Dodaj do ulubionych

HiT o ateiźmie

24.08.22, 18:30
Przy założeniu istnienia Boga – a przecież nie ma żadnego dowodu, poza spekulacjami myślowymi, że Go nie ma – wszystkie kombinacje intelektualne marksistów i neomarksistów tracą jakikolwiek sens.

ciekawe...
Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:37
      Nie ma żadnego dowodu, poza spekulacjami myślowymi, że bóg istnieje.

Wprawdzie chyba każda cywilizacja, oprócz czeskiej, miała jakichś bogów, no ale nijak to nie udowadnia że bóg jest, i że jest akurat katolicki albo chociaż chrześcijański.
      • cegehana Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:44
        Taka myśl nasunie się pewnie niejednemu czytającemu to uczniowi, któryś zrobi mem i złota myśl szybko się rozniesie także wśród tych, którym by się sama nie nasunęła. Ciekawe czy Czarnkowi zależy na pobudzaniu takich refleksji.
        • triss_merigold6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:52
          Chyba nie sądzisz, że uczniowie będą czytać? Do robienia memow będą korzystać z wrzuconych memowych fragmentów.
          • cegehana Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:55
            Jak się rozniesie że można z tego robić memy - to będą.
            • snajper55 Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:18
              cegehana napisał(a):

> Jak się rozniesie że można z tego robić memy - to będą.

To bardzo memodajna książka.

S.
    • triss_merigold6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:47
      Wręcz przeciwnie, upławy intelektualne zdegustowanych światem współczesnym staruszków w ogóle nie są ciekawe.
      • nangaparbat3 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 20:06
        Chyba miałaś na myśli polucje?
      • cosmetic.wipes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 20:33
        Intelektualne? Naprawde chciałaś użyć tego sformułowania?
        Bo skutki przypadkowej interakcji wszystkich dwóch neuronów to raczej wysryw fizjologiczny.
        • triss_merigold6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:05
          Ależ to był ulubiony edukator historyczny działaczy opozycyjnych, holubiony, autor obowiązujących w latach 90-tych podręczników do historii. Prezentuje swoją interpretację świata celowo, jest spójna, a nie przypadkowa.
          • amast Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:12
            No ja w latach 90 czytałam książki Andrzeja Alberta i takich odpałów w nich nie było. Chyba że nie pamiętam...
            • triss_merigold6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:25
              Aż takich nie, bo jeszcze nie zdążył się zgorszyć skutkami otwarcia na Zachód.
            • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:42
              W tym wieku bywa, że się radykalizuje i odrzuca wszystko, czego nie było za czasów młodości. Taka skostniałość. Mózg już nie ma takiej sprawności, nie tylko nowości technologiczne są trudne do opanowania, również idee.
    • aguar Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:48
      Przecież nie ma żadnego dowodu, poza spekulacjami myślowymi, że nie ma jednorożców, smoków, wróżek i elfów...
      • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:56
        Przecież jednorożca, smoka, wróżki i elfa nikt nigdy nie widział! Występują jedynie w literaturze fantastycznej!
        W przeciwieństwie do... a nie, zaraz...
        • triss_merigold6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 18:57
          Nie takie rzeczy widziało się po grzybach...
          • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 20:30
            Mówisz? Ale że bardziej jednorożce i smoki, czy bóstwa?
            Bo jak jednorożce to ja bym się może i pisała, ale jakby miał mi się objawiać jakiś Mictlantecuhtli, Jahwe czy inna Kali, to podziękuję.
      • abecadlowa1 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 19:15
        Od jednorożców to się odtenteguj!
      • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 20:38
        aguar napisała:

> Przecież nie ma żadnego dowodu, poza spekulacjami myślowymi, że nie ma jednoroż
        > ców, smoków, wróżek i elfów...

Jakie spekulacje myślowe są podstawą do hipotezy o istnieniu jednorożców, smoków, wróżek czy elfów? Chętnie rozważę, czy te hipotezy mają mocne racjonalne podstawy.
        • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 20:48
          Literatura na ten temat jest dostępna dość powszechnie. A racjonalność w niektórych z tych źródeł zdecydowanie mocniejsza niż w tekstach religijnych dowolnej religii.
          • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 20:51
            No dobra, ale daj jakiś przykład, który się da zweryfikować.
            • beneficia Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:06
              Jednorożce, wróżki, dowolna religia i WERYFIKACJA.
              Ok.
            • triss_merigold6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:09
              Najczęściej spisane zasłyszane świadectwa babuni z młodości, że któraś wzięła i widziała i zaklina się na wszystkie świętości, czyli identycznie jak w wypadku majaczen proroków, którym Bóg osobiście objawial o co mu cho.
              • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:16
                Ale co widziała twoja babcia? Jednorożca, smoka, wróżkę czy elfa?
                Jakie właściwości mają te istoty? Jaką funkcję pełnią we Wszechświecie? Jakie są widoczne, materialne ślady ich istnienia?
                • triss_merigold6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:22
                  Moja nic, była rozsądnie niewierząca.

Materialne ślady istnienia takich krasnoludków są widoczne w postaci skislego mleka, bo małe huncwoty tam szczają, nie wiedziałeś?
                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:32
                    Czy kwaśne mleko to jedyne zjawisko w przyrodzie, którego nie potrafisz sobie wyjaśnić bez przyjęcia hipotezy krasnoludków?
                • 152kk Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 20:32
                  Jednorożce rzygają tęczą, to znany fakt. Chybanie zaprzeczysz istnieniu tęczy?
            • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:17
              Internet masz, google działa, nawet debil by sobie poradził z wpisaniem odpowiedniego hasła.
              No chyba, że nie dasz rady i życzysz sobie płatnej pomocy, to i owszem, możemy się dogadać, ale płatne z góry.
              • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:21
                To ty twierdziłaś, że nie ma żadnych dowodów, poza spekulacjami myślowymi, na istnienie jednorożców, smoków, wróżek czy elfów.

Ja twierdzę, że kłamiesz, że nie ma takich spekulacji myślowych. Nie znajdziesz ich, choćbyś cały Internet wydrukowała dwa razy.
                • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:27
                  Nie dość, że jesteś idiotą, to na dodatek masz problem z rozpoznaniem literek?
                  Gdzież ja to niby twierdziłam?
                  Natomiast spekulacji takowych jest pełno. Cześć z nich dostępna z pewnością w necie, o ile się odpowiednio głęboko poszuka. Tyle, że żaden mój w tym interes, żeby ci to za darmo ułatwiać.
                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:35
                    Kłamiesz, że jestem idiotą, bo przegrywasz dyskusję.
                    Masz rację, że to nie ty twierdziłaś, ale ty poparłaś taką tezę. Zadałem pytanie aguar, ty się wcięłaś w dyskusję
                    • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 21:40
                      Och, nie kłamię, po co miałabym kłamać na forum i to w tak nieistotnej sprawie?
                      Szczerze tak uważam, aczkolwiek nie da się ukryć, że jest to tylko moja (chociaż sądzę, że nieodosobniona) opinia.
                      To jest forum, nie prywatna rozmowa. "Wcinanie się w dyskusję" to normalny sposób funkcjonowania forum.
                      • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:16
                        arthwen napisał(a):

> Och, nie kłamię

Kłamiesz. Nie ma żadnych wiarygodnych "spekulacji myślowych" w kwestii istnienia jednorożców, smoków, wróżek czy elfów.

Natomiast o konieczności istnienia Boga dyskutowały przez wieki najtęższe umysły. Warto by poznać ich argumenty, żeby się nie kompromitować niewiedzą, nawet anonimowo na forum.
                        • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:18
                          Skoro twierdzisz, że kłamię, to udowodnij, że takich publikacji nie ma.
                          Ciągle się rzucacie do ateistów, żeby udowadniali nieistnienie boga, więc powinna być to łatwizna - udowadniaj, tylko rzetelnie, że nie ma!
                          • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:29
                            A i w przeciwieństwie do wierzących w nieistniejące bóstwa, to ja akurat mam dowód istnienia - więc próbuj udowadniać to nieistnienie publikacji, chętnie zobaczę.
                          • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:36
                            Ja się nie rzucam na ateistów, żeby udowadniali, że Boga nie ma. Chyba mnie z kimś mylisz.

Ja uważam, że istnienia Boga da się dowieść rozumowo, jak Peter Higgs dowodził istnienia bozonu. W odróżnieniu od istnienia jednorożców, smoków, wróżek i elfów.
                            • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:37
                              audiatur.et.altera.pars napisał:
                              > Ja uważam, że istnienia Boga da się dowieść rozumowo, jak Peter Higgs dowodził
                              > istnienia bozonu. W odróżnieniu od istnienia jednorożców, smoków, wróżek i elfó
                              > w.

I w odróżnieniu od religiantów, którzy nigdy nawet nie próbowali dowodzić istnienia żadnego "Boga".
                              • angazetka Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:40
                                Mnie jeszcze ciekawi, dlaczego Boga da się dowieść rozumowo, a wróżek nie. Dlaczego?
                              • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:42
                                Myślę, że wątek jednorożców, smoków, wróżek i elfów mamy pomyślnie zakończony. Nie istnieją wiarygodne "spekulacje myślowe" dowodzące ich istnienia.
                                • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:45

> Myślę, że wątek jednorożców, smoków, wróżek i elfów mamy pomyślnie zakończony.
                                  > Nie istnieją wiarygodne "spekulacje myślowe" dowodzące ich istnienia.
                                  >
                                  Oczywiście, że istnieją. Udowodnij, że nie.
                                • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:45
                                  > Myślę, że wątek jednorożców, smoków, wróżek i elfów mamy pomyślnie zakończony.
                                  > Nie istnieją wiarygodne "spekulacje myślowe" dowodzące ich istnienia.

Mensplejning pełną gębą big_grin
                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:49
                                    evening.vibes napisała:

> audiatur.et.altera.pars napisał:
                                    > > Myślę, że wątek jednorożców, smoków, wróżek i elfów mamy pomyślnie zakońc
                                    > zony.
                                    > > Nie istnieją wiarygodne "spekulacje myślowe" dowodzące ich istnienia.
                                    > Mensplejning pełną gębą big_grin

Nie sądzę. Z mężczyzną rozmawiałbym identycznie. Logika, wnioskowanie krok po kroku, uzgadnianie stanowisk, wskazywanie nadal istniejących rozbieżności.
                                    • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:51
                                      > Logika, wnioskowanie krok po k
                                      > roku, uzgadnianie stanowisk, wskazywanie nadal istniejących rozbieżności.

Jedno ci trzeba przyznać - masz swietne poczucie humoru i nawet bekę z siebie potrafisz robić. Rzucanie prawd objawionych jako "logika i wnioskowanie" - fiu fiu big_grin

• audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:55
                                        evening.vibes napisała:

> Rzucanie prawd objawionych jako "logika i wnioskowanie"

Nic nie poradzę, że nie rozumiesz argumentacji. Przecież nie muszę cię przekonać, spuść powietrze.
                                        • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:00
                                          > Nic nie poradzę, że nie rozumiesz argumentacji.

Twój "argument" brzmiał "Nie istnieją wiarygodne "spekulacje myślowe" dowodzące ich istnienia."

Nie istnieją bo - Jaśnie Pan religiant obwieścił, że nie istnieją.

Oczywiście, gdybyś nie był totalnie ograniczony to zdawałbyś sobie sprawę z istnienia innych kultur (np. skandynawskich), w których znajdziesz oceany "spekulacji myślowych" na temat elfów, wróżek, krasnali itd. Ale w rozum kato-religianckim świecie nie ma miejsca na wiedzę o świecie więc efekt jest jaki jest - Jaśnie Pan obwieszcza big_grin
                                          • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:03
                                            Wierzenia celtyckie też całkiem obszernie kwestię elfów omawiały.
                                            • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:04
                                              arthwen napisał(a):
                                              > Wierzenia celtyckie też całkiem obszernie kwestię elfów omawiały.

Ale on o tym nie wie więc tego nie ma tongue_out
                                            • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:10
                                              arthwen napisał(a):

> Wierzenia celtyckie też całkiem obszernie kwestię elfów omawiały.

I jakie zjawiska we Wszechświecie tłumaczono istnieniem elfów? Jakie ślady materialne pozostawiły elfy na Ziemi, których istnienia nie da się wyjaśnić inaczej?
                                              • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:11
                                                > I jakie zjawiska we Wszechświecie tłumaczono istnieniem elfów? Jakie ślady mate
                                                > rialne pozostawiły elfy na Ziemi, których istnienia nie da się wyjaśnić inaczej
                                                > ?

A odpowiesz w końcu jakie "Bóg"?
                                                • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:15
                                                  evening.vibes napisała:

> > Jakie ślady materialne pozostawiły elfy na Ziemi, których istnienia nie da się
                                                  > > wyjaśnić inaczej
                                                  > A odpowiesz w końcu jakie "Bóg"?

Twoja komórka mózgowa jest tym materialnym śladem Boga. Mimo wszystko ma ta komórka zbyt skomplikowaną budowę, aby mogła powstać przypadkowo z drzazg pływających w oceanie.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:17
                                                    > Twoja komórka mózgowa jest tym materialnym śladem Boga. Mimo wszystko ma ta kom
                                                    > órka zbyt skomplikowaną budowę, aby mogła powstać przypadkowo z drzazg pływając
                                                    > ych w oceanie.

Ależ ona nie powstała przypadkowo tylko w wyniku milionów lat ewolucji.

Jak widzisz - śladów "Boga" nie ma. CBDU.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:28
                                                    evening.vibes napisała:

> Ależ ona nie powstała przypadkowo tylko w wyniku milionów lat ewolucji.

Ewolucji czego?
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:29
                                                    > Ewolucji czego?

Pożycz podręcznik biologii do dziecka to się dowiesz.
                                                  • iwles Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:37
                                                    evening.vibes napisała:

> Pożycz podręcznik biologii do dziecka to się dowiesz.

Mimo wszystko mam nadzieje, że on nie ma dziecka.

• audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:51
                                                    evening.vibes napisała:

> > Ewolucji czego?
                                                    > Pożycz podręcznik biologii do dziecka to się dowiesz.

Z czego konkretnie wyewoluowała twoja komórka mózgowa? Jak powstało to coś, z czego wyewoluowała twoja komórka mózgowa?

Zaczynasz ogarniać, że twoje odpowiedzi na moje pytania, to kwestia wiary, nie wiedzy?
                                                    Tylko że twoja wiara ma jeden słaby punkt - nie wyjaśnia, jak i z czego powstało to, co było absolutnie na samym początku.

A moja wiara to wyjaśnia.
                                                  • tanebo001 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:53
                                                    Wszystko powstało w Wielkim Wybuchu.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:54
                                                    tanebo001 napisał:

> Wszystko powstało w Wielkim Wybuchu.

Ale co wybuchło?
                                                  • iwles Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:55

> A moja wiara to wyjaśnia.

Bóg do ciebie przemawia?
                                                    Słyszysz głosy?
                                                    A dlaczego tu nie ma okien?
                                                    A dlaczego tu nie ma klamek?

• la_mujer75 Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 07:29
                                                    smile
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:58

Czyli "Bóg" to łatka na to czego nie wiesz/ nie rozumiesz. CBDU.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:00
                                                    > Tylko że twoja wiara ma jeden słaby punkt - nie wyjaśnia, jak i z czego powstał
                                                    > o to, co było absolutnie na samym początku.
                                                    >

PS. Ale sąd się wziął "Bóg" to już nie wyjaśnia więc słaby ten "absolutny początek" tongue_out Dziurawy.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:36
                                                    evening.vibes napisała:

> > Tylko że twoja wiara ma jeden słaby punkt - nie wyjaśnia, jak i z czego powstał
                                                    > > o to, co było absolutnie na samym początku.
                                                    > > A moja wiara to wyjaśnia.
                                                    > PS. Ale sąd się wziął "Bóg" to już nie wyjaśnia

Wyjaśnia. Bóg jest wieczny.

> więc słaby ten "absolutny początek"

A co twoja wiara mówi o tym absolutnym początku? Określ się wreszcie - w co wierzysz? jaka jest twoja wiara?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:41
                                                    Jeżeli bóg jest wieczny, to nie ma absolutnego początku. Czyli równie dobrze możesz wierzyć w dowolną bzdurę, która zakłada, że nie ma początku.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:43
                                                    arthwen napisał(a):
                                                    > Jeżeli bóg jest wieczny, to nie ma absolutnego początku. Czyli równie dobrze mo
                                                    > żesz wierzyć w dowolną bzdurę, która zakłada, że nie ma początku.

Równie dobrze zawsze mogła być materia, z której wszystko wyewoluowało.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:46
                                                    evening.vibes napisała:

> Równie dobrze zawsze mogła być materia, z której wszystko wyewoluowało.

Skąd się wzięła ta materia?
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:48
                                                    > Skąd się wzięła ta materia?

Przecież napisałam - zawsze była. Jak twój "Bóg".
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:13
                                                    evening.vibes napisała:

> > Skąd się wzięła ta materia?
                                                    > Przecież napisałam - zawsze była.

No ok, przyjmijmy.
                                                    Co zapoczątkowało zmianę? Materia sama z siebie rozpoczęła transformację?
                                                  • fragile_f Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:20
                                                    Ale o co pytasz? O fluktuacje pol kwantowych? Czy moze o wlasciwosci fermionow? Sprecyzuj.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:40
                                                    fragile_f napisała:

> Ale o co pytasz? O fluktuacje pol kwantowych? Czy moze o wlasciwosci fermionow?
                                                    > Sprecyzuj.

Nie popisuj się. W twojej religii materia była od zawsze. I nagle, bez żadnego powodu, celu i dodatkowej energii sama z siebie zaczęła ewoluować, samoczynnie przekształcając się w żaglowiec.

Naprawdę silna jest twoja wiara.
                                                  • fragile_f Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:56
                                                    Nie, myszko, materii nie było od zawsze. Kolejne pudło.

To jak jest z duszami i grzechem pierworodnym u pozostalych gatunków ludzi?
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 08:22
                                                    fragile_f napisała:

> materii nie było od zawsze

To skąd się wzięła?
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:46
                                                    arthwen napisał(a):

> Jeżeli Bóg jest wieczny, to nie ma absolutnego początku.

Nie ma początku Boga. Jest natomiast początek każdego innego bytu.
                                                    I ta hipoteza powoduje, że wszystkie elementy układanki logicznie do siebie pasują.

Twoja wiara natomiast w którymś momencie się zatrzymuje w swoich dociekaniach: Stop! Dalej się nie cofamy! Dalszych pytań nie zadajemy!
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:49
                                                    > Nie ma początku Boga.

Nie ma BO? Udowodnij! big_grin

• audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:15
                                                    evening.vibes napisała:

> audiatur.et.altera.pars napisał:
                                                    > > Nie ma początku Boga.
                                                    > Nie ma BO? Udowodnij! big_grin

Bo tylko taka cecha Boga sprawia, że wszystko się skleja w sensowną całość.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:16
                                                    > Bo tylko taka cecha Boga sprawia, że wszystko się skleja w sensowną całość.

Starożytni wierzyli, że zagniewany Bóg zasłania słońce. Więc nie - nie skleja, po prostu wypełnia to, czego nie rozumiesz. CBDU.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:36
                                                    evening.vibes napisała:

> Starożytni wierzyli, że zagniewany Bóg zasłania słońce. Więc nie - nie skleja,
                                                    > po prostu wypełnia to, czego nie rozumiesz. CBDU.

Tak jak bozon Higgsa wypełnił to, czego wówczas nie rozumiano.

W twojej wierze wypełniaczem są fałszywe dogmaty fałszywej teorii ewolucji.
                                                  • iwles Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 06:26

> fałszywej teorii ewolucji.

Grawitacja też jest fałszywa?
                                                    To bóg powoduje, że trzymasz się ziemi? 😀

• audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 08:35
                                                    iwles napisała:

> Grawitacja też jest fałszywa?

Dlaczego stała grawitacji jest stała - i gdyby była odrobinę inna, Wszechświat nie mógłby istnieć?
                                                    Dlaczego gdyby stosunek masy elektronu do masy protonu były odrobinę inny, Wszechświat nie mógłby istnieć?

Jest jeszcze kilka takich stałych.

Przypadek taki?

Dlaczego woda ma największą gęstość w temperaturze 4 stopni Celsjusza, a gdyby miała w temperaturze zamarzania, życie nie mogłoby istnieć?

Jak z wiewiórki wyewoluowała latająca wiewiórka? Przez miliony lat wiewiórki próbowały latać z drzewa na drzewo, zabijały się, rodziły dzieci, które to dzieci uparcie powtarzały wysiłki rodziców, zabijały się, rodziły dzieci, i tak każde pokolenie zabijało się milimetr dalej?

Dlaczego tych osobników z takimi powiedzmy pół-"skrzydłami", zabitych w wyniku nieudanych prób przelotu, nie znaleźliśmy nigdy w żadnych wykopaliskach?
                                                  • iwles Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 08:39
                                                    "Jest jeszcze kilka takich stałych.
                                                    Przypadek taki?"

ale to ci powiedział bóg?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 11:46

> Dlaczego stała grawitacji jest stała - i gdyby była odrobinę inna, Wszechświat
                                                    > nie mógłby istnieć?
                                                    > Dlaczego gdyby stosunek masy elektronu do masy protonu były odrobinę inny, Wsze
                                                    > chświat nie mógłby istnieć?
                                                    >
                                                    > Jest jeszcze kilka takich stałych.
                                                    >
                                                    > Przypadek taki?
                                                    >
                                                    > Dlaczego woda ma największą gęstość w temperaturze 4 stopni Celsjusza, a gdyby
                                                    > miała w temperaturze zamarzania, życie nie mogłoby istnieć?

Właśnie dlatego. Bo inne opcje nie dały rezultatu. Co nie znaczy, że nie były na jakimś etapie przerabiane.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 11:55
                                                    arthwen napisał(a):

> > Dlaczego stała grawitacji jest stała - i gdyby była odrobinę inna, Wszechświat
                                                    > > nie mógłby istnieć?
                                                    > > Dlaczego gdyby stosunek masy elektronu do masy protonu były odrobinę inny
                                                    > > Wszechświat nie mógłby istnieć?
                                                    > Właśnie dlatego. Bo inne opcje nie dały rezultatu. Co nie znaczy, że nie były n
                                                    > a jakimś etapie przerabiane.

Czyli na jakimś etapie rozwoju Wszechświata stosunek masy elektronu do masy protonu był inny, więc Wszechświat chwilowo nie istniał, ale ponieważ nie dało to rezultatu, Wszechświat drogą ewolucji ustalił optymalny stosunek i znów zaczął istnieć?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 12:10
                                                    A jaki widzisz w tym problem? Jest to logiczniejsze od istniejącego od zawsze boga, który tak sobie istniał przez całą nieskończoność, aż nagle postanowił, że stworzy sobie człowieka. Ot tak, zupełnie już gotowego, w całości. W istnienie neandertalczyków oczywiscie też powątpiewasz?
                                                    A do tego cały wszechświat, miliardy gwiazd i planet, ale człowieka, tę koronę stworzenia umieścimy na samym skraju jednej z galaktyk, bo w sumie to ta reszta jest nieistotna.
                                                    Strasznie żałuję, że prawdopodobieńśtwo natrafienia na istniejące obecnie (chociaż nawet tylko ślady wymarłej cywilizacji też byłby niezle) inteligentne życie pozaziemskie jest tak małe, a technika jeszcze przez wiele lat nie pozwoli na opuszczenie naszej galaktyki. Ale samo to, jak religianci będą się wtedy wili byłoby piękne do zobaczenia.
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:37

> evening.vibes napisała:
                                                    >
                                                    > > Ależ ona nie powstała przypadkowo tylko w wyniku milionów lat ewolucji.
                                                    >
                                                    > Ewolucji czego?
                                                    >

Naprawdę wydaje ci się, że nadrobisz na forum - i to za darmo - wszystkie braki w edukacji, jakie najwyraźniej masz? Dzieci nie bez przyczyny chodzą do szkoły przez 12 lat, bo to ogrom wiadomosci, które mózg musi przetworzyć. A mózgi mają młode i sprawniejsze niż ty.
                                                  • fragile_f Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:45
                                                    Pierwsze komorki nerwowe to akurat powstały setki milionow lat temu, maja je nawet najprostsze organizmy nalezace do królestwa zwierzat.

Oko wyewoluowało rownolegle kilkanascie razy u kompletnie innych zwierząt, co zostalo zbadane i udowodnione eksperymentalnie i niezaleznie przez kilka roznych dziedzin naukowych (biologia, archeologia, genetyka etc). To samo dotyczy innych wyspecjalizowanych narzadow - mozna uzyc metod genetycznych, zeby prześledzić ich rozwoj, porownywac skamieliny etc. Ba, wystarczy porownac budowę oka glowonogow i ryb, zeby zaobserwowac procesy ewolucyjne i roznice w budowie.

Jestes doskonałym przykladem udowadniającym efekt Dunninga-Krugera - masz mikroskopijna wiedzę, ale za to myślisz ze się "znasz" na biologii, logice czy geologii, bo gdzies cos kiedys liznales.

Twoj problem polega na tym, ze najzwyczajniej w swiecie brakuje ci wiedzy.

Najzabawniejsze jest to, ze ewolucję mozna było śledzić nawet podczas pandemii - kazdy nowy wariant powstał w wyniku doboru naturalnego. Ba, samo przeskoczenie wirusa z nietoperza na człowieka jest wynikiem ewolucji.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:53
                                                    fragile_f napisała:

> Pierwsze komorki nerwowe to akurat powstały setki milionow lat temu

Jak powstały? Z czego?
                                                  • fragile_f Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:18
                                                    Ale o ktore pytasz? O te ktore w grupie Cnidaria (bedaca naszym genetycznym przodkiem) czy te bedace wynikiem ewolucji rownoleglej w grupie Ctenophora?

Bo, rzecz jasna, masz świadomość tego, ze układ nerwowy wyewoluowal dwukrotnie niezaleznie od siebie...?

Biedactwo, pomyslec jaki szok przezyjesz kiedy odkryjesz ze rownolwgle zylo co najmniej 7 różnych gatunkow czlowieka i czesc z nas nadal nosi w sobie resztki ich genow. Sam jesteś w kilku procentach Neandertalczykiem. Za to znajomy z Azji bedzie zamiast tego mial kilka procent genow Denisowanczyka.

I teraz pytanie - czy Denisowianie albo Neandertalczycy wg. religiantow zostali tez stworzeni przez bozie? Czy mieli duszę? Czy byli obarczeni grzechem pierworodnym? A moze mieli wlasnego mesjasza? A jesli nie mieli duszy, to czy ty noszac kilka procent ich genow masz tylko 97% duszy?

Tyle pytan, tak malo odpowiedzi 😥
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:31
                                                    fragile_f napisała:

> Ale o ktore pytasz? O te ktore w grupie Cnidaria (bedaca naszym genetycznym prz
                                                    > odkiem) czy te bedace wynikiem ewolucji rownoleglej w grupie Ctenophora?

Nieważne, nie popisuj się. Z czego to wszystko wyewoluowało? Jaki byt był pierwszy? Jak on powstał?
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:37
                                                    > Jaki byt był pierwszy? Jak on powstał?

Jak powstał "Bóg"?
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:41
                                                    evening.vibes napisała:

> > Jaki byt był pierwszy? Jak on powstał?
                                                    > Jak powstał "Bóg"?

Bóg nie powstał. On był zawsze, jest wieczny.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:42
                                                    > Bóg nie powstał. On był zawsze, jest wieczny.

Czyli nic nie wiesz o "początku" - twoja wiara nic nie tłumaczy - po prostu dogmat, prawda objawiona. CBDU.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:52
                                                    evening.vibes napisała:

> > Bóg nie powstał. On był zawsze, jest wieczny.
                                                    > Czyli nic nie wiesz o "początku" - twoja wiara nic nie tłumaczy

Moje rozumowanie prowadzi do wniosku, że istnieje jakiś byt na początku i ona sam nie może mieć początku ani przyczyny. Podobnie rozumowanie doprowadziło Higgsa do przekonania, że istnieje jakaś cząstka, której nie można - na razie - zaobserwować.

Twoja wiara nie prowadzi do niczego, bo nie jest w stanie wytłumaczyć początku Wszechświata, początku materii. Czyli teoria twoja się nie skleja w całość.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:03
                                                    > Moje rozumowanie prowadzi do wniosku, że istnieje jakiś byt na początku i ona s
                                                    > am nie może mieć początku ani przyczyny.

"Rozumowanie" w twoim przypadku to jednowyrazowy oksymoron. To nie rozumowanie - to dogmat.

> Podobnie rozumowanie doprowadziło Higg
                                                    > sa do przekonania, że istnieje jakaś cząstka, której nie można - na razie - zao
                                                    > bserwować.

No i naukowcy wzięli i dowiedli, że jest. A religiantom od kilku tysięcy lat jakoś nie wychodzi.

Fakt, że czegoś nie rozumiesz nie dowodzi dokładnie niczego.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:06
                                                    evening.vibes napisała:

> "Rozumowanie" w twoim przypadku to jednowyrazowy oksymoron.

Chamstwem odwracasz uwagę od tego, że twoja wiara nie prowadzi do niczego, bo nie jest w stanie wytłumaczyć początku Wszechświata, początku materii. Czyli teoria twoja się nie skleja w całość.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:08
                                                    > Chamstwem odwracasz uwagę od tego, że twoja wiara nie prowadzi do niczego, bo n
                                                    > ie jest w stanie wytłumaczyć początku Wszechświata, początku materii. Czyli teo
                                                    > ria twoja się nie skleja w całość.

Czekam aż udowodnisz, że "Bóg nie ma początku". Dajesz!
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:45

> evening.vibes napisała:
                                                    >
                                                    > > > Jaki byt był pierwszy? Jak on powstał?
                                                    > > Jak powstał "Bóg"?
                                                    >
                                                    >
                                                    Bo?
                                                    Bo nie umiesz sobie wyobrazić innej opcji?
                                                    I który bóg?
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:50
                                                    arthwen napisał(a):
                                                    > Bo nie umiesz sobie wyobrazić innej opcji?
                                                    > I który bóg?

Dobre pytanie - tylu przecież bogów było przed jego "Bogiem" big_grin
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:54
                                                    arthwen napisał(a):

> > Bóg nie powstał. On był zawsze, jest wieczny.
                                                    > Bo?
                                                    > Bo nie umiesz sobie wyobrazić innej opcji?

A ty umiesz sobie wyobrazić inną opcję? Jaka to opcja? Co było na początku i jak to powstało?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 11:48

> arthwen napisał(a):
                                                    >
                                                    > > > Bóg nie powstał. On był zawsze, jest wieczny.
                                                    > > Bo?
                                                    > > Bo nie umiesz sobie wyobrazić innej opcji?
                                                    >
                                                    > A ty umiesz sobie wyobrazić inną opcję? Jaka to opcja? Co było na początku i ja
                                                    > k to powstało?
                                                    >

Oczywiście, że umiem. Nawet paręnaście opcji, tyle że nie uzurpuję sobie prawa do twierdzenia, że któraś na pewno jest prawdziwa. Dlatego zostawiam to jako opcje - może kiedyś uda się dowieść, a nie tylko postawić dogmat oparty na wierze, jak faktycznie to wyglądało.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 11:51
                                                    arthwen napisał(a):

> > > > Bóg nie powstał. On był zawsze, jest wieczny.
                                                    > > > Bo?
                                                    > > > Bo nie umiesz sobie wyobrazić innej opcji?
                                                    > > A ty umiesz sobie wyobrazić inną opcję? Jaka to opcja?
                                                    > Oczywiście, że umiem. Nawet paręnaście opcji

Jakie to opcje?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 12:12
                                                    Nie czuję potrzeby dzielenia się z tobą. Chcesz to poszukaj sobie na własną rękę, informacji jest sporo dostępnych, popartych różnymi badaniami lub tylko teoretycznych.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 13:06
                                                    Nie chcesz mi zdradzić prawd swojej wiary?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 14:39

> Nie chcesz mi zdradzić prawd swojej wiary?
                                                    >
                                                    Nie. Nie czuję potrzeby ewangelizowania maluczkich. Zwłaszcza, że jeśli ktoś chce, to w obecnych czasach sięgnięcie do źródeł i materiałów jest całkiem proste. Jak ktoś nie potrafi nawet zacząć, to szkoda zachodu, a już szczególnie w przypadku takiej osoby jak ty, która ma tak olbrzymie braki w wiedzy podstawowej - zwyczajnie nie zrozumiesz, a te elementy, których nie zrozumiesz spróbujesz zapchać bogiem.
                                                  • iwles Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:48

Wszystko ma swój początek i koniec (tak mówi twoja religia), więc gdzie jest początek "zawsze"?

• fragile_f Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 00:49
                                                    Lol big_grin

Oczywiście, ze jest to ważne - to sa dwa zupelnie inne podejścia do budowy ukladu nerwowego. Prosisz o podanie precyzyjnego przepisu, a jak pytam na co, to odpowiadasz "na ciasto".

Again, glupolku, nie wygrasz tej dyskusji, boś głupolek.

Ps. To jak tam z duszą u Neandertalczykow? Maja, nie maja, kim jest ich mesjasz, co z grzechem pierworodnym etc.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:04
                                                    fragile_f napisała:

> Oczywiście, ze jest to ważne - to sa dwa zupelnie inne podejścia do budowy
                                                    > ukladu nerwowego.

Nieważne. Jak powstał pierwszy składnik układu? Proste pytanie, a ty wciąż rżniesz głupa. Rżniesz głupa, bo twoja wiara nie tłumaczy całościowo pochodzenia materii. Coś tam wyewoluowało niby - ale z czego i skąd to coś, co było wcześniej?

Wiem, jesteś starszą panią o dość prostej konstrukcji umysłowej, nie masz dylematów egzystencjalnych, nie zadawałaś sobie nigdy pytań fundamentalnych i nie szukałaś na nie odpowiedzi w dziełach filozofów. Coś tam sądzisz, że wiesz o świecie, a najważniejszego nie wiesz - skąd jesteś, po co żyjesz...
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:06
                                                    > Nieważne. Jak powstał pierwszy składnik układu? Proste pytanie, a ty wciąż rżni
                                                    > esz głupa.

Ty rżniesz pisząc "Bóg zawsze istniał". Dlaczego Bóg a nie pierwszy składnik układu?

Rżniesz głupa, bo twoja wiara nie tłumaczy całościowo pochodzenia m
                                                    > aterii. Coś tam wyewoluowało niby - ale z czego i skąd to coś, co było wcześnie
                                                    > j?

Nie wiara tylko NAUKA. I owszem - nauka się rozwija i tłumaczy coraz nowe rzeczy a tłuki religijne stoją w miejscu.

• audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:09
                                                    evening.vibes napisała:

> Nie wiara tylko NAUKA.

Niestety znów się łudzisz. Nauka byłaby wtedy, gdyby ta twoja ewolucja miała naukowe potwierdzenie. Nie ma - to tylko wiara. Do tego wiara, która nie tłumaczy wszystkiego.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:11
                                                    > Niestety znów się łudzisz. Nauka byłaby wtedy, gdyby ta twoja ewolucja miała na
                                                    > ukowe potwierdzenie.

Wróć do szkoły religiancki tłuku:
                                                    zpe.gov.pl/a/ewolucja-i-jej-dowody/D12tUQRtk
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:18
                                                    evening.vibes napisała:

> > Niestety znów się łudzisz. Nauka byłaby wtedy, gdyby ta twoja ewolucja miała na
                                                    > > ukowe potwierdzenie.
                                                    > Wróć do szkoły religiancki tłuku:
                                                    > zpe.gov.pl/a/ewolucja-i-jej-dowody/D12tUQRtk

Dajesz mi link do portalu zawierającego nie wiedzę naukową, lecz prawdy wiary.
                                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:21
                                                    > > Wróć do szkoły religiancki tłuku:
                                                    > > zpe.gov.pl/a/ewolucja-i-jej-dowody/D12tUQRtk
                                                    >
                                                    > Dajesz mi link do portalu zawierającego nie wiedzę naukową, lecz prawdy wiary.

Ministerstwo Edukacji uczy wiary? big_grin
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:33
                                                    evening.vibes napisała:

> > > zpe.gov.pl/a/ewolucja-i-jej-dowody/D12tUQRtk
                                                    > > Dajesz mi link do portalu zawierającego nie wiedzę naukową, lecz prawdy wiary.
                                                    > Ministerstwo Edukacji uczy wiary? big_grin

Niestety tak. Uczy wiary, która nie prowadzi do zbawienia, lecz do błędu. System publicznej edukacji dawno zszedł na psy.
                                                  • araceli [...] 25.08.22, 01:39
                                                    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                                                  • fragile_f Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:17
                                                    Skoro ewolucja nie istnieje, to skad wziely sie bakterie odporne na wspolczesne antybiotyki? I dlaczego kiedys te antybiotyki byly skuteczne?
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 08:49
                                                    fragile_f napisała:

> Skoro ewolucja nie istnieje, to skad wziely sie bakterie odporne na wspolczesne
                                                    > antybiotyki? I dlaczego kiedys te antybiotyki byly skuteczne?

Ja nie twierdzę, że ewolucja nie istnieje. Twierdzę, że nie istnieje ewolucja międzygatunkowa.
                                                    Wierzysz w transformację między gatunkami, choć nikt nigdy nie wyjaśnił mechanizmu i nie znalazł ogniw pośrednich. Wierzysz - jak pierwsza lepsza zabobonna babcia. Bez dowodów naukowych.

W przypadku bozonu Higgsa od hipotezy do odkrycia minęło 48 lat. Ile lat już wierzycie w hipotezę ewolucji międzygatunkowej, która już na pierwszy rzut oka nie trzyma się kupy? Co nowego odkryliście przez ten czas w tym temacie?
                                                  • maleficent6 Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 14:04

> fragile_f napisała:
                                                    >
                                                    > > Skoro ewolucja nie istnieje, to skad wziely sie bakterie odporne na wspol
                                                    > czesne
                                                    > > antybiotyki? I dlaczego kiedys te antybiotyki byly skuteczne?
                                                    >
                                                    > Ja nie twierdzę, że ewolucja nie istnieje. Twierdzę, że nie istnieje ewolucja m
                                                    > iędzygatunkowa.
                                                    > Wierzysz w transformację między gatunkami, choć nikt nigdy nie wyjaśnił mechani
                                                    > zmu i nie znalazł ogniw pośrednich. Wierzysz - jak pierwsza lepsza zabobonna ba
                                                    > bcia. Bez dowodów naukowych.
                                                    >
                                                    > W przypadku bozonu Higgsa od hipotezy do odkrycia minęło 48 lat. Ile lat już wi
                                                    > erzycie w hipotezę ewolucji międzygatunkowej, która już na pierwszy rzut oka ni
                                                    > e trzyma się kupy? Co nowego odkryliście przez ten czas w tym temacie?
                                                    >
                                                    A ile już lat wierzycie w hipotezę boga, która na pierwszy rzut oka nie trzyma się kupy? Co nowego odkryliscie przez ten czas w tym temacie?
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 14:34
                                                    maleficent6 napisała:

> która na pierwszy rzut oka nie trzyma się kupy?

Co konkretnie ci się nie trzyma kupy?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 14:49

> maleficent6 napisała:
                                                    >
                                                    > > która na pierwszy rzut oka nie trzyma się kupy?
                                                    >
                                                    > Co konkretnie ci się nie trzyma kupy?
                                                    >
                                                    Pomyślmy: Ja, wszystkowiedzący stworzyłem najpierw anioły, które nie mają wolnej woli, ale jeden i tak się zbuntował, bruździ od zarania dziejów, ma swoje własne królestwo, całkiem spore zastępy, ale luz, w końcu można na niego zwalić dlaczego ludzie, którzy mieli być koroną stworzenia i którzy mają wolną wolę ciągle nawalają.
                                                    Po paru tysiącach lat stwierdziłem, że dość tego, nie będę już bogiem karzącym i surowym, okażę litość i miłosierdzie i pod postacią swojego syna zejdę na ziemię, żeby umrzeć, a potem zaraz zmartwychwstać, bo to będzie takie odkupienie dla tych ludzi z wolną wolą, którzy dalej grzeszą i nie słuchają nauk, niedobrzy. Szczegół, że odkupienie ma być ich win, które to winy mógłbym po prostu zwyczajnie wybaczyć, ale nie, cierpienie sprzedaje się dobrze. Nawet jeśli to fejkowe cierpienie, bo przecież jestem bogiem i po niecałych dwóch dobach, nie wiedzieć czemu nazywanych trzema dniami, zmartwychwstanę - nie to co jakieś dzieci z nowotworami, one mogą sobie cierpieć latami, bo z pewnoscią zasłużyły.
                                                    W międzyczasie natchnę pasterzy, żeby pod moim kierunkiem napisali księgę, która przekazywać będzie niezmienne prawa i moje słowa, czystą prawdę, po czym każdemu z nich powiem trochę co innego, a co tam. A potem odwołam połowę. Albo nie, zobaczymy.
                                                  • langsam Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 15:27
                                                    W dodatku masz sobie oto byt nadnaturalny, który konstruuje nędzne, niedoskonałe podbyty, napełnia je wrodzonym lękiem i agresją, które tak łatwo uruchomić, że w zasadzie gwarantują zaistnienie stałej przemocy i zbrodni, dodaje im wrażliwe ego i inne powszechne wady. Następnie zaczyna zaś kampanię kontroli podbytów i karania ich za niedostatki moralne. Tak go to wkurza, że topi niemal całą ludzkość z niemowlętami i przedszkolakami włącznie.
                                                    Następnie się po jakimś czasie reflektuje, stwarza/wciela się w inny nadbyt, określany jako "syn" którego musi koniecznie zabić rękoma podbytów, po to, żeby podbytom wybaczyć (częściowo i warunkowo) ich wrodzoną niedoskonałość.
                                                    Dodatkowo nadbyt domaga się, żeby podbyty uwierzyły w jego nieracjonalna i nielogiczną narrację, mimo że nie zapewnił absolutnie żadnych wiarygodnych dowodów, i zapowiada najsurowsze kary dla wszystkich, którym - wrodzony (a więc zaprogramowany i wpojony przez nadbyt) racjonalizm nie pozwala na wiarę w historie mitologiczne.

Zresztą w zasadzie wystarczyłby po prostu rak kości czy mózgu u dzieci żeby uznać, iż koncepcja miłosiernego i wszechmocnego stworcy nie trzyma się kupy.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 08:42
                                                    evening.vibes napisała:

> Ty rżniesz pisząc "Bóg zawsze istniał". Dlaczego Bóg a nie pierwszy składnik układu?

Dobre w sumie pytanie, gratuluję.
                                                    Gdyby to wieczny był "pierwszy składnik układu", to jaka przyczyna sprawiła, że ten pierwszy składnik układu nagle zaczął przekształcać się w bardziej skomplikowane układy? I skąd energia do tego?
                                                  • fragile_f Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 01:16
                                                    Jaki pierwszy skladnik ukladu? Chcesz, zebym wyjasnila skad wziely sie komorki eukariotyczne i czym roznia sie od np. bakterii? Czy pytasz o pierwsze zwierzęta? Czy może o pierwsze "zastosowanie" przez komorke impulsow elektrycznych?

Sprecyzuj, bo miotasz sie potwornie, biologia to bardzo szeroka dziedzina nauki.

Ps. Odpowiesz na trzykrotnie zadawane pytanie o dusze Neandertalczyka...?
                                              • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:14
                                                A jakie ślady materialne na Ziemi pozostawiło twoje bóstwo?

Bo ja osobiście to w elfy również nie wierzę, więc dla mnie argumenty Celtów są mniej więcej tak samo wiarygodne jak wierzenia chrześcijan. Aczkolwiek trzeba przyznać, że te celtyckie są barwniejsze.
                                                • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 08:52
                                                  arthwen napisał(a):

> A jakie ślady materialne na Ziemi pozostawiło twoje bóstwo?

Ciebie chociażby. Budowa każdej komórki twojego ciała jest zbyt skomplikowana, żeby to mogło powstać na skutek przypadkowych mutacji najprostszej materii.
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 11:57

> arthwen napisał(a):
                                                    >
                                                    > > A jakie ślady materialne na Ziemi pozostawiło twoje bóstwo?
                                                    >
                                                    > Ciebie chociażby. Budowa każdej komórki twojego ciała jest zbyt skomplikowana,
                                                    > żeby to mogło powstać na skutek przypadkowych mutacji najprostszej materii.
                                                    >
                                                    Wcale nie. Miliardy lat i miliardy prób to aż nadto czasu.
                                                    Natomiast jakby był to jakiś projekt istoty wszechwiedzącej i wszechmocnej, to znaczy, że spieprzyła równo. Jak wytłumaczysz to, co nazywamy ślepymi zaułkami ewolucji? Po co człowiekowi kość ogonowa, po co fałd półksiężycowaty, po co Guzek Darwina, mieśnie które odpowiadają wyłacznie za to, że u ludzi pojawia się gęsia skórka. Po co połączenie przewodu pokarmowego i układu oddechowego - które generalnie jest wręcz szkodliwe, ale w małym stopniu, więc prowdzi do zgonów nie aż tak często, żeby gatunek nie mógł przetrwać.
                                                    Ewolucyjnie da się to wszystko logicznie wytłumaczyć, architekt musiałby być głąbem, skoro z premedytacją wprowadził do projektu błędy.
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 12:09
                                                    arthwen napisał(a):

> > Ciebie chociażby. Budowa każdej komórki twojego ciała jest zbyt skomplikowana,
                                                    > > żeby to mogło powstać na skutek przypadkowych mutacji najprostszej materii.
                                                    > Wcale nie. Miliardy lat i miliardy prób to aż nadto czasu.

Czyli żaglowiec też może powstać sam z siebie, przypadkiem - wystarczy poczekać?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 12:15
                                                    Nie wiem czy jesteś tak głupi naprawdę, czy tylko udajesz. Skłaniam się co prawda do tej pierwszej opcji.

Czy żaglowiec jest organizmem żywym, który może podlegać ewolucji i zmianom?
                                                    Czy jest plastyczny - jak np łańcuch górski, który w sposób ograniczony może podlegać zmianom przy odpowiednim natężeniu sił na niego działających?
                                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 13:05
                                                    arthwen napisał(a):

> Czy żaglowiec jest organizmem żywym

No ale chyba gdyby wystarczająco długo pohuśtały się w oceanie jakieś wióry i trochę nici płótna żaglowego, to mogłoby się to wszystko przypadkowo złożyć w żaglowiec? Przecież prawdopodobieństwo istnieje.

Jak powstał pierwszy organizm żywy z cząstek materii nieożywionej?
                                                  • arthwen Re: HiT o ateiźmie 25.08.22, 14:57

> arthwen napisał(a):
                                                    >
                                                    > > Czy żaglowiec jest organizmem żywym
                                                    >
                                                    > No ale chyba gdyby wystarczająco długo pohuśtały się w oceanie jakieś wióry i t
                                                    > rochę nici płótna żaglowego, to mogłoby się to wszystko przypadkowo złożyć w ża
                                                    > glowiec? Przecież prawdopodobieństwo istnieje.

Owszem, prawdopodobieństwo istnieje - osobiście szacuję je na podobne do istnienia jakejś nadprzyrodzonej siły wyższej, czyli bliskie zeru. Co i tak jest bardziej prawdopodobne od istnienia Jahwe, bo tu prawdopodobieństwo to okrągłe zero.

> Jak powstał pierwszy organizm żywy z cząstek materii nieożywionej?

Nie wiem, są pewne teorie, ale to nie moja działka i jest mi to totalnie ganc egal. Tym niemniej tego akurat możemy się dowiedzieć (a konkretniej to dowiedzieć się jak mógł powstać pierwszy organizm żywy, który nie wymarł - bo czy wcześniej nie było organizmów żywych, które np nie wyszły poza poziom jednokomórkowy/czy tam z czego się akurat składaly, a potem wyginęły, to raczej się nie dowiemy) biorąc pod uwagę zaawansowanie nauk akurat w tej dziedzinie.
                            • maleficent6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:42

> Ja się nie rzucam na ateistów, żeby udowadniali, że Boga nie ma. Chyba mnie z k
                              > imś mylisz.
                              >
                              > Ja uważam, że istnienia Boga da się dowieść rozumowo, jak Peter Higgs dowodził
                              > istnienia bozonu. W odróżnieniu od istnienia jednorożców, smoków, wróżek i elfó
                              > w.
                              >
                              Masz dowód, że elfy nie istnieją? Tyle osób je opisywało w swoich dziełach literackich i przekaz jest dość spójny. Uważam, że istnienia elfów da się dowieść rozumowo.
                              • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:46
                                maleficent6 napisała:

> Uważam, że istnienia elfów da się dowieść rozumowo.

Zamieniam się w słuch. Zacznij od wskazania mi, które zjawiska we Wszechświecie uważasz za niewytłumaczalne inaczej - w tym sensie, że akurat byt zwany elfem byłby tutaj brakującym elementem układanki.

Co powstało na skutek działania elfów?
                                • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:48
                                  > Co powstało na skutek działania elfów?

A na skutek działania "Boga". Żaglowiec? Jednak nie... big_grin
                                  • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:52
                                    evening.vibes napisała:

> A na skutek działania "Boga". Żaglowiec? Jednak nie... big_grin

Ty na serio jeszcze nie skumałaś, o co chodziło z tym żaglowcem i dlaczego on nam się pojawił w dyskusji?
                                • maleficent6 Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:53

> maleficent6 napisała:
                                  >
                                  > > Uważam, że istnienia elfów da się dowieść rozumowo.
                                  >
                                  > Zamieniam się w słuch. Zacznij od wskazania mi, które zjawiska we Wszechświecie
                                  > uważasz za niewytłumaczalne inaczej - w tym sensie, że akurat byt zwany elfem
                                  > byłby tutaj brakującym elementem układanki.
                                  >
                                  > Co powstało na skutek działania elfów?
                                  >
                                  Proszę pana już odpowiadam. Na skutek działania elfów powstały dwa języki : quenya i sindarin. Logicznym jest, że nie mógł ich wymyślić nikt inny, co nie?
                                  A teraz ty. Wskaż mi JEDNO zjawisko, którego nie da się wytłumaczyć inaczej niż działaniem boga.
                                  • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 22:55
                                    maleficent6 napisała:
                                    > A teraz ty. Wskaż mi JEDNO zjawisko, którego nie da się wytłumaczyć inaczej niż
                                    > działaniem boga.

Żaglowiec podał. Tylko mu nie wyszło tongue_out
                                    • audiatur.et.altera.pars [...] 24.08.22, 23:03
                                      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                                      • evening.vibes Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:06
                                        > Jak podaję argument, którego ty nie potrafisz zrozumieć, to dyskusja jest b
                                        > ezcelowa,

Bezcelowa jest dyskusja z religiantem, który prawdy objawione uznaje za argumenty. Można się jedynie z ciebie pośmiać jak się wijesz smile
                                        • audiatur.et.altera.pars Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:12
                                          evening.vibes napisała:

> > Jak podaję argument, którego ty nie potrafisz zrozumieć, to dyskusja jest
                                          > > bezcelowa,
                                          > Bezcelowa jest dyskusja z religiantem, który prawdy objawione uznaje za argumenty.
                                          > Można się jedynie z ciebie pośmiać jak się wijesz smile

To jest ten moment, kiedy gołąb rozrzuca figury, sra na szachownicę, a potem się puszy, że wygrał.
                                          • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:15
                                            Tak, tyle że to ty jesteś w tej analogii gołębiem.
                                      • arthwen Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:06
                                        Niestety, z osób na tyle ograniczonych, żeby pasowały do twoich możliwości intelektualnych to kojarzę tu tylko piepe (vel dramatika - czyli osobę kreującą się na samotną matkę dziecka spłodzonego z jakimś przegrywem i wyrzygującą swoje pechowe życie i niedostatki umysłowe) i arwenę, ale ona coś ostatnio umilkła.
                                      • amast Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:06
                                        > do rzeczowej dyskusji to jednak trzeba dwojga ludzi o porównywalnych możliwościach intelektualnych

Kurczę, uwierz, nie każdy jest w stanie się aż tak ograniczyć...
                                    • iwles Re: HiT o ateiźmie 24.08.22, 23:05
                                      "Żaglowiec podał. Tylko mu nie wyszło"

To pójdźmy dalej: czy człowiek jest niezbędny, żeby urosło drzewo, z którego zostanie zrobiony żaglowiec? No więc tak samo żadna istota nie była potrzebna żeby "stworzyc" świat i ludzi.
                                      • audiatur.et.altera.pars