Dodaj do ulubionych

Sposoby na zaparcia u 3 latka

21.12.11, 09:08
Ostatnio występuje u mojego synka 3,5 roku problem zaparć. Robi kupkę co trzy dni ale z płaczem, twardą i baaardzo szeroką. Pruka bardzo śmierdząco i wtedy siadamy na sedes i zaczyna się dramat. Posiedzi chwilę i schodzi bo nie może zrobić. Potem woła, że mu się chce no i z bólem i łzami w oczach robi. Już przeszliśmy przez dwa takie kupska i dziś znowu jest 3 dzień bez kupy więc chyba znowu muszę się szykować na masakrę.

Ostatnio dałam mu czopek glicerynowy dla dzieci ale nie ułatwiło to sprawy chociaż leżał z nim ok 10 minut a ja ściskałam mu pośladki żeby nie wypchał go.

Zauważyłam, że bardzo zmniejszył ilość wypijanych płynów. Kiedyś kubeczek herbaty na raz to było nic. W chwili obecnej wmusić w niego kubek herbaty to cud. Nie chce jeść owoców i surówek. Nie wiem co i ile jada w przedszkolu. Może tam też mało pije?

Ruchu ma dużo więc perystaltyka jelit chyba powinna być dobra....

Nie wiem czy podawać mu lactulozę (i czy dostanę ją bez recepty) np. po łyżeczce rano i wieczorem.

Zaznaczę, że jeszcze 2 tygodnie temu syn robił kupkę bez problemu codzienie lub co drugi dzień.
Obserwuj wątek
    • joshima Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 21.12.11, 09:27
      A da się jakoś mu poprawić dietę (no poza tymi nieszczęsnymi warzywami)? Pieczywo pełnoziarniste, grube kasze, dodatek siemienia lnianego? Jak nie chce suszonych śliwek jeść to można zrobić taki wyciąg zalewając suszone śliwki ciepłą (nie gorącą) wodą na noc i wypić rano.

--
      JoShiMa

Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi.
          • pannatunia Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 22.12.11, 10:42
            U nas identycznie, kupa 2 razy w tygodniu. Wczesniej do tego jeszcze latał co 5 min i nie chciał nawet usiąść na kibelek. Zaczęłam systematycznie podawać aktimele (róznego rodzaju), dawać dużo picia (soki owocowe własnej produkcji). Pomogło na tyle, że kupa 2 razy w tygoniu, ale bez płaczu i histerii. Pediatra stwierdził, że może kupa być rzadko, byle nie była z histerią i płaczem.
      • anq-ua Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 21.12.11, 09:56
        Możesz spróbować Dicoman Junior - bez recepty (kapsułki lub saszetki, od 3 r.ż.). My stosowaliśmy kapsułki - zawartość rozpuszczałam w wodzie, działały na następny dzień od rozpoczęcia przyjmowania, nie rozluźniały za bardzo, tylko powodowały taką "prawidłową" konsystencję. Sprawdziły się także na mnie "starej" choć miałam tylko te junior do dyspozycji, a laktuloza nie działała.
        Można też siemie lniane mielone - do kupienia w aptece, robi się taką zawiesinę luźniejszą niż kisiel, do wypicia, mój młody wypija z apetytem i nie może się doczekać kiedy wystygnie.
              • mb800 Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 21.12.11, 11:47
                Ja polecam "forlax" on nie działa natychmiast ale rozluźnia kupke do normalnej konsystencji. 1 saszetka dziennie do picia. Lactuloza nie działa. Musisz mu jak najszybciej pomóc bo u nas po takim problemie powstała przepuklina i bez zabiegu się nie obyło. Oczywiście zaparcia miał dłużej niż dwa trzy dni ale nie warti ryzykować.
                Teraz jak mój mały przez 2 do 3 dni nie zrobi kupy to dają mu forlax i po problemie.
                Pomaga jeszcze surówka z kiszonej kapusty albo naturalny jogurcik.

Pozdrawiam
      • kanga_roo Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 21.12.11, 13:34
        zmartwię Cię, ale picie to podstawa. to jest nawet logiczne, w końcu w jelitach z płynnej treści żołądka formuje się zwarta kupa, jeśli w diecie jest mało płynów, zatwardzenie jak w banku.
        z wyżej wymienionych porad najlepszy jest dicoman - zażycie jednej saszetki oznacza wypicie dwóch szklanek płynu (jedna =-rozpuszczenie, druga - popicie). moja trzylatka dostaje pół saszetki dziennie, a i tak są efekty.
    • cibora Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 21.12.11, 17:06
      U nas były zaparcia nawykowe, niestety. Rób wszystko, żeby się nie utrwalił strach przed robieniem kupy, bo będziecie mieć przechlapane.
      U nas pomogło:
      -syrop Fructolax, drogi, ale genialny, sam naturalny błonnik, (lactulosum też dostawał),
      -codziennie suszone śliwki Gerber,
      - dużo WODY do picia (cukier, nawet w soku zatwardza),
      - chleb pieczony przeze mnie - baaaardzo pełnoziarnisty (wszystkie ziarna, pestki jakie mi wpadły w ręce)
      - zakupienie i czytanie trzech książek o KUPIE smile (dla mnie mało atrakcyjne w czytaniu wink ale synowi się podobały i o to chodziło).
      Wyszliśmy na prostą, od kilku tygodni sam siada na nocnik i robi.
      Pozdrawiam i cierpliwości życzę.
      Agnieszka
      --
      Staś (03.05.2008)
    • rulsanka Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 22.12.11, 09:39
      To duży chłopak. Wytłumacz mu, że jak nie pije to są kłopoty z kupą. I dlatego trzeba dużo pić. Mój syn wie np. że na kupę najlepsze jest kiwi i sam się domaga, gdy ma zatwardzenie.
      Polecam probiotyki, ja najbardziej lubię beneflorę, bo tylko w jej przypadku widzę skuteczność, a próbowałam różnych.
      Co do laktulozy, to lepiej podać niż się męczyć. Środek jest bezpieczny i skuteczny. Ale tak doraźnie. A na stałe: woda, probiotyki, kiwi smile
    • upartamama Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 22.12.11, 11:14
      Wczoraj zawołał, że kupka posiedział i zszedł więc już myślałam że znowu będzie problem. Wrócił na sedesik po chwili i kupkę zrobił. Ale teraz z piciem go pilnuję, daję co jakiś czas po pół szklanki i czekam aż wypije wszystko. Jabłuszka tez już wcina. Pozdrawiam i dziękuję za rady.
    • minerwamcg Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 01.01.12, 04:51
      Suszone śliwki, jeśli dziecko nie lubi, można ugotować wywar, albo w czymś przemyślnie schować smile Podobnie działają morele, może dziecko je polubi?.
      W diecie zero bananów, ryżu i czekolady, wiem, że to akurat zapiera. Za to dużo wody czystej do picia.
      --
      - Tu, tu, ptaszek! On zmarznie! Ćwir, ćwir, ćwir! Tiu, tiu, tiu, zabierz to, zabierz to, mokre! Ptaszek, ptaszek! Już już, nóżki, paluszki…! Sweterek! Podnieś to, podnieś, ptaszek, ptaszek, fiu, fiu, cicho, cicho, już, on jest głodny, gdzie butelka, ptaszek…!!!
    • prawdziwy_necik Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 01.01.12, 19:51
      Dziecko musi koniecznie pic,nie ma innego wyjscia,tak jak koniecznie trzeba zacząc wmuszac owoce,laktulozy osobiscie bym nie polecała bo łatwo sie do niej przyzwyczaic...natomiast rozwazylabym podanie mento-parafinol-nie uzaleznia...i nie przyzwyczaja jelit do ciaglego stosowania,ten syrop daje poslizg tylko...kupce,nic wiecej,tam pisze by go na czczo dawac-nie podaj po sniadaniu bo on jest tlusty,mietowy i mozna zwymiotowac,z tego co siegam pamiecią to chyba dodawalam go do herbatki...nam go zlecil lekarz chirurg na zaparcia nawykowe,stosowałam ok.6 miesiecy-niesamowite efekty juz po 3 dniach były-ale pic koniecznie inaczej bedzie bez efektu z jakim kolwiek lekiem.
    • belgium2012 Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 03.01.12, 11:50
      mó syn ma zaparcia odkąd sie urodził-karmiony był butelką...dzis ma prawie 3 latka...i nadal robi kupe raz na tydzień...mamy które mają ten sam problem wiedzą co to za horror...Wazne jest tez to aby karmic piersią...JEST NIEJADKIEM...i mam problem żeby wogóle synkowi coś wcisnąć..dlatego dieta typu..płatki owsiane itd odpada,,,moze jak podrosnie jeszcze troszke to sie zmieni i zacznie wiecej jesc.Gdzies przeczytalam ze mus z jagód pomaga-nieprawda..trzeba wykluczyc ryż..ograniczyc mączne rzeczy-chleb..makarony...bez przesady od razu nic nie dawac ale ograniczyc ...czekolada ostrożnie.Ciesze sie ze syn je chociaz zupy..dlatego dodaje kasze jeczmiennasmilePodejrzewam ze jelita żle pracuja przy wypróznianiu sie raz na tydzien.Pomaga lactuloza..ale brzuszek moze boleć...ostatnio zmienilam lactuloze i zamast 2.5ml...trzeba zaczynac od 5ml...i po tej synka brzuszek nie boli...robie synkowi kompot z suszonych sliwek...blenderem miksuje te sliwki i na sile mu podaje STRZYKAWKA po nurofenie...POMOŻE DICOMAN JUNIOR..SRODEK NA ZAPRACIA...podaje sie go po 3cim roku zycia ale mi lekarz przepisala jak mial 2.5...tylko zamiast saszetke np.raz dziennie to pol saszetki 2 razy dziennie.Dicoman powoduje ze tą kupe jakby wypycha...podaje go łacznie z lactulozą.Jednak moj maly tego dicomanu nie chce pic...dlatego podaje go inaczej niz zalecają DO SZKLANECZKI WLEWAM WODY,LUB SOKU...tyle co na dwie strzykawki lekko podgrzewam i rozpuszczam dicoman..szybko trzeba go wypic bo galareta sie zaraz taka z niego robi i potem synek popija go piciem(z piciem słodkiego nie ma problemu)-oczywiscie strzykawk MU PODAJE TEN DICOMAN BO TO JEDYNY SPOSOB NA WCIŚNIĘCIE JEMU CZEGOKOLWIEKsmilepo godzinie podaje mu cos do jedzenia i znowu popija...po tym dicomanie musi duzo popic.Jest i dicoman w takich duzych czopkach-dziecko nie połknie ich..dletego tez je rozpuszczam.TA LACTULOZE I DICOMAN TRZEBA PODAWAC DŁUZszy okres np.dwa tygodnie...ja ta lactuloze raz podam raz nie..dicoman regularnie.Ale podawac takze trzeba dodatkowo jakies produkty jak ogorek chociaz...i musi pic..ja podaje słodkie napoje bo innego wyjscia nie mam...ZAPOMNIAŁAM DODAĆ ZE JAK SYNEK CHCE ZROBIC KUPKE TO NAJPIERW JĄ TRZYMA OCZYWISCIE I MOWI ZE BRZUSZEK GO BOLI..MASUJE MU WTEDY BRZUSZEK-TO TAKZE POMAGA NA ZROBIENIE TEJ KUPKI..narazie to pomaga ale non stop uzywac tych srodkow nie będe..nie wiem co dalej bedzie.Ciesze sie ze chociaz teraz jest ok..a i przeczytalam o jakims srodkuMedicol-błonnik..nie próbowalam..moze spróbuję...i na receptę gdzieś tam ktos tam używał..Dipholac syrop...ale nie wiem co to za syrop..byc moze jakis lek..a faszerować dziecka też nie mam zamiaru wszystkim co popadnie...
    • rosalii Pomoże tylko błonnik dla dzieci 04.01.12, 13:19
      Musisz szybko zareagowac, zeby wstrzymywanie kupy nie stalo sie nawykowe. Polecam blonnik dla dzieci-wszystko o jego stosowaniu i rewelacyjne forum, na ktorym uzyskasz profesjonalne porady na www.zdrowybrzuszek.pl . Trzymam kciukismile
    • monika5723 Re: Sposoby na zaparcia u 3 latka 02.05.17, 18:11
      Pisze ten post bo wiem w jakiej desperacji mogą być rodzice szukający pomocy... Miałam problem z zaparciami syna dłuuugi czas, wydawało się że to stan beznadziejny... Meczylismy się oboje, on brudzil ciągle majtki, ja starałam się nie denerwować itd itd. Pomogło - LACTULOSUM!!! naprawde szczerE polecam, tylko trzeba to długo dawać - aż zupełnie wypróżnianie się przestanie stanowić problem. Jak odstawiamy to bardzo powoli - tzn dosłownie o 1 ml dziennie!!, żeby problem nie wrócił. Naprawdę nam to pomogło, syn sam zaczął chodzić kupkę bez problemu, a wydawało się nie wyjdziemy z tego nigdy... Pozdrawiam wszystkich zmartwionych rodzicówsmile
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka