Dodaj do ulubionych

Zaorać, natychmiast zaorać

17.02.20, 18:11
Po kontakcie z gminną opieką społeczną w celu uzyskania informacji o konkretnej usłudze opiekuńczo-pielęgnacyjnej - odpłatnie - dla starszego człowieka z demencją, uważam że system jest do zaorania. Całkiem.

Opieka społeczna służy wyłącznie do marnowania moich pieniędzy pracującego człowieka na: bezdomnych; żuli zadłużonych czynszowo; meneli z rentą alkoholową; Karyny_zawód_madka; ludzi którzy nie skalali się legalną pracą i na starość oczekują utrzymania; jakieś panie z przemocowych klimatów, co to miały fantazję rozmnożyć się z największym kozakiem na Chłopickiego (tam jest areszt śledczy) etc., natomiast nie służy do zabezpieczania jakichkolwiek form pomocy organizacyjnej ludziom, którzy w życiu nie byli klientami MOPS.

Lepiej, żeby jej nie było, nie chcę do tego dokładać ani grosza (do wielu innych zadań i przeznaczeń wydatków też nie, ale dziś szczególną uwagą obdarzam opiekę społeczną).

Nawet nie mam pretensji do pracownika socjalnego, taką ma pracę, żeby zadawać pytania, które po 3 minutach robią pytającemu biało przed oczami.
Obserwuj wątek
    • chicarica Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:15
      Jakieś przykłady takich pytań? Ja mam przed sobą temat tzw. wywiadu w sprawie babci, która to babcia z przyczyn osobowościowych nie bardzo nadaje się do tego, żeby jej świadczyć opiekę osobistą. Konkretnie to ona sobie tej opieki nie życzy. Już się nie mogę doczekać wywiadu.

--
      ---
      Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
      • ichi51e Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:19
        Pewnie 90% pytan sluzy w sprawdzeniu jak bardzo jestes ofiara menelem i pijawka na systemie tak stawiam

--
        wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
      • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:21
        Och, to była wersja telefoniczna na razie.
        - o możliwość zamieszkania z seniorem
        - stan prawny mieszkania (po uj ci to, urzędzie?)
        - czy możemy we własnym zakresie
        - dlaczego nie możemy
        - jeśli nie chodzi o środki, to o co chodzi (o czas, idiotko)
        - a kto to robił do tej pory
        - wpieranie, że odwiedzanie to to samo, co prowadzenie wspólnego gospodarstwa
        - zapowiedź wywiadu środowiskowego u dzieci seniora (po moim, q..a, trupie)
        Tak na szybko.
        • default Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:35
          O, znam to, przeszłam i po jednej rozmowie zrezygnowałam z ubiegania się o jakąkolwiek "pomoc społeczną" dla mamy. Tez sto pytań o sytuacje życiową wszystkich bliższych i dalszych członków rodziny, zapowiedz wywiadu u mnie i męża - oraz córki ! No i oczywiście kontrola naszych dochodów (mamy, moich, meza i córki).
          Orientacyjne ceny za godzinę pracy opiekunki pani rzuciła takie, ze od razu zdecydowałam ze za te same lub minimalnie wyższe znajdę opiekę prywatnie bez tych wszystkich prokuratorskich przesłuchań i tłumaczenia się.
        • chicarica Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 19:24
          Generalnie chodzi o to, że najlepiej żebyście to Wy sami rozwiązali problem. Klasyk po prostu.

--
          ---
          Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
          • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 20:24
            mia_mia napisał(a):

> Ale bez tych pytań Karyna z bombelkami czająca się na mieszkanie po babce najpi
            > erw zorganizowałaby jej tanią pomoc, żeby się nie wysilać, a potem wzięła chału
            > pkę.

Akurat "Karyna", której nie zależy na dobrej opiece nad babką, a na szybkim zwolnieniu przez nią lokum, doskonale sobie poradzi zarówno z zasiedleniem i przejęciem lokalu, jak i ze zminimalizowaniem kosztów i czasu "opieki". Natomiast "Karyna", która chciałaby, żeby babka miała faktyczną opiekę, ma, jak widać na załączonym obrazku, problem, zwłaszcza jeśli przypadkiem pracuje, wykazuje dochód pozwalający przypuszczać, że nie umiera z głodu, a jeśli jeszcze przypadkiem z tą babką mieszka, to w ogóle pozamiatane, bo wówczas babka nie jest już nawet samotnie mieszkająca (z opisu Triss wynika, że instytucja za wspólne zamieszkanie próbuje uznać już mieszkanie w tej samej dzielnicy, byle mniej musieć...)

--
            "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
      • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:22
        chicarica napisała:

> Jakieś przykłady takich pytań? Ja mam przed sobą temat tzw. wywiadu w sprawie b
        > abci, która to babcia z przyczyn osobowościowych nie bardzo nadaje się do tego,
        > żeby jej świadczyć opiekę osobistą. Konkretnie to ona sobie tej opieki nie życ
        > zy. Już się nie mogę doczekać wywiadu.
        >

Babcia ubezwłasnowolniona? Jeśli nie, to jej "nieżyczenie" jest doskonałym sygnałem dla MOPSu i zielonym światłem do odesłania rodziny precz, jako bezzasadnie się domagającej czegoś niepotrzebnego babci i z nią nieustalonego...

--
        "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
          • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 20:18
            chicarica napisała:

> Nie, nie ubezwłasnowolniona.
            >

Pozostaje zatem współczuć rodzinie. Bo wszelkie decyzje w takiej sytuacji podejmuje babcia, a za ewentualne "rażące zaniedbania" (tak, wobec samostanowiącej, dorosłej jednostki) odpowiadać będzie najbliższa rodzina... uncertain

Niestety, taki senior "nie chce/nie potrzebuje/nie życzy sobie w domu" opiekunki, a potem instytucje ciągają a opinia publiczna linczuje werbalnie dzieci/wnuki, które "pozostawiły bez opieki i się nie troszczyły" staruszka na pewną śmierć...

--
            'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
            'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
            • chicarica Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:47
              Ona sobie nie tylko opiekunki nie życzy ale w ogóle sobie nic nie życzy. Ciężki przypadek.

--
              ---
              • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 17:55
                chicarica napisała:

> Ona sobie nie tylko opiekunki nie życzy ale w ogóle sobie nic nie życzy. Ciężki
                > przypadek.
                >

Jestem sobie to w stanie wyobrazić, niestety. Dlatego tak mnie wpieniają łzawe artykuły o "wyrodnej rodzinie", tudzież "znieczulicy wśród sąsiadów", gdy taki senior zejdzie z tego świata albo ulegnie wypadkowi w samotności. Przecież w takiej sytuacji postronni naprawdę nic nie mogą. I nie, to że rodzina nie jest w stanie codziennie "choć na chwilę" wpadać, to nie jest objaw złej woli czy obojętności. Jak czytam te opowieści o pytaniach "a czy na pewno na pewno nikt nie może zamieszkać z babcią i dlaczego nie" to mi się ciśnienie podnosi.

--
                "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
          • konsta-is-me Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:31
            Nie, to nie jest kraj z tektury.
            Chcielismy "bloody capitalism" to go mamy.
            Problem lezy w powszechnej nieswiadomosci przyjetej polityki socjalnej i ekonomicznej.
            Chcieliecie, to macie.
            Przeciez kazda osoba korzystajaca z MOPS , to pijawka. pasozyt i Karyna.
            Dlaczego akurat triss mialaby byc inna ?
            Ale po co to naprawiac-lepiej wlaczyc stare, dobre narzekactwo "bo to Polska wlasnie".
        • buldog2 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 19:18
          Miałem podobne kontakty z "opieką", chodziło o moją matkę. Najpierw przydzielili względnie tanią złodziejkę, w drugim podejściu dwie panie, które do wynagrodzenia dorobiły sobie akwizycją dla przedsiębiorstwa pogrzebowego. Omijałbym towarzystwo wielkim łukiem.

--
          Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
          Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
          Im bliżej polexit'u tym plepiej dla nas - piter125k, PIS
    • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:19
      triss_merigold6 napisała:

> Po kontakcie z gminną opieką społeczną w celu uzyskania informacji o konkretnej
      > usłudze opiekuńczo-pielęgnacyjnej - odpłatnie - dla starszego człowieka
      > z demencją, uważam że system jest do zaorania. Całkiem.

Ano jest. Podobnie w tej instytucji nie ma czego, niestety, szukać osoba, której się nagle i gwałtownie pogorszyły warunki (zdrowotne, bytowe, mieszkaniowe), a która dotąd nie była wspomnianym żulem, rencistą alko, zasiłkowiczem-z-miliona-tytułów i tak dalej, a już nie daj Panie, jeśli jeszcze do tego np. pracuje/pracowała w minionym roku (!)

W malutkich gminach to przynajmniej _zdarzają się_ jakieś dostępne (fizycznie, niekoniecznie z minimalną odpłatnością, ale za to gotowe od zaraz przyjąć pensjonariusza) ośrodki opieki, podobnie jest z lokalami socjalnymi, w dużych miastach absolutnie nie ma aż tylu miejsc, co potrzebujących.

--
    • asfiksja Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:20
      Współczuję, najbardziej tej demencji. Takie służby po prostu mają inny target, nie są to tylko żule i menele z własnej winy i wyboru, są też ich dzieci i ludzie, którzy dostali w różny sposób od życia po tyłku.
    • profes79 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:23
      Nie do końca jest to prawdą, natomiast warszawski MOPS po pierwszej próbie kontaktu wywołał we mnie gwałtowną chęć wymeldowania się z Warszawy i przeniesienia z meldunkiem i podatkami z powrotem do rodzinnej Łodzi...

--
      Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
          • hanusinamama Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 21:17
            NO dokłądnie...juz widze tabuny dziadków w lepszym lub gorszym stanie podrzucanych...Z całym szacunkiem troche mimo wszystko za biedny kraj jestesmy zeby miał jeszcze sponsorować opieke nad kazdym seniorem.

--
            "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
            • lauren6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:05
              > Z całym szacunkiem troche mimo wszystko za biedny kraj jestesmy zeby miał jeszcze sponsorować opieke nad kazdym seniorem.

Z całym szacunkiem, ale jesteśmy za biednym krajem, w którym dramatycznie brakuje rąk do pracy, by wypychać dzieci seniorów w opiekę czyli długofalowe bezrobocie. Kto będzie nas leczył, uczył nasze dzieci jeśli specjaliści z różnych dziedzin będą porzucać pracę by pilnować dziadka z demencją.

To nie jest żadna łaska ze strony państwa tylko interes wszystkich obywateli. Mój, twój, nasz. Serio muszę tłumaczyć takie rzeczy?
              • karen_ann Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:20
                Owszem nasz interes. Podobno jest duze bezrobocie wsród osób 50+ czemu nie można przeszkolić tych ludzi i zorganizować tak żeby opiekowali się starszymi, moze część płacy pokryłaby rodzina..
                U nas nie ma tradycji zmiany zawodu ani pracy nie na cały etat.. wszystko na sztywno..wszystko albo nic..
                • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:37
                  Pomyślmy... bo to bezrobocie jest w dużej mierze fikcją, a jak ktoś miał sensowną pracę i np. zredukowalo go korpo czy spółka skarbu państwa, albo kręgosłup mu wysiadł od pracy fizycznej, to na 99,9% nie będzie chciał szkolić się jako opiekun osób starszych.
                  W Warszawie cześć i chwała Ukrainie, bo stamtąd głównie są na rynku opiekunki do dzieci i seniorów.
          • aqua48 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 11:50
            mia_mia napisał(a):

> Ale ta pomoc w pierwszej kolejności jest przepisami wymagana od rodziny.

Wiesz ja wraz z sąsiadką jakiś czas temu próbowałam załatwić jakąkolwiek pomoc dla sąsiadów - starszych, bezdzietnych ludzi, totalnie bezradnych i trochę psychicznie chorych - pani hodowała mnożące się bez ograniczeń koty, pan znosił do domu śmieci i zawalał nimi całe mieszkanie. Zdewastowali łazienkę, kuchnię, a spali na brudnej podłodze. Odbiłyśmy się w Mopsie od ściany pod tytułem "to ci państwo powinni tu przyjść i osobiście powiedzieć czego konkretnie chcą, a my im wtedy osobiście odpowiemy, że się nie da".
            • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 12:13
              O, dokładnie tak.
              Btw, żeby dotrzeć do konkretnej osoby zajmującej się opieką senioralna w danej części dzielnicy, wykonałam osiem telefonów - tyle razy mnie odsyłano i przekierowywano, a ja nie ma problemów z czytaniem opisów na stronach internetowych urzędów, więc nie wydzwanialam losowo.
            • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 12:18
              I jeszcze taki drobiazg: nie ma obowiązku posiadania rodziny; posiadania rodziny w miejscu zamieszkania; posiadania przez np. sąsiadów wiedzy czy senior ma rodzinę i kontaktu do tejże; posiadania przez sąsiadów wiedzy na temat wysokości emerytury seniora i jego tytułu prawnego do lokalu.
        • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 20:14

> Gminny OPS ma w zakresie zadań pomoc dla seniora i szczegółowo opisane f
          > ormy tej pomocy, w tym organizacyjnej, opiekuńczej, gospodarczej itd.

Proszę Cię, Triss... tak jak każdy ubezpieczony w NFZ ma prawo do świadczeń medycznych, a Urząd Pracy ma wpisane w zadania poszukiwanie pracy dla takowej nie mających a zainteresowanych big_grin Dużo znasz osób, którym UP znalazł pracę albo które zapisały się do specjalisty, posiadając skierowanie oczywiście, na np. kolejny tydzień? No to z MOPSem jest tak samo.

--
            • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 20:28

> zapisały się do specjalisty, posiadając skierowanie oczywiście, na np. kolej
              > ny tydzień
              tu akurat znam, spoko, po znajomości

Spoko, w mopsie pewnie też po znajomości niejedno by się dało, np. w kwestii pierwszeństwa do miejsca w DPS-sie, czy tej opiekunki, przed przyznaniem której u innych robią wywiad u sąsiadów.

--
              "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
    • gulcia77 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 18:56
      Zgadzam się, niestety. Jeśli nie masz wypisanej na twarzy zaawansowanej choroby alkoholowej i pięciorga dzieci z FAS, ewentualnie nie jesteś 25 Romką z dwunastka potomstwa, to zapomnij. Opiekę nad babciami ogarnęliśmy we własnym zakresie, ale mama potrzebowała dostosowania łazienki dla potrzeb osoby niepełnosprawnej. Należy się dofinansowanie, więc próbowałam skorzystać. Sprawa rozegrała się we wrześniu zeszłego roku. Gdybym się zdecydowała na pomoc GOPSu, to matka przez rok byłaby myta w misce. Nam to zabrało 3 dni i ok. 2000 PLN.

--
      "Emancipate yourselves from mental slavery
      None but ourselves can free our minds"
    • alicia033 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 19:36
      idź, popłacz matołuszowi w mankiet.
      Albo jarkaczowi.
      Na pewno się przejmą, a adrian natychmiast podpisze nowelizację przepisów.

--
      volta2 o uczestnictwie angazetki w białostockim Marszu Równości:
      "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
      czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
    • riki_i Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 19:49

> Po kontakcie z gminną opieką społeczną w celu uzyskania informacji o konkretnej
      > usłudze opiekuńczo-pielęgnacyjnej - odpłatnie - dla starszego człowieka
      > z demencją, uważam że system jest do zaorania. Całkiem.

Usługi świadczone przez pomoc społeczną nieodpłatnie również są do zaorania. Znajoma skorzystała z pomocy do niepełnosprawnego dziecka - przychodziły panie kompletnie nie mające pojęcia o czymkolwiek, pytane o doświadczenie odpowiadały, że zajmowały się wcześniej opieką nad staruszkami (!). Po kilku wizytach, które sprowadzały się do rozmów ze znajomą o pogodzie , ta zrezygnowała z ich usług. Mówiła mi, że dzwonili potem w kółko z MOPSU, żeby wytłumaczyła się, dlaczego porzuciła takie wspaniałe wsparcie. Straszno-śmieszny kabaret.
    • ga-ti Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 20:07
      U nas nawet pani zapytała, czy zięć pracuje i czy może się zająć teściową albo za opiekę zapłacić wink
      A ostatnio znajomy szukał opiekunki dla matki i usłyszał, że owszem należy się, ale nie ma ludzi do pracy, więc nie dostanie.
      Był tu kiedyś wątek na temat pomocy potrzebnej +na krótko, bo chwilowo źle się zadziało, ale jest realna +++możliwość odbicia się od dna, tylko trochę czasu musi minąć. I okazało się, że guzik z pętelką, pomocy nie dostaną, bo nie jest u nich tak źle, wrrr.
      Z drugiej strony pracownicy dostają mniejsze pensje niż dodatki, które przyznają, a emeryturę niewiele większą niż ich klienci socjalną prawie nigdy niepracujący.
    • sasanka4321 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 20:49
      >Lepiej, żeby jej nie było, nie chcę do tego dokładać ani grosza (do wielu innych zadań i przeznaczeń wydatków też nie, ale dziś szczególną uwagą obdarzam opiekę społeczną).<

Nie zebys tak zupelnie nie miala racji, ale ja bym proponowala zaczac od rozpedzenia na cztery wiatry calej hordy urzednikow ministerialnych w ministerstwach mchu i paproci. Taka pani z Mopsu cos tam pewnie pozytecznego zrobi, chocby raz na miesiac. A taki urzednik zrobi szkode najwyzej. A zarabia niestety sporo wiecej od pani z Mopsu. I - jakby ta spojrzec prawdzie w oczy - to nie, taki urzednik podatkow nie placi. To my placimy jego pensje i jego "podatki". Luz, Triss, wychodzisz na zero. Gorzej z reszta.
    • lily_evans11 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 17.02.20, 21:09
      Buhaha, niedawno jadac tramwajem słuchałam przemilej rozmowy takich pań opiekunek z mops. Panie o wygladxie podstarzalych przepitych Karyn ublizaly klientom, obmawialy ostro tych staruszkow i bluzgaly na urzedniczke zlecająca im zadania. Padaly teksty w stylu, juz ja jej pokażę (starszej osobie pod opieka). Oni je chyba rekrutuja z tego patolstwa, ktoremu wreszcie zasilki sie skonczyly.
      Takim nie powierzylabym nawet chomika.

--
      Zginę, jeśli się obejrzę
      • daniela34 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 11:20
        Osobiście znam jedną taką "opiekunkę". Pani jest alkoholiczką, ma orzeczoną eksmisję z lokalu socjalnego. Ma też 2 córki, z których jedna ma 18 lat, za sobą pobyt w ośrodku wychowawczym i jest uzależniona od narkotyków. Ta córka ma też trzecie dziecko (pierwsze odebrano i oddano do adopcji, drugie zmarło pod opieką opisywanej przeze mnie babci, trzecie ma rok, jeszcze nie zdążyli go odebrać). Pani nie pilnowała spraw lokalowych i strach powiedzieć, ale po wyjściu z ośrodka zajęła się nimi ta właśnie uzależniona od narkotyków córka (mimo uzależnienia jakoś bardziej ogarnięta od matki) Niestety, opiekunkom z MOPSu nie powierzyłabym nawet rybki.
          • daniela34 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 11:29
            Serio, Triss, ja nie mam powodu cię straszyć ani ci dowalać, ale te opiekunki z MOPS często są rekrutowane z takich środowisk, tak jak pisze Lily. MOPS piecze 2 pieczenie na 1 ogniu (mają "zaktywizowaną" bezrobotną i zapełniony etat opiekunki) a cierpią na tym staruszkowie/chorzy/niepełnosprawni. Przynajmniej w Krk.
            • riki_i Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 11:47
              daniela34 napisała:

> Serio, Triss, ja nie mam powodu cię straszyć ani ci dowalać, ale te opiekunki z
              > MOPS często są rekrutowane z takich środowisk, tak jak pisze Lily. MOPS piecze
              > 2 pieczenie na 1 ogniu (mają "zaktywizowaną" bezrobotną i zapełniony etat opie
              > kunki)

Niewyobrażalny koszmar. Ale patrząc na zarobki opiekunek nie dziwię się zbytnio takim metodom rekrutacji.

PS. Polacy mają wielką zdolność do pomysłowego tworzenia patologii. Urzekło mnie jak to pewien park narodowy z pomocą środków z budżetu państwa mozolnie i od wielu lat wysiedla pewną wioskę w lesie. Coby przyrodzie było lepiej. Tyle, że po wysiedleniu dawnych mieszkańców w ich bieda domkach kwateruje się pracowników tegoż parku narodowego. I w tych 'kwaterach pracowniczych' ludzie ci siedzą potem latami, rodzą się dzieci... generalnie pierwotny problem sam się odnawia. Jednocześnie nie brakuje środków na postawienie i utrzymywanie monstrualnego kolosa, czyli siedziby dyrekcji tegoż parku narodowego, parę kilometrów dalej. O przeznaczeniu połowy tego gmaszyska na mieszkania pracownicze nikt nie myśli, bo i po co?
        • daniela34 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:45
          To do mnie? Ależ ja uważam, że taka praca powinna być wysoko wynagradzana. Wcale się nie dziwię, że brak chętnych do tej pracy. Co nie zmienia faktu, że znana mi Pani nigdy nie powinna zostać zatrudniona do pomocy komukolwiek.
            • daniela34 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 20:13
              konsta-is-me napisała:

> W sumie i do lily i ciebie...
              > Wez tylko pod uwage ze NIKT nie chce tam pracowac za taka pensje.
              > Czemu trudno sie dziwic.
              > Wiec niby kogo maja zatrudniac ?

Ależ ja to samo pisałam Kosmosowi. Nikt nie chce tam pracować dlatego zatrudniają osoby z marginesu. Oczywiście nie w 100% i nie wszędzie. Ale takie osoby są zatrudnianie i to nie jako pojedyncze przypadki- przynajmniej w miastach.
    • tarantinka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 13:15
      Rozumiem, ze jak kogoś to dotyczy osobiście to wyłącza mu się racjonalne myślenie. Naprawdę uważacie, że te usługi powinny być dostępne dla ludzi, którzy mogą je sobie zapewnić sami? Tak, mając wydolne życiowo dzieci, emeryturę i mieszkanie jest się w stanie obejść bez pomocy instytucjonalnej. Wolę nie myśleć jakie to są koszty dla gmin, gdyby musiały zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym. Te instytucje mają śmieszne budżety, z czego niby one maja opłacać te pomoce. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego osoba stosunkowa zamożna, miałaby korzystać z takich usług. Jako ten przysłowiowy podatnik, życzę sobie żeby sprawdzane było komu i co się dofinansowuje i żeby jakieś kryteria były.
      • vasaria Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 13:24
        Dodatkowo, opiekunki wzięły sobie do serca radę dawaną nauczycielom "nie podoba się, to zmień pracę" i np w moim opsie 2 pracę zmieniły. Mało kto ma tyle samozaparcia, albo tak fatalną sytuację życiową aby za 2600 brutto zapieprzać 8 godz i podcierać obcym ludziom tyłki, podczas gdy np w lidlu można dostać na start 3600 brutto. A praca czysta, łatwa i przyjemna (na pewno w porównaniu do pracy opiekunki).
        • vasaria Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 13:34
          I jeszcze, oprócz ciężkiej fizycznie pracy, opiekunki muszą użerać się z "rozkosznymi staruszkami" płci obojga, którzy za godz opieki płacą 1.5 zł (autentyk) a ciorają dziewczynami ile wlezie. Uwagi zwrócić nie bardzo można, pożalić się (a komu ?), co by te cudne dziadeczki nie robiły iść w środowisko trzeba. Ja podziwiam każdą jedną kobietę (bo nie znam żadnego faceta opiekuna), która jest w stanie w takiej pracy wytrzymać i się ekspresem nie wypalić.
          Ale ogólnie zgadzam się, że cały ten system jest zaorania. Jak i (prawie) cała budżetówka, w takiej wersji jak dziś to funkcjonuje (a właściwie nie/funkcjonuje).
        • cruella_demon Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 15:54
          Dlatego nikt normalny się tam nie zatrudnia. Wszystkie opiekunki z MOPSu jakie mi dane było zobaczyc, były z klimatów mocno pijacko menelskich. Czyli rasowe menelice z fioletowymi od jabola nosami.
          Dziwię się, że Triss w ogóle wpadła na tak szalony pomysł żeby kogoś takiego w ogóle chcieć do domu wpuścić. Jeżeli stać cię płacić, to tylko prywatnie.

--
          Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
          (35wcieniu)
          • kosmos_pierzasty Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:02
            Z drugiej strony, jak ktoś na forum zapyta o pomoc dla seniora jest odsyłany do mopsu, bez ostrzegania o menelicach... Jak to w ogóle jest możliwe, że państwo zatrudnia takie typki do takiej pracy. Przecież tu są potrzebne predyspozycje, jakaś wiedzą... Szok i niedowierzanie...
            • daniela34 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:12
              Tak, realia w mniejszych miejscowościach mogą być inne, no rynek pracy jest inny. Oczywiście nawet w miastach nie dotyczy to 100% tych opiekunek,ale jednak liczba afer w Krk wokół opiekunek z MOPS wskazuje, że w większych ośrodkach jest tak jak jest.
            • cruella_demon Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:15
              Nie Warszawa, ale faktycznie duże miasta.
              W tym tu gdzie teraz mieszkam, praca dla niewykwalifikowanych pracowników leży praktycznie na ulicy, można wybierać i przebierać, więc wiadomo ze nikt normalny nie bierze takiej parszywej roboty.

--
              Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
              (35wcieniu)
      • profes79 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 13:54
        Usługi - nawet te MOPSowe - są odpłatne, w zależności od stopnia zamożności beneficjenta. Poza tym jest to szansa, że ktoś jakość tych usług kontroluje - to po pierwsze; po drugie - w lokalnym MOPS przeważnie coś wiedzą o osobie potrzebującej takiej pomocy bo rzadko jest to na zasadzie "spadła z nieba".

--
        Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
      • milka_milka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 13:59
        Tak, systemowo powinny. A że system do bani, to co innego.

--
        Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
      • kosmos_pierzasty Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 15:47
        Problem w tym, że koszty opieki przewyższają możliwości finansowe wszystkich oprócz najbogatszych może 5 proc. społeczeństwa, może mniej.

I owszem państwo, które bierze podatki, a jakże, ale jak przyjdzie co do czego, to każe płacić prywatnie, za opiekę dla seniorow (małżeństwo ma ich 4), lekarza, bo na NFZ nic nie da się zdziałać i edukację, bo postanowiło rozpieprzyć publiczną, oraz jednocześnie zabezpieczyć własną emeryturę, bo ZUS się sypie, to nie jest żadne współczesne cywilizowane państwo, to fikcja, a podatki to w praktyce jałmużna dla najbiedniejszych... A ten kto zarabia średnio, niech sobie sam ze wszystkim radzi, nieważne, że to awykonalne. I mnie jak podatnikowi się ten stan rzeczy nie podoba i uważam te wywiady środowiskowe i wypytywania za zdecydowanie zbyt daleko posunięte.
      • karen_ann Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:02
        Tak osoba zamożna ma korzystać, bo tacy płacą podatki większe do worka. Biednym bez końca trzeba dokładać..czemu skoro płacę więcej mam nie mieć dofinansowania? Tylko menelnia ma mieć? W ten sposób premiuje się menelnię i ich geny. Od urodzenia w sysytemie zapomóg.
      • milka_milka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:30
        Tak, zamożna osoba powinna móc skorzystać, bo zapewne w życiu sporo składek zapłaciła.

--
        Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
    • bo_ob Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 13:29
      Będzie jeszcze gorzej, bo osób starszych przybywa a opiekunów brak. MOPS zatrudnia każdego, kto tylko zechce pracować jako opiekun a od czasu wprowadzenia 500+ chętnych jest mało.

MOPS musi dokonywać selekcji - darmowa opiekunka tylko dla tych, którzy rzeczywiście nie mogą sobie pozwolić na prywatną opiekę. Kto jak kto, ale pracownica ministerstwa powinna o tym wiedzieć.
          • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 15:08
            bo_ob napisała:

> Ale jeśli MOPS ma za mało pracowników, to co pomoże 'płatnie'? Płatnie szuka si
            > ę prywatnej opieki.

No, na razie tak to wygląda w praktyce. Podobnie zresztą z dostępem do leczenia - jak na NFZ za długie terminy, to "się szuka" prywatnie. I prywatnie płaci pielęgniarce, gdy chory w szpitalu (!) wymaga pomocy, a dyżurów nie ma kim obsadzać. Powoli w wiek emerytalny wchodzi też coraz większa liczba nauczycieli, więc wiadomo, na co się nastawiać... można zbierać środki na podstawówkę dla wnuków i się cieszyć, że własne dzieci się zdążyły załapać na czasy, gdy jeszcze "wystarczało" edukacji państwowej dla nich?

--
            • bo_ob Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 15:32
              Niestety. Nie od dziś wiadomo, że społeczeństwo gwałtownie się starzeje, Polki nie bardzo chcą rodzić dzieci, migrantów Polacy nie chcą, żyjemy coraz dłużej, więc starość dla dzisiejszych 40 -, 50 - latków przedstawia się nieciekawie.
              • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 15:44
                bo_ob napisała:

> Niestety. Nie od dziś wiadomo, że społeczeństwo gwałtownie się starzeje, Polki
                > nie bardzo chcą rodzić dzieci, migrantów Polacy nie chcą, żyjemy coraz dłużej,
                > więc starość dla dzisiejszych 40 -, 50 - latków przedstawia się nieciekawie.

Dlatego szczerze mnie bawią deklaracje na forum, że ktoś sobie zamierza "luksusowy dom opieki" opłacić z oszczędności. Bardzo ciekawe, kto w tymże domu opieki będzie pracował...

--
                'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
                'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
                • alicia033 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 17:14
                  iwoniaw napisała:

> Bardzo ciekawe, kto w tymże domu opieki będzie pracował...

jak to, kto?
                  Wg forumowych fantastek Ukraińcy, którzy nie marzą o niczym inym, jak o pracy tutaj.

--
                  volta2 o uczestnictwie angazetki w białostockim Marszu Równości:
                  "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
                  czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
                  • cruella_demon Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:26
                    Ależ Ukraińców jest u nas mnóstwo. W mojej Biedronce są napisy po ukraińsku i można kupić np. ukraińskie karty do telefonu, ale chyba nie myślisz, że pracują w MOPSie za najniższą.

--
                    (35wcieniu)
    • samawsnach Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 14:06
      System jest niewydolny, to prawda, ale wkurzenia nie rozumiem, zwłaszcza, że ty chyba w budżetowce pracujesz, więc wiesz, że wszytsko powinno być starannie rozeznane? Pytania standardowe - dziwne byłoby raczej ich niezadanie, a wywiad środowiskowy wynika z ustawy, a nie z widzimisię pani z mops. I tak jak ktoś pisał wcześniej - skoro usługi odpłatne, to mops wydaje się być ostatnim miejscem do szukania takiej oferty.
      A tak swoją drogą to system byłby dopiero niewydolny, gdyby tak jedna pani z drugą dzwoniła ubiegając się o pomoc i zamiast rzetelnego rozeznania sytuacji byłoby radosne "oczywiście, już zabezpieczamy".
        • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 14:38
          Rozumiem ideę odpłatności proporcjonalnie do dochodu, co nie znaczy, że się z nią zgadzam, jeśli chodzi o usługi publiczne. Bo w praktyce oznacza, że korzysta głównie przedsiębiorcza menelnia. Ale przyjmijmy, że ok, niech będą odpłatne, byle były dostępne i do samodzielnego uzyskania. Teraz ani nie są dostępne, ani człowiek o ograniczonych możliwościach komunikowania się i poruszania nie uzyska ich bez całościowej pomocy z zewnątrz.
      • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 14:26
        Co do zasady, polityka senioralna to obszar na styku rządu i samorządów, do realizacji na poziomie samorządów. Skoro w gminie realizuje to konkretny wydział ops, to naturalne jest zwrócenie się do ops, który na swojej www ma wyszczególnione zadania i zakres pomocy.
        Rozumiesz, tak samo jak edukacja powszechna czy służba zdrowia są formą realizowania funkcji państwa, a nie fanaberia ludzi, którym się uroiło, że ktoś im powinien bachory uczyć.
        Streszczając: chciałam dowiedzieć się - bo jako nie klient MOPS nie wiem - jaka jest możliwość przyznania pomocy pielęgnacyjno-gospodarczej codziennie na półtorej-dwie godziny dziennie emerytowi, który nie umyje się samodzielnie i np. nie wyjdzie sam na spacer na wózku. To miałaby być forma dodatkowej pomocy dla obecnej opiekunki, doraźnie.
        Chciałam się DOWIEDZIEĆ. Dowiedziałam się na tyle, że nie będę procedowac dalej.

Przy okazji zauważ, że samodzielne (podkreslam SAMODZIELNE) uzyskanie ww pomocy z OPS przez osobę starszą, niesprawna, nie posługująca się internetem, słabo komunikująca się etc. jest w praktyce niemożliwe, dopóki sąsiedzi nie zgłoszą, że mimo zamkniętych okien coś za bardzo yebie za ścianą.
        • vasaria Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 14:33
          A jak byś sobie wyobrażała uzyskanie pomocy przez taką osobę ? Pracownicy mops mają prewencyjnie pukać do wszystkich mieszkań i domów ? Taki świat. Mało co dziś załatwisz jeśli nie masz odpowiedniej apki na telefonie. A jeśli w ogóle nie masz telefonu to zasadniczo nie istniejesz.
          • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 14:41
            Zaczynam się wkręcac w ten paragraf 22. Samodzielnie seniorowi bez możliwości korzystania z internetu - nie uda się. Zgłasza ktoś w jego imieniu - też nie, bo skoro jest rodzina, która zgłasza, to może załatwić temat pomocy we własnym zakresie.
          • milka_milka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 16:38
            Bardzo prosto. W przychodni są karty. I przychodnia miałaby obowiązek przekazywać do MOPS dane o ukończeniu przez delikwenta określonego wieku i od tej pory MOPS musiałby raz w miesiącu sprawdzić, co się z takim człowiekiem dzieje.

--
              • milka_milka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 17:40
                Nie wiem. Od 70 lat? Kontakt mógłby być najpierw listowny, potem telefoniczny, dopiero w przypadku braku jakiejkolwiek odpowiedzi osobisty. W Niemczech to funkcjonuje, trochę na innych zasadach, ale da się. Tam sprawdza się seniorów, bo jest sporo wyłudzeń emerytur na zmarłych ( przynajmniej kiedyś tak było).

--
            • araceli Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 17:44
              milka_milka napisała:
              > Bardzo prosto. W przychodni są karty. I przychodnia miałaby obowiązek przekazyw
              > ać do MOPS dane o ukończeniu przez delikwenta określonego wieku i od tej pory M
              > OPS musiałby raz w miesiącu sprawdzić, co się z takim człowiekiem dzieje.

Wiesz ile dziesiąt, jak nie set tysięcy osób trzeba by do tego zatrudnić?

--
              Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
              • milka_milka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:02
                Nie sądzę. Można byłoby podpiąć to od już jakiś istniejący system. Skoro gdzie indziej takie coś działało, i to nie w dobie komputeryzacji, to czemu nie u nas? W Niemczech realizowano to rzadziej, raczej żeby sprawdzić, czy dany senior żyje i czy rodzina nie wyłudza świadczenia, No ale co jakiś czas interesowano się seniorem. Może przy przychodniach mogłaby być taka osoba? Może jedna na kilka przychodni? Trzeba by policzyć.

--
              • vasaria Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:06
                70 ??? Serio ? Jakbyś do mojego taty, lat 70 i mamy lat 64 - którzy w zeszłe wakacje podpięli do swojego suva przyczepę i pojechali na wakacje - zadzwoniła z pytaniem czy nie potrzeba im opiekunki społecznej, to byś ich ostro wkoorviła. Twoim zdaniem 70latek to niedołężny staruszek ? Chcę ci tylko pokazać, że propozycja takiego rozwiązania to generowanie niepotrzebnie ogromnych kosztów.
                • milka_milka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:11
                  Ale czysto musi być takie pytanie? Nie może być „sprawdzamy, czy wszystko ok”? Po co pytać o opiekunkę?
                  To jaki masz pomysł?

--
                • milka_milka Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 18:18
                  A poza tym Twój tata jest zdrowy i samodzielny i super! Ale są tacy, którzy nie są. I czemu miałby się obrażać? Odpowiedziałby, że nie i tyle.

--
                • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 19:12
                  Gratulacje. Mój ojciec w wieku 70 lat prowadził zajęcia na uczelni, jeździł na konferencje, sprawnie obsługiwał komputer itd. Trzy lata później nieleczone nadciśnienie i udar wycięły mu większość umiejętności, pamięć, kompetencje analityczne, sprawność fizyczną.
                    • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 19:28
                      Dzięki, ale odmawiając: brania leków, wykonywania badań, rehabilitacji neurologicznej po udarze, pójścia na planowaną operację, chodzenia na umawiane wizyty do lekarzy specjalistów, skorzystania z sanatorium, przyjęcia dochodzącej pani do pomocy etc. sam zapracował sobie na obecny stan zdrowia, więc współczuję sobie, a nie jemu.
                    • iwoniaw Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 19:34
                      vasaria napisał(a):

> Przykro mi z powodu twojego taty. Zboczyłyśmy z tematu wątku. Ja ogólnie zgadza
                      > m się, że system jest do zaorania. Tylko totalnie nie mam pomysłu, jak go napra
                      > wic ...

No ale właśnie o to chodzi, że w pewnym wieku (albo i nie w pewnym wieku, bo wypadki-przypadki się i młodym zdarzają) trzeba się liczyć z możliwością lawinowego pogorszenia zdrowia we wszelkich aspektach i dobrze byłoby, żeby - jeśli już nie sprawdzanie systemowe, czy aby taki senior żyje i nie potrzebuje wsparcia, na co się tak zżymasz - była przynajmniej możliwość zgłoszenia takiego zapotrzebowania przez osobę postronną (niekoniecznie rodzinę), jeśli jest czymś zaniepokojona i żeby ktoś to sprawdził i w razie potrzeby wsparcie zostało udzielone. No ale nie mam złudzeń, że na coś takiego znajdzie się jakakolwiek kasa, nie mówiąc już o nastawieniu ludzi (vide artykuły w mediach i oburzone głosy na forum, gdy rodzina oczekuje, że szpital nie wypisze pacjenta obłożnie chorego albo przynajmniej nie będzie obarczał rodziny winą za pogarszanie się jego stanu, gdy chory np. odmawia przyjmowania płynów/jedzenia). Tak naprawdę to przecież wiadomo, że w wątku Triss sobie ciśnienia upuszcza, kilka osób doda swoje refleksje, a w praktyce to jeśli nie masz obok siebie zaangażowanych i sprawnych ludzi, którzy ogarną temat, to jako zdemenciała staruszka prędzej umrzesz we własnych odchodach niż trafisz pod dobrą opiekę - system nie istnieje, nawet gdybyś miała środki, z których mógłby na legalu korzystać, to sobie tobą głowy nie będzie zawracał. Ojciec Triss ma szczęście, że ma ogarniętą córkę z poczuciem przyzwoitości i uczuciami rodzinnymi, nie chcę sobie wyobrażać, co by się z nim działo, gdyby był bezdzietny - z takim samym zdrowiem, stanem posiadania itd. uncertain

--
                      • triss_merigold6 Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 19:43
                        Gdyby był bezdzietny to, kilka lat temu, przy swoim stanie posiadania i wysokości emerytury, zostałby wydymany całościowo przez cwaną i 45 lat młodszą panienkę z prowincji, która dostała ode mnie kopa dosłownie w ostatniej chwili. <znowu mi ciśnienie skoczyło>
                        Co do uczuć rodzinnych - nie chcę mieć pytań od zatroskanych lekarzy w szpitalu a dlaczego pacjent taki zaniedbany/chudy/brudny Pytań a dlaczego nie było operacji? przecież konieczna etc. również nie chcę i nauczyłam się mówić głośno Nie było operacji, ponieważ pan X na nią nie poszedł, skierowanie miał, termin również i nie poszedł, bo nie chciał, jak pan sobie wyobraża zaprowadzenie na operację przytomnego nieubezwłasnowolnionego dorosłego? <teraz też mi ciśnienie skoczyło>
                • alpepe Re: Zaorać, natychmiast zaorać 18.02.20, 19:30
                  Mój ojciec ma 72 lata, ostatnio mi się zesikał w moim aucie, nawet nie wiedział... Więc tylko się ciesz i przyjmij do wiadomości, że nie każdy tak ma.

--
                  "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka