Dodaj do ulubionych

stomatologicznie - uraz mleczaka

30.04.22, 10:10
Wczoraj wieczorem dziecko uderzyło sie o jakiś plastik w buzię- wydawało sie, że niegroźnie; nawet nie zapłakało.
Dzisiaj widzę, że jedna jedynka nabrała szarawego/niebieskawego odcienia i nieco sie rusza. Mówimy o zębach mlecznych, wiek 6 lat. Oczywiście, musiało się to zdarzyc w weekend i to długi sad

Czy szukać dentysty na cito?

Moje pierwsze skojarzenie: ząb uszkodzony i obumarł (mógł tak szybko?). Dentysta pewnie nic z tym nie zrobi. A może, jeśli będzie szybka reakcja, to zmiany są odwracalne?
Martwię się, że może być uszkodzony zawiązek stałej jedynki. Ale to chyba można sprawdzić też w przyszłym tygodniu, niekoniecznie dziś na cito?

Podzielcie się doświadczeniami w tym temacie. Szukać koniecznie dziś dentysty?
Obserwuj wątek
  • andaba Re: stomatologicznie - uraz mleczaka 30.04.22, 10:24
   Mało prawdopodobne jest uszkodzenie zawiązków stałego zęba przy tak niewielkim urazie, ale rtg możesz dla spokoju ducha zrobić.
   Martwym mleczakiem u 6-latka nie martwiłabym się wcale, pochodzi trochę mniej śliczny i tyle.
   Moja starsza córka załatwiła sobie w taki sposób górną jedynkę w wieku 2 lat, bo goniła ze smokiem buzi. Wpływu na zęby, poza zszarzałym ząbkiem, to nie miało, ma piękne, równe zęby (ani uraz, ani smok tak długo dojony wpływu nie miały). Rtg zrobiliśmy na wszelki wypadek, było ok.
  • cegehana Re: stomatologicznie - uraz mleczaka 30.04.22, 10:35
   Moim zdaniem jeśli nie boli, nie ropieje itd. to nie. A po weekendzie można się dla spokoju sumienia umówić i wypytac. Pewnie dentysta albo usunie ten ząb albo zostawi aż sam wypadnie, protetyki sobie nie wyobrażam. 😉
  • katriel Re: stomatologicznie - uraz mleczaka 30.04.22, 11:24
   Mojemu dziecku po podobnym urazie w podobnym wieku zrobił się ropień w dziąśle i wymagał leczenia. No ale zrobił się po jakimś czasie (tydzień-dwa?), nie natychmiast, a zanim się zrobił, to dentystka sama radziła żeby spróbować przeczekać, zwłaszcza że u sześciolatka to ta jedynka i tak niedługo powinna sama wypaść. Czyli: do kontroli, ale nic super pilnego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka