Dodaj do ulubionych

Pompa ciepła- warto?

05.07.22, 10:22
Czy któraś z Was ma pompę ciepła?
Ogrzewam dom gazem, ale z wiadomych względów zaczynam rozważać inne opcje.
Będę wdzięczna za opinie.
Obserwuj wątek
    • melikles Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 10:25
      Zależy od domu. Pompa ciepła przede wszystkim do ogrzewania podłogowego. Grzanie wody użytkowej dalej gazem/prądem. No i sporo to może kosztować.

Do marca najkorzystniejszą opcją cena/efektywność była fotowoltaika, do tego klima z funkcją ogrzewania oraz eklektyczny boler.
    • gryzelda71 Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 10:28
      Mamy od roku na pełnych obrotach działa od listopada zeszłego roku. Ogrzewanie w.calum domu podłogowe, woda tez na pompę. Yeraz z kolei podłogowe chłodzenia, fajna sprawa.
      Jesteśmy zadowoleni. Finansowa tez nie ruinuje.
          • e-ness Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 21:19
            Ale miałaś tez pompę ciepła?
            Bo chodziło to, ze ja płytki są bardziej wydajne jeśli chodzi o podłogówkę, a w przypadku pompy ciepła, kiedy woda ma 35 st , a drewno jest super izolatorem, to te ogrzewanie podłogowe to może być mało wydajne.
            • eliszka25 Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 22:04
              Wtedy nie, ale od ponad roku mam pompę ciepła. Płytki są tylko w łazienkach i w wejściu. Pozostałe podłogi, to drewno i panele winylowe. W domu jest ciepło, a mieszkamy w regionie, gdzie zimy są porządne.
          • andace Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 22:05
            Przy ogrzewaniu podłogowym wodnym nie należy kłaść na podłodze drewna, bo drewno izoluje i ogrzewanie jest dużo mniej wydajne, a ogrzewanie wodne jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (chyba do 40 stopni).
            Można położyć panele drewniane specjalnie przeznaczone do ogrzewania podłogowego ale najlepszą opcja są płytki/gres lub panele winylowe.
            Chciałam deski drewniane na podłogę ale rozmawiałam z ekipami, parkieciarzem i stolarzem i wszyscy zgodnie stwierdzili że drewno niestety nie, to samo potwierdziła architekt odpowiedzialna za projekt.
            W informacjach od developera i firmy od ogrzewania było to samo, do optymalnego działania systemu nie należy kłaść parkietu ani desek drewnianych. Mamy pompę ciepła.

• eliszka25 Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 22:16
              W Szwajcarii ogrzewanie podłogowe jest standardem od przynajmniej 20 lat. Aktualnie w nowobudowanych domach praktycznie nie instaluje się ogrzewania innego niż pompa ciepła + podłogówka. Podłogi są od wyboru do koloru. Od płytek po drewno. Nie jestem ekspertem, ale mam w domu ciepło.
              • andace Re: Pompa ciepła- warto? 06.07.22, 00:46
                W Holandii w nowym budownictwie to też standard, nie ma innej opcji. Podłóg jest spory wybór, ale nie znam nikogo kto ma w domu lite drewno na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Jak szukałam ekipy do podłogi to żaden z polecanych specjalistów nie proponował drewna (sąsiedzi maja winyl, płytki, żywice i wylewki betonowe).
                Ale Holendrzy są obsesyjnie oszczędni, od paru lat nie montują gazu w nowych domach, domy powinny być prawie 0 emisyjne, więc kładą podłogi takie, żeby płacić jak najmniej za ogrzewanie a przy okazji wykorzystywać też opcje lekkiego chłodzenia jaką daje ogrzewanie podłogowe.
                • eliszka25 Re: Pompa ciepła- warto? 06.07.22, 01:14
                  Jak pisałam, nie jestem ekspertem. My mamy płytki tylko w łazienkach i wejściu. W reszcie domu drewno i winylowe panele. Podczas wybierania podłóg oferowano nam cały przekrój - od płytek, przez zwykle panele po drewniany parkiet. Domy z drewnianą podłogą i ogrzewaniem podłogowym widziałam nie raz. Pewnie nie we wszystkich było to w połączeniu z pompą ciepła, ale w części z pewnością, bo od jakiegoś czasu innego ogrzewania się w nowych domach właściwie nie montuje.
    • tol8 Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 11:45
      Zaraz muszę wybrać ogrzewanie do budowanego właśnie domu i wciąż nie mogę się zdecydować. Do wyboru piec na pellet i drewno, pompa albo klima. Drewno mamy za darmo, więc pewnie skończy się na piecu zwykłym
    • fibi00 Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 14:05
      Mamy pompę od ponad roku ale dodatkowo mamy fotowoltaikę. Ogrzewanie w domu mamy pół na pół (podłogowe i kaloryfery). Oczywiście wodę też grzeje nam pompa. Nie napiszę ile dokładnie prądu zżera ale w mroźne zimowe dni, bez słońca (więc z fotowoltaiki prądu nie pobieraliśmy) w aplikacji miałam info że pobieraliśmy 60-80 kWh w ciągu doby. Więc część pobierała pompa a może koło 10-15kw pozostałe urządzenia w domu.
    • super-mikunia Re: Pompa ciepła- warto? 05.07.22, 22:15
      Pompą ciepła wodną ogrzewam dom 140 m2 od 8 lat.
      Z każdym rokiem ogrzewanie domu oczywiście kosztowało nas coraz więcej, prąd także drożeje, 1,5 roku temu przed założeniem fotowoltaiki w ostatnim rozliczeniu rachunek dochodził do ok. 550 zł, co miesiąc.

Na szczęście udało nam się założyć z bardzo dobrym dofinansowaniem fotowoltaike, choć ta przez przestarzała sieć na naszej wsi i brak jej mocy przerobowej, nie odbiera wyprodukowanie energii.. nie jest tak efektywna jak byśmy sobie tego życzyli..I jak miało być.. Ale i tak nieporównywalnie mniejszy rachunek płacimy wiec jesteśmy zadowoleni..

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka