiem, czy te 1900 m bylo oficjalnie potwierdzone, czy tylko ujete w raporcie ale bez potwierdzenia, czy moze wogole tylko pogloska/przechwalka. Ale moglo byc i tak, ze naprawde snajper trafil na 1900m, a nie potwierdzili oficjalnie, bo zaden z wazniakow nie odwazyl sie wlezc miedzy 3 albo 4 bataliony regularnych Polnocnego Wietnamu, zeby zmierzyc odleglosc. Zreszta, pewnie juz sie wiele razy zdarzylo, ze rekordowe dokonania snajperow nie byly uznane, bo wlasnie brakowalo kogos, kto by oficjalnie potwierdzil. A ten Kanadyjczyk to wlasnie strzelal z Mac Millana Tac 50, o ktorym pisalem. Krazyla tez pogloska, ze rozwalil tego Taliba "przez sciane" - wykryl go promieniem podczerwonym z urzadzenia celowniczego, jak sie chowal za sciana, a energia pocisku wystaczyla, zeby przestrzelic na wylot gliniana lepianke. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gaduła Re: a glina była jak szkło ? IP: *.iod.krakow.pl / *.IOd.krakow.pl 13.09.05, 09:55 dziwna ta glina - szkoda że jej zabrali bo zrobli by na niej kasę ! pozdrowienia gaduła Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: olo Re: a glina była jak szkło ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.09.05, 11:32 ?? Odpowiedz Link Zgłoś
viking2 Re: a glina była jak szkło ? 14.09.05, 03:33 Dlaczego jak szklo? Bo "puscila"? To jak pancerz czolgu "pusci" od pocisku przeciwpancernego, to tez jest jak szklo? Odpowiedz Link Zgłoś
u-boot_88 Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi 14.09.05, 10:14 Ja z kolei słyszałem inną wersję, że były dwa strzały jeden "eliminujący" (szmaciany łeb ranny) i drugi dobijający (szmaciany łeb wita sie z hurysami). I nie był to kanadyjczyk, ale żołnierz australijski (oni maja dużą wprawę, bo polując na kanagury, aby skóra zachowała wartośc, trzeba trafić w sam łeb. Odpowiedz Link Zgłoś
felixx prawda !! ,juz w "Siedmiu wspanialych" 13.09.05, 14:49 niezapomnianym filmie jeden z bohaterow strzela i trafia!!!!!!!ze zwyklego colta na odleglosc dobrej mili-konia ledwo bylo widac. ps.Amerykanie lubia sobie kit wciskac ale czy inni musza te bzdury powtarzac Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: NEMO Re: prawda !! ,juz w "Siedmiu wspanialych" IP: 5.6.2R1D* / *.saix.net 23.09.05, 06:41 Ale final sceny jest inny niz myslimy. Stojacy obok mlodzieniec wpada w zachwyt nad faktem trafienia jezdzca z takiej odleglosci. Fatalny strzal, celowalem w konia, odpowiada strzelec. Tak tez moze byc. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ciekawy Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.09.05, 09:39 Pisząc o strzelaniu na 1 milę miałem na myśli wyłącznie kalibry mniejsze, czyli np. 7.62, 8, 9.2. Nawet nie słyszałem o strzelaniu (tego typu) z 12,7mm. Wiem, że broń do takich strzelań ma np. lufy ma formowane kriogenicznie itp. Oczywiście amunicja też najwyższej precyzji. Pamiętam strzelania sportowe u nas z KB-d (Valmet kal 7.62 amunicja Lapua) na 300 m. Przyrządy celownicze typu zamkniętego. Wyniki zupełnie dobre. A był to koniec lat 50tych. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pbz Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.09.05, 15:06 Na 300 m wyczynowcy strzelają do dziś, tylko nie w Polsce. Dziesiątka ma tam 10 cm średnicy (ale koło celownicze aż 60 cm), celownik mechaniczny przeziernikowy. Rekord świata w konkurencji "300 m karabin dowolny 60 strzałów" to wynik absolutny, czyli 600 pkt. na 600 możliwych. Odpowiedz Link Zgłoś
x2468 Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi 19.09.05, 20:04 Wlasnie rozmawialem z moim znajomym ktory byl strzelcem wyborowym w Armi Brytyjskiej.Strzelanie na 500m jest standardem.Praktycznie niema na tym dystansie nietrafnych strzalow.Strzal musi byc celny,poniewaz strzela sie w warunkach bojowych tylko raz.Na powtorke nie ma szans. Odpowiedz Link Zgłoś
ferdynand_wspanialy Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi 19.09.05, 22:31 z czego oni strzelaja? wyglad tarczy z 600m jest zdumiewajaco maly, nie wiem czy sobie niektorzy zdaja sprawe, ale z 1600m to musi byc jeszcze mniejsza. Odpowiedz Link Zgłoś
x2468 Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi 19.09.05, 22:41 ferdynand_wspanialy napisał: Z czego? Nie pytalem.Ale wypytam.Na 1000 m to raczej armijnie nie strzelaja.Strzal musi byc w 100% pewny.Dlatego straja sie "zalatwiac sprawe2 do 500m. Tak nawiasem,to wynikalo z skutecznosci kalasza.Wedlug doktryny NATO miano utrzymywac dystan na ktory kalsznikow jest malo skuteczny. > z czego oni strzelaja? > > wyglad tarczy z 600m jest zdumiewajaco maly, nie wiem czy sobie niektorzy zdaja > > sprawe, ale z 1600m to musi byc jeszcze mniejsza. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pbz Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.polskieradio.pl 19.09.05, 23:35 Strzał na 500 m z podpórką (w kb wyborowych dwójnóg to standard) z celownikiem optycznym, do celu wielkości "głowa", jest dużo łatwiejszy niż strzał z karabinu dowolnego na 300 m w dziesiątkę o średnicy 10 cm, bez podpórki, bez lunety. Pomijam fakt, że w innych konkurencjach 300 m karabin dowolny 3x40 i 300 m karabin standardowy strzela się też klęcząc i stojąc. Nawet stojąc strzał poniżej 9-ki jest już słaby. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ciekawy Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.09.05, 22:54 Strzelałem swego czasu zawodniczo z kbks. Wiem jak trudno jest wystrzelać przyzwoicie te 60 szt. Pozycja stojaca - potworne męki. Ale 600/600, to nadzwyczajne!! Na 300 m.!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pbz Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.polskieradio.pl 24.09.05, 15:35 Chyba sie nieprecyzyjnie wyraziłem. 600/600 to rekord w konkurencji 300 m karabin dowolny 60 strzałów leżąc. O czystych seriam stojąc to trzeba zapomnieć. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ciekawy Re: czy to prawda, że w USA są strzelania na 1 mi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.05, 17:58 No właśnie. Nie mieściło mi się w głowie jak tyle można wystrzelać ze "stojaka". Odpowiedz Link Zgłoś
wladca_pierscienii CKM 23.09.05, 09:06 w bieżacym numerze "CKM" jest artykuł o strzelaniach snajperskich rekordu odległości celnego strzału należą do karabinów 12,7 mm rekordy ilości zabitych do strzelców s karabinami kal. 7 z kawałkiem mm najlepszy - ponad 500 zabitych to Fin strzelający z mosina bez celownika optycznego Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pbz Re: CKM IP: *.polskieradio.pl 24.09.05, 16:11 życze dalszych sukcesów w poznawaniu świata przy pomocy lektury CKM. Odpowiedz Link Zgłoś