Dodaj do ulubionych

Mam dość.. Jakie badania zrobić?

12.03.19, 23:21
Tym razem nie o odchudzaniu.
Szkodzi mi jedzenie. Mam boleści, wzdęcia i biegunki po kaszach, ryżu, każdej zupie poza pomidorową, większości owoców ( zwłaszcza po jabłkach) - nieźle toleruję cytrusy, w zasadzie po każdym obiedzie- niezależnie co i jak zostało przygotowane, ciemnym pieczywie, ziarna h.
Dobrze znoszę białe pieczywo, żółty ser, mleko, ziemniaki.
Biorę ircolon że względu na prawdopodobny zespół jelita drażliwego. Ale szczerze mówiąc obecnie leki chyba nie pomagają, mam ciągle wzdęty brzuch, jestem jak napuchnięta.
Piję dużo wody, prawie nie używam cukru.
Do lekarza się wybieram ale nie mam złudzeń, część badań będę musiała zrobić sama.
Co badać?
Obserwuj wątek
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 12.03.19, 23:36
      Ja tam lubię jeść białe bułki, gotowane warzywa, dużo przypraw typu kminek, oregano, pieprz.
      Raz skusiłam się na chleb kołodziej z ziarnami i po nim prawie umarłam. Ostatnio nie mogę jeść placków ziemniaczanych, od kilku lat ogórk, pomidorów ze skórką, pocieszające jest że to nie śmiertelne jak się wsłucha w swój organizm, bo moja mama ma się bardzo dobrze a po 35 roku życia lawinowo wykluczała produkty które jej szkodziły mim. pomidorów nie może jeść a kawusia to taka z jednej płaskiej łyżeczki i pita ciepła, bo ani zimnego ani gorącego nie może.
      Także kochana koniec wcinania wszystkiego pora wywalać produkty po kolei.
    • lot_w_kosmos Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 13.03.19, 05:34
      To powiem na podstawie rodzinnych doświadczeń : wzdęcia, bóle brzucha i dolegliwości pochodzące od układu pokarmowego były pierwszym, długo trwającym i jedynym objawem raka jajnika. Jak w końcu udało się go namierzyć, było stadium III.

Nie straszę cię oczywiście. Po prostu pytasz o ewentualności, to wymieniam.
      • ongoing Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 13.03.19, 21:20
        powinien wiedzieć...proszę cię - w jakim świecie żyjesz? od roku pielgrzymuję po lekarzach (i nie mówię o NFZ, tylko o prywatnych przychodniach, choć chyba poziom już ten sam jeśli chodzi o kolejki) w związku z bólem brzucha - ciągle w tym samym miejscu, wiec wydawało mi się, że to bedzie proste do wyjaśnienia. Do tej pory nie wiem co mi jest, poza tym, że - o ile byłam badana na dobrym sprzęcie i opisał te badania ktoś, kto się zna, a przy tym nie pomylił wyników z innym pacjentem - to można wykluczyć raka i inne podobnego kalibru atrakcje. Jestem już traktowana przez niektórych jak nienormalna, bo przecież usg, kolposkopia, gastroskopia, a nawet tomografia zrobione, wyniki ok, a mnie ciągle boli? tak jakby od spojrzenia na dobry wynik miało przestać.
        Problem z lekarzami polega na tym, że mają narzucone ograniczenia w dawaniu skierowań na badania, więc dawkują po trochu, w dodatku cześci z nich nie chce się ruszyć głową i zastanowić nad przyczyną, dlatego naprawdę lepiej wiedzieć co badać i część badań zrobić na własną rękę (jeśli można sobie na to poozwolić), bo po prostu szkoda czasu - ja straciłam już rok na szukanie przyczyny. I ręce mi opadają jak słyszę od lekarzy porady, żeby np. iść do poradni bólu, czy żeby sie napić koniaczku na rozluźnienie, bo to może od stresu - założę się, że jak do nich przychodzi ktoś z rakiem w zaawansowanym stadium, to załamują ręce, że czemu tak późno? nie było wcześniej żadnych objawów?
        • kosmos_pierzasty Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 14.03.19, 07:44
          Dokładnie tak. W dalszej rodzinie mam przypadek raka płuc wykrytego zbyt późno na wyleczenie, a pan kilka lat wcześniej chodził po lekarzach - w tym był u pulmonologa. Też część wizyt prywatnie. Dalej: Panią z typowymi, jak się okazało, objawami przewlekłej niewydolności serca, zdiagnozowano po kilku latach, bo wtedy w końcu ze szpitala trafiła do kardiologa, a inni lekarze, w tym prywatni, nie kojarzyli, że kontrola kardiologiczna potrzebna... Ręce opadają, jak się tego wszystkiego słucha sad
        • snakelilith Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 14.03.19, 17:22
          ongoing napisała:

> Problem z lekarzami polega na tym, że mają narzucone ograniczenia w dawaniu ski
          > erowań na badania, więc dawkują po trochu, w dodatku cześci z nich nie chce się
          > ruszyć głową i zastanowić nad przyczyną, dlatego naprawdę lepiej wiedzieć co b
          > adać i część badań zrobić na własną rękę (jeśli można sobie na to poozwolić), b
          > o po prostu szkoda czasu - ja straciłam już rok na szukanie przyczyny. I ręce m
          > i opadają jak słyszę od lekarzy porady, żeby np. iść do poradni bólu, czy żeby
          > sie napić koniaczku na rozluźnienie, bo to może od stresu

Skoro faktycznie nawet tomografia nic nie wykazała, to powinnaś wziąć pod uwagę, że bóle mogą wynikać z przeciążonego aparatu ruchu. Jeżeli nie wady ortopedyczne, to niesymetryczna budowa ciała, napięcia mięśniowe i problem z tzw. fascjami. Idź do osteopaty, fizjoterapeuty, zacznij uprawiać sport pod okiem trenera. Również masaże i redukcja stresu mogą pomóc, bo wiele ludzie ma stale tak napięte mięśnie, że kiedyś zaczyna gdzieś boleć i to może być to nasłabsze miejsce. I to miejsce nie musi być przyczyną bólu, mnie miesiącami bolało w lewym podbrzuszu, ostry przeszywając ból, jakbym stale miała wbity nóż, wszelka diagnostyka internistyczna nie wykazała niczego. Przyczyna była w dolnym odcinku kręgosłupa, a przy przypadkowym badaniu pewnie i tak ortopeda by zignorował, bo jak powiedział "niektórzy ludzie mają w tym wieku gorzej zrypany kręgosłup i nic ich nie boli". Pomogła dopiero terapia bólu oraz co moim zdaniem było ważniejsze, rozciąganie odpowiednich grup mięśniowych, bo to wszystko po kilku miesiącach było pospinane, jak za mały sweter.
          • ongoing Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 14.03.19, 20:43
            dzięki snake, brałam oczywiscie pod uwagę kręgosłup i byłam też u fizjoterapeuty - jakieś tam napiecia są itd, ale to była jedyna osoba, która zrobiła tak szczegółowy wywiad (i badanie) i wg niej to raczej problem z jelitami.
            Może jeszcze zrobię prześwietlenie kręgosłupa, żeby to sprawdzić. Szczerze mówiąc mam już dość tych wizyt i badań, jedyną motywacją jest to, że nie chcę za jakiś czas usłyszeć, ze już jest za późno na leczenie.

Co do "nawet tomografia nic nie wykazała" - bliska mi osoba chorująca na nowotwór miała kiedyś tomografię w 2 ośrodkach, w krótkim odstępie czasu. Wdług pierszego badania wszystko było ok. Wynik drugiego pokazał guza, którego na szczęście szybko udało się usunąć operacyjnie. A gdyby nie zrobiła tej drugiej tomografii? byłoby za późno. Od tamej pory nie wierzę ślepo w wyniki tomografii, zresztą tego typu przypadków jest mnóstwo.
    • mamtrzykoty Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 13.03.19, 08:11
      Do alergologa idź i testy skórne pokarmowe zrób.
      USG jamy brzusznej.
      Badania z krwi na przeciwciała glisty i lamblii, oraz IgE całkowite oznaczane ilościowo.
      Badanie krwi na helikobakter pylori.
      Komplet badań na celiakię, jeśli nigdy nie robiłaś.
    • ana119 Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 13.03.19, 09:02
      Idź do dobrego gastrologa.
      Mnie dietę Fodmap polecił lekarz wykonujący USG. Pomogło ale trzeba czasu i reżimu, trzymać ilość i kalorie.
      U ciebie żołądek nie trawi i może być też coś z wątrobą. Badalas czy nie ma uszkodzenia?
      • ravny Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 13.03.19, 09:41
        Mnie przy podobnych objawach (bóle po każdym jedzeniu i biegunki z raku na rok bardziej śię nasilające aż do takich tłuszczowych, zgagi, odbijania, nietrawienie surowych owoców ani gruboziarnistych produktów) okazało się że trzustka nie trawi.. Załatwiłam ją upodobaniem do ciast torowych i słodkich tłuszczy. A już cuda podejrzewałam o to może być. LAtami chodziłam po lekarzach, żaden lekarz się nie zainteresował, bagatelizowali. Też podejrzewałam jelito drażliwe, wrzody itd. Dopiero doświadczona lekarka , taka co faktycznie leczy ludzi i się interesuje co im jest, dała skierowanie na dużo badań w ramach "kontroli bo w tym wieku to już trzeba kompleksowo" gdy do niej przyszłam z sporą anemią. I sama była zdziwiona jak się okazało, że amylaza bardzo wysoka. Brałam na początku leki codziennie, teraz tylko przy ciężkim/tłustym posiłku łykam Kreon. I wreszcie żyję normalnie. Jedno odpowiednie badanie uratowało mi wręcz życie.
    • free.hugs Re: Mam dość.. Jakie badania zrobić? 13.03.19, 17:02
      Miałam podobne objawy, częste biegunki a do tego bóle brzucha, pieczenie w żołądku i kwaśność w ustach. Gastroskopia wykazała lekki refluks żółci ale z perspektywy czasu podejrzewam jako winowajcę zbyt dużo błonnika a szczególnie płatki owsiane plus stres. Wizyta u psychologa i dieta refluksowa pomogła bardzo szybko.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka