Dodaj do ulubionych

Proszek do prania - emamy które robią same

09.09.22, 18:48
Prośba o jakieś rady. Do tej pory robiłam klasycznie, czyli boraks, soda, płatki. Potrzebuję jakiejś zmiany zapachowej, nie chcialabym sama eksperymentować. Czy mogłybyście się podzielić swoimi patentami?
Obserwuj wątek
    • beneficia Re: Proszek do prania - emamy które robią same 09.09.22, 20:47
      W życiu nie słyszałam o kimś, kto sam robi proszek do prania.
      Ale chętnie się douczę, możesz dać przepis na ten proszek? Skąd bierzesz składniki i jak to wychodzi finansowo w porównaniu do sklepowego proszku?
      • krejzi.agusia.lajtova.gerek Re: Proszek do prania - emamy które robią same 09.09.22, 22:51
        Jeszcze na płyn do naczyń, żel do sedesu, dezodorant i perfumy o zapachu skórzanym.

No i jak najefektywniej prać na tarze w strumieniu.
      • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 00:01
        Ja znam całkiem sporo takich osób smile
        Korzystam z takich proporcji: 1 miarka boraksu + 1 miarka sody kalcynowanej + 1,5 miarki płatków mydlanych (tartych, nie w wiórkach). Koszty nie wiem, nie liczyłam. Produkty kupuję w większych sklepach z chemia gospodarczą, albo na Alledrogo.

• princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 01:04
          Ale PO CO?
          • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 10:54
            Z tego samego powodu, z którego nie używam kupowanej Vegety smile
            • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 11:42
              Duża różnica. To są te same związki chemiczne w proszku
              • b.bujak Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 21:02
                princesswhitewolf napisała:

> Duża różnica. To są te same związki chemiczne w proszku

no własnie niekoniecznie...
                można sobie zrobić z prostszym składem, dostosowanym do potrzeb, bez wypełniaczy,
                • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 23:50
                  Dzięki, mi się nie chciało tłumaczyć princess szczegółów smile
                • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 00:04
                  Pewno że niekoniecznie. Są różne proszki na rynku. Wszystko ma rozmaitą jakość. Ale wystarczy pogadać z ludźmi pracującymi w tych firmach by wiedzieć że niekoniecznie wszystkie firmy to dziadostwo.
                  • b.bujak Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 12:42
                    dawno temu sama pracowałam w fabryce chemii gospodarczej;
                    najlepszym proszkiem tam robionym był ten przeznaczony dla hoteli - pakowany w duże, bure papierowe worki,
                    sama od wielu lat nie kupuję i nie używam proszkow do prania (używam płynow) - ale widzę w sklepach wielokilogramowe wory proszkow i pamiętam pudełeczka z proszkiem, które czterdzieści lat temu kupowała moja mama - co się zadziało na przestrzeni tych lat? oferowano klientom coraz większe opakowania kusząc obniżoną ceną w stosunku do jednostki masy proszku - a masę proszku zwiększano poprzez zwiększanie w recepturze ilości WYPEŁNIACZY, ilosci substancji aktywnych były raczej zmniejszane; w pewnym momencie producenci się pokapowali, że idą złą drogą - i jakiś czas temu pojawiła się koncepcja zmiejszania ilości wypełniaczy - producenci zaczęli wtedy posługiwac sie ilościami pran na dane opakowanie, zeby klient nie mial zgrzytu widząc na półce opakowania rózniace sie wielkością (wagą) a oferujące ten sam poziom wydajnosci - fakt jest jednak taki, że zmiana przyzwyczajen konsumenckich to trudny proces - suma sumarum zużywamy tony proszków piorących a w tych tonach zużywamy tony wypełniaczy, ktore w procesie usuwania brudu mają żaden udział - są za to obciążeniem środowiska a wrażliwym ludziom podrażniają skórę
            • m_incubo Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 17:32
              A składniki na proszek nie są kupowane, tylko jakieś dziewice przy pełni księżyca wyrabiają mydło (ciekawe z jakich składników, pewnie też kupowanych?), z którego później powstają te płatki?
              Jaki cel ci przyświeca?
          • magia Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 17:37
            chocby z powodu alergii skornej.
            • m_incubo Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 17:42
              Tak, kumam, interesowała mnie raczej odpowiedź autorki, ale nie w stylu "z tego samego powodu, dla którego robię jeszcze xyz".
              Czyli z jakiego?
              Bo można nie kupować Vegety z 20 różnych powodów.
            • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 12:48
              >chocby z powodu alergii skornej.

No ale to jakby już jest osobny temat. I mogłaby napisać jak normalny człowiek: mam alergię skórna i dlatego lubię wiedzieć co w proszku.
      • magia Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 11:11
        wdrod moich znajomych kilkoro robi proszki do prania i zmywarki.
        Myslalam ze to bardIy popularne.
        Skladniki do kupienia na allegro.
        • ib_k Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 13:26
          Kurde, nie znam absolutnie nikogo kto robiłby własne proszki. No ale co kto lubi, dla mnie strata czasu...
          • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 14:19
            No rzeczywiście, raz na dwa miesiące wsypać wszystko do jednego pojemnika i potrząsnąć smile
            • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 15:07
              No ale to taniej czy co? Przecież producenci proszków to samo robia
              • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 15:20
                "Taniej" to nie jest powód do stosowania czegokolwiek, dla mnie. Ale podobno tak, wychodzi taniej.
                Nie będę Cię natomiast edukować w zakresie składów proszków do prania, napisałaś tu już tyle odpowiedzi, że byś sama znalazła gdziekolwiek w Internecie.
                • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 15:30
                  No nie znajduje odpowiedzi dlaczego miałabym kupić 3 osobno składniki i mieszac niż kupić rocka w tocke to samo od producenta.

Przecież nikt ci nie każe kupować proszków biologicznie czynnych a te 3 składniki są jedynymi składnikami wielu proszków.

Ja częściowo piorę w orzechach, ale szmat do podłogi kto w nich nie wypierzesz
                  • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 18:15
                    Ty nie znajdujesz powodu, ja jednak go znalazłam i robię, bo nie mam z tym wiele zachodu. Robię też płyn do mycia podłóg i kupuję kurę i jajka od gospodarza. Niestety, nie ma on wołowiny, więc kupuję ją w sklepie.
                    Nie rozumiem, dlaczego mnie atakujesz, dlatego, że mam inne zdanie? Co Cię to obchodzi? Czy ja Ci każe robić proszek, albo do tego namawiam? Nie. Założyłam wątek, bo temat jest jednak w społeczeństwie i szukałam inspiracji. To, że Ty nie masz wśród znajomych nikogo kto robi, to nie znaczy, że takich osób jak ja nie ma.
                    • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 00:03
                      >
                      kupuję kurę i jajka od gospodarza. Niestety, nie ma on wołowiny, więc kupuję ją w sklepie.

A ja nie bo " gospodarze" są różni. Karmią niektórzy byle czym, łażą przy drodze też te kury. Różnie bywa. Mięsa nie jadam
                      >Nie rozumiem, dlaczego mnie atakujesz, dlatego, że mam inne zdanie? Co Cię to obchodzi?

Polacy jednak to niezbyt normalny naród. Rozmawiać normalnie z wieloma się nie da. Albo trzeba klaskać albo taki myśli że zaraz ktoś go atakuje bo śmie mieć inne zdanie. Ja się staram zrozumieć logikę gdzie są korzyści
                      cenowe czy jakościowe czy co? . I nie chcesz podać tylko jakieś odezwy urazy majestatu 🤦
                      • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 11:58
                        Wróć proszę do postu startowego i zobacz, czego dotyczy. Masz coś do powiedzenia w tym temacie? Nie? To dziękuję.
                        Robię proszek bo sklad jest mi znany i nie uczula moich córek. Poczytaj proszę dobre zrodlo, co jest w proszkach do prania a dopiero komentuj.
                        W dupie mam, czy jest taniej, ale jest, skoro jest to dla ciebie najwazniejsze. Dodatkowo poświęcam na zrobienie go 5 minut raz na dwa miesiące.
                        "Nie znam się, to się wypowiem" - to chyba o Tobie.
                        • kk345 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 12:09
                          >Robię proszek bo sklad jest mi znany i nie uczula moich córek.
                          No i teraz temat jest jasny. Nie mogłaś od tego zacząć, zamiast rzucac się i obrażać pytających?
                          • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 12:18
                            Przecież to podstawowa wiedzą. Dlaczego robi się proszek.
                            • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 12:49
                              No nie jest. Teraz stało się jaśniejsze dla nas dlaczego
                            • kk345 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 13:43
                              moze_sprobowac_inaczej napisała:

> Przecież to podstawowa wiedzą. Dlaczego robi się proszek.
                              Dla kogo? Nie znam nikogo kto robi proszek, wyjdź ze swojej bańki na moment. W realu też jesteś taka agresywna, czy tylko net cie ośmiela?
                              • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 14:07
                                Świetna rada, ale może zacznij od wyjścia że swojej bańki? W realu też tak komuś radzisz, jak nie prosi Cię o to, czy tylko w necie?

To nie agresja. To proste zdanie, konkretne i na temat. Źle odbierasz.
                              • beaucouptrop Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 14:20
                                To nie ona jest tutaj agresywna. To Princess napisała zaczepliwie "Ale PO CO? " a następnie ciągnie
                                》Polacy jednak to niezbyt normalny naród. Rozmawiać normalnie z wieloma się nie da. Albo trzeba klaskać albo taki myśli że zaraz ktoś go atakuje bo śmie mieć inne zdanie. 《
                                Zupełnie neutralnie i bez prowokowania 😉
                        • kicifura Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 14:16
                          moze_sprobowac_inaczej napisała:

>
                          > W dupie mam, czy jest taniej, ale jest, skoro jest to dla ciebie najwazniejsze.

A to "taniej" to jakaś ujma dla ciebie? W każdym poście się odcinasz żeby nikt nie pomyślał że może jesteś oszczędna big_grin
                          • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 14:41
                            Żadna ujma, nie ma drugiego dna. Po prostu "taniej" nie ma dla mnie znaczenia w tym przypadku.
                      • cosmetic.wipes Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 14:52
                        Polacy jednak to niezbyt normalny naród.

Przypominam, że sama jesteś Polką.

No i ona ma rację, poprosiła o radę techniczna, a nie o opinię na temat samodzielnie robionego proszku. Do niczego nie namawia, ani nie punktuje wyższości tego wyrobu nad innymi. A ty żeś się czepiła bez sensu.

P.S. Piorę w kapsułkach ze sklepu.
    • mysiulek08 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 00:15
      kolezanka pierze i plucze w 'samorobach', jako zapachow uzywa po prostu olejkow eterycznych, np lawendy, rozy, bergamotki itp, z tym, ze trzyma sie reguly, ten sam zapach do prania i plukania
      do plukania oczywiscie ocet plus olejek

nie lubie u niej uzywac recznikow, czuje ocet, no czuje i nic na to nie poradze, taki nos
      • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 00:18
        Nie płuczę w occie, ale czasami dodaję do prania ciemnych rzeczy.
        • mysiulek08 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 00:21
          u mnie ocet (poza jablkowym czy balsamico w kuchni) nie ma racji bytu, podobnie jak chlor, jest wyczulona na zapach i momentalnie mam podraznione oczy ale jak komus pasuje to niech uzywa
          • moze_sprobowac_inaczej Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 00:27
            Jeśli dodaję do proszku do prania to nie czuć. Jeśli do płukania, to być może byłoby czuć.
            Mnie zdecydowanie bardziej podrażniają kupne proszki i płyny smile zwłaszcza skład, którego producenci nie muszą ujawniać- ale to nie jest temat
            • mysiulek08 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 00:34
              wyczuje, w proszku tez, niczym pies gonczy 😎

od lat, majac na stanie domowym alergika'( ktory ocet tez wyczuje wszedzie) piore wylacznie w persilu (proszek) i froschu (plyn), plynow do plukania nie uzywam, podraznien brak, ale zestawu zmienic nie moge, bo od razu jest problem
              pozostala chemia domowa tez frosch, takze co kto lubi i moze 😊
    • beaucouptrop Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 11:06
      Ja przygotowuję płyn do prania z płatków i sody. Proporcje są podane na opakowaniu. Do płukania używam octu z olejkami z geranium i trawy cytrynowej. Bardzo lubię kiedy pranie pachnie mydlem marsylskim i tymi olejkami.
      Zupełnie odzwyczailam się używać płynów do płukania i ich zapach mnie drażni. A ocet ma jeszcze ten dodatkowy plus, że przy okazji odkamienia pralkę.
      • bei Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 12:41
        beaucouptrop -Czy możesz podać link , lub napisać jak zrobić?
        • beaucouptrop Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 12:58
          Tekst linku
          Ja kupuję u nich mydło marsylskie w płatkach i przygotowuję według sposób opisanego na ich stronie. Jeśli nie znasz francuskiego to 60g płatków zalac 1 literem wrzacej wody. Odstawić na 24 godziny. Następnie dolać jeszcze 1 litr zimnej wody i gotowe. Możesz dorzucić też sodę i olejki eteryczne.
          Myślę, że w Polsce też gdzieś znajdziesz płatki mydlane.
          • bei Re: Proszek do prania - emamy które robią same 13.09.22, 16:39
            Dziękuję!
    • mia_mia Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 12:45
      Z ciekawości, po co robi się swój proszek? Ekologia, finanse, inne powody?
      • kk345 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 11:36
        Żeby nie kupować Vegety😂 przynajmniej taka odpowiedź padła wyżej...
    • palacinka2020 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 15:03
      Nie znam nikogo kto robi sam proszek...
    • tanebo001 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 15:27
      To nie lepiej już użyć orzechów?
      • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 15:28
        W orzechach nie dopierzesz . Ja używam orzechów.ale to jak coś w zasadzie tylko jest do odświeżenia a nie prania
      • chatgris01 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 15:33
        tanebo001 napisał:

> To nie lepiej już użyć orzechów?
        >

A po co placic za orzechy, skoro piorac w samej wodzie bez niczego osiaga sie identyczny rezultat?
        • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 17:25
          Nie, orzechy piora ale nie mocno zasyfione. Lekki brud spiora.
          • chatgris01 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 10.09.22, 18:20
            Sama woda tez spierze lekki brud.
            • princesswhitewolf Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 14:10
              Pewno trochę tak
              • chatgris01 Re: Proszek do prania - emamy które robią same 11.09.22, 14:25
                Wyczytalam w testach konsumenckich (dwoch niezaleznych), wiec im wierze.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka