Dodaj do ulubionych

Broad Peak

17.09.22, 22:02
Film. Byłam wczoraj w kinie i pójdę jeszcze raz do kina, żeby oglądać krajobrazy. Bo zapierają dech.
Sam film - gustowna laurka dla państwa Berbeków. Żadnego konfliktu, żadnego napięcia. A tyle się działo.
Może nie trzeba robić filmów o żyjących ani o tych, których najbliższa rodzina wciąż żyje?
Robiłam kiedyś amatorsko dokument, najlepsze, najciekawsze fragmenty wywaliłam, żeby chronić moich rozmówców. Więc rozumiem twórców, ale może lepiej było nakręcić film o fikcyjnych himalaistach?
Obserwuj wątek
    • homohominilupus Re: Broad Peak 17.09.22, 22:24
      A co z państwem Berbekami nie tak? Mówisz o braciach czy o relacji Macieja z żoną?
      • nangaparbat3 Re: Broad Peak 17.09.22, 22:55
        Że to takie jak z reklamy proszku do pieczenia.
    • barattolina Re: Broad Peak 17.09.22, 22:55
      Widziałam dzisiaj na Netfliksie.

Ależ wygładzona historia. Przecież tam była ogromna awantura, o to że Berbeka został sam. Całe Zakopane huczało. W filmie w ogóle nie czuć tej temperatury. Może jeszcze za mało czasu minęło i scenariusz oparł się tylko na tym, po co Berbeka tam drugi raz poszedł i na dodatek po łepkach.

Nie czuć tez atmosfery tamtych czasów, kiedy oni te góry zdobywali. Kiedyś. Przynajmniej ja nie czuje.
      Dobrze pokazali warun w bazie w czasie sztormu.
      Wielicki mi nie podszedł, Berbeka bardziej. Zawada tez okej. Ale najlepszy Alek Lwow smile)

• barattolina Re: Broad Peak 17.09.22, 22:59
        *łebkach
      • nangaparbat3 Re: Broad Peak 17.09.22, 22:59
        Ale właśnie. Przecież tam się musiało dziać, jak Lwow ogłosił, że nie zdobyli. I pewnie nie było mu wcale łatwa o tym pisać. Więc choćby ten wątek można było pokazać. Nic.
        Wszystko jest wygładzone, dokładnie tak jak piszesz. A w rzeczywistości konflikt za konfliktem, awantura za awanturą.
        • barattolina Re: Broad Peak 17.09.22, 23:09
          Nie dość, ze wtedy nikt mu nie powiedział to za drugim razem go zostawili. I dwa razy była awantura gigantyczna. A w filmie nic. Berbeka pojeździł w deszczu, nakrzyczał na Zawadę, potrąbił trochę. Potem całe życie obierał ziemniaki w Tatrach, aż do momentu kiedy pojawił się Wielicki. I tez nie pokazali jak się Berbeka łamie. W pierwszej scenie powiedział żonie, ze nie jedzie a w następnej ze jedzie. Nawet jak się wspinają po raz drugi to dramaturgii nie ma, prawie jak w Galmoku na zakupach. Tam przecież dramat rozegrywał się zanim wszyscy dotarli na szczyt !!

Ja nie wiem o czym jest ten film w zasadzie.
    • abecadlowa1 Re: Broad Peak 17.09.22, 22:56
      Akurat napięć sporo. Szczególnie między himalaistami, ale wszystkie takie nieme, ciche, ukryte w spojrzeniach, nie wprost.
      Krajobrazy pięknie kręcone. I sceny bardzo realistyczne, akurat w wielu filmach alpinistycznych to mocno zgrzyta. Ale przy produkcji Broad Peak pracowało wielu wspinaczy, więc zadbali o szczegóły.
    • aagnes Re: Broad Peak 17.09.22, 23:00
      Strasznie nudny, oglądałam na dwa razy. Brakowało emocji, szczególnie jak zakończenie każdy zna.
    • annaboleyn Re: Broad Peak 17.09.22, 23:03
      Recenzja, z którą się zgadzam - co do słowa. Niestety. www.facebook.com/czerski/posts/pfbid02RyMqwT5QgESb2yrEVtwexwGYNCyPvnUDPpAjGn1s8RBtyJwY5r7JXFkc6qefLpgml
      • gaskama Re: Broad Peak 17.09.22, 23:17
        Ooooo .... Ja też. Ale koniecznie należy dodać, że było to śmiertelnie nudne.
        • nangaparbat3 Re: Broad Peak 17.09.22, 23:22
          Dla mnie nudne nie było. I nikt nie wyszedł. Pewnie warto oglądać w kinie.
          A recenzja we wnioskach posuwa się za daleko.
          • annaboleyn Re: Broad Peak 17.09.22, 23:24
            No recenzja z tych bardziej złośliwych, na pewno, to już taki kontestujący (czasem na siłę) styl Czerskiego. Ja się, niestety, nudziłam, a miałam oczekiwania, chyba właśnie roił mi się jakiś himalajski "Wielki błękit". Pewnie bez sensu.
      • fornita111 Re: Broad Peak 18.09.22, 08:59
        Recenzja mnie zachecila! big_grin
        • annaboleyn Re: Broad Peak 18.09.22, 13:45
          Iście po forniciemu! smile)
    • glanaber Re: Broad Peak 17.09.22, 23:07
      Ciekawe, bo właśnie skończyłam oglądać na netfliksie. Jakby ktoś mi w myślach czytał😊 Film miałki, płaski, bez wyrazu, straszne rozczarowanie. W sumie nie wiem, co chcieli pokazać. Krajobrazy za to bardzo ok, jedyna rzecz, jaka w tym filmie wydawała się prawdziwa.
    • intuicja77 Re: Broad Peak 17.09.22, 23:20
      Bardzo czekałam na ten film a zasnęłam w połowie. Szkoda potencjału , historii , świetnych aktorów ( chociaż Łukasz Simlat którego uwielbiam to castingowa porażka)
    • zuzanna_a Re: Broad Peak 18.09.22, 02:01
      Jessssu co za nudy. Przeciez Berbeka byl zagrany tak, jakby mial na wszytsko wyj.,ane.
      Siedzi w zakopanem, sypie mąke, nagle zostaje 15 minut do konca, a tu sie okazuje ze idzie w góry i pyk napisy ze dwoch zginelo. Jeszcze te napisy ze ten wszedl wtedy a ten wtedy a tu strefa śmierci, jak do jakichs przyglupów.
      Nie byla to w zaden sposob historia Berbeki. Nudy.
      A film nazwali Broad Peak i zdziwienie ze ludzie chcieli dowiedziec sie czegos o tragedii na broak peak. Dobrze ze Titanica krecili bez takich scenarzystow, bo by pokazali ze statek wyplynął i sobie płynął, a potem bylby nagle czarny kadr z napisem, że jednak zatonął.
    • jkl13 Re: Broad Peak 18.09.22, 05:32
      Oglądałam na netflixie. Piękne krajobrazy. Poza tym nic. Moim zdaniem to film o niczym. Bardzo spłycony i nudny. Szkoda, liczyłam na więcej.
    • fornita111 Re: Broad Peak 18.09.22, 08:55
      Jeszcze nie widzialam, ale zamierzam. Podobny do filmu "Everest"? Bo na cos takiego sie nastawiam wink
      • abecadlowa1 Re: Broad Peak 18.09.22, 09:02
        Dużo lepiej nakręcony. Sceny w górach realistyczne. Scenariusz pozbawiony dramarurgii
        • fornita111 Re: Broad Peak 18.09.22, 09:10
          No mnie bardziej o dramaturgie idzie jednak.
          • abecadlowa1 Re: Broad Peak 18.09.22, 09:21
            Nikt w góry niech chodzi po dramaty i konflikty, a wspinaczka wymaga wyciszenia i uważności. Emocjonalne gównoburze kręci się na dole.
      • zuzanna_a Re: Broad Peak 18.09.22, 09:10
        To sie nie nastawiaj, Everest milion razy lepszy.
        W zasadzie tu przodują zdjecia, bo ujecia gor to majstersztyk czego w Everscie brakowalo.
        Natomiast w Everescie jest fabula, bohaterzy, emocje. Naszym jakby mowe odjęło. Nic poza widokami nie ma.
        • abecadlowa1 Re: Broad Peak 18.09.22, 09:34
          Everest pod względem scenografii był momentami żenujący. Sceny górskie były kręcone w studio i to bardzo widać. Natomiast scenariusz napisany wg najlepszych hoolywodzkich reguł.
        • bzdety2019 Re: Broad Peak 18.09.22, 10:39
          zuzanna_a napisała:

> Natomiast w Everescie jest fabula, bohaterzy, emocje. Naszym jakby mowe odjęło.
          > Nic poza widokami nie ma.

Gorzej, deklamują swoje kwestie jak licealiści z kółka teatralnego w Radomiu w 94'.
        • nangaparbat3 Re: Broad Peak 18.09.22, 15:40
          No nie. Mam pełną świadomość braków "Broad Peak", ale to trochę jak zestawić Siemiradzkiego (Everest) z Rembrandtem (Broad Peak).
    • mae224 Re: Broad Peak 18.09.22, 09:02
      zgadzam się z wami, reżyserko i scenariuszowo dużo za mało.
    • naturella Re: Broad Peak 18.09.22, 09:04
      Ja oglądałam na pokazie w kinie film dokumentalny, nakręcony przez jednego z synów Berbeki, Staszka - nazywa się „Dreamland”. Sceny z wypraw, z rodzinnego domu, z powrotów, wypowiedzi różnych osób - i wiecie co, ten film jest milion razy lepszy w wyrazie, w pokazaniu emocji, w relacjonowaniu zdarzeń niż ten Netflixowy hit. Syn mówił, że filmem chciał pokazać ojca jego wnukom, zostawić coś dla swoich dzieci. I w filmie ten cel widać, bardzo porusza.
    • memphis90 Re: Broad Peak 18.09.22, 09:20
      Mnie zastanawia dlaczego w tym filmie z akcją osadzoną w 2013r po Polsce jeżdżą Lady, mercedesy beczki i stare rozpadające się poldki…? Glowny bohater rozmawia z synem w aucie bez zagłówków… W 2013…
      • abecadlowa1 Re: Broad Peak 18.09.22, 09:45
        W 1988 r.
        • memphis90 Re: Broad Peak 18.09.22, 10:26
          A, no to ok. Z trailera i recenzji zrozumiałam, ze 2013.
    • zabrakloliter92 Re: Broad Peak 18.09.22, 10:22
      To ten sam który można obejrzeć na netflixie?
      • nangaparbat3 Re: Broad Peak 18.09.22, 15:44
        No można.
    • sumire Re: Broad Peak 18.09.22, 10:46
      Kompletnie nie rozumiem, czemu nie pociągnęli wątku o tym dramatycznym schodzeniu i akcji ratunkowej w 2013. Z drugiej strony wiem, że tam wiele kontrowersji narosło i może nie chcieli odgrzewać tematu...
      Płytka taka ta historia.
      Ale cieszy mnie, że wreszcie w głównej roli w polskim filmie nie występuje Kot, Szyc lub Adamczyk.
    • pupu111 Re: Broad Peak 18.09.22, 17:23
      Ja jeszcze nie widziałam tego filmu, ale nam chyba te górskie nie wychodzą, Niedawno miałam okazje zobaczyć film Cisza, o tej dawnej tragedii licealistów którzy zginęli pod lawiną, i byłam załamana. Cały czas jakieś stękanie i zawodzenie ich rodziny, prawie nic w górach, chyba nie mieli środków żeby zrobic ten film, niemal w ogóle nie pokazali tej ich wyprawy, jak dla mnie koszmar. Więcej sie dowiedziałam na youtube z 10 minutowego filmu dokumentalnego, bo z tego filmu cisza to nawet się chyba nei szło dowiedziec kto w koncu przezył.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka