Dodaj do ulubionych

Hr/ korpo/ zwolnienia

14.09.20, 22:26
Czy słyszalyście kiedys o zwolnieniu w korpo podczas L4...dlugoletni pracownik - jak na korpo 7 lat i ...drugie długie zwolnienie ... depresja sad związana z chorobą
Po pierwszym l4( dlugim) po powrocie szukano na silę błędów co w tej branży nie trudno wykazać, co wczesniej osoba robila dobrze nagle robi zle...dano miesiać na " poprawę" , w miedzyczasie drugie zwolnienie i szukanie pracy.
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: Hr/ korpo/ zwolnienia 14.09.20, 22:31
   Zwolnienie podczas L4 jest możliwe tylko w bardzo konkretnych warunkach.

   Zwolnienie z pracy z powodu zbyt długiej choroby. Co do zasady, pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, który przebywa na zwolnieniu lekarskim - poza wyjątkami. Prawo nie chroni bowiem pracownika, który choruje przez długi okres czasu. Pracodawca może więc rozwiązać umowę z pracownikiem w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia, kiedy pracownik z powodu choroby był w pracy nieobecny:

   dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
   dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

   Pracodawca nie może w tym wypadku zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w sumie przez okres od 9 lub 12 miesięcy - po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182/270 dni) pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i dopiero, gdy pobiera je przez okres dłuższy niż 3 miesiące, firma może rozstać się z pracownikiem.

   Pracodawca nie może jednak zwolnić osoby, która stawiła się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Ponadto przełożony ma w miarę możliwości obowiązek zatrudnić ponownie pracownika, który w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tej przyczyny.

   art. 53 kp

   (dane z sieci ale raczej numeracja się nie zmieniła).
    • profes79 Re: Hr/ korpo/ zwolnienia 14.09.20, 22:40
     Naprawdę myślisz, że zwolnienie jednego pracownika to będzie jakiś czarny PR dla korpo? Kilka lat temu korpo w Poznaniu przeniosła wszystkie kobiety w ciąży i na macierzyńskich do jednej spółki-córki po czym ją zlikwidowała, zostawiając je bez pracy. Jak myślisz, ile przetrwał czarny PR w przypadku tak jawnego nagięcia prawa pracy? Nie wiem jak się skończyła sprawa w sądzie bo po prosty szybko wszystko ucichło...
    • swinka-morska Re: Hr/ korpo/ zwolnienia 15.09.20, 09:39
     Przypomnę, że od wielu, wielu lat nie ma w kodeksie pracy czegoś takiego jak "dyscyplinarka".

     Rozwiązanie umowy z powodu długich zwolnień jest zgodne z prawem (bo w końcu umowa jest podpisywana po to, żeby pracownik pracował a nie po to, żeby go wciąż nie było, bo to skutecznie rozwala działalność pracodawcy), więc naprawdę nikt się żadnym PR nie będzie przejmował.
   • pelissa81 Re: Hr/ korpo/ zwolnienia 15.09.20, 15:31
    Zależy od pracownika - są pracownicy, którzy nie współpracują. Czasem zmiana pracy jest ulgą dla obu stron.
    Jeśli L4 nastąpiło nielegancko - czyli nie było woli wyjaśnienia, telefonu po, znaków przed, rozmów tylko jeb - l4 na depresję, to czemu się ludzie dziwią że firma traktuje to jako ucieczkę z pracy i szuka ciągłości.

    Ja znam same pozytywne przypadki, gdy pracownik na L4 z powodu wypalenia/depresji wrócił , ma się dobrze i awansuje. Wszystko zależy... nie można 0:1 - zła firma, dobry pracownik.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka