Dodaj do ulubionych

Drzewo genaologiczne

10.11.21, 18:10
Możecie napisać z jakich stron korzystacie przy próbie prześledzenia historii rodziny? Jakieś archiwa cyfrowe? Ja na razie zaczynam swoją zabawę i trochę znalazłam na tej stronie:
Tekst linku
ale obejmuje ona tylko 20 lat z początku XX wieku w moim mieście.
Obserwuj wątek
  • mmarrta Re: Drzewo genaologiczne 10.11.21, 19:36
   Ja próbowałam znaleźć kilka razy w różnych miejscach jakiekolwiek dane o mojej rodzinie, nawet nie jakoś bardzo odległej i nigdzie nic nie ma. Więc te dostępne archiwa wydają się być bardzo mocno dziurawe i chyba trzeba mieć dużo szczęścia, żeby tam cokolwiek znaleźć. To powyższe dotyczy internetu oczywiście. Podobno dużo danych jest w księgach parafialnych, ale wtedy trzeba się pofatygować osobiście.
   • silenta Re: Drzewo genaologiczne 10.11.21, 19:46
    Mnie się w tym dwudziestoleciu udało znaleźć dużo bardzo ciekawych informacji, o których się głośno nie mówiło w rodzinie więc kusi mnie poszperać też w trochę późniejszych latach. Ale widać miałam szczęście i dalej nie będzie tak prosto.
     • grrrrw Re: Drzewo genaologiczne 10.11.21, 22:42
      Geneteka wyjasnia to zjawisko następująco: 1. nie wszystkie ksiegi się zachowaly, np. archiwum się spaliło w czasie wojny 2. ksiegi są wciaz w trakcie indeksacji, co jakis czass dodawana jest nowa partia danych.
      • mmarrta Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 00:03
       Być może tak jest, ale ja szukałam danych ok. 15-20 osób z trzech różnych miast, część tych osób miało raczej rzadkie nazwiska i nic nie znalazłam. Może jakoś źle to robiłam.
       A propos szukania, to może ematka wie gdzie i jak mogłabym poszukać jakichś informacji o dziadku, o którym wiem, że prawdopodobnie był przed wojną żołnierzem w Warszawie, został po wojnie skazany na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, z czego przesiedział ok. 10 lat? Nie mam kontaktu z osobami z rodziny, które by mogły pomóc, a jestem ciekawa jego losów.
        • mmarrta Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 00:17
         W szukajwarchiwach szukałam i nic. Tzn jest tam tylko informacja z jednego z cmentarzy, na którym jest jeden z grobów rodzinnych. Ale to samo jest na stronie cmentarza. W ipn próbowałam, ale jeśli dobrze pamiętam to nie było tam jakiejś oczywistej wyszukiwarki.
        • arwena_11 Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 11:53
         Można najpierw na stronie wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_zaawansowana/
         potem robisz zamówienie na zasób ( są sygnatury ) i wysyłasz mailem. Oczywiście skany/ksero kosztuje.
         Ja będę występowała właśnie o dokumenty wujka mojego taty i mojego dziadka.

         Do tego jak był represjonowany po wojnie - IPN ma na pewno teczki

         Tylko trzeba udowodnić interes prawny.

         Można szukać również po uczelniach - mam teczkę osobową mojego pradziadka z ok 1885 roku, z wydziału prawa ( m.in oceny, zaświadczenie o szlachectwie jego i jego ojca, akt urodzenia i kilka innych ), mam dokumenty z Biblioteki Jagielońskiej moich drugich dziadków - bo tam trafiło archiwum ich przyjaciela ( łagry, relacje z udziału w konspiracji, zdjęcia z czasów łagrów ). Koszty niewielkie 50-100 zł za płytę na której mam wszystko co mieli w swoich zasobach.
        • arwena_11 Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 11:48
         Nieprawda. Akty urodzenia po 100 latach, akty zgonu i małżeństw po 80 latach.

         Ale można napisać bezpośrednio do parafii i dadzą skan. Podobnie jak archiwa dają skany ( odpłatnie ) - jeżeli mają już księgi czy odpisy z nich.

         Fajne zasoby mają na lubelskie korzenie, ale to głównie Lublin i okolice.
     • profes79 Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 12:01
      Jeżeli masz daty i miasta to powinno się udać znaleźć bezpośrednio w lokalnych USC - co prawda system "źródło" nie cyfryzuje wszystkiego póki co a robi to stopniowo, niemniej jednak coś powinno się znaleźć.
  • allijja Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 00:07
   różnie.
   Przeczytaj tu, są adresy: genealogia dla amatorów
   Poza tym wpisujesz w gugla nazwisko przodka, nazwiska rodowe małżeństwa dziadków (np. Rozalia Kociubowska + Józef Brzydki), pradziaków, ew. jakies szczątkowe informacje - rok urodzenia (np. Genowefa Kopka, ur. 1926) data zawarcia małżeństwa, i wyjdą informacje rózne np. parafia (wiele jest juz zcyfryzowanych), i tak po nitce do kłębka.

   Mnie sie już znudziło. Dotarłam do XVIII w.
  • arwena_11 Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 11:58
   Mam wyprowadzoną linię mamy do ok 1550 roku - ale tu pewnie łatwiej, bo szlachta i więcej dokumentów jest w archiwach. Mam zaplanowane kilka wycieczek do różnych archiwów, gdzie leżą teczki osobowe przodków z XVII i XIX w. - bo za dużo tego do skanowania. Muszę pojechać osobiście i porobić zdjęcia.

   Linię taty mam na razie do ok 1750. Podobnie ze strony męża. Ale linię mojej mamy robiłyśmy wspólnie z bratową - więc było łatwiej.
  • mamdomek Re: Drzewo genaologiczne 11.11.21, 21:24
   Chcesz sobie udowodnić, że nie jesteś pra-prawnuczką praczki i furmana skojarzonych pod płotem?

   Podobno jak sie dobrze poszuka współczenymi metodami przy wsparciu pomocnych ludzi, to masz gwarantowany herb i Kochanowskiego albo Reja za przidka smile smile smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka