Dodaj do ulubionych

powtorka cytologii

12.02.19, 15:06
poradzcie..... zrobilam cytologie ,ale okazalo sie, ze probka zostala jakoby to brzmi "przeterminowana" ,wiec musze powtorzyc jeszcze raz. Gdzies wyczytalam ,ze musze jednak odczekac 3 miesiace? to prawda ? czy moge zrobic to zaraz? dziekuje
Obserwuj wątek
    • snakelilith Re: powtorka cytologii 12.02.19, 18:04
     Co za dziwne pytanie? Naturalnie, że możesz zrobić od razu. Trzy miesiące to tylko najkrótszy okres, który zaleca się kobietom z grupy ryzyka, co by robiły to badanie wystarczająco często, ale w razie powtórki (bo pierwsze nie wyszło) możesz zrobić wcześniej. I przeterminowana znaczy chyba, że ktoś zawalił i wysłał za późno do laboratorium.
     • lexiemama Re: powtorka cytologii 15.02.19, 12:26
      co za dziwna odpowiedz? jednak nie wiesz ...... obojetnie czy wyszlo badanie zle czy probka zostala przeterminowana trzeba odczekac 3 mce na odbudowe scianki szyjki. I uprzedzam pytanie...w koncu dodzwonilam sie do lekarza.
      • snakelilith Re: powtorka cytologii 15.02.19, 12:38
       Nieprawda. Przecież to bzdura. Przy cytologi biorą ci maleńki wycinek, a śluzówka w tym miejscu regeneruje się zresztą bardzo szbyko. Przy zmienionym patologicznie wyniku, też można powtórzyć od razu. Lekarz bzdury ci wciska, bo zawalona próbka jest pewnie z jego winy. Ale jak wiesz lepiej, to nie pytaj.
       • brenya78 Re: powtorka cytologii 15.02.19, 13:56
        Przy cytologii nie bierze się wycinka tylko zbiera materiał z całej szyjki i wewnątrz szyjki za pomocą szczoteczki. Czyli zdzierasz spora warstwę śluzówki. Jeśli chcesz mieć drugi miarodajny wynik to musisz dać czas temu odrosnąć np. ewentualnym komórkom rakowym, które zebralas za pierwszym razem.
        • snakelilith Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:01
         Komórki szyjki macicy nie potrzebują 3 miesięcy do odrastania. W przypadku np. podejrzanego wyniku, badanie można powtórzyć w bardzo krótkim czasie po pierwszym pobraniu. I to na pewno nie są 3 miesiące.
         • brenya78 Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:10
          Śluzówka może się szybko odradza, ale komórki rakowe niekoniecznie (nie wiem, ale myślę, że może istnieć taka ewentualność, rąk się rozwija często latami) i wtedy co, wyjdzie ci czysta cytologia... I zawierzyłabyś swoje życie takiemu wynikowi? Bo ja nie.
          • snakelilith Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:26
           Teza o wyczyszczeniu szyjki macicy z komórek rakowych przy pomocy szczoteczki jest nieco fantazjna, nie uważasz? Nabłonek szyjki macicy zbudowany jest też z kilku warstw i te odnawiają się stosunkowo szybko, to specyfika tego regionu. Ponadto regularnie przeprowadzana cytologia ma na celu nie wykrywanie komórek rakowych, a dysplazyjnych.
           • saskia44 Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:28
            snakelilith napisała:

            > Nabłonek szyjki macicy zbudowany jest też z kilku warstw i te odnawiają się stosunkowo szybko, to specyfika tego regionu.

            3 miesiace, tyle zazwyczaj nalezy poczekac zeby sie odnowilo.
              • snakelilith Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:43
               Udowodnij. Inaczej sama przestań. To, że przyjęły się takie, a nie inne kwartalne fazy, nie jest medyczną koniecznością. Teoretycznie dobrze by było odczekać jeden cykl i zrobić badanie po następnej miesiączce. Chyba sama nie wierzysz, że nabłonek szyjki macy potrzebuje aż 3 miesięcy do regeneracji.
               • saskia44 Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:44
                snakelilith napisała:

                > Udowodnij. Inaczej sama przestań. To, że przyjęły się takie, a nie inne kwartal
                > ne fazy, nie jest medyczną koniecznością. Teoretycznie dobrze by było odczekać
                > jeden cykl i zrobić badanie po następnej miesiączce. Chyba sama nie wierzysz, ż
                > e nabłonek szyjki macy potrzebuje aż 3 miesięcy do regeneracji.

                Przestan snake sie pograzac.
                • snakelilith Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:47
                 Nie potrafisz podać dowodów? To się sama nie pogrążaj. To, że w tym wątku inne osoby upierają się przy tej samek wersji, nie oznacza bwoiem, że jest prawdziwa. Wam się mylą regulacje służby zdrowia z medycznymi faktymi.
                 • brenya78 Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:50
                  No to se rob kiedy chcesz, jeśli chcesz zawierzyć swoje życie takiemu wynikowi. Kto ci broni? Ale nie namawiam ludzi do ignorowania wytycznych, które powstały po coś.

                  Why is there a requirement to wait for three months to repeat a smear test for a sample that was reported as expired or inadequate?
                  Taking a smear test before three months can result in a sub-optimal sample.

                  'The cervical epithelium needs time to regenerate after cytology. Repeat cytology should not be performed less than three months after a previous pap smear' (European Guidelines for Quality Assurance in Cervical Cancer Screening - 6.3.1).

                  'There must be a minimum of 3 months between any 2 smear tests' (NCSS CervicalCheck Guidelines for Quality Assurance in Cervical Screening – Standard 3-12).

                  Samples of repeat smear tests taken before the three months has lapsed will not be processed by the laboratory. The cytology report will state 'repeated too soon', with a recommendation to repeat after three months.
                 • saskia44 Re: powtorka cytologii 15.02.19, 14:50
                  Taking a smear test before three months can result in a sub-optimal sample.

                  'The cervical epithelium needs time to regenerate after cytology. Repeat cytology should not be performed less than three months after a previous pap smear' (European Guidelines for Quality Assurance in Cervical Cancer Screening - 6.3.1).

                  'There must be a minimum of 3 months between any 2 smear tests' (NCSS CervicalCheck Guidelines for Quality Assurance in Cervical Screening – Standard 3-12).

                  Samples of repeat smear tests taken before the three months has lapsed will not be processed by the laboratory. The cytology report will state 'repeated too soon', with a recommendation to repeat after three months

                  Prosze, mozesz sobie poczytac guidance, zmaist sie madrzyc jak zwykle wejdz na odpowiednie strony i sie czegos dowiedz zanim sie odezwiesz.
       • lexiemama Re: powtorka cytologii 15.02.19, 13:58
        A wiesz bo jestes lekarzem tak? czy masz prace doktorska z tej dziedziny? konstultowalam z dwoma lekarzami kazdy mowi to samo. Min. 3 mce . Zawalilo laboratorium mam to na papierze od nich.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka