Dodaj do ulubionych

dzisiejszy nobel

03.10.22, 13:55
dzisiaj Nobla z medycyny/fizjologii dostal Svante Pääbo - za zsekwencjonowanie calego genomu neandertalczyka - i pokazanie, ze mamy w sobie geny neandertalczykow (a ostatnio tez denisovan).

twitter.com/NobelPrize
czytalam jego ksiazke na ten temat - bardzo mi sie podobala, ciesze sie z tej nagrody!
w dodatku jego ojciec tez dostal Nobla z medycyny/fizjologii, w 1982 roku - nagroda rodzinna smile

czekam na jutro na Nobla z fizyki - choc wedlug tego artykulu Nobla z fizyki w tym roku nie bedzie ...

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28978786,nagroda-nobla-z-medycyny-dla-svante-paabo.html#s=BoxOpMT
"Tradycyjnie ogłoszenie laureatów z medycyny i fizjologii rozpoczyna Tydzień Noblowski. We wtorek poznamy nazwisko laureata nagrody Nobla z chemii. W czwartek Akademia Szwedzka ogłosi nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla, a w piątek Norweski Komitet Noblowski poinformuje o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla. W następnym tygodniu w poniedziałek poznamy laureata lub laureatów tzw. ekonomicznego Nobla."

a Wy na ktorego czekacie? (jesli w ogole)
Obserwuj wątek
    • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 13:57
      Co ta praca o Neandertalczykach a wspólnego z medycyną? Da nam jakieś możliwości leczenia?
      • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:04
        z medycynu LUB fizjologii.
        przeczytaj w linku.

dzieki jego badaniom miedzy innymi wiemy, ze nosimy w sobie geny neandertalczykow i/lub denisovan (nie wszyscy, rdzenni mieszkancy afryki nie) - takze takie, ktore odpowiadaja za rozne reakcje immunologiczne, alergie, plodnosc kobiet (neandertalczycy) lub adaptacje dotyczace zycia w srodowisku z mniejsza iloscia tlenu, np w himalajach (denisovianie).
        • majenkir Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:13
          Tak szczerze mówiąc to wolałabym, żeby Nobla dostał ktoś kto wynalazł lek na raka/Alzheimera/Parkinsona itp.wink
          • cosmetic.wipes Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:15
            No ale nikt na razie takich leków nie wynalazł.
            • majenkir Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:33
              Tez o tym piszę... ech, jaka ematka mało domyślna jest.
              • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:38
                no ale jest (bardzo) prawdopodobne, ze jego badania sie czynnie przyczynia do odkrycia tych lekow - lub zasad ich dzialania. nie tylko przed patrzenie na genom neandertalczykow, ale rowniez przez popchniecie do przodu technik badania i replikowania DNA.
            • javio Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 19:14
              Jak nie, kiedy tak!

fakty.tvn24.pl/fakty-o-swiecie,61/lecanemab-nowy-lek-na-alzheimera-daje-nadzieje-na-wyrazne-wyhamowanie-postepu-choroby,1120136.html
              • chococaffe Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 19:18
                "daje nadzieję"

Widziałam mnóstwo takich artykułow na temat róznych leków, na raka też.
          • jednoraz0w0 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:22
            A ktoś w tym roku wynalazł i nie dostał?
            • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:23
              > A ktoś w tym roku wynalazł i nie dostał?

no Bywalec i Majenkir wiedza, ale nie powiedza.
              spiseg w komitecie noblowskim mamy.
              • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:38
                kura17 napisała:

> > A ktoś w tym roku wynalazł i nie dostał?
                > no Bywalec i Majenkir wiedza, ale nie powiedza.
                > spiseg w komitecie noblowskim mamy.

Wiedzą i powiedzą a raczej zacytują:
                "W tym roku w tej dziedzinie nominowanych zostało aż czternaście odkryć naukowych z czego naszym zdaniem jedynie trzy są potencjalnymi zwycięzcami. Pierwszym z nich było wykazanie, przez Mary-Claire King pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych, dziedzicznej podatności na raka piersi i jajników oraz odkrycie roli, jaką odgrywają mutacje genu BRCA1. Kolejnymi prawdopodobnymi laureatami byli Virginia Man-Yee Lee i Masato Hasegawa za identyfikację patologicznej sygnatury stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) i zwyrodnienia płata czołowo-skroniowego (FTLD) oraz innego wkładu w badania chorób neurodegeneracyjnych. Trzecim i ostatnim najbardziej przewidywanym zdobywcą nagrody było odkrycie szczepionki mRNA na COVID-19."

makeway.pl/pl/nagroda-nobla-2022-fizjologia-lub-medycyna
                • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:45
                  > Wiedzą i powiedzą a raczej zacytują:
                  > "W tym roku w tej dziedzinie nominowanych zostało aż czternaście odkryć
                  > naukowych
                  z czego naszym zdaniem jedynie trzy są potencjalnymi zwycięzcami.

1. a to ciekawe, bo komisja noblowska twierdzi, ze nominowania sa ujawniane dopiero po 50 latach ...

www.nobelprize.org/nomination/medicine/
                  2. gdzie w cytacie bylo wynalezienie skutecznego leku?
                  • angazetka Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:53
                    Nominowanie, czyli pewnie zgłoszenie, takie niewiążące.
                    No ale wtedy #spiseq odpada.
                    • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:14
                      > No ale wtedy #spiseq odpada.

aaa, szkoda - bo ja juz nawet wymyslilam, co to za #spiseq - propagowanie ideologii LQBT+ - wszak Paabo jest osoba biseksualna (i otwarcie o tym mowi/pisze) + przyznaje sie do zycia (chyba juz w przeszlosci) w zwiazku poliamorystycznym - z zona i innym mezczyzna ...
                      • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:19
                        nie ulatuj na poziom takich argumentów - nie sądzę by życie prywatne pana Paabo było czymś szokującym w dzisiejszych czasach.
                        Nie ma to zadnego znaczenia do przedmiotowej dyskusji.
                      • dramatika Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:34
                        kura17 napisała:

> wszak Paabo jest osoba biseksualna (i otwarcie o tym mowi/pisze)
                        > + przyznaje sie do zycia (chyba juz w przeszlosci) w zwiazku poliamorystycznym
                        > - z zona i innym mezczyzna ...

Trzeba mema przerobić na tę okazję.

• majenkir Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 17:11
                          Jeszcze niedawno było "vegan" wink
                  • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:01
                    Ad.1 - tego nie wiem, zalinkowany artykuł powołuj się na 14 odkryć naukowych
                    Ad.2 - wszystkie 3 pogrubione rzeczy są dla mnie ważnymi osiągnięciami medycyny umożliwiającymi wcześniejsze zapobiegnięcie późniejszym chorobom (jeśli dobrze zinterpretowałem tekst).

Uważasz, że są to gorsze osiągnięcia dla Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii niż prace o Neandertalczykach? Przekonaj mnie dlaczego!
                    • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:10
                      > Ad.1 - tego nie wiem, zalinkowany artykuł powołuj się na 14 odkryć naukowych

a moj link powoluje sie na procedury komitetu noblowskiego (link bezposrednio do ich strony, zadne interpretacje) - dlatego trudno mi ufac temu Twojemu artykulowi. naukowcy szukaja informacji u zrodel ...

> Ad.2 - wszystkie 3 pogrubione rzeczy są dla mnie ważnymi osiągnięciami medycyny
                      > umożliwiającymi wcześniejsze zapobiegnięcie późniejszym chorobom (jeśli dobrze
                      > zinterpretowałem tekst).
                      >
                      > Uważasz, że są to gorsze osiągnięcia dla Nobla w dziedzinie medycyny lub
                      > fizjologii niż prace o Neandertalczykach? Przekonaj mnie dlaczego!

Ty MNIE przekonaj, dlaczego te sa "Twoje" sa wazniejsze - ja nie mam wiedzy, zeby to stwierdzic (i nie twierdze, ze sa/nie sa). nie jestem specjalista ani w fizjologii, ani w medycynie, dlatego nie mam zamiaru Cie do niczego przekonywac.

uwazam odkrycie Paabo za fantastyczny krok na przod w badaniach nad genomem, nad technikami sekwencjonowania DNA, nad ewolucja gatunku homo sapiens, nad zwiazkiem genetyki, ekspresji genow i leczenia chorob. sa to - wedlug mnie - bardzo wazne elementy wspolczesnej nauki i wiedzy "o czlowieku", a on dokonal fenomenalnych odkryc. mozliwe, ze komus innemu ta nagroda nalezy sie "bardziej", ale - znowu wedlug mnie - jemu tez sie nalezy.
          • 35wcieniu Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:26
            Fakt. Srogie niedopatrzenie że nie dostał ten, który wynalazł... O, wait!
          • asiairma Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:54
            A mi się podoba. Nie doceniamy nauk podstawowych. Podoba mi się, gdy badamy, aby wiedzieć. Jest spora szansa, że potem się dopiero to zaaplikuje lub przyda niekoniecznie bezpośrednio. Tak jak np. z retrowirusami przed epoką hiv.
        • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:16
          Czytałem o nagrodzie zanim zamieściłaś link. Ja podobnie jak majenkir wolałbym żeby nobla dostał ktoś kto wynalazł lek na raka czy inną ciężką chorobę.
          Co medycynie przyda się wiedza że nosimy geny neandertalczyków?
          • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:22
            > Czytałem o nagrodzie zanim zamieściłaś link. Ja podobnie jak majenkir wolałbym
            > żeby nobla dostał ktoś kto wynalazł lek na raka czy inną ciężką chorobę.

no przeciez jeszcze tych lekow nie ma - a badania nad systemem immunologicznym czlowieka moga do tego doprowadzic. nauka nie jest liniowa - i nie zawsze jest "z definicji" uzyteczna.
            • enigma81 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:29
              Moja koleżanka, profesor biologii na grupie koleżeńskiej napisała dziś tak: "Mam wrażenie, że ludzie nie doceniają badań podstawowych. A przecież badania aplikacyjne wynikają z podstawowych i bez nich tych drugich by nie było.
              A Paabo wniósł tak ogromny wkład do wiedzy o pochodzeniu człowieka, że mu się to należało."
              • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:32
                Enigma, ja dobrze o tym wiem - zajmuje sie fizyka czastek elementarnych ... na szczescie dla nas (!) "wynalezlismy" www, wiec choc odrobine zrozumienia dla nas majOM ...
                • enigma81 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:38
                  A widzisz, to bardziej do bywalca miało być smile
                  Kim Ty jesteś i gdzie pracujesz to ja wiem smile
              • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:39
                zreszta jego badania to juz popchnely do przodu w olbrzymim stopniu techniki badania DNA, wiec sie "oplacily" wink
              • extereso Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:39
                To samo chciałam napisać, choć nie jestem profesorem biologii
          • berdebul Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:25
            Bo genu nie wydkubiesz, a skłonność do pewnych chorób jest od nich zależna.
            • lauren6 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 16:23
              Neandertalczycy byli rasą (?) ludzi, która z jakiegoś powodu wymarła. Z jakiegoś powodu to geny człowieka współczesnego okazały się lepsze. Być może kiedyś uda się ustalić jakie słabości (które mogliśmy odziedziczyć) stały za wyginięciem neandertalczyków i być może ta wiedza nam pomoże w przetrwaniu gatunku ludzkiego. Lekarstwo na raka to przy tym pikuś.
      • wkswks Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 16:38
        Już jakis czas temu padały teorie ze osoby mające więcej genów neandertalczykow cierpią na alergie i astmę, bo odziedziczyły po nich nadwrażliwy układ immunologiczny. Kobiety z większym udziałem genotypu po neandertalczykach maja mieć łatwiejsze porody.
    • aqua48 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:08
      No fajnie tak rodzinnie otrzymywać Nobla :0 Ja czytałam Genom Matta Ridleya.
      • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:19
        on mial o tyle trudne zadanie w odtworzeniu calego genomu neandertalczykow, ze material genetyczny generalnie ulega zniszczeniu dosc szybko, zwlaszcza gdy jest cieplo i/lub mokro. kosci zostaja, ale maja za malo DNA, zeby caly genom otrzymac (najlepiej miec cos zamrozonego!). on jezdzil po roznych muzeach w europie, ktore pozwalaly grzebac mu w swoich zbiorach kosci neandertalczykow - zeby znalezc takie, gdzie zachowalo sie wystarczajaco materialu do sekwencjonowania. a potem musial wymyslac (kolejne) metody, jak ten material badac i zestawic w caly genom. no ksiazka zagmatwana, jak dobry kryminal. a jak juz przedstawial swoje wyniki na waznej konferencji, to i tak go przycmil prelegent, ktory odkryl, ktore geny roznia czlowieka (mezczyzne) od szympansa w sprawie przedluzonego orgazmu i przezywania satysfakcji seksualnej wink
    • klaramara33 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 14:51
      Czytałam o tym odkryciu ze dwa lata temu. Ciekawe wnioski.
    • nie_ma_niebieskich Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:06
      Jak zawsze na literackiego.
      A tu to jestem rozczarowana, liczyłam na nagrodę za badanie nad rakiem lub chorobami neurodegeneracyjnymi. Ten neandertalczyk aż taki istotny? Eee...
      • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:10
        zaraz Ci Kura wytłumaczy tak jak mi wytłumaczyła, a nie czekaj...
        • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:18
          czy Ty naprawde nie widzisz roznicy pomiedzy "badaniami nad" od "a podobnie jak majenkir wolałbym żeby nobla dostał ktoś kto wynalazł lek na raka czy inną ciężką chorobę." ?? (drugi cytat z Ciebie). na razie zadnych konkretnych lekow nie ma. moze jak beda, to te badania dostana nobla (i bardzo dobrze).

czytac ze zrozumieniem prosze sie nauczyc - nigdzie nie twierdzilam, ze "wynalezienie leku" jest mniej wazne - bo zadnego leku nie wynaleziono, a do sadzenia, ktore badania w fizjologii/medycynie sa "wazniejszej" nie mam wystarczajacej wiedzy w tych dziedzinach. Ty masz, oczywiscie.
          • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:20
            taaa, zafunduj trochę wyższości i arogancji zamiast argumentów w dyskusji

teraz wszyscy padamy na kolana przed doktor kura z cern
            • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:24
              > taaa, zafunduj trochę wyższości i arogancji zamiast argumentów w dyskusji

przeciez wyraznie napisalam, ze nie mam argumentow, ze jego badania sa "lepsze" od innych badan (nie od wynalezienia lekarstwa!) - bo nie mam wystarczajacej wiedzy na ten temat. napisalam wylacznie, ze uwazam ta nagrode za zasluzona - wedlug mnie. (oraz ze lek na raka lub inne straszne choroby nie zostal wynaleziony, wiec trudno sie dziwic, ze nie zostal nagrodzony noblem w tym roku).
              • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:33
                Sama nie umiesz w czytanie ze zrozumieniem:
                Nie ma niebieskich napisała "A tu to jestem rozczarowana, liczyłam na nagrodę za badanie nad rakiem lub chorobami neurodegeneracyjnymi. Ten neandertalczyk aż taki istotny? Eee..."

ja też potem rozwinąłem moją wypowiedź, że badania nad rakiem, chorobami neurodeneracyjnymi czy szczepionką covid uważam za ważne osiągnięcia medycyny umożliwiającymi wcześniejsze zapobiegnięcie późniejszym chorobom".
                To nie jest wprost lekarstwo ale wędka dla leczenia/zapobieżenia.
                • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:45
                  przeciez ja komentowalam Twoja wypowiedz o wynalezieniu leku, naprawde, skup sie.

stwierdzenia Niebieskich nie komentowalam - wyraznie napisalam, ze nie umiem stwierdzic, ktore z nominowanych badan (zwlaszcza, ze formalnie nie wiemy, ktore byly nominowane) sa "wazniejsze" - bo nie mam odpowiedniej wiedzy.

Ty masz i stwierdzasz - i ok, tylko o co sie mnie czepiasz?

moge posluchac jakichs naukowych argumentow, lub przeczytac jakies artykuly naukowe, ale watpie, czy bede potrafila sama zadecydowac, co wazniejsze. przedstaw argumenty za swoja teza, jesli chcesz. ja zadnej tezy nie stawiam, zwyczajnie podoba mi sie dzisiejsza nagroda.
                  • bywalec.hoteli Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 16:16
                    To rozszerzę moją wypowiedź do : podobnie jak majenkir wolałbym żeby nobla dostał ktoś kto wynalazł lek na raka czy dokonał innego ważnego odkrycia w badaniach nad rakiem lub inną ciężką chorobą". I co Ty na to? Nadal uważasz, że Neandertalczycy powinni dać nagrodę nobla z medycyny i fizjologii?
                    • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 16:18
                      napisalam juz wyraznie kilka razy, co uwazam.
                      • primula.alpicola Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 17:13
                        kura17 napisała:

> napisalam juz wyraznie kilka razy, co uwazam.
                        >

Próżny trud, ten debil i tak nie ogarnie.
            • hanusinamama Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:49
              Ciołek. Tępy ciołek.
            • malia Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 19:14
              bywalec.hoteli napisał:

> taaa, zafunduj trochę wyższości i arogancji zamiast argumentów w dyskusji
              > teraz wszyscy padamy na kolana przed doktor kura z cern,
              oooo, naczelny pajacyk forumowy w formie jak rzadko. Swoją drogą, jaki to trzeba mieć talent, żeby ośmieszać się za KAŻDYM razem jak tylko się coś napisze big_grin
              • simply_z Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 21:28
                Faktycznie on jest głupi...
        • malia Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:20
          To ja ci wytlumaczę - jak już wiadomo, że wprost od neandertalczyka pochodzisz, to mogą mu przeszczepić twój mózg i na odwrót, będą pasować jak ulał( nie obrażając neandertalczyków)
        • hanusinamama Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:48
          Tobie ciężko cokolwiek tłumaczyć boś tłuk. Podziwiam Kurę za cierpliwość...
    • primula.alpicola Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:46
      To bardzo ciekawe, zaraz zamówię e-booka.
      Czekam na literackiego Nobla i trzymam kciuki za Margaret Atwood, ale to nierealne. Pewnie nagrodę dostanie Żadan albo Houellebecq.
      Co do Pokojowej Nagrody Nobla, czytałam gdzieś, że jednym z typowanych jest papież Franciszka za działania na rzecz pokoju (!!).
      • kura17 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 15:52
        > Czekam na literackiego Nobla i trzymam kciuki za Margaret Atwood, ale to
        > nierealne.

a czemu uwazasz, ze nierealne? (ja bym jej dala wink )

> Co do Pokojowej Nagrody Nobla, czytałam gdzieś, że jednym z typowanych jest
        > papież Franciszka za działania na rzecz pokoju (!!).

e, to chyba zart jest ... nie wierze, ze dostanie ja w tym roku, no nie wierze ...
        • primula.alpicola Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 16:59
          kura17 napisała:

> a czemu uwazasz, ze nierealne? (ja bym jej dala wink

A jakoś przeczucie mi mówi, że nie tym razem.

> > Co do Pokojowej Nagrody Nobla, czytałam gdzieś, że jednym z typowanych je
          > st
          > > papież Franciszka za działania na rzecz pokoju (!!).
          >
          > e, to chyba zart jest ... nie wierze, ze dostanie ja w tym roku, no nie wierze
          > ...

Żart nie żart, u bukmacherów jest na 6. miejscu.
    • chococaffe Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 16:25
      Bywalec, a kto konkretnie (nazwisko) powinien dostać tę nagrodę i dlaczego?
      • wkswks Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 16:43
        Zeby dostać nagrodę Nobla za lek na raka, trzeba by było najpierw przyznać ta nagrodę temu, kto przeprowadzi wiarygodne badania vo dokładnie i jak przyczynia sie do powstania konkretnego raka. A tu ciagle jesteśmy w dość czarnym odwloku. Leczenie guzów mózgu nie posunęło sie do przodu od ponad 60 lat. Każdy czeka na te leki i skuteczne leczenie.
    • al_sahra Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 18:57
      Tak na marginesie powyższej dyskusji, w 1962 r. nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali Watson, Crick i Wilkins. Nie zajmowali się medycyną i nie wynaleźli żadnego leku.
    • chococaffe Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 19:20
      Czekam na literacka i pokojową.
    • misiamama Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 19:22
      Jestem głęboko przekonana, że najbardziej wartościowe odkrycia powstają poniekąd przypadkowo, tzn. nauka bada różne aspekty rzeczywistości dla samej wartości badania, względnie, na życzenie sponsora (głównie armii) i nigdy nie wiemy, jakie odkrycie i kiedy, przyniesie bardzo wymierne wyniki w postaci np. leku na raka czy Alzheimera.
      Huellebecq mam nadzieję Nobla nie dostanie (jest tak zblazowany że aż żal papieru), Atwood zresztą też ma szanse jak Murakami, czyli nie ma szans. Nie wiem kto dostanie, ale też czekam.
    • zielonazaba9999 Re: dzisiejszy nobel 03.10.22, 19:33
      Też się cieszę. Widziałam program dokumentalny o hominidach, w którym opowiadał o sekwencjonowaniu. Kupa roboty!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka